Jump to content

Hardscape 300 Λίτρων


Stelios_moraitis

Recommended Posts

Πρώτα απο ολα να ευχαριστήσω το Aquascape.gr και προσωπικά τον Θανάση για την εξαιρετική κατασκευή του ενυδρειου καθώς και για τις συμβουλές του στην πορεία της διατήρησης του. Το ενυδρείο τρέχει από αρχές Ιουλίου εχουν μπει 2 κοπαδοψαρα για κίνηση και προς τον Οκτώβρη θα μπουν κι οι βασικοί του κάτοικοι , οι δισκοι , τώρα τι ακριβώς θά ναι ,πληθος, τι χρώμα κτλ θα φανεί στην πορεία ( προτάσεις ευπροσδεκτες )

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό, Δίσκοι

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80x60x65

Συνολικά Λίτρα:300

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:

Ψάρια:2 εντεκαδες κοπαδοψαρα (τετρας & ροδοστομοι) και 5 κορυς

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: ημιδιαφανες χαρτονι

Πέτρες: ναι

Ξύλα: ναι

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:

Βυθός: μαύρο ψιλοκοκκο χαλικακι

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 3x7 watt led spot απο τη γυψοκατασκευη , 1 rgb led και μια ταινία κρυφού φωτισμού απο πίσω

Διάρκεια φωτισμού: προς το παρόν 19-24 με χρονοδιακοπτες και βλέπουμε...

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: fluval fx5

Θέρμανση/ Ψύξη:

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: κάθε βδομάδα περίπου 90 λίτρα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλωριο aquavital conditioner +

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Επίσης μετρήσεις θα γίνουν απο μέσα Σεπτέμβρη όταν και θα προμηθευτώ υγρά τεστ και λίγο πριν μπουν οι δισκοι

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ατμοσφαιρικο.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται αλλα νομιζω πως δεν θα την παλεψεις με δισκους σε κυβο! Και ο φωτισμος νομιζω πως ειναι λαθος!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν και εντελως αρχαριος θα πω κι εγω την γνωμη μου :)

θα προτιμουσα τον φωτισμο σου πιο "θερμο". ετσι μου φαινεται για θαλλασινο

λευκη η ανοιχτη μπεζ χαλαζιακη αμμο

σιγουρα θα μπορουσες να στησεις ακομη καλυτερα τις πολυ ωραιες ριζες σου

παντως εχεις βασεις για να φτιαξεις κατι πολυ ωραιο... θελω να δω κι αλλες φωτο στημενο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, να αναφέρω μόνο οτι ο φωτισμός ειναι θερμός, ίσως δε φαίνεται καλά απο τις φωτογραφίες, συγκεκριμένα 2 απο τις 3 ειναι daylight ( 4500k) και η άλλη warm white (3000k) . Τώρα όσο για τις ρίζες , ήθελα να εξέχουν απο τη στάθμη του νερού , εκμεταλλευόμενος το ανοιχτό ενυδρείο και εμπνευσμένος απο ένα scape της ADG. Τέλος να πω οτι το ενυδρείο ειναι το κεντρικό θέμα του σαλονιού , οπότε θέλαμε παράλληλα να ειναι όσο πιο όμορφο οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις θεμα με αλγες στο μελλον με το φωτισμο που εχεις.

Στα ενυδρεια με φυτα,οι βασικες λαμπες ειναι οι 6500Κ και οι 4500Κ.Δηλαδη εσυ θα επρεπε να εχεις ενα συνδιασμο με 6500Κ και 4500Κ.

Τα 3000Κ ειναι λαθος,θα μπορουσες να το βαλεις αν ειχες και τα 2 βασικα φασματα που σου γραφω πιο πανω.

Κατα τα αλλα μ αρεσει το ενυδρειο σου,βεβαια δεν ξερω πως θα τα πανε οι δισκοι σε ενα ενυδρειο που εινα σχεδον κυβος..

