Jump to content

Το Φυτεμένο Μου Με Diy Υπόστρωμα - Επιτέλους Έτοιμο!


christosvas

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου


Φυτεμένο κοινωνικό



Γενικές Πληροφορίες


Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):


Εξωτερικές 60 x 35 x 41 cm


Εσωτερικές 58,9 x 33,9 x 37,5 cm


Συνολικά Λίτρα:75 L (62 L χωρίς το υπόστρωμα)


Sump (λίτρα): -



Οργανισμοί


Φυτά:


Hygrophila polysperma, Bacopa caroliniana, Anubias barteri var. angustifolia (δεν είμαι απολύτως σίγουρος για το είδος), Hemianthus callitrichoides ''Cuba’’, Echinodorus (είδος?), Rotala macrandra, Cryptocoryne blassi (?) και ένα άγνωστο είδος (σε μένα :)



Ψάρια:


10 Neon Tetra (Paracheirodon innesi), 4 Julii Cory (Corydoras Julii)



Άλλα είδη: διάφορα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες



Διακοσμητικά υλικά


Φόντο:


Πέτρες: lava rocks


Ξύλα: mopani & ρίζα red moorwood


Άλλα διακοσμητικά : -


Υπόστρωμα: DIY μείγμα πηλώδους χώματος (3 cm) & vermicompost (κομποστ από γεωσκώληκες) 3 cm


Βυθός: άμμος κοκομετρίας 1-2 mm



Φωτισμός


Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):


1x Sylvania 8500K GrowLux T5HO 24Watt


1x AquaLight 6500K T5HO 24Watt


Διάρκεια φωτισμού: 10:00 - 23:00 (10 ώρες φωτισμού και 3 ώρες σιέστα) με σύστημα ανατολής-δύσης.



Υποστήριξη οργανισμών


Φίλτρανση:


1) EHEIM Classic 250 (440 L/h)


2) Fluval C2 (κρεμαστό) (200 L/h)


Θέρμανση/ Ψύξη:


Σύστημα ελέγχου θερμοκρασίας STC-1000


Θέρμανση: EHEIM Jager 100W


Ψύξη: 2 ανεμιστήρες Konig 80mm, 37 CFM


Λίπανση: Προϋπάρχουσα στο DIY υπόστρωμα και από τις τροφές


Παροχή CO2: Προσθήκη Excel 2 ml/ημέρα και 10 ml μετά από αλλαγή νερού


Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης (Κιτ WaterSwitch με διπλό float switch) με νερό Αντίστροφης Όσμωσης


Διατροφή: Διάφορες τροφές εμπορίου για την ώρα



Παράμετροι


pH: 7.6


Γενική σκληρότητα (GH): 6° (107 ppm)


Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6° (107 ppm)


Αμμωνία (ΝΗ3): 0 ppm


Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 ppm


Νιτρικά (ΝΟ3): 5 ppm


Φωσφορικά (PΟ4): -


Μέση Θερμοκρασία (°C): 27



Συντήρηση


Αλλαγές νερού: κάθε 2 εβδομάδες 30%. Αναπλήρωση με νερό ΑΟ & βρύσης


Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προετοιμασία νερού σε βαρέλι με προσθήκη Seachem Prime, χρήση αντλίας για μεταφορά στο ενυδρείο.


Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθαρισμός φίλτρων εκ περιτροπής, προσθήκη τύρφης στο Fluval για μείωση του pH, κλάδεμα φυτών



Φωτογραφίες:


post-53210-0-72803800-1409260888_thumb.jpg


post-53210-0-15970200-1409260890_thumb.jpg


post-53210-0-42171000-1409260894_thumb.jpg


post-53210-0-42958800-1409260897_thumb.jpg


post-53210-0-55154200-1409260899_thumb.jpg



Βίντεο:



Το ενυδρείο αυτό αποτελεί ένα πείραμα που ξεκίνησα για την δημιουργία ενός φυτεμένου El Natural ενυδρείου (πλήρης περιγραφή και φωτογραφίες από την εξέλιξη του πειράματος εδώ).



Ξεκίνησα με ένα DIY υπόστρωμα για μακροχρόνια παροχή θρεπτικών (μείγμα πηλώδους χώματος και vermicompost) και εφάρμοσα στην αρχή την μέθοδο Dry Start, όπου τα φυτά φυτεύτηκαν στο υπόστρωμα με λίγο νερό που μόλις την άμμο και αναπτυσσόταν σε αέρα κορεσμένο με υδρατμούς. Έτσι είχαν άφθονο διοξείδιο του άνθρακα και όσα κατάφεραν να αντέξουν να είναι emmersed, είχαν καλή ανάπτυξη. Τα πιο εντυπωσιακά ήταν η cuba και τα echinodorus.



Μετά από τρεις μήνες εφαρμογής της μεθόδου Dry Start με emmersed φυτά πρόσθεσα νερό και ξεκίνησα τον κύκλο του αζώτου με μπόλι δικό μου. Οι τρεις μήνες δεν ήταν απαραίτητοι, αλλά δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ νωρίτερα.



Με την προσθήκη του νερού μερικά φυτά υπέφεραν για λίγο (echinodorus) αλλά όλα τελικά προσαρμόστηκαν. Στην αρχή είχα πρόβλημα με κυανοβακτήρια (δικό μου λάθος, επειδή άφησα λιμνάζοντα νερά μέσα στο ενυδρείο στην περίοδο Dry Start). Τελικά, τα κυανοβακτήρια με τις συχνές αλλαγές και την αφαίρεσή τους από την άμμο και την προσθήκη του Excel, εξαφανίστηκαν. Τα Cory που έβαλα κάνουν πολύ καλή δουλειά να καθαρίζουν ότι άλλες άλγες εμφανίζονται πάνω στην άμμο! Πρίν τα βάλω, είχα συνέχεια ένα καφετί στρώμα που σκέπαζε την άμμο μερικές μέρες μετά από το καθάρισμά της. Τώρα είναι συνέχεια καθαρή.



Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω ακόμα είναι το pH το οποίο παραμένει στο 7.6, παρόλες τις προσπάθειες να το κατεβάσω. Έβαλα τύρφη στο φίλτρο και ξύλο μοπάνι, αλλά το pH κατεβαίνει στο 7.3 για μερικές μέρες και ξαναεπιστρέφει στο 7.5-7.6. Το GH και KH τα κατέβασα στο 6, και χρησιμοποιώ νερό αντίστροφης όσμωσης για αναπλήρωση νερού και με την κατάλληλη αναλογία με νερό βρύσης για τις αλλαγές νερού. Θα συνεχίσω να το ψάχνω μέχρι να βρω μια λύση.



Από τα φυτά, η cuba παρουσιάζει πρόβλημα, ιδίως μετά τις διακοπές του καλοκαιριού, που είχα σταματήσει να βάζω Excel. Απότι έμαθα τα cory είναι επίσης υπεύθυνα για το ξεκόλημα της cuba από την άμμο :( Τα υπόλοιπα φυτά είναι πολύ υγιή, όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες.



Το τελικό αποτέλεσμα ήταν πολύ θετικό, μιας και κατάφερα να δημιουργήσω ένα πολύ πλούσιο φυτεμένο ενυδρείο. Θα μπορούσα να προσθέσω νερό και ψάρια πολύ νωρίτερα, αλλά καθυστέρησα λόγω έλλειψης χρόνου. Κατά τα άλλα όμως είμαι πολύ ικανοποιημένος ιδίως επειδή αυτό είναι το πρώτο φυτεμένο ενυδρείο που κάνω. Έχω πολλά να μάθω ακόμα για τα φυτά και για την διαρρύθμισή τους στο ενυδρείο και ελπίζω να ακούσω διάφορες ιδέες ή παρατηρήσεις για βελτίωση.



Τέλος θέλω να ευχαριστήσω όλους που μου έδωσαν φυτά για το Dry Start Method και για όλη την υποστήριξη μέχρι τώρα!


Έγινε επεξεργασία - christosvas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο εγινε. Πολυ ομορφο. Δεν ξερω κατα ποσο αυτος ο βυθος ειναι ασφαλης για τα κορυ ( οχι οτι δεν ειναι ). Και αυξησε τις αλλαγες σου σε εβδομαδιαιες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Ως προς τι νομίζεις ότι ο βυθός μπορεί να μην είναι ασφαλής για τα cory?

Link to comment
Share on other sites

Oχι οτι νομιζω πως δεν ειναι ασφαλης, απλα δεν ξερω απο τι υλικα ειναι το κομποστ και το πηλωδες χωμα!

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα είναι κάτω από 3 εκ. άμμου κοκκομετρίας 1-2 mm, οπότε δεν πιστεύω τα cory να σκάψουν τόσο βαθειά.

Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα η αμμος σου ειναι ασβεστολυθικη και γι αυτο σου ανεβαζει το ph,αν ειναι οντως ετσι,οτι και αν κανεις δεν θα καταφερεις να το κρατησεις εκει που θες.

Οπως σου ειπα,τα κορυ δεν θασου αφησουν σε ησυχια την cuba αλλα και τα stem φυτα.

Παντως εγινε ομορφο το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα!

Για την άμμο (χαλικάκι πιο σωστά) την πήρα από την Pangea στην Θεσσαλονίκη, και την προτείνουν πολύ συν-χομπίστες. Δεν διάβασα πουθενά να έχει πρόβλημα. Φυσικά δεν αποκλείεται να άλλαξε η σύσταση της. Αν είναι όντως ασβεστολιθική δεν θα μου ανέβαζε την σκληρότητα στο νερό? Για πάνω από μήνα τώρα έχω σταθερά GH & KH 6-7°.

Όσον αφορά τα cory, ποια φυτά είναι ασφαλή? Για την ώρα μόνο την cuba μου έχουν ξεριζώσει σε μερικά σημεία. Τα άλλα δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη πιθανότητα είναι ότι το δεύτερο φίλτρο, το Fluval, που έχω προκαλεί μεγάλη αναταραχή στην επιφάνεια και διώχνει το CO2. Θα δοκιμάσω να το σταματήσω για λίγο να δω το αποτέλεσμα στο pH.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για την ψαροσύνθεση. Έχω 4 Julii cory και θα θελα να προσθέσω άλλα δύο, σύνολο 6, για να είναι πιο ολοκληρωμένο το κοπαδάκι τους. Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Και αλλα 6 να βαλεις, θα το εκτιμησουν! Αυτα δεν τα ρωταμε! :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι τα Cory θα το εκτιμήσουν - αυτό που ρωτάω είναι αν επαρκούν τα 75 λίτρα για να βάλω άλλα δύο η τέσσερα Cory (μαζί με τα 10 Neon Tetra) ?

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση το επιπεδο κολυμβησης του ενος ειδους με το αλλο! Το ενα κολυμπαει βυθο και το αλλο μεση και πανω. Αρκει μονο να εχεις καλη φιλτρανση!

Καντα 10.

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση το επιπεδο κολυμβησης του ενος ειδους με το αλλο! Το ενα κολυμπαει βυθο και το αλλο μεση και πανω. Αρκει μονο να εχεις καλη φιλτρανση!

Καντα 10.

Θοδωρα,τα 10 cory για ενα ενυδρειο 60 καθαρων λιτρων,ειναι πολλα φιλε,δεν θα χωρανε να στριψουν.

Στα κορυ κοιταμε τις διαστασεις του πατου,αυτο μας ενδιαφερει.

Πιστευω οτι με 6 ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα προχωράω με την προσθήκη άλλων δύο Julii Cory! Ελπίζω μόνο να τα φέρει ο πετσοπάς μου σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο Julii Cory προστέθηκαν, οπότε η παρέα τους έγινε μεγάλη. Συνολικά 6 Julii Cory. Τα δύο που πήρα τώρα είναι μεγάλα, σχεδόν στο τελικό τους μέγεθος, ενώ τα 4 πρώτα είναι μικρούτσικα.

Τα έδωσα και για πρώτη φορά bloodworms κατεψυγμένα και τρελάθηκαν! Κάθε πότε είναι καλό να τα δίνω bloodworms?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες κατεψυγμενα εννοεις αποξηραμενα ή κυβακια που μπαινουν καταψυξη; Εγω δινω 2-3 φορες την εβδομαδα τα αποξηραμενα! Τα αλλα καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα να δοκιμάσω τα κυβάκια που είναι στην κατάψυξη. Θεώρησα ότι θα έχουν παραπάνω θρεπτικά και βιταμίνες και ότι μοιάζουν πιο πολύ με ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα με φειδω. Τουλαχιστον απο την εμπειρια μου προκαλουν εντερικα προβληματα και σε καποια αλλα ψαρια κι αλλα προβληματα.

Μια φορα την εβδομαδα- μιαμιση εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή! Και εγώ αυτό σκεφτόμουνα, πιο πολύ για οικονομικούς λόγους όμως, δεν ήξερα όμως ότι μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...