Jump to content

Καμια Ιδεα Για 60 Λιτρα?


Recommended Posts

Το ψαρακι που θα μπει, θα μεινει τρεις 3-7 μερες. Τοσο διαρκουν συνηθως οι θεραπειες.

Συνηθως δεν τρωνε γιατι ειναι αδυναμα ή δεν τα ταιζουμε εμεις για να μην δωσουμε τροφη στα παρασιτα ( αν μιλαμε για τετοια )!

Το νερο ειναι συνηθως απο το ενυδρειο μας οποτε δεν περιεχει αμμωνια στα αρχικα σταδια.

Οι περισσοτερες θεραπειες, επιρεαζουν την βιολογια του φιλτρου, οποτε οπως καταλαβαινεις, μετα απο καθε θεραπεια δεν θα εχεις βιολογια. Και απο την στιγμη που το ψαρι αφαιρειται μετα το περας της θεραπειας δεν θα υπαρχει και τροφη για τα βακτηρια.

Φιλτρακι μπαινει παντα ασυζητητη απλα δεν χρειαζεται να ειναι στρωμενο

Τωρα αν καποιος θελει να κραταει ενα ολοκληρο συστημα χωρις ψαρια, για περιπτωση που θα του αρρωστησει καποιο ψαρι και μετα να το ξαναστηνει απο την αρχη αυτο ειναι αλλο θεμα.

Εγω προσωπικα απλα κραταω μια γυαλα αδεια. Ουτε καν νερο δεν εχει μεσα!

σ'ευχαριστω θοδωρη να εισαι καλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση ξεφύγαμε λίγο.... Εγώ αναφέρθηκα σε καραντίνα με την εξής λογική:

Από τη στιγμή που υπάρχει ήδη το υλικό με το 40 λιτρο θα μπορούσε να φτιάξει ο Γιώργος έναν ωραίο μικρό υδροβιότοπο που θα του αρέσει να το βλέπει. Όπως κάποιος φροντίζει τα φυτά του στις γλάστρες του και έχει κάτι όμορφο να βλέπει..... Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις ψάρια μέσα.

Τώρα αν κάποιο ψαράκι σου αρρωστήσει (και δεν απαιτείται θεραπεία που διαλύει τα φυτά) γιατί να μην το βάλεις εκεί που το έχεις έτοιμο και τρέχει? Αν δεν θες χρησιμποιείς κανονικά ένα άδειο δοχείο στο οποίο βάζεις ένα μικρό φιλτράκι και προχωράς στη θεραπεία κανονικά.

Εγώ προσωπικά έχω σκοπό να φτιάξουμε ένα (όπως το υπολογίζω καθαρά λίτρα γύρω στα 45).... και αν χρειαστεί θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και σαν γεννήστρα (μακάρι!!) ή καραντίνα (μόνο σε ελαφριές περιπτώσεις). Βέβαια ο Αντρέας το σκέφτεται και για μονομάχο ....

Ξεφυγαμε οντως αλλα πως θα συντηρεις ενα συστημα χωρις τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα που προερχονται απο τα ψαρια;

σ'ευχαριστω θοδωρη να εισαι καλα !!!

Κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει που ξεφυγατε λιγο και τωρα εγω διαβαζω τι γραφατε..... :D

Καραντινα δεν ειχα ποτε μεχρι σημερα και δεν γνωριζω και πολλα γι'αυτην....νομιζω ομως οτι δεν ειναι ευκολο να κρατησεις ενα ενυδρειο με φυτα,κυριως, χωρις ψαρια μεσα...