Link to comment
Share on other sites

@rastafarian , το μόνο εύκολο να αλλάξουν οι λάμπες, χωρίς ιδιαίτερο κόστος, τώρα οι δισκοι που θα μπουν θα ναι μικροί , 5-6 cm, σίγουρα θα χουν ο,τι καλύτερο σε ποιότητα νερού και τροφής κι αν δημιουργηθεί πρόβλημα αργότερα εδώ είμαστε να το λύσουμε .

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/z7nsk955zequf6l/2014-09-01%2022.41.25.jpg?dl=0

Θεωρείτε οτι οι ρίζες ειναι καλύτερα τωρα, ειναι απλωμένες σε μεγαλύτερο χώρο δημιουργώντας έτσι περισσότερες σκιές και σημεία για "κρυψιμο";;;

Link to comment
Share on other sites

λογω διαστασεων?γιατι με οσους εχω μιλησει (με απειρη εμπειρια απο διαγωνισμους και εκτροφη δισκων ) δε μου εχουν εκφρασει αρνητικη αποψη

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο στησιματάκι , απο φυτα τπτ?

Μπορεις να βάλεις και δισκους , αλλα το ενυδρειο ειναι λιγο περιορισμένο στο μήκος του.

Απο οσο γνωρίζω οι δισκοι κανουν περιοχές ... τωρα στον κυβο τι περιοχές θα κάνουν?

Αφησε τα κοπαδοψαρα και αυξησε τα σε αριθμό, βαλε και κανενα φυτακι και ετοιμο το ενυδρειο. :)

Εμενα προσωπικά δεν μου αρέσει να βλέπω μεγαλά ψάρια σε μικρά ενυδρεια... προτιμω λιγα ψαρια για να μπορω να το κουμανταρω και ευκολα το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, τα φυτα με κουρασανε λιγο σε προηγουμενο ενυδρειο που ειχα και προς το παρον ασχολουμαι μονο με τα κηπευτικα :lolu: ντοματες και τετοια!!αν αργοτερα βαρεθω την ξεραιλα ισως μπουν λιγα, αργης αναπτυξης πανω στα ξυλα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, τα φυτα με κουρασανε λιγο σε προηγουμενο ενυδρειο που ειχα και προς το παρον ασχολουμαι μονο με τα κηπευτικα :lolu: ντοματες και τετοια!!αν αργοτερα βαρεθω την ξεραιλα ισως μπουν λιγα, αργης αναπτυξης πανω στα ξυλα

Καλά κανεις...

Βάλε ομως και κανενα ευκολο φυτάκι να τραβάει τπτ νιτρικά γιατι σε βλέπω να μην προλαβαινεις να ποτιζεις τις ντομάτες :)

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/z7nsk955zequf6l/2014-09-01%2022.41.25.jpg?dl=0

Θεωρείτε οτι οι ρίζες ειναι καλύτερα τωρα, ειναι απλωμένες σε μεγαλύτερο χώρο δημιουργώντας έτσι περισσότερες σκιές και σημεία για "κρυψιμο";;;

Βρε συ το ενυδρειο ωραιο και τωρα και πριν. Με τους δισκους δεν νομιζω να την παλεψει!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως επειδη δεν εχει μηκος.οι δισκοι οριζουν περιοχες κ χρειαζονται το μηκος απαραιτητα.

επισης θελουν τελειως διαφορετικο στησιμο στις ριζες ωστε να μπορουν να κρυβονται αναμεσα τους στις σκιες.

βαλε κοπαδοψαρα να χαρεις κινηση γιατι με τους δισκους μονο προβληματα θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

ας πω και εγώ την γνώμη μου.

θα συμφωνήσω με τους παραπάνω συν το ότι η ατμόσφαιρα που δημιούργησες είναι ωραία δεν αντιλέγω αλλά αφύσικη ως προς το ενυδρείο, ο μπλε φωτισμός πρέπει αν φύγει και το γαλάζιο από πίσω δένει περισσότερο με θαλασσινά ενυδρεία παρά με γλυκού νερού.

