Jump to content

Μικρό Diy Refugium Σε Rio300


Mr.Puff

Recommended Posts

Στο βιντεάκι παρουσιάζω ένα μικρό DIY refugium που μου έφτιαξε φίλος από plexi glass. Μέσα έχω chaeto και σκοπεύω όταν μεγαλώσει περισσότερο να ρίξω ζωντανά κοπίποδα.

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τη κατασκευή και κυρίως για το φωτισμό. Είναι αρκετός η θα ψοφήσει η chaeto?

Το συγκεκριμένο φωτιστικό ήτανε σε ένα μικρό ενυδριάκι γλυκού νερού και τα φυτά μεγαλώνανε πολύ καλά.

Τέλος ο κυκλοφορητής δεν ξέρω πόσα λτω είναι αλλά φαίνεται μια χαρά για το μέγεθος το refugium.

Τι λέτε θα δουλέψει? θα καταφέρω να έχω και εγώ chaeto μιας και δεν έχω sump?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεάκι παρουσιάζω ένα μικρό DIY refugium που μου έφτιαξε φίλος από plexi glass. Μέσα έχω chaeto και σκοπεύω όταν μεγαλώσει περισσότερο να ρίξω ζωντανά κοπίποδα.

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τη κατασκευή και κυρίως για το φωτισμό. Είναι αρκετός η θα ψοφήσει η chaeto?

Το συγκεκριμένο φωτιστικό ήτανε σε ένα μικρό ενυδριάκι γλυκού νερού και τα φυτά μεγαλώνανε πολύ καλά.

Τέλος ο κυκλοφορητής δεν ξέρω πόσα λτω είναι αλλά φαίνεται μια χαρά για το μέγεθος το refugium.

Τι λέτε θα δουλέψει? θα καταφέρω να έχω και εγώ chaeto μιας και δεν έχω sump?

Ευχαριστώ.

Εξυπνη κατασκευη...

Δεν νομιζω να αντιμετωπίσεις καποιο πρόβλημα με την chaeto

Το φωτιστικό ποσα watt είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχός το φωτιστικό δεν λέει πόσα watt είναι. Πάντος αν κρίνω από άλλα παρόμοια δεν πρέπει να είναι παραπάνω από 3-5 watt.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν εχεις sump και δεν σε "ενοχλει" στο ματι, το βρίσκω παρα πολυ ωραιο και δεν βλεπω καποιο λογο να μην παει καλα. Ροη φαινετε να εχει, απο φωτισμό υποθέτω οτι τα led αυτα ειναι μισό watt εκαστο, δηλαδή 24x0,5=12 watt. Πρεπει να εχουν πέσει λιγο με το καιρο, οποτε καπου 6-10 πρεπει να εισαι (πως τα λεω :P ). Συνήθως αυτα τα φωτιστικά ειναι καπως στάνταρ οποτε πιστευω να ειμαστε στον κανόνα και οχι στην εξαίρεση.

Πιστευω εισαι μια χαρα. Τωρα απλα παρακολουθα πως θα παει και ανάλογος κανεις τις κινήσεις σου. Άστο να γεμίσει και κρατά το σε μια σχετικα γεμάτη κατάσταση ακομα και αν το κλαδευεις.

Ωραια πατέντα, καλοδουλευτο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 14 ώρες φωτοπερίοδος είναι αρκετή για τη chaeto? Τόση έχω και στο main. (Τα έχω και τα δύο στον ίδιο χρονοδιακόπτη)

Link to comment
Share on other sites

Αφου την εχεις στο κύριο ενυδρειο θα εχεις ιδια φωτοπεριοδο, μια χαρα θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...