Jump to content

Λάμπες


steliosv

Recommended Posts

Έχω στο ενυδρείο 2 θέσεις για λάμπες. Όταν το πήρα είχε 2 Philips, η μια Aquarelle όπου βγάζει ροζ χρώμα και η άλλη γράφει πάνω TL-D 18W και βγάζει το κάνονικό άσπρο χρωμα που έχουν οι φθορίου. Όταν πήρα φυτά και έβαλα από το Pet shop μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω την Ροζ και μου έδωσαν της JBL την Tropica. Εσείς τι λέτε ποιες να βάλω από τις 3 και με ποια σειρά ποια μπροστα και ποια πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο... Μπορώ να βάλω την Tropica και την Aquarelle και να μην βάλω την άσπρη; Αν ναι με ποια σειρά; Τώρα έχω βάλει την Tropica πίσω και την Aquarelle μπροστά;

Link to comment
Share on other sites

Αστες ετσι οπως τις εχει,μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να τις αφήσω όπως τις έχει πως εννοείς; Την ροζ πίσω και την άσπρη μπροστά, την tropic πισω και την άσπρη μπροστά ή την tropic πίσω και την ρόζ μπροστά;

Link to comment
Share on other sites

Κανε συνδιασμους και δες πως σου αρεσει οπτικα.

EDIT:Συνηθως η ροζ μπροστα δειχνει καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Κανε συνδιασμους και δες πως σου αρεσει οπτικα.

EDIT:Συνηθως η ροζ μπροστα δειχνει καλυτερα.

Έτσι όπως το έχω τώρα δηλαδή την aquarelle (ροζ) μπροστά και την tropic πίσω μου αρέσει. Το θέμα είναι και αυτό που ρωτάω είναι πως πρέπει να είναι ώστε να μην έχω πρόβλημα. Ας πούμε 2 λάμπες που κάνουν φωτοσυνθεση και να μην έχω άσπρη είναι καλό ή θα έχω προβλημα γιατί στην ουσία έτσι τα έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λαμπα για φωτοσύνθεση ειναι η gro-lux τις sylvania ή η flora τις osram ή καπιας αλλης εταιρείας λάμπα τύπου flora...

καλύτερα να εχεις και τις 2 gro-lux στο ενυδρείο.

Η αν δεν θελεις να αλλάξης την tropica βάλε την πίσω και μπρωστά βάλε μια τύπου flora και βγάλε την aquarelle.

Η aquarelle εκπέμπει πόλλα kelvin και λιγότερο κοκκινο και... ευννοει την άλγη....

Link to comment
Share on other sites

Η tropica που έχεις ειναι τύπου ''flora''? ή ο εμπορας σου είπε απλά οτι κάνει για φωτοσύνθεση?

Link to comment
Share on other sites

Η tropica που έχεις ειναι τύπου ''flora''? ή ο εμπορας σου είπε απλά οτι κάνει για φωτοσύνθεση?

Δεν ξέρω τι τύπου είναι πάντως η συσκευασία γράφει πάνω "Tropic" "Full spectrum light for aquatic plants" επίσης σε ένα σημείο γραφει solar μεσα σε πλαίσιο, δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό. Και είναι 4000Κ. Αυτά γράφει πάνω δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

AN EXEIS ENIDRIO TIS CAYMAN TOTE EXEI MIA LAMPA ME AXNO PRASINO XRWMA KAI MIA ME ROZ AXNO XRWMA OXI ASPRI GIATI KAI EGW ETSI NOMIZA STIN ARXI.H MIA EINAI GIA TA FITA SOY KAI H ALLI GIA TA PSARIA SOY.MIN KANEIS TO LATHOS KAI BALEIS KAI TIS DIO GIA FYTA GIATI META THA EXEIS TO DASOS TOY AMAZONIOY.KAI OI DIKES MPY PHILIPS EINAI KAI EXW KAI KATAPLIKTIKA FYTA KAI PSARIA YGIESTATA KAI POY ANAPTISSONTAI POLY GRIGORA.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οκ!

Καλό ειναι και η 2 λάμπες να ειναι κατάλληλες για φυτά.

Στο εμπόριο κυκλοφορούν πόλλες μάρκες λαμπτήρων που βγάζουν λάμπες κατάλληλες για φωτοσύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...