Jump to content

Καταλάβατε Τον Σεισμό;


Recommended Posts

Στο Ναύπλιο κουνηθήκαμε... ή μάλλον ξυπνήσαμε από τον σεισμό!

Έγινε στις 6:45 το πρωί και στις 6:48 έγινε ένας μετασεισμός.

Ο σεισμός ήταν 5,8 ρίχτερ και ο μετασεισμός 4,7.

Το επίκεντρο ήταν στη θάλασσα, ανατολικά της Λακωνίας.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Yeap...και στην Μεταμόρφωση Αττικής στον 5ο όροφο καλα χορέψαμε!

Link to comment
Share on other sites

Και Σαντορινη,ειναι η ωρα που ξυπναω,κοιταξα το μεγαλο ενυδρειο,και ολα τα ψαρια ηταν αναστα,κανονικα τετοια ωρα ειναι ,μολις που αρχιζουν και σαλεβουν

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Ρε χαμπάρι δεν πείρα. Μόλις είχα ξυπνήσει και χωρίς καφέ και το σπίτι να έπεφτε , εγώ στον κόσμο μου.

Link to comment
Share on other sites

ημουν ξυπνιος και καθομου στο κρεβατι....Στα Μεγαρα στον 3ο οροφο τον καταλαβαμε καλα....Προσφατα καναμε κατι μαθηματα στο σχολειο για το σεισμο και εκανα οτι μας ειπαν.....Οταν εισαι στο κρεβατι μαζευεσαι και βαζεις στο κεφαλι ενα μαξιλαρι...

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια. Χαμπαρι δεν πειραμε....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο Μοσχατο τον καταλαβα γιατι ειχα μολις ξυπνησει και ημουν στο κρεβατι ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κάτω από τραπέζια ούτε από το κάσωμα της πόρτας. Αυτά είναι παλιά "κόλπα" και όπως αποδεικνύεται στην πράξη είναι και λάθος πολλές φορές αν οχι όλες.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/07/10_8429.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλώ με βεβαιότητα γιατί δεν γνωρίζω, όμως σε μια πρόσφατη ενημέρωση του Οργανισμού Αντισεισμικής Προστασίας μας είπαν ότι το ''τρίγωνο της ζωής'' είναι ένας μύθος και οι οδηγίες παραμένουν αυτές που ξέραμε:

Η βασική οδηγία αυτοπροστασίας εάν κατά τη διάρκεια του σεισμού βρίσκεστε μέσα σε κτίριο είναι:

• Μείνετε στο χώρο που είστε και διατηρήστε την ψυχραιμία σας.

• Σκύψτε, καλυφθείτε κάτω από ένα γερό έπιπλο (τραπέζι, γραφείο, θρανίο) και κρατήστε με το χέρια σας το πόδι του.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει κατάλληλο έπιπλο σκύψτε στο μέσον του δωματίου μειώνοντας όσο γίνεται το ύψος σας και προστατεύστε με τα χέρια το κεφάλι και τον αυχένα σας. Απομακρυνθείτε από μεγάλες γυάλινες επιφάνειες (παράθυρα, γυάλινα χωρίσματα κ.ά.) ή έπιπλα και αντικείμενα που μπορεί να σας τραυματίσουν.

Τα τελευταία χρόνια τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό φτάνει σε διάφορους παραλήπτες το ηλεκτρονικό μήνυμα με τίτλο: "Τι κάνουμε σε περίπτωση σεισμού; Ξεχάστε όσα ξέρατε!", στο οποίο προτείνονται κάποια μέτρα προστασίας την ώρα του σεισμού που σχετίζονται με την υιοθέτηση του "τριγώνου ζωής". Πρέπει να σημειωθεί ότι τα μέτρα αυτά προστασίας αφενός ΔΕΝ αποτελούν νέα επίσημη οδηγία, δηλαδή ΔΕΝ έχουν υιοθετηθεί από τη Διεθνή Κοινότητα και αφετέρου η FEMA (Federal Emergency Management Agency), ο Διεθνής Ερυθρός Σταυρός και άλλοι φορείς σε παγκόσμιο επίπεδο έχουν τοποθετηθεί επίσημα σχετικά με το θέμα που έχει προκύψει, προτείνοντας ως καταλληλότερη οδηγία προστασίας την ώρα του σεισμού το: σκύψε, καλύψου και κρατήσου από το πόδι του επίπλου (drop, cover and hold on).

