Jump to content

Κακοσμια Νερου


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εδω και μια εβδομαδα εχω κακοσμια στο νερο του ενυδρειου μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι?

(Ενο κανο κανονικα 2 φορες την εβδομαδα 10% αλλαγη νερου και 1 αλλαγη νερου την εβδομαδα στα 80% με βοηθεια της σκουπας βυθου τραβαω τα περισσοτερα αποβλητα αλα ομος οχι ολα λογο πος το ενυδρειο μου ειναι και φυτεμενο!)

Μηπως μπορη να φταιει το λιπασμα που ριχνω για τα φυτα?

Βαζο 1 ml καθε 2 εβδομαδες με συριγγα απο αυτο στα 190 L.

post-59496-0-41424600-1409316853_thumb.jpg

Εχει κανεις καμια ιδεα τη μπορη να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε δηλαδή να σου μυρίζει άσχημα από τότε που ξεκίνησες το λίπασμα, γι'αυτό πήγε το μυαλό σου εκεί;

Αν μυρίζει σαν λάσπη ή λίγη... ψαρίλα νομίζω είναι φυσιολογικό.

Αν όμως μυρίζει σαν κλούβιο αυγό νομίζω είναι από αμμωνία.

Δεν ξέρω τι άλλες μυρωδιές μπορεί να υπάρχουν, ας μας πουν και οι πιο έμπειροι.

Εσένα σαν τι σου μυρίζει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Καλλιροη..

Το λιπασμα το χρησιμοποιω απο την πρωτη μερα που εστησα το ενυδρειο.

Οι οσμες ειναι μια ψαριλα αλλα βαρηα μαζι με χωματιλα!

Φιλοι μου υποστηρίζουν πως φταινε οι τροφες που ηδη εχουν αυτην την μυρωδια σαν ψαριλα..

Εμενα δεν με ενοχλεί η μυρωδια αλλα οποιος μπη στο δωματιο μου του μυριζει ασχημα και που να πλησιάσει το ενυδρειο!

Το ενυδρειο μου ειναι 2 μηνων λογικα εχει στρωση διοτι:

Α) Εβαλα πολυ απο το πρωτο μου ενυδρειο που το εχω 5 χρονια με 0 αροστις

Β)Πρεπει να εχει στρωση διοτι εχω εδω και 1 μηνα δειγματα αλγης

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο λόγο που κάνεις 3 αλλαγές την εβδομάδα αλλάζοντας έτσι σχεδόν όλο το νερό σου? Θα μπορούσες να κάνεις μία αλλαγή την εβδομάδα γύρω στο 30% ή έστω 50% αν είναι παραφορτωμένο....

Το λίπασμα που ρίχνεις νομίζω είναι ελάχιστο να μην σου πώ ότι με αυτή τη δοσολογία δεν κάνει τίποτα. Σύμφωνα με την εταιρεία θα πρέπει να βάζεις σχεδον 12ml δύο φορές την εβδομάδα....

Όσο για την κακοσμία θα συμφωνήσω με την Καλιρόη. Έχεις να κάνεις μετρήσεις αμμωνίας - νιτρωδών και νιτρικών για να δείς σε τι κατάσταση είναι το νερό?

Υ.Γ. Τώρα είδα την απάντησή σου... Το ενυδρείο είναι στρωμένο όταν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Καλό θα ήταν να κάνεις μετρήσεις.

Έχεις τσεκάρει τον αριθμό των ψαριών σου? Υπάρχει πιθανότητα να έχει πεθάνει κάποιο?

Πάντως η τόσο έντονη μυρωδιά δεν ειναι φυσιολογική...

Επίσης η εμφάνιση της άλγης δεν συνεπάγεται ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο...

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που θυμαμαι μυριζε και το χαλικι απο τοτε που εστησα το ενυδρειο εχει κατι σαν συντηρητικο! το ξεπλυνα οπως ελεγε η συσκευασια αλλα η μυρωδια παραμενει και το προσπερασα!

Ειναι λιγο φορτωμενο με μικρα Guppy περιμενω να τα δωσω σε ενα γειτονικο πετ σοπ..

Κανο κανονικα μετρησης ειναι οκ ολα εχω το κλασικο προβλημα μονο με τις ζεστες!

Link to comment
Share on other sites

Για τις ζέστες μπορείς να βάλεις ανεμιστηράκια να σου κατεβάζουν τη θερμοκρασία. Το ενυδρείο σου είναι ανοιχτό ή έχει κλειστό καπάκι; Το νερό κυκλοφορεί σε όλο το ενυδρείο; Το να μυρίζει ψαρίλα και χωματίλα είναι φυσιολογικό. Μήπως το αφήνεις ανοιχτό λόγω ζέστης, δεν κυκλοφορεί και καλά το νερό και γι'αυτό;

Link to comment
Share on other sites

ο αριθμος τον Guppy που εχει ειναι 9 θηλυκες και 3 αρσενικα μμμμ ισως να εχει πεθανη μεγαλος αριθμος μικρον.

θα το βρω που θα μου πάει ίσως να φταίει καπου οπος μου λες οι τεραστιες αλλαγες!

απλα δεν καταλαβαινω γιατι μπορη να παη κατη στραβα σε ενα νεο ενυδρειο ενω πριν εχεις ενα αλλο πολα χρονια χωρις κανενα προβλημα και οταν κανεις το τελειο να πανε στραβα

Link to comment
Share on other sites

οχι το νερο κυκλοφορει και με το παραπανω ειναι στα 1000 ΛΤ./ ωρα το φιλτρο μου με ψεκαστηρα για οξυγονωση νερου και το καπακι το εχω 18 - 20 ωρες ανοιχτο.

Το κλεινω μονο τις ωρες που κοιμαμαι

Η θερμοκρασια μου κυμαίνεται στους 25.7 το βραδυ χαρη στο κλιματιστικο και το πρωι μου φτανη με υποστηριξη απο ανεμιστηρακια στους 27-17,9C ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν ψοφήσει ψάρια είναι λογικό να μυρίζει έντονα ψαρίλα. Πρόσεξε τη βιολογία σου γιατί το ενυδρείο σου είναι φρέσκο! Πότε πήρες τελευταία φορά μετρήσεις και τί νούμερα σου έβγαλαν;

Οι αλλαγές νερού που κάνεις ίσα ίσα που θα έπρεπε να βοηθούν στο να μη μυρίζει άσχημα το ενυδρείο σου. Οι υπερβολικές αλλαγές νερού δε νομίζω να προκαλούν κακοσμία, αλλά στρεσάρουν τα ψάρια.

Δεν πρέπει ποτέ να εφησυχάζουμε, είτε έχουμε παλιό, είτε νέο ενυδρείο, πάντα κάτι μπορεί να πάει στραβά. Ακόμα και αν τα κάνουμε όλα τέλεια, ακόμα και αν είμαστε έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

οχι το νερο κυκλοφορει και με το παραπανω ειναι στα 1000 ΛΤ./ ωρα το φιλτρο μου με ψεκαστηρα για οξυγονωση νερου και το καπακι το εχω 18 - 20 ωρες ανοιχτο.

Το κλεινω μονο τις ωρες που κοιμαμαι

Η θερμοκρασια μου κυμαίνεται στους 25.7 το βραδυ χαρη στο κλιματιστικο και το πρωι μου φτανη με υποστηριξη απο ανεμιστηρακια στους 27-17,9C ;)

17,9? Μήπως ήθελες να γράψεις 27,9; :D

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

τις ειχα παρη πριν 5 μερες δυστυχως δεν τις εχω σιμιοση ξεχναω να τις σιμιονο αν και κραταω ενα μικρο αρχειο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία. Κάνε ξανά μήπως έχουν πεθάνει κάποια μωράκια και σου έχει ανεβάσει αμμωνία.

Θα έλεγα πάντως τις άλλαγές να τις κάνεις μία φορά την εβδομάδα...

Δεν μας βάζεις και καμιά φωτογραφία να δούμε το ενυδρείο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα παρα πολυ αλλα για αρκετο καιρο μου ειναι αδινατον μου επεσε το κινητο μου και εσπασε η οθονη το εχω παει για σερβις!

Οταν μου ειναι δυνατον θα ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

Όποτε μπορείς κάνε μετρήσεις και πες μας...

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω! είπες πιο πάνω πως οι φίλοι σου μπαίνουν στο σπίτι και τους μυρίζει, ενώ σε σένα δεν φαίνεται και τόσο να μυρίζει άσχημα! εγώ θα σου έλεγα πως οι φίλοι απλά δεν έχουν συνηθίσει την μυρωδιά του ενυδρείο και τους βρωμάει. Αν οι μετρήσεις σου είναι εντάξει και με τόσο μεγάλες αλλαγές που κάνεις ακόμα και πεθαμένο κόι να είχες μέσα ξεχασμένο δεν θα προλάβαινε να μυρίσει(που λέει ο λόγος). π.χ. όταν έρχεται η μάνα μου στο σπίτι της μυρίζουν τα ενυδρεία και παραπονιέται, σε μένα όχι, άρα δεν έχουν πρόβλημα τα ενυδρεία μου αλλά η μάνα μου :jig:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε συνηθίσει την ψαρίλα και την θεωρούμε ευωδία! :P

Link to comment
Share on other sites

ε ναι! αμάν όλοι τους! μυρίζουν τα καμάρια μας :bigemo_harabe_net-58: …… αυτοί έχουν μυρίσει το εαυτό τους ποτέ; :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...