Jump to content

Περι Φωτισμου!!!


Recommended Posts

βρήκα μια εικόνα,ετσι είναι τα πράγματα????

http://ecolightsolutions.com.au/wp-content/uploads/2012/02/colour-temperature-affect1.jpg

Άρα συμφωνα με αυτη την εικονα για το χρώμα που θέλω "μπλε" πρέπει να πάρω πάνω από 6500 Κ έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

όπου λαλούν πολλά κοκόρια αργή να ξημερώσει :)

διάβασες τόσες πολλές γνώμες που ίσος να μπερδεύτηκες, τα πράγματα είναι απλά. μην επηρεάζεσαι από το φως που δείχνουν η διάφορες εικόνες στο ίντερνετ, αλλιώς χτυπά στο μάτι μια λάμπα 6500 Κ στο σαλόνι μας και αλλιώς μέσα στο ενυδρείο.

Πίστεψε με πάρε μια λάμπα 6500 Κ συν πλην 200 Κ και δεν θα το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το θέμα των αλγεων σε σχέση με τον φωτισμό, δεν έχει να κάνει μόνο με τα κελβιν. Και τα 6500 και τα 10000 κελβιν, νομίζω πως μπορούν να τα εκμεταλλευτούν εξίσου ικανοποιητικά οι αλγες. ΑΛΛΆ γύρω στα 6500 τα φυτά εκμεταλλεύονται πολύ πιο αποδοτικά το φως για να φωτοσυνθεσουν και μέσω τις ανάπτυξης τους ανταγωνίζονται και περιορίζουν τις αλγες. Απουσία φυτών η θερμοκρασία του φωτός δε νομίζω πως μπορεί να αποτρέψει τις αλγες.

Εγώ θεωρώ πως στη συγκεκριμένη περίπτωση, η επιλογή των κελβιν είναι θέμα γούστου (οπτικής εμφάνισης του ενυδρείου). Καλός είναι ο συνδυασμός που πρότεινε και ο Safarpn παραπάνω. Οπτικά με ικανοποίησε περισσότερο από δύο λάμπες στα 6500.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...