Ετσι οπως το εχω εγω τωρα μονο με χαλικι και μια ανουμπια που μου εχει μεινει μεχρι να την δωσω....εχω περισσοτερες αλγες απο οταν ειχα ψαρια.....βεβαια δεν εχω κανει αλλαγη νερου εδω και κανα 2μηνο που δεν εχω ψαρια ουτε καθαριζω τζαμια.....μονο συμπληρωνω το νερο που εξατμιζεται......δεν ειμαι και σιγουρος οτι μπορει να φιλοξενησει ψαρι ετσι οπως το βλεπω.....ειναι πολυ ''βρωμικο''..... :D

Επισης δεν γινεται να εχεις ψαρια στην καραντινα γιατι οταν θα την χρειαστεις,που θα τα πας?

Το θεμα ειναι,μπορεις να εχεις ενυδρειο με νερο να ''τρεχει'' και χαλικι π.χ. μεσα για καραντινα?

Αν κανεις μια θεραπεια,και τα μικροβια και τα φαρμακα δεν θα ''καθησουν'' στο χαλικι?

Δεν θελει ολο το ενυδρειο πλυσιμο μετα?Μαζι με το χαλικι....

Εχουμε ξεφυγει απο τον τιτλο του θεματος που ανοιξα.......εγω δεν εχω προβλημα αλλα θα το διαβασει και κανας επισκεπτης και θα μπερδευτει! :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαστε μεσα στο θεμα με την ευρεια εννοια αφου μια απο τις προτασεις ηταν να το κανεις καραντινα. :P

Link to comment
Share on other sites

Το πιό απλό είναι να ρίχνεις νερό από αυτό που βγάζεις από το ενυδρείο.

Πάντως σε ένα βάζο έχω βάλει άμμο - πέτρα (από τις ροζ) και κλαδέματα. Κάθε μέρα ή δύο μέρες αλλάζω το περισσότερο νερό (βρύσης όχι του ενυδρείου) και τα φυτάκια πάνε μιά χαρά. Στο τσακίρ κέφι ρίχνω καμιά φορά nitrogen και κανά λίπασμα .....

Link to comment
Share on other sites

στην καραντινα και να μην βαλεις χαλικι ,φυτο κτλ. δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα αν χρειαστει να βαλεις καποιο ψαρακι που εχει

θεμα ετσι κι αλλιως η φιλοξενεια οπως ειπε και ο Θοδωρης θα ειναι 3 - 7 ημερες απο εκει και περα τα λιτρα ειναι λιγα κανεις μια μεγαλη αλλαγη

νερου αλλαζεις το σφουγγαρακι και κανεις και καμια μετρηση να δεις τι γινεται !!!

αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται στο φιλτρο βιολογικο αν ναι δεν ξερω αν πρεπει να το αλλαξεις η' οχι !!

Link to comment
Share on other sites

Το πιό απλό είναι να ρίχνεις νερό από αυτό που βγάζεις από το ενυδρείο.

Πάντως σε ένα βάζο έχω βάλει άμμο - πέτρα (από τις ροζ) και κλαδέματα. Κάθε μέρα ή δύο μέρες αλλάζω το περισσότερο νερό (βρύσης όχι του ενυδρείου) και τα φυτάκια πάνε μιά χαρά. Στο τσακίρ κέφι ρίχνω καμιά φορά nitrogen και κανά λίπασμα .....

Kαθολου απλο Μαιρη. Το μονο που προσθετεις ειναι νιτρικα ( αν υποθεσουμε οτι το ενυδρειο σου ειναι κομπλε απο αμμωνιες κτλ ), τα νιτρικα ειναι ελαχιστα για τα φυτα σου και δεν θρεφουν τις αποικιες των βακτηριων που θες να αποικησουν το φιλτρο.

στην καραντινα και να μην βαλεις χαλικι ,φυτο κτλ. δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα αν χρειαστει να βαλεις καποιο ψαρακι που εχει

θεμα ετσι κι αλλιως η φιλοξενεια οπως ειπε και ο Θοδωρης θα ειναι 3 - 7 ημερες απο εκει και περα τα λιτρα ειναι λιγα κανεις μια μεγαλη αλλαγη

νερου αλλαζεις το σφουγγαρακι και κανεις και καμια μετρηση να δεις τι γινεται !!!

αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται στο φιλτρο βιολογικο αν ναι δεν ξερω αν πρεπει να το αλλαξεις η' οχι !!

Σε καραντινες, μεχρι και σκετες αεραντλιες παιζουν, με μονο εναν κυκλοφορητη. Εγω στο φιλτρακι της καραντινας εχω βιολογικο το οποιο μετα απο θεραπειες το ξεπλενω καλα με νερο βρυσης!

Link to comment
Share on other sites

Kαθολου απλο Μαιρη. Το μονο που προσθετεις ειναι νιτρικα ( αν υποθεσουμε οτι το ενυδρειο σου ειναι κομπλε απο αμμωνιες κτλ ), τα νιτρικα ειναι ελαχιστα για τα φυτα σου και δεν θρεφουν τις αποικιες των βακτηριων που θες να αποικησουν το φιλτρο.

Σε καραντινες, μεχρι και σκετες αεραντλιες παιζουν, με μονο εναν κυκλοφορητη. Εγω στο φιλτρακι της καραντινας εχω βιολογικο το οποιο μετα απο θεραπειες το ξεπλενω καλα με νερο βρυσης!

μαλιστα !! το ξεπλενεις ...

οκ θοδωρη γιατι την απορια με το βιολογικο την ειχα να σου πω την αληθεια !!!

να εισαι καλα !!!

καλη συνεχεια !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου σχεδον ολα τα φαρμακα επιρεαζουν την βιολογια.

Πρεπει να το ξεπλυνεις για μην στο ξαναβγαλει μεσα στο νερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλό το θέμα παιδιά.Μια απορία που μου ήρθε διαβάζοντάς το.Αφου βάλω το ψάρι στην καραντίνα, και τελειώσει η θεραπεία του, λέτε ξεπλένω το βιολογικό της καραντίνας.ΟΚ.Και το φυλάω για μελλοντική χρήση. Οταν βάλω το ψάρι, στο αρχικό ενυδρείο, δεν παίζει να υπάρχει εκεί ο αρχικός ( ιός ) και να ξανακολήσει ? ( αφού εκεί πρωτοαρρώστησε ?) :geek:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ξεφευγουμε απο το θεμα για το οποιο ανοιξε ο Γιωργος.

Καλυτερα να ανοιξετε ενα νεο θεμα για την καραντινα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου σχεδον ολα τα φαρμακα επιρεαζουν την βιολογια.

Πρεπει να το ξεπλυνεις για μην στο ξαναβγαλει μεσα στο νερο!

σωστος !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλό το θέμα παιδιά.Μια απορία που μου ήρθε διαβάζοντάς το.Αφου βάλω το ψάρι στην καραντίνα, και τελειώσει η θεραπεία του, λέτε ξεπλένω το βιολογικό της καραντίνας.ΟΚ.Και το φυλάω για μελλοντική χρήση. Οταν βάλω το ψάρι, στο αρχικό ενυδρείο, δεν παίζει να υπάρχει εκεί ο αρχικός ( ιός ) και να ξανακολήσει ? ( αφού εκεί πρωτοαρρώστησε ?) :geek:

Ξανακανε την ερωτηση σου εδω αν θες

Νομιζω οτι ξεφευγουμε απο το θεμα για το οποιο ανοιξε ο Γιωργος.

Καλυτερα να ανοιξετε ενα νεο θεμα για την καραντινα. :)

Εχεις δικιο Κωστα. Το τραβηξαμε απο τα μαλλια.

Ανοιξα θεμα εδω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο γιατί θα πρέπει να έχω βιολογικό υλικό στο φίλτρο?

Εγω μίλησα για ενυδρείο φυτεμένο χωρίς ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο γιατί θα πρέπει να έχω βιολογικό υλικό στο φίλτρο?

Εγω μίλησα για ενυδρείο φυτεμένο χωρίς ψάρια....

Ελα δω κι εσυ και θα σου λυσω την απορια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...