Jump to content

Στησιμο Καραντινας -Συζητηση


Recommended Posts

Οταν ειναι να βαλουμε νεο ψαρι στο ενυδρειο ποσο πρεπει να μεινει σε καραντινα?Γιατι εγω τα αφηνω τουλαχτιστον 15 μερες με αναλογη προληπτικη θεραπεια,να κανω μερα παρα μερα αλλαγη?

Αυτο που κανεις ειναι πολυ σωστο αλλα δυστυχως ελαχιστοι το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπολιαζουμε νεο φιλτρο σε νεο ενυδρειο αμεσως δε βαζουμε ψαρια?Γιατι να κανει χρονο να να αναπτυχτουν βακτηρια αφου τα μεταφερουμε αμεσα?Ας πουμε οτι αλλαζεις καθε δυο μερες νερο,και παλι δεν θα εμφανιστει αμωνια?Δεν ειναι και μεγαλες οι καραντινες...Τι ειναι αυτο που μπορει να αυξομειωθει αν βαλουμε μπολι?

Οταν ειναι να βαλουμε νεο ψαρι στο ενυδρειο ποσο πρεπει να μεινει σε καραντινα?Γιατι εγω τα αφηνω τουλαχτιστον 15 μερες με αναλογη προληπτικη θεραπεια,να κανω μερα παρα μερα αλλαγη?

Ναι! αλλά βάζουμε υγιή ψάρια και όχι άρρωστα! Δεν μεταφέρουμε βακτήρια αλλά υλικά που έχουν αποικιστεί από αυτά, που με τη σειρά τους θα βοηθήσουν στο να αποικιστούν πιο γρήγορα τα καινούργια υλικά αλλά μέχρι να γίνει αυτό θα υπάρξει ένα μικρός κύκλος του αζώτου που σε συνδιασμό με κάποιο δυνατό φάρμακο υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα.

Κάθε δύο μέρες ανέφερα να γίνεται αλλαγή στη περίπτωση που δεν υπάρχει τίποτα για να στηρίξει βιολογικά την καραντίνα, ούτως ή άλλως σε πολλές θεραπείες συνιστάται να γίνεται καθημερινή αλλαγή νερού πριν τη προσθήκη της επόμενης δόσης και μιλάω πάντα για σοβαρές ασθένειες που δεν αυτοίάσονται όπως είναι π.χ. η προσβολή από εσωτερικά παράσιτα που χρειάζεται αντιβίωση για να αντιμετωπιστεί και η οποία μπορεί να επιρρεάσει σε σημαντικό βαθμό την βιολογία.

Ανάλογα με το ψάρι αυτό ποικίλει(χρόνος προσαρμογής στη καραντινα). Αν το ψάρι είναι άγριο, πιασμένο στη φύση, θα πρέπει να συνηθίσει να τρέφεται με τις τροφές που θα του παρέχουμε πρώτα, να προσπαρμοστεί στις νέες συνθήκες και ούτω καθ΄εξής. Αν το ψάρι έρθει αδυνατισμένο θα πρέπει να παχύνει πριν το βάλουμε στο κυρίως ενυδρείο, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει γρήγορα, γιατί η γρήγορη πάχυνση θα επιφέρει άλλα προβλήματα, όπως προβλήματα στη καρδιά του ψαριού και τελικά μπορεί να πεθάνει, ενώ εμείς θα το έχουμε φροντίσει όσο καλύτερα(νομίζαμε)μπορούσαμε. Νομίζω πως ένα μέσος όρος 15 με 30 ημέρες είναι καλά. Εγώ έχω καρατήσει μέχρι και 4 μήνες ψάρι σε καραντίνα(ενυδρείο) που είχε έρθει αδυνατισμένο, με εσωτερικά παράσιτα και γω δεν ξέρω τι άλλο! Αλλα να ομολογήσω πως δεν είμαι της καραντίνας αν δεν κρίνω πως η κατάσταση την χρειάζεται!

Έγινε επεξεργασία - sammy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω με τη σειρα μου..... πως η καραντινα ποικιλει αναλογα με την περισταση.....! Γτ πχ αν ριξεις ενα φαρμακο που καταστρεφει την βιολογια ποιος ο λογος λοιπον να εχεις βιολογικο φιλτρο?? απο την αλλη συνηθως οταν μιλαμε για καραντινα θεραπειων συνηθως μιλαμε για ενα ενυδρειο20-40 λιτρων και συνηθως εχουμε 1-2 ψαρια αρρωστα... οποτε σε 20 και βαλε λιτρα τι ρυπους να εχουν 2 ψαρια? (εξαρταται φυσικα και απο τα ψαρια!!) αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις ταιζουμε αν οχι καθολου ελαχιστα συν του οτι η περισσοτερες θεραπειες κρατουν 7-10 μερες.... οποτε με αλλαγες καθε 2-3 μερες δεν νομιζω να υπαρχει θεμα! Τωρα αν μιλαμε για ενυδρειο που ειναι για προσαρμογη-καραντινα νεων ψαριων τοτε σαφως και θελει ενα στρωμενο φιλτρακι γτ εκει μπορει να παραμεινουν μεχρι και ενα μηνα.... καπου σε ξενο φορουμ ειχα διαβασει οτι η ''σιγουρη'' καραντινα ειναι 2 μηνες.....οποτε θεωρω πως δεν υπαρχει καποιο στανταρ προτυπο καραντινας και οτι πρατουμε αναλογα σε καθε περιπτωση..... η δικια μου καραντινα παντως ειναι ενα ενυδρειακι 22 λιτρων με μια πολυ μικρη στρωση 1-2 cm χαλαζιακης αμμου με μια αεραντλια και ενα προχειρο εσωτερικο φιλτρακι που αν χρειαστει του βαζω λιγο σιποραξ απο το μεγαλο.... το οποιο το αναπληρωνω με νεο......

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουμε και μεις οι θαλασσινοι που 20-40 λιτρά δεν κάνει ούτε για παιχνίδι όχι για καραντίνα!

Υ.Γ. εξαιρούνται αυτοί με τα nanoreefs :usd:

Link to comment
Share on other sites

Θορωρακο ