Jump to content

Περι Φωτισμου!!!


Recommended Posts

Γεια σας!!!!

Θέλω να μάθω αν μπορώ να βάλω λάμπες εμπορίου απο τη στιγμη που δεν θα εχω φυτεμενο ενυδρειο!!!

παιζει καποιο ρολο στα ψαρια οταν βαλω?

το μονο που ξερω ειναι οτι θα με πρασινιζει το ενυδρειο πιο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις τα σωστα Κελβιν και βατ κανενα προβλημα φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,απλα μερικες φορες οι λαμπες του εμποριου μπορει να μην αναφερουν κελβιν....

Εγω ειχα για καιρο λαμπα εμποριου στο προηγουμενο στησιμο που ειχα χωρις φυτα,χωρις κανενα προβλημα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Οτι λαμπα και αν βαλεις κοιτα να ειναι 6500Κ και αν εχεις 2 λαμπες βαλε και μια 4500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...... :D :D :D

Δλδ εγω που θέλω να βάλω άσπρη και μπλε πρέπει να πάρω 2 άσπρες και μια μπλε?

2 άσπρες 18w 6400Κ

1 μπλε 18w 6400K
κάπως έτσι είναι ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως ετσι....

Η μπλε δεν κανει για γλυκο νερο και τα κελβιν υποδηλωνουν και τον χρωματισμο του φωτος....στα 6400 ειναι ασπρο και οσο ανεβαινεις σε κελβιν γινεται ψυχρο προς μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω αυτο που σου προτεινε και ο φιλος rastafarian πιο πανω.....αν εχεις δυο λαμπες ο καλυτερος συνδυασμος ειναι η μια 6500 και η αλλη 4500

αν εχεις τρεις λαμπες οι δυο ας ειναι 6500 και η μια 4500

Μπορει να μην βρεις ακριβως αυτα τα κελβιν....+- 200 ή 300 κεβιν απο αυτα που σου ειπα ειναι οκ!Η δικη μου π.χ. ειναι 6700

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω αυτο που σου προτεινε και ο φιλος rastafarian πιο πανω.....αν εχεις δυο λαμπες ο καλυτερος συνδυασμος ειναι η μια 6500 και η αλλη 4500

αν εχεις τρεις λαμπες οι δυο ας ειναι 6500 και η μια 4500

Μπορει να μην βρεις ακριβως αυτα τα κελβιν....+- 200 ή 300 κεβιν απο αυτα που σου ειπα ειναι οκ!Η δικη μου π.χ. ειναι 6700

Οπότε δυο απο αυτές http://www.agora-zw.gr/products/5568-wwwagora-zwgr.aspx

και μια απο αυτην http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=11848

θα έχω περιπου τέτοιο φωτισμό ??

http://1.bp.blogspot.com/-54pOweOuPr4/T4HPxB2oRBI/AAAAAAAAAFU/h64f-MryiOE/s1600/Lake+Malawi+biotope1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε και σε μένα να μάθω, αφού ο φίλος δηλώνει πως δεν έχει φυτεμένο ενυδρείο για ποιο λόγο του προτείνετε λάμπες που έχουν κελβιν για φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε και σε μένα να μάθω, αφού ο φίλος δηλώνει πως δεν έχει φυτεμένο ενυδρείο για ποιο λόγο του προτείνετε λάμπες που έχουν κελβιν για φυτά;

Πολυ καλη ερωτηση

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχει φυτα, μπορει λες να βαλει μια λαμπα 18000Κ?

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμος των 6500 και 4500 ειναι οντως το καλυτερο φασμα για τα φυτα...

Απο την αλλη ομως εγω δεν μπορω να προτεινω λαμπες με 10000 ή 25000 κελβιν(μπλε) για γλυκο νερο γιατι νομιζω οτι θα υπαρξει προβλημα με αλγες...κι ας μην εχει φυτα...

Θα ηθελα βεβαια να ακουσω και την δικη σας γνωμη... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου (Αφρικάνικο) έχω βάλει μια sylvania grolux (8500K) και μια aquastar (10000K) και το αποτέλεσμα ειναι φανταστικό. Τονίζει πολυ τα χρώματα των ψαριών και γενικά δίνει μια εικόνα εξωτικού υποβρύχιου τοπίου. Πήγαινα για led αλλα μετα απο αυτο που είδα, μάλλον θα μείνω εδώ. Τωρα για άλγες....θα δείξει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Για τις αφρικανες εχω ακούσει ότι θέλουν και μπλε λάμπα για να αναδεικνύονται τα χρώματα τους πολύ καλύτερα.... Αν ισχύει αυτό εγώ θα έλεγα 2 λάμπες άσπρες στα 6500Κ και μια μπλε στα 4500Κ (αν υπάρχει γιατί δεν ξέρω! )

