Jump to content

Καθαρισμος Ενυδρειου Απο Σαλιγκαρια Λαθρεπιβατες


Recommended Posts

καλησπερα και καλη επιστροφη σε οσους γυρισαμε απο τις διακοπες μας....σκοπευω να ξεκινησω ενα μεγαλο project.το ενυδρειο εχει γεμισει απο τα ακακα σε καποιο νορμαλ πληθυσμο σαλιγκαρακια...τα γνωστα που θαβοντε στην αμμο και βγαινουν με τα φωτα και το φαγητο.το ερωτημα μου ειναι ποια ειναι η καλυτερη ιδεα να το κανω για να στρεσαρω τους δισκους μου οσο το δυνατον λιγοτερο.θα γινει ολικος καθαρισμος φιλτρα αμμος ριζες τα παντα...ολα με νερο απο το ενυδρειο φυσικα..ποση ωρα θα εχω ελευθερη με τα ψαρια σε 60 λτ δοχειο???

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το να ξεφορτοθείς τα σαλιγκαράκια έχεις κάποιο άλλο λόγο που θες να κάνεις αυτή τη δουλειά?

Θα αλλάξεις διαμόρφωση στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ δυσκολο αυτο που σκοπευεις να κανεις; Εγω που ειχα κανει το ιδιο, ειχα χρησιμοποιησει κοσκινο αφου αφησα την αμμο να στεγνωσει 2-3μερες απλωμενη στο μπαλκονι. Το ιδιο θελουν και τα ξυλα. Τα φιλτρα δεν ειναι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αμα η ολη φασαρια ειναι να γινει μονο για τους λαθρεπιβατες βαλε καμια δεκαρια helena να στο καθαρισουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αμα η ολη φασαρια ειναι να γινει μονο για τους λαθρεπιβατες βαλε καμια δεκαρια helena να στο καθαρισουν.

+1000 Είχα το ίδιο πρόβλημα και τα helena μου το λύσανε σε απόλυτο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια αυτα κανουν καλο στο ενυδρειο.

Εχεις καποιο προβλημα και θελεις να τα βγαλεις?

Ενυδρειο που παει καλα γιατι να το πειραξεις? Καθαρισμο/συντηρηση ΟΚ κανε.

Αν ειναι πολλα βγαζε με τοην αποχη, οσα μπορεις το βραδι που βγαινουν στα τζαμια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι ότι κάπου θα μείνει κανα αυγό και θα εχετε τραβήξει και εσύ και τα ψαράκι όλη αυτή την ταλαιπωρία για το τίποτα...

Δεν δοκιμάζεις και εσύ τα helena πρώτα και μετά να κάνεις αυτό το βήμα?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο προβλημα και η λυση ηταν μια, ξυλωμα τα παντα και πεταμα η περισσοτερη αμμος. απο 3 κουβαδες που εβγαλα καθαρισα και ξαναεβαλα σχεδον ενα μονο. τα helena τα ειχα δοκιμασει αλλα τιποτα. εμενα μου βουλωναν και τα φιλτρα. Μεγαλο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο φοβος μου και εμενα ειναι τα πολυ μικρα τα οποια ισως να μη μπορεσω να δω και να καθαρησω...εχω διαβασει σχετικα οτι κανουν καλο...περα ομως του αισθητικου κοματιου ειναι ο υπερπλυθισμος που με αγχωνει.τα helena δε βλεπω να πολυ κανουν δουλεια(βεβαια εχω μονο 5 εναντιον παρα πολλων).ειλικρινα με χαλαει να πειραξω ενα ενυδρειο που εδω και εναμιση χρονο δεν με εχει ενοχλησει καθολου και κραταει δισκους με ελαχιστη ενασχοληση.γι αυτο και ζηταω γνωμες.αν και κλινω στο να αποδεκτω του λαθρεπιβατες και να βγαζω με αποχη οσα μπορω.να ειστε καλα για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Bαλε σαλιγκαροπαγιδες και αλλα 5 helena και θα κανεις δουλεια! Αργα μεν αλλα θα κανεις δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

ακουσα απο καποιον ΄φυλο΄΄ οτι εβαλε ενα μαρουλι μεσα και με κλειστα τα φωτα για αρκετη ωρα πηγαν επανω και τα εβγαλε

:bigemo_harabe_net-130:

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε με το χερι οσα μπορεις και βαλε καμια 10αρια Helena και κανε 2-3 μηνες υπομονη.

Σε εχω ενυδρεια εχω βαλει δεν εχει μεινει σαλιγκαρι λαθρεπιβατης, αργα ή γρηγορα.

Tα tuberculata οχι τοσο ευκολα παντως.

Μ αλλο τροπο δεν εχω καταφερει να γλυτωσω. Ουτε παγιδες, ουτε καθαρισμους, ουτε κλοουν, ουτε τιποτα. Παντα μενει καποιο, εστω αυγο.

Παντως καλο θα ηταν να μη μη εξαφανιζονταν ολα τα σαλιγκαρια.

Ειναι μονο οπτικο το θεμα σε καταλαβαινω.

Να ξεσηκωσεις ολο το ενυδρειο ομως για αυτο το λογο? εγω δεν θα το εκανα.

Ουσιαστικα ομως θα μεινουν σαλιγκαρια..... τα helena. Δεν αναπαραγονται τρελλά οπως τα αλλα ομως.

Θα αεριζουν το βυθο οπως τα tuberculata, αλλα αλγες δεν τρωνε.

Βγαινουν και την ημερα?

Τα κωνικα (tuberculata) δεν ειπαμε οτι εχεις?

Αν βγαινουν μονο με κλειστα φωτα, τι σε πειραζει?

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε με το χερι οσα μπορεις και βαλε καμια 10αρια Helena και κανε 2-3 μηνες υπομονη.

Σε εχω ενυδρεια εχω βαλει δεν εχει μεινει σαλιγκαρι λαθρεπιβατης, αργα ή γρηγορα.

Tα tuberculata οχι τοσο ευκολα παντως.

Μ αλλο τροπο δεν εχω καταφερει να γλυτωσω. Ουτε παγιδες, ουτε καθαρισμους, ουτε κλοουν, ουτε τιποτα. Παντα μενει καποιο, εστω αυγο.

Παντως καλο θα ηταν να μη μη εξαφανιζονταν ολα τα σαλιγκαρια.

Ειναι μονο οπτικο το θεμα σε καταλαβαινω.

Να ξεσηκωσεις ολο το ενυδρειο ομως για αυτο το λογο? εγω δεν θα το εκανα.

Ουσιαστικα ομως θα μεινουν σαλιγκαρια..... τα helena. Δεν αναπαραγονται τρελλά οπως τα αλλα ομως.

Θα αεριζουν το βυθο οπως τα tuberculata, αλλα αλγες δεν τρωνε.

Βγαινουν και την ημερα?

Τα κωνικα (tuberculata) δεν ειπαμε οτι εχεις?

Αν βγαινουν μονο με κλειστα φωτα, τι σε πειραζει?

βγαινουν μονο με ανοιχτα τα φωτα.....θα βγαλω οσα μπορω οταν κατα καιρους αυξανονται(ειναι και καρπερα παναθεμα τα)και θα προσθεσω μερικα ακομα helena...και ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...