Jump to content

Giannis007 Aquarium


GIANNIS007

Recommended Posts

να σε ρωτησω κατι πειραζει να βαλω μαζι με τα aulonacara κ τα haps (Tropheus Yellow kaiser)??τι λεσ?

Πειράζει, τα tropheus ειναι καθαρα αλγοφαγα ενω οι aulonacara θέλουν αλλη διατροφή. Συν οτι ειναι απο αλλη λίμνη. Μοιραία θα εχεις θεματα με την διατροφή σε καποιο απο τα δυο είδη με αυτο το τροπο.
Link to comment
Share on other sites

Πειράζει, τα tropheus ειναι καθαρα αλγοφαγα ενω οι aulonacara θέλουν αλλη διατροφή. Συν οτι ειναι απο αλλη λίμνη. Μοιραία θα εχεις θεματα με την διατροφή σε καποιο απο τα δυο είδη με αυτο το τροπο.

δηλαδη με τα aulonacara μονα haps μπορω να εχω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Μονο σαρκοφαγα μπορεις να βαλεις.

Το ενυδρειο σου θεωρητικα ειναι ενα καλο μεσαιο ενυδρειο,αλλα οι διασταση του ειναι προβληματικες για την αφρικη.Οποτε μεινε στα δυο ειδη που εχεις,γιατι οριακα θα ελεγα οτι εισαι οκ.Αν ξεκινουσες τωρα,θα σου ελεγα να μην βαλεις χαπς αλλα μπουνες.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα χαπς ειναι ψαρια που ζουν σε ανοιχτες πεδιαδες ,και οχι αναμεσα στις πετρες.Εσυ καθαρα εσωτερικα εχεις γυρο στους 30 ποντουςφαρδος,για ενα ψαρι που τελικο φθανει και στους 20 ποντους και εχει ταχυτητα.Θα προτιμουσα γιαυτα τα ψαρια,να ειχα 150*45*45 τα ιδια λιτρα παρα 70 ποντους υψος.Καταλαβαινω η θεση που το εχεις δεν σε επερνε για αλλες δαστασεις.Αλλα επειδη την περιοδο αναπαραγωγης αγριευουν πολυ,γιαυτο σου λεω μην φορτωνεις αλλο το ενυδρειο σου.Τα δυο χαρεμια και πολλα σου ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικο με αλλο ομοιο αρσενικο δεν το ανεχεται,οποτε πας για ενα χαρεμι,με οσες θηλυκες θελεις.Αλλα οι θηλυκες αλονοκαρες εινα <<αγχρωμες>> οποτε εινια προβλημα στο ματι.Δυο διαφορετικες αλονοκαρες θα μοπρουσες να βαλεις μονο αν το ενα χαρεμι ηταν Jakop.οποιαδηποτε αλλη θα υβριδισει.

Η γνωμη μου ειναι,αν δεν εχεις συναισθηματικη δεσμευση με τα ψαρακια σου να τα δωσεις πισω,να τιγκαρεις και αλλες πετρες και να βαλεις μπουνες,με αντιθεση.Δηλ. χαρεμι labidochromis και μια δωδεκαδα απο demasoni.Ειναι κλασσικος αλλα ο ομορφοτερος συνδιασμος.Και το υψος που εχεις ,βολευει να αντιγραψεις κατι τετοιο.

6869510874_f4b3eea3d2_c_zps9e62bb39.jpg

Link to comment
Share on other sites

παντως εισαι πρωτος καταλαβες μεχρι κ την θεση κ οτι δεν με επερνε αλλο πλατος.. :thaman:

Τι κανουμε εδω ,τζιτζικια πεταλωνουμε.Κουμποτρυπες ανοιγουμε. :P

Πλακα κανω,και εγω παλια ειχα ενυδρειο σε πασο κουζινας

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικο με αλλο ομοιο αρσενικο δεν το ανεχεται,οποτε πας για ενα χαρεμι,με οσες θηλυκες θελεις.Αλλα οι θηλυκες αλονοκαρες εινα <<αγχρωμες>> οποτε εινια προβλημα στο ματι.Δυο διαφορετικες αλονοκαρες θα μοπρουσες να βαλεις μονο αν το ενα χαρεμι ηταν Jakop.οποιαδηποτε αλλη θα υβριδισει.

Η γνωμη μου ειναι,αν δεν εχεις συναισθηματικη δεσμευση με τα ψαρακια σου να τα δωσεις πισω,να τιγκαρεις και αλλες πετρες και να βαλεις μπουνες,με αντιθεση.Δηλ. χαρεμι labidochromis και μια δωδεκαδα απο demasoni.Ειναι κλασσικος αλλα ο ομορφοτερος συνδιασμος.Και το υψος που εχεις ,βολευει να αντιγραψεις κατι τετοιο.

6869510874_f4b3eea3d2_c_zps9e62bb39.jpg

καταλαβα mbuna με τιποτα αν γυρισω σε tanganika?

Link to comment
Share on other sites

Τανγκανικα εχεις 2 δρομους.

1)Πολυ οριακα Tropheus,μια ομαδα απο 12 ατομα

2)συνδιασμος κοχυλοψαρων με πετροψαρων (καλβοι,λελεουπι Jewel κτλ

Link to comment
Share on other sites

Τανγκανικα εχεις 2 δρομους.

1)Πολυ οριακα Tropheus,μια ομαδα απο 12 ατομα

2)συνδιασμος κοχυλοψαρων με πετροψαρων (καλβοι,λελεουπι Jewel κτλ

τροφεους ναι μου αρεσουν αλλιως θα μεινω μονο στα aulonacara θα δωσω κ τα δυο haps που εχω..εσυ μπορεισ να μου πεις τι ψαρια εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φροντοζες (οσες μου απεμειναν δηλ.) venustus,Alonοkares 3,Modka,Fryeri.Borley,Calvus

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φροντοζες (οσες μου απεμειναν δηλ.) venustus,Alonοkares 3,Modka,Fryeri.Borley,Calvus

aulonacara κ frontozes μαζι σε ενα ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Εδω ταιριαζει

Δασκαλε που διδασκες και νομο δεν εκρατησες :P

Τα λαθη που εκανα πριν 5 χρονια τα πληρωνω τωρα.

.Απλα εγω δεν ζω στα κεντρα και μου ειναι πολυ δυσκολο να αλλαζω συνθεσεις ψαριων.

Εχεις δικιο,δεν πανε μαζι

Link to comment
Share on other sites

Εδω ταιριαζει

Δασκαλε που διδασκες και νομο δεν εκρατησες :P

Τα λαθη που εκανα πριν 5 χρονια τα πληρωνω τωρα.

.Απλα εγω δεν ζω στα κεντρα και μου ειναι πολυ δυσκολο να αλλαζω συνθεσεις ψαριων.

Εχεις δικιο,δεν πανε μαζι

χαχα ετσι,εχεις πολλα aulonacara?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι η περιοδος που αρχισαν και φερνουν τα μαγαζια καινουργια ψαρια.Βαλε ομως και αγγελια ,μπας και εχει καποιος φιλος.

Ολα μαζι και σε μια φορα να τα βαλεις.Ειναι σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι η περιοδος που αρχισαν και φερνουν τα μαγαζια καινουργια ψαρια.Βαλε ομως και αγγελια ,μπας και εχει καποιος φιλος.

Ολα μαζι και σε μια φορα να τα βαλεις.Ειναι σημαντικο.

προτινεις καποια??

Link to comment
Share on other sites

κ κατι ακομα γνωριζεις αν ειναι ευκολη η αναπαραγωγη τους,γιατι ειναι ο μονος λογος που πηρα κιχλιδες μου αρεσει ολο αυτο που κανουν σε μαγεβουν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν ολες τις κιχλιδες,απλα αυτες θελουν λιγο παραπανω προσοχη,στρεσαρονται πιο ευκολα,και θελουν πιο καθαρα νερα.Αν κανεις αυτα που ειπαμε πιο πανω,δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...