Αν δεν υπάρχει στο εμπόριο τέτοια λάμπα μπλέ 4500Κ τότε μια 10000Κ και μια άσπρη στα 6500Κ

Έτσι το σκέφτομαι εγώ δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε οτι στο Αφρικάνικο ταιριάζει η μπλε λάμπα; Η μπλε λάμπα γενικά δε ταιριάζει στα γλυκά νερα. Αλλωστε η μπλε λάμπα σημαίνει και πολλα κέλβιν. Εμένα προσωπικά το μπλε στον φωτισμό θα με χάλαγε στο ενυδρείο μου.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα pet δεν πουλάνε λάμπες tropic sun,plant color,blue sky και άλλες πολλές ....... αυτες που ονομάζονται blue sky τι είναι? μπλε δεν ειναι?

το εχω ακουσει απο pet εκτος και αν δεω κατλαβα καλα εγω..!

Έγινε επεξεργασία - giorgosKOKKINIS
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως προσπαθούμε να αναπαράγουμε τον μέσο όρο των κέλβιν σε ένα ενυδρείο, πχ στα αφρικάνικα αυτό μπορεί να είναι 7500-9000 Κ, στα υπόλοιπα 4000-7500.

Όλα τα άλλα κέλβιν κάνουν το χρώμα του ενυδρείου μας αφύσικο και ίσος και κουραστικό.

Σε ένα νορμάλ ενυδρείο με ή χωρίς φυτά ένας καλός φωτισμός είναι τα 6500 Κ, αυτά τα κέβλιν τα βρίσκουμε σχετικά εύκολα σε όλες της μη ενυδρειακές λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως προσπαθούμε να αναπαράγουμε τον μέσο όρο των κέλβιν σε ένα ενυδρείο, πχ στα αφρικάνικα αυτό μπορεί να είναι 7500-9000 Κ, στα υπόλοιπα 4000-7500.

Όλα τα άλλα κέλβιν κάνουν το χρώμα του ενυδρείου μας αφύσικο και ίσος και κουραστικό.

Σε ένα νορμάλ ενυδρείο με ή χωρίς φυτά ένας καλός φωτισμός είναι τα 6500 Κ, αυτά τα κέβλιν τα βρίσκουμε σχετικά εύκολα σε όλες της μη ενυδρειακές λάμπες.

Οποτε μονο μια λαμπα θελω 6700Κ δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά και το χρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!!

Θέλω να μάθω αν μπορώ να βάλω λάμπες εμπορίου απο τη στιγμη που δεν θα εχω φυτεμενο ενυδρειο!!!

παιζει καποιο ρολο στα ψαρια οταν βαλω?

το μονο που ξερω ειναι οτι θα με πρασινιζει το ενυδρειο πιο γρήγορα!

Γιατί να βάλεις 3 λάπμες σε 120 λίτρα ενυδρείο που δεν θα είναι και φυτεμένο ;

Πάρε μια λευκό ψυχρό στα 6500 Κ και θα είναι μια χαρά.

Μην μπαίνεις σε άδικα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μονο μια λαμπα θελω 6700Κ δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά και το χρωμα?

Τα κελβιν είναι το χρώμα της λάμπα. Τα 4500 είναι άσπρο αλλά πορτοκαλιζει λίγο τα 6500 κελβιν είναι λευκό και τα 16000 μπλε

(αυτά είναι μερικά τυχαία)

Link to comment
Share on other sites

Τα κελβιν είναι το χρώμα της λάμπα. Τα 4500 είναι άσπρο αλλά πορτοκαλιζει λίγο τα 6500 κελβιν είναι λευκό και τα 16000 μπλε

(αυτά είναι μερικά τυχαία)

Ta 16000K είναι το ψυχρό λευκο που "μπλεδίζει" ας πούμε αλλα απο οτι κατάλαβα ο φίλος θέλει να βάλει μπλε λάμπα που βάζουν στα θαλασσινά και αυτές βγαίνουν στα 20000Κ. Δε βλέπω να υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο όμως.
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου πάντως είναι ότι μιας και δεν έχει φυτά και θέλει τόσο πολύ μπλε μπορεί να πειραματιστεί και να μας πει τα αποτελέσματα. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχει είναι άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παιδια ευχαριστώ θα δω τι θα πάρω και θα σας δείξω τα αποτελέσματα....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...