Jump to content

Kesabaran Reef - The Expansion


Digital Reason

Recommended Posts

Δεν θα κανει κατι το σκόρδο σε αυτο το σενάριο. Το σκόρδο ειναι για να προσφέρει μια καποια ενίσχυση του ψαριού μεσα απο τη διατροφή, οχι να το ανακούφιση απο το στρες που εχει τωρα. Γιωργο εχεις λίγα λιτρα για τετοια ψαρια, μην το πιέζεις γιατι ειναι κρίμα για τα ψαρακια. Εχεις αρκετες επιλογες για το ενυδρειο σου για να το κανεις στολίδι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Με το που γύρισα χθες το απογευμα απο την δουλεια, έστησα το παλιο μου 70αρι Hailea, με καθαρο νερό και έβαλα το Kole εκεί.

Σήμερα το πρωί που τον είδα είναι πολύ καλύτερα! Το ικ έχει ελαττωθεί αλλά δεν έχει εξαφανιστεί. Έχει ακόμα καποια στιγματα.

Την θερμοκρασία την έχω στους 27 C ανεβαζοντας την σταδιακα απο τους 25 C ,από χθες.

Η αλατότητα είναι στο 1025 αντι για 1026 που ειναι στο μεγαλο ενυδρειο.

Του εχω βαλει αλγη σε ενα βραχάκι και τον ταϊζω και φυλλαράκια με σκορδο της ocean nutrition. Ευτυχως τρωει και απο τα δυο.

Το απόγευμα θα του δωσω και λιγη κατεψυγμενη ευελπιστωντας να φαει και απο εκεινη.

Οι αλλαγες νερου θα ειναι τακτικες, στο μικρο μιας και σκιμερ δευτερο δεν εχω.

Εαν και εφοσον γινει καλα, θα σκεφτω ποιο απο τα δυο tang θα κρατησω και το δευτερο θα δωθει σε συνχομπίστα με μεγαλυτερα λιτρα απο τα δικα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε Γιωργο :-(

Και ειναι πανεμορφο ζωντανο...

Πασχάλη τον εχω λατρεψει πραγματικα!!! Ειναι φάτσα!

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα θελει το καθενα;; Ξεκινησες σκορδο και τα σχετικα;;

Καμμια 150αρα το καθε ενα και οσο παραμενουν μικρα.

Πάντως ο Kole δεν μεγαλώνει πολύ.

Σκορδο αν εννοεις σε ζουμια που πουλανε τα petshops, οχι δεν ξεκινησα.

Του δινω μονο τροφες όπως αλγη, φυλλαρακια και πελετς που περιεχουν σκορδο.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε και καμια βιταμινη να τονοθει καπως το ψαρακι και σκεψου πιο θελεις....

Δυστηχως δεν φτανουν τα κιτρα μου να σε ξελαφρωσω, ασε που εχω και το ντορυ εγω :P

Link to comment
Share on other sites

Δωσε και καμια βιταμινη να τονοθει καπως το ψαρακι και σκεψου πιο θελεις....

Δυστηχως δεν φτανουν τα κιτρα μου να σε ξελαφρωσω, ασε που εχω και το ντορυ εγω :P

Χαχαχαχα!!!

Αγγελε, φίλε μου μετα χαρας να σου έδινα ένα από τα δυο....όταν θα πας στα διπλάσια λίτρα, χιχιχι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πασχάλη τον εχω λατρεψει πραγματικα!!! Ειναι φάτσα!

Ξερω ποιο απο,τα δυο θα φυγει οταν ερθει η ωρα!!!!!! lol

Σιγουρα θα παει καλα τωρα που ειναι μονος.

Link to comment
Share on other sites

Στο μικρο πως κρατας την βιολογία; επισης δεν οριζει μονο το μέγεθος του ψαριού αλλά ο χαρακτήρας και των χώρο που θελει για κολύμπι και οι διαστάσεις σου δυστυχώς δεν επαρκούν και για τα δυο το στρες θα είναι μόνιμο στο ενυδρείο ειτε αφησεις και τα δυο η το ενα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε πως θα πει τωρα

μονο του

συγουρα καλητερα

αλλα πρεπει να δεις τι θα κανεις

με ενα απο τα δυο ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Στο μικρο πως κρατας την βιολογία; επισης δεν οριζει μονο το μέγεθος του ψαριού αλλά ο χαρακτήρας και των χώρο που θελει για κολύμπι και οι διαστάσεις σου δυστυχώς δεν επαρκούν και για τα δυο το στρες θα είναι μόνιμο στο ενυδρείο ειτε αφησεις και τα δυο η το ενα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο μικρο, προστεθηκε στην πλατη, ζωντανος βράχος απο το σαμπ του μεγαλου και 2 σακουλακια κοπιποδα που αγορασα χθες.

Η αληθεια ειναι αυτη που περιγραφεις αλλα, απο την ωρα που βγηκε ο Κολε, στο "μεγαλο" ενυδρειο τα πραγματα εχουν ηρεμησει.

O Yellow, κανοντας ισορροπημενες κινησεις και χωρις νευρικοτητα πλεον, τριγυρνά αναμεσα στα κοραλια. Το ευχαριστιέται!

Ο Κολε παραμενει νευρικος, αλλα τρωει.

Χθες εκτος απο κοπιποδα πηρα και κατεψυγμενη τροφη, εμπλουτισμενη με σπιρουλινα και σκορδο. Την εφαγε και αυτο ειναι πολυ ευχάριστο! Το βραχακι αλγης που του βαζω το ειχε καθαρισει!

Καποια ελαχιστα στιγματα ικ, ακομα παραμενουν.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο update για την πορεια του Κολε ή αλλιως Strigosus.

Το ψαρακι δειχνει υγειές,μιας και τα σημαδια του ικ εχουν εξαφανιστει εντελως. Τρωει ολες τις τροφες που του ριχνω και τα χρωματα του εχουν γινει εντονα.

Τον βλεπω και τριγυρναει ριχνοντας τσιμπιες στα βραχακια που του εχω βαλει.

Δεν θα μεινει για πολυ ακομα εκει ομως μιας και θα πρεπει να αποφασισω ποιο απο τα δυο θα κρατησω, το Yellow ή το Kole?

Η ζυγαρια κλεινει προς το δευτερο μιας και το Kole (Strigosus) δεν θα μεγαλωσει πολυ ακομα και εαν δεν γινει κατι κακο θα μπορω να το φιλοξενω για πολυ καιρο ακομα στο ενυδρειο μου.

Το Yellow καποια στιγμη θα μεγαλωσει και ή θα πρεπει να το βγαλω,ή να κανω μεγαλυτερο ενυδρειο... :bling:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργο,πολυ ωραιες φωτο και το ενυδρειο φαινεται πως πηγαινει συνεχως απο το καλο στο πολυ πολυ καλυτερο :thumbsu:

Οταν θα αρχισουν τα κοραλια να γεμιζουν την συνολικη εικονα του,θα ειναι εκλπηκτικο!

Το yellow θα το εβγαζα συντομα παντως!

Ευχαριστο το οτι ειναι καλυτερα το kole :jig:

Σημαντικη πληροφορια.... :bbq:

Προσοχη γιατι στο συγκεκριμενο συμπαθεστατο καταστημα(το οποιο δεν φερει καμια ευθυνη) κυκλοφορει ελευθερος/λυτος απελπισμενος προσυλιτιστης που πλησιαζει ανυποψιαστους χομπυστες προσπαθωντας να τους στειλει σε συγκεκριμενους προορισμους :mom:

Αν σας πιασει τη κουβεντα δειξτε δυναμη....η' οτι αλλο θελετε εσεις!

Ενα κοινωνικο μηνυμα :death:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργο,πολυ ωραιες φωτο και το ενυδρειο φαινεται πως πηγαινει συνεχως απο το καλο στο πολυ πολυ καλυτερο :thumbsu:

Οταν θα αρχισουν τα κοραλια να γεμιζουν την συνολικη εικονα του,θα ειναι εκλπηκτικο!

Το yellow θα το εβγαζα συντομα παντως!

Ευχαριστο το οτι ειναι καλυτερα το kole :jig:

Σημαντικη πληροφορια.... :bbq:

Προσοχη γιατι στο συγκεκριμενο συμπαθεστατο καταστημα(το οποιο δεν φερει καμια ευθυνη) κυκλοφορει ελευθερος/λυτος απελπισμενος προσυλιτιστης που πλησιαζει ανυποψιαστους χομπυστες προσπαθωντας να τους στειλει σε συγκεκριμενους προορισμους :mom:

Αν σας πιασει τη κουβεντα δειξτε δυναμη....η' οτι αλλο θελετε εσεις!

Ενα κοινωνικο μηνυμα :death:

Μιχαλη τι θα σε ανησυχουσε περισσοτερο αν ησουν στη θεση μου? Το οτι ειναι κοντα τα σκληρα το ενα με το αλλο και οταν με το καλο μεγαλωσουν θα υπαρχει προβλημα, ή το οτι σκεφτομαι συντομα να κανω αλλαγη aquascape :sword: ???

Οσον αφορα την πληροφορια που μας εδωσες, αναφερεται στο petsupermarket? Sorry δεν καταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,επεσες στην περιπτωση.....που εχω συχνο-aquascape-ητιδα(αναμεσα σε αλλα θεματακια) οποτε θα ανησυχουσα για το πρωτο!

Παντα τα sps θελουν πολυ χωρο μεταξυ τους οταν τα τοποθετουμε.Θα εχεις δει ηδη οτι το πρωτο σημειο το οποιο αρχιζουν να "δημιουργουν" μεσα στο ενυδρειο ειναι η βαση τους και οταν εχουν αρκετο "εδαφος" ξεκινανε να πιανουν χωρο και στον "αερα"...να στο πω λαικα :usd::usd:

Ειδικα αν μιλαμε για hysrtix Κτλ που μεγαλωνουν γρηγορα πρεπει να βλεπεις πιο μπροστα οταν τα τοποθετεις :thumbsu:

Για aquascape τι σκεφτεσαι δηλαδη?Μωρε γιωργο μηπως ειναι πολυ κοντινα(χρονικα) ολα?Μεταφορα και αλλαγη στο βρχο?

Για τη πληροφορια αναφερομαι οχι στο μαγαζι αλλα στον τυπο που συχναζει εκει.Το καταστημα ξαναλεω δεν εχει καμια ευθυνη.

Απλα ψωνιζοντας ο συγκεκριμενος(ο Θεος να τον κανει χομπυστα) προιοντα ψωνιζει και χομπυστες για αλλους :bigemo_harabe_net-180:

Μη δινεις πολυ σημασια μωρε :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν δινω σημασια, αλλα μαλλον τον εχω πετυχει και σε αλλο καταστημα και....ολα καλα Μιχαλη μου. Πεταει ο γάιδαρος? Πεταει πεταει!!!

Αναφορικα με το aquascape, εδω και καιρο εχω αγορασει καποια κομματια νεκρου βραχου, τα οποια διαμορφωσα σε bonzai tree aquascape, κολλώντας τα με το Nyos cement.

Ακομα ειναι αβρεχτα. Μιλωντας με τον ΤΑΝ (aka Θαναση, χαχαχαχα) αλλα και με τον Σπύρο απο το Aquario, τους ρωτησα αν βαλω το νεκρο βραχο μεσα στο καινουργιο ενυδρειο, αν θα μου ανεβει η αμμωνια. Μου ειπαν πως οχι.

Αυτο ομως που δεν τους ρωτησα ειναι, τι θα γινει με την βιολογια μου. Αλλα αυτο δεν θελει ρωτημα διοτι ειναι αυτονοητο....θα την χασω!

Διαβαζα σημερα και αυτα που εγραφε ο Μαριος (aka Discos) στο θεμα του για τον νεκρο βραχο και τα φωσφορικα που του ξερασε και το σκεφτομαι το θεμα

του νεου aquascape πιο προσεχτικα.

Μηπως αν τον εβαζα τον νεκρο βραχο στο παλιο μικρο ενυδρειο μου να τρεξει για κανενα 3 μηνο και μετα να εκανα οποια αλλαγη?

Ο κυριοτερος λογος που θελω να το κανω ειναι γιατι εχω στριμωξει πολυ τα κοραλια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γιωργο μου...πεταει και παιρνει και επιβατες :thumbsu:

Η πλακα ειναι οτι στο δευτερο πηγαινω και εγω ανα διαστηματα και παρακαλω να τον συναντησω μια μερα να μου δειξει τ'αντερα που διατυμπανιζει πως εχει :bigemo_harabe_net-105:

Γιατι οντως πεταει ο γαιδαρος και εχουν γινει γαργαρα τα μαζικα π.μ που εστελνε προσπαθωντας να κανει κακο και ν'αλλοιωσει γεγονοτα,τα τηλεφωνακια κτλ,τις απειλες για "φαπες" αλλα το να μην το βαζεις κατω και να κανεις απροκαλυπτες προσπαθειες για προσυλιτισμο λιγο δυσκολο να τα καταπιεις...τουλαχιστον προσωπικα.

Ποτε μα ποτε δεν πρεπει να ξεχναμε οτι εδω δεν ειναι SIMS αλλα ουτε grand theft auto...πισω απο τα nickname και τα avatar υπαρχουν κανονικοι ανθρωποι και οχι ΑΙ υπολογιστες...και ειναι χρησιμο να λειτουργουμε οπως θα καναμε εαν δεν υπηρχε internet,οπου πισω απο ενα πληκτρολογια και μια οθονη το παιζεις απο don corleone,rocky μεχρι και παναγια των παρισιων :angel:

Sorry για το offtopic και παμε παλι πισω στα ενυδρειακα που τα γουσταρουμε πολυ :jig:

Προσωπικη,ταπεινη μου αποψη γιωργο μου....κανενα τσιμεντο δεν ειναι σαν την εποξικη η' ακομα και την ακρυλικη κολλα,ειδικα εαν μιλαμε για μικρη ποσοτητα βραχου.

Σορρυ που το συζηταμε αφου εχεις κανει την κολληση αλλα απλα σου λεω την αποψη μου.

Εαν μπορεις παρε εποξικη και καλυψε τα σημεια που εχεις κανει τις ενωσεις.Υπαρχουν πολλες αναφορες(ακομα και απο παιδια που χρησιμοποιησαν αυτο το τσιμεντο) οτι μετα απο λιγο αρχισαν να ξεφλουδιζουν τα σμεια οπου εγιναν οι ενωσεις.

Αμεσα δεν θα σου δημιουργησει θεμα αλλα φαντασου να ξεκινησει κατι τετοιο 1-2 χρονια μετα ενω εχει γινει το ενυδρειο ακριβως οπως το θες.

Τα παιδια εννοειται πως ειχαν δικιο.Δεν θα σου ανεβει η αμμωνια και γενικα θεωρω πως αν εχεις κανει καλη επιλογη στο βραχο(καθαρος,χωρις σπηλιες που μπορει να υπαρχει νεκρο το οτιδηποτε,κτλ κτλ) δεν θα εχεις προβλημα ουτε με τα φωσφορικα που φοβασαι. :thumbsu:

Ουτε για τη βιολογια θα ανησυχουσα ιδιαιτερα αφου μπορεις να βαλεις καποιο προιον,με το που κανεις την αλλαγη και να σου καλυψει σε καλο βαθμο το εδαφος που θα εχεις χασει βιολογικα!