Τώρα όλα αυτά τα λέμε γιατί ίσος είμαστε λίγο κολλημένη με τα πιο natural στησίματα στα ενυδρεία :) . Εκτός αυτού δεν ξέρω ο μπλε φωτισμός τη προβλήματα θα σου δημιουργήσει στο μέλλον με της αλγης κάτι που το απευχόμε.

ίσος αυτά που διαβάζεις να σε νευρίασαν και το καταλαβαίνω, ξέρω πως είναι να προγραματίζεις κάτι εδώ και καιρό και να νομίζεις ότι τα κάνεις όλα σωστά και ξαφνικά να σου λένε, άλλαξε τον βυθό, άλλαξε το στήσιμο, δεν κάνει για δίσκους, βγάλε το μπλε φως κτλ, κτλ.

παντος οτι ειναι ωραίο και ατμοσφερικό δεν αντιλέγω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπάρχει θέμα νεύρων και τα συναφή, το χόμπι μας κάνουμε και άλλωστε υπάρχουν αλλά πιο σημαντικά για να νευριαζουμε κατα τη διάρκεια της μέρας!! Τωρα όσον αφορά τους χρωματισμούς ειναι καθαρά θέμα γουστου και για το στήσιμο του κάθε ενυδρειου νομίζω οτι έχει να κάνει με την προσαρμογή των ψαριών σε αυτο που προσφέρεις . Άλλωστε ( δεν αναφέρομαι μόνο σε δίσκους) το 99% το ψαριών που υπάρχουν ειναι προϊόν επιλεκτικων διασταυρωσεων που το φυσικό τους περιβάλλον δεν το εχουν δει ούτε σε αφίσα ( κλεμμένο) . Με την ίδια λογική στην Ελλάδα δεν πρέπει να κυκλοφορούσε κανένα μακρύτριχο σκυλί , γιατί ζουν σε άλλες θερμοκρασίες , κανένα λαμπραντορ σε διαμέρισμα κτλ κτλ... Νομίζω καταλάβατε τι εννοώ . Κλείνοντας να σας ευχαριστήσω για τα σχόλια σας και να στε σίγουροι οτι θα ληφθούν ολα υπόψιν, με το διάβασμα γινόμαστε σοφότεροι, ( όντας καθηγητής μαθηματικών )

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπάρχει θέμα νεύρων και τα συναφή, το χόμπι μας κάνουμε και άλλωστε υπάρχουν αλλά πιο σημαντικά για να νευριαζουμε κατα τη διάρκεια της μέρας!! Τωρα όσον αφορά τους χρωματισμούς ειναι καθαρά θέμα γουστου και για το στήσιμο του κάθε ενυδρειου νομίζω οτι έχει να κάνει με την προσαρμογή των ψαριών σε αυτο που προσφέρεις . Άλλωστε ( δεν αναφέρομαι μόνο σε δίσκους) το 99% το ψαριών που υπάρχουν ειναι προϊόν επιλεκτικων διασταυρωσεων που το φυσικό τους περιβάλλον δεν το εχουν δει ούτε σε αφίσα ( κλεμμένο) . Με την ίδια λογική στην Ελλάδα δεν πρέπει να κυκλοφορούσε κανένα μακρύτριχο σκυλί , γιατί ζουν σε άλλες θερμοκρασίες , κανένα λαμπραντορ σε διαμέρισμα κτλ κτλ... Νομίζω καταλάβατε τι εννοώ . Κλείνοντας να σας ευχαριστήσω για τα σχόλια σας και να στε σίγουροι οτι θα ληφθούν ολα υπόψιν, με το διάβασμα γινόμαστε σοφότεροι, ( όντας καθηγητής μαθηματικών )

Koιτα, κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει κανενα μακρυτριχο σκυλι αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα. Παντως θα το δεις και μονος σου. πως αν το προχωρησεις με δισκους και σου μεγαλωσουν, θα εχεις προβλημα. Τα ψαρια θα πεφτουν το ενα πανω στο αλλο, θα γραντζουνιουνται στα ξυλα, θα πεφτει ξυλο και δεν θα εχουν πουθενα να απομακρυνθουνε κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...