Άλλωστε έρευνες έχουν δείξει ότι οι περισσότεροι τραυματισμοί γίνονται λόγω των προαναφερόμενων επικινδυνοτήτων όταν οι άνθρωποι που βρίσκονται μέσα σε κτίρια προσπαθούν να μετακινηθούν ή προσπαθούν να φύγουν από αυτό την ώρα του σεισμού. Για το λόγο αυτό συνιστάται η άμεση επιλογή μιας ασφαλούς θέσης μέσα στο χώρο που βρισκόμαστε, όπως π.χ. η κάλυψη κάτω από ένα γερό τραπέζι, η οποία να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντινή σε σχέση με την αρχική μας θέση και η οποία θα μας προφυλάξει από τις επικινδυνότητες.

Οι προαναφερόμενες οδηγίες που αφορούν στην αυτοπροστασία των πολιτών από τις επικινδυνότητες που υπάρχουν μέσα στο κτίριο και κατά συνέπεια στη μείωση των τραυματισμών τους σε περίπτωση σεισμού, είναι αυτές που ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΙ από τον Ο.Α.Σ.Π. αλλά και από τη Διεθνή Κοινότητα. Η κάλυψη κάτω από ένα τραπέζι, γραφείο ή θρανίο προστατεύει τον καθένα από εμάς την ώρα της δόνησης από τα διάφορα αντικείμενα, συσκευές και έπιπλα που ανατρέπονται ή σπάζουν, π.χ. θραύσματα των τζαμιών, σοβάδες κ.ά.

Επειδή ο σεισμός είναι ένα «ευαίσθητο» θέμα που ενδιαφέρει το σύνολο του πληθυσμού της χώρας μας απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή και υπευθυνότητα στην προσέγγιση του θέματος της αυτοπροστασίας ώστε να μην δημιουργείται σύγχυση στον κάθε πολίτη σχετικά με το τι πρέπει να κάνει σε περίπτωση σεισμού.
Ο Ο.Α.Σ.Π., ο οποίος είναι ο αρμόδιος φορέας της χώρας μας για θέματα αντισεισμικής πολιτικής, όπως και όλοι οι διεθνείς οργανισμοί, προτείνει ως καταλληλότερη οδηγία την κάλυψη κάτω από ένα γερό τραπέζι, γραφείο ή θρανίο (κρατώντας με το χέρι το πόδι του επίπλου) την ώρα του σεισμού.

http://www.oasp.gr/node/1906

Link to comment
Share on other sites

Τα σιντρίμμια απο τα πεσμένα κτίρια δείχνουν αλλα όμως και πάνω σε αυτα στηρίχθηκαν νέες μελέτες. Δε ξέρω αλλα προσωπικά μου φαίνονται πιο πειστικά τα νέα δεδομένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, για το θέμα ασφάλειας σε περιπτώσεις σεισμού παραπάνω εξέφρασα την προσωπική μου άποψη μετα απο θέματα που έχω διαβάσει. Μια ενημέρωση απο επαγγελματίες πάνω στο θέμα θα ηταν οτι πρεπει και καλό θα ειναι να ακολουθούμε οδηγίες και πρακτικές που εχουν αποδειχθεί στην πράξη σωτήριες. Μακριά απο εμας οι καταστροφές αλλα κάνεις δε ξέρει τι μας ξημερώνει.

Link to comment
Share on other sites

Μην σου κατσει ειναι.

Παντος με καθε δυνατο σεισμο,το δικομου αισθημα ειναι ,Ποσο αδυνατος και ασυμαντος ειναι ο ανθρωπος, ποση δυναμη εχει και σημαντικη ειναι η φυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην σου κατσει ειναι.

Παντος με καθε δυνατο σεισμο,το δικομου αισθημα ειναι ,Ποσο αδυνατος και ασυμαντος ειναι ο ανθρωπος, ποση δυναμη εχει και σημαντικη ειναι η φυση.

+1000

Οσον αφορα το θεμα που λετε για την ασφαλεια σε περιπτωση σεισμου....οι οδηγιες που λενε για να μπεις π.χ. κατω απο ενα τραπεζι ειναι κυριως για να προστατευθεις απο αντικειμενα που μπορει να πεσουν και κυριως τουβλα ή σοβαδες.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα που στο σεισμό του '99 μία φίλη μου πήγε και κρύφτηκε κάτω από ένα γυάλινο τραπεζάκι! :lolu:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!!!

Αλλη λυση ειναι να μπεις μεσα στο ενυδρειο!!!! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...