Ασε που στο ΒΒ υπαρχει πολυ βιολογια και στο κατω τζαμι,το οποιο αν εχει πιασει στην πορεια και κοραλινη,μοιαζει και λειτουργει σαν να ειναι βραχος,σε ενα βαθμο.

Και η λυση που ανεφερες ειναι καλη,απλα εχει κοπο και χρονο(και καποια εξοδα λειτουργιας) τα οποια προσωπικα δεν θα ημουν διατεθειμενος να λαβω υπ'οψην μου.

Για βαλε καμα φωτο απο το βραχο να δουμε τι εκανες :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και θα τις ακολουθησω!

Αφου καλυψω με εποξικη το τσιμεντο, θα ξεπλυνω καλα τον βραχο και μετα θα κανω την αλλαγη και μετεγκατασταση των κοραλιων.

Φωτογραφιες θα ανεβασω συντομα για να παρετε μια γευση πως θα ειναι το νεο aquascape.

Μεχρι τοτε θα συνεχισω να απολαμβανω την υπαρχουσα κατασταση....

F360CFC7-671F-43EF-9EFB-80EF48B473E6_zps

2F0C38AE-BD78-40CB-91A4-C662BBDFFFFC_zps

000666FF-9519-4D0A-B35B-ECA7E3338091_zps

4FF4D2C2-B286-49E0-AB70-D9660DDB8E06_zps

F5D9C272-1ADC-4FEB-9A72-71BFC904DBB3_zps

99D018AA-DFB8-4FE4-9D21-127B6C16AC1F_zps

7520F374-C6A2-45A6-B2FC-F30D991857A7_zps

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η πρωτη φορα που μετα απο 7 μηνες βλεπω την Scolymnia να εχει εχει τουμπανιασει τοσο πολυ με πεταγμενους τους πολυποδες της!

Χαρηκα παρα παρα πολυ, μιας και το συγκεκριμενο κοραλι παραλιγο να το εχανα εντελως λογο λαθος θεσης που το ειχα βαλει.

Τωρα το βλεπω και ανακαμπτει μερα μετην μερα! Λετε να οφειλεται και στο νεο φωτισμο?

Υπαρχει πιθανοτητα να καλυφει ξανα ο ιστος της απο το υπαρχον κοραλι?

F3AE72F3-5B1C-4A5E-8A2E-88E37EB448C7_zps

A5C76CFD-EEE9-450A-B011-347D59835497_zps

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα σκεφτεσαι γιωργο :thumbsu:

Αν τα κανεις ετσι ολα θα πανε καλα και σε βαθος χρονου!

Εγω βλεπω οτι ολα τα κοραλια πανε πολυ καλα και διακρινω και ωραια χρωματα.Στις φωτο οσο και να προσπαθεις δεν θα γινεις χειροτερος απο εμενα :usd::usd:

Εκτος αν μαθεις κ εσυ το Photoshop Και βαζεις φωτο με κοραλια που κρατανε κατι εξωγηινοι στο φεγγαρι :usd::usd:

Μεχρι τοτε σε εχω στο παιχνιδι του χειροτερου φωτογραφου! :death:

Ωραιο κοραλι η scοly και χαιρομαι που παει καλα!

Ισως να φταινε ολα αυτα που ειπες αλλα και το οτι την αφησες στην ηρεμια της βρε :usd:

Αν συνεχισεις να της προσφερεις τοσο καλες συνθηκες ειναι βεβειο πως θα καλυψει ξανα το χαμενο εδαφος και θα την ξαναδεις ολοστρογγυλη :usd:

Χαιρομαι που εχει ακομα να δωσει πολλα αυτο το ενυδρειο :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...