Jump to content

Καμια Ιδεα Για 60 Λιτρα?


Recommended Posts

Χαίρετε!

Εχω ενα ενυδρειο 40 λιτρα που πλεον ειναι παροπλισμενο και εκανα μια σκεψη να το δωσω και να παρω ενα 60λιτρο.....

Τα οικονομικα μου αυτη την στιγμη δεν μου επιτρεπουν να σκεφτω για θαλασσινο νερο ουτε για μεγαλυτερο ενυδρειο οπως αρχικα σκεφτομουνα......οποτε λεω για γλυκο νερακι με αμμο και ξυλα ισως και τυρφη αν χρειαστει.....

Το θεμα ειναι,εχω καθολου επιλογες σε ψαρακια με αυτο το στησιμο σε αυτα τα λιτρα?

Αξιζει δηλαδη τον κοπο?

Για πειτε καμια ιδεα να δουμε..... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο 40λιτρο θα εβαζα ενα μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλεξεις και με αλλο μικρο Γιωργο. Βαλε ενα μονομαχο στο 40αρι οπως λεει κι ο Σταυρος και ασε τα 60αρια.

Link to comment
Share on other sites

γιωργαρε αφου τελικα δεν μπορεις για θαλασσινο οπως το λεγαμε

για μενα ειναι 2 οι λυσεις ...

1η να το κανεις γαριδαδικο για να εχεις τουλαχιστον κατι διαφορετικο

2η να μην το κανεις τιποτα και να παιξεις μονο με το 60αρι που εχεις ηδη!!

και μια τελευταια μπορεις να το κρατησεις για καραντινα αμα θες !!!

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορείς να το στήσεις με άμμο - φυτά - πέτρες - ξύλα και να το έχεις έτοιμη καραντίνα... αν έχω γεννητούρια μπορεί να σου δώσω κανά μελισσάκι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καραντινα δεν ειναι αναγκη να εχει φυτα κτλ. Μια απλη γυαλα φτανει!!

Link to comment
Share on other sites

θοδωρη ενοοεις να εχει λιγο χαλικι και το φιλτρακι του να δουλευει !!!! και να κανει και καμια αλλαγη νερου ;;;

Link to comment
Share on other sites

Μιά άδεια γυάλα τι να σου κάνει....

Γιώργο τι διαστάσεις έχει ο πάτος? Έχω δεί αρκετά προφίλ ψαρίων που απαιτούνται διαστάσεις 40χ30 ή 45Χ30... (για ένα ψαράκι ή ζευγαράκι)

Τα ψαράκια του Κώστα είναι πολύ καλή περίπτωση!! Εγώ προσωπικά θα τα αγόραζα....

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι μαλλον δεν εχω και πολλες επιλογες σε 60 λιτρα......

Το σκεφτηκα να κρατησω το 40αρι μιας και το εχω και σε λειτουργια αλλα η ιδεα για μονομαχο δεν μου αρεσει και παρα πολυ....

Τα ψαρακια του Κωστα ειναι καλη περιπτωση....

Κωστα,τους αρεσει-παει αυτο το aquascape?

Και οι μελισουλες ειναι πολυ ομορφα ψαρακια Μαιρη αλλα θελουν φυτεμενο ενυδρειο και δεν ψηνομαι προς το παρον για δευτερο μικρο φυτεμενο..... :)

Ειμαι υπο σκεψεις οπως βλεπετε.... :D

Link to comment
Share on other sites

George η γνωμη μου ειναι το 40αρι να το κρατησεις η με κατι μικρο και ξυλα , αμμο κτλ που σου αρεσει η ως καραντινα. (Φανταζομαι και αδειο να ειναι με φιλτρο αεραντλια για την αναγκη θα ειναι οκ). Αλλα καλυτερα μην πας σε δευτερο 60αρι. Εχεις το υπαρχον....κανε υπομονη (και οικονομια :) ) και ξεκινα κατι μεγαλυτερο. Πιστεψε με εχει αλλη χαρη!

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτω Παρασκευα....οσο να 'ναι το μεγαλυτερο εχει αλλη χαρη και αλλες επιλογες! :)

Κωστα,το προφιλ μιλαει για ''desenly planted aquarium'' που αν δεν κανω λαθος σημαινει πυκνοφυτεμενο?Και μια καλη επιλογη λεει ειναι και το ''προσεκτικο'' στησιμο του aquascape?

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτω Παρασκευα....οσο να 'ναι το μεγαλυτερο εχει αλλη χαρη και αλλες επιλογες! :)

Κωστα,το προφιλ μιλαει για ''desenly planted aquarium'' που αν δεν κανω λαθος σημαινει πυκνοφυτεμενο?Και μια καλη επιλογη λεει ειναι και το ''προσεκτικο'' στησιμο του aquascape?

Λεει οτι καλο ειναι να εχουμε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο και οτι ειναι αριστη επιλογη για προσεκτικα στησιματα,δηλαδη οτι δεν ειναι ψαρια που θα μας χαλασουν το aquascape.

Ομως,πιο πανω,εκει που γραφει για τον βιοτοπο τους λεει:

Shows a preference for shallow, marginal zones of heavily-vegetated, slow-moving or standing waters of creeks, small streams, lakes, billabongs, and swamps, and is often found among macrophytes, submerged woody structures such as fallen branches or tree roots, or leaf litter.

Με λιγα λογια,στη φυση τα βρισκουμε και σε σημεια με πολυ βλαστιση αλλα και σε σημεια με κορμους δεντρων και κλαδιων και βυθο απο φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που ανοιξα θεμα για 60 λιτρα ενυδρειο αλλα συζηταμε για το 40αρι.....χαχαχαχα.... :P

Δηλαδη.....αν τους βαλω αμμο,ξυλα,φυλα κατω στην αμμο και κανα φυτακι σκορπιο τυπου βαλισνερια ή σαγκιταρια χωρις τυρφη αλλα με νερο βρυσης θα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως θα ειναι Γιωργο,απ οτι λεει και το προφιλ τους,βαλε και κανενα φυτο επιφανειας.

Εγω τα εχω στο iwagumi αλλα δεν μου καθονται καλα με το aquascape που εχω και θα ηθελα κατι πιο μικρο,γι αυτο τα δινω.Αν ειχα αλλο ενυδρειο θα τα κρατουσα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει....θα το δω....και θα ενημερωσω! :)

Link to comment
Share on other sites

θοδωρη ενοοεις να εχει λιγο χαλικι και το φιλτρακι του να δουλευει !!!! και να κανει και καμια αλλαγη νερου ;;;

Tιποτα. Απλα μια γυαλα! Δεν χρειαζεται καν να δουλευει απο πριν το φιλτρακι αφου το ψαρι που μπαινει σε καραντινα συνηθως δεν τρωει. Μια αδεια γυαλα ειναι οτι πρεπει. Δεν θα μεινει εκει για παντα. Συνηθως οι θεραπειες ειναι 3 με 7 ημερες!

Μιά άδεια γυάλα τι να σου κάνει....

Γιώργο τι διαστάσεις έχει ο πάτος? Έχω δεί αρκετά προφίλ ψαρίων που απαιτούνται διαστάσεις 40χ30 ή 45Χ30... (για ένα ψαράκι ή ζευγαράκι)

Τα ψαράκια του Κώστα είναι πολύ καλή περίπτωση!! Εγώ προσωπικά θα τα αγόραζα....

Καραντινα ειναι, δεν ειναι κυριως ενυδρειο. Μια αδεια γυαλα ειναι οτι πρεπει. Ουτε καν φωτισμο δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ρε παιδια οτι η καραντινα δεν θελει καν φιλτρο...φιλτρο νομιζω χρειαζεται..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ρε παιδια οτι η καραντινα δεν θελει καν φιλτρο...φιλτρο νομιζω χρειαζεται..

και εγω αυτο νομιζω οτι το φιλτρο το χρειαζεται

αν οχι φυτα , ξυλο, πετρες κτλ.. τουλαχιστον φιλτρο θελει

και μια ερωτηση τι θα γινει αμα το νερο μεινει στασιμο ;;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο χρειαζεται, απλα δεν ειναι και αναγκη να ειναι στρωμενο.

Link to comment
Share on other sites

οκ !!! και κατι αλλο ρε θοδωρη αμα δεν ειναι στρωμενο

δεν υπαρχει προβλημα σε καποιο ψαρακι που θα μπει ;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι που θα μπει, θα μεινει τρεις 3-7 μερες. Τοσο διαρκουν συνηθως οι θεραπειες.

Συνηθως δεν τρωνε γιατι ειναι αδυναμα ή δεν τα ταιζουμε εμεις για να μην δωσουμε τροφη στα παρασιτα ( αν μιλαμε για τετοια )!

Το νερο ειναι συνηθως απο το ενυδρειο μας οποτε δεν περιεχει αμμωνια στα αρχικα σταδια.

Οι περισσοτερες θεραπειες, επιρεαζουν την βιολογια του φιλτρου, οποτε οπως καταλαβαινεις, μετα απο καθε θεραπεια δεν θα εχεις βιολογια. Και απο την στιγμη που το ψαρι αφαιρειται μετα το περας της θεραπειας δεν θα υπαρχει και τροφη για τα βακτηρια.

Φιλτρακι μπαινει παντα ασυζητητη απλα δεν χρειαζεται να ειναι στρωμενο

Τωρα αν καποιος θελει να κραταει ενα ολοκληρο συστημα χωρις ψαρια, για περιπτωση που θα του αρρωστησει καποιο ψαρι και μετα να το ξαναστηνει απο την αρχη αυτο ειναι αλλο θεμα.

Εγω προσωπικα απλα κραταω μια γυαλα αδεια. Ουτε καν νερο δεν εχει μεσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση ξεφύγαμε λίγο.... Εγώ αναφέρθηκα σε καραντίνα με την εξής λογική:

Από τη στιγμή που υπάρχει ήδη το υλικό με το 40 λιτρο θα μπορούσε να φτιάξει ο Γιώργος έναν ωραίο μικρό υδροβιότοπο που θα του αρέσει να το βλέπει. Όπως κάποιος φροντίζει τα φυτά του στις γλάστρες του και έχει κάτι όμορφο να βλέπει..... Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις ψάρια μέσα.

Τώρα αν κάποιο ψαράκι σου αρρωστήσει (και δεν απαιτείται θεραπεία που διαλύει τα φυτά) γιατί να μην το βάλεις εκεί που το έχεις έτοιμο και τρέχει? Αν δεν θες χρησιμποιείς κανονικά ένα άδειο δοχείο στο οποίο βάζεις ένα μικρό φιλτράκι και προχωράς στη θεραπεία κανονικά.

Εγώ προσωπικά έχω σκοπό να φτιάξουμε ένα (όπως το υπολογίζω καθαρά λίτρα γύρω στα 45).... και αν χρειαστεί θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και σαν γεννήστρα (μακάρι!!) ή καραντίνα (μόνο σε ελαφριές περιπτώσεις). Βέβαια ο Αντρέας το σκέφτεται και για μονομάχο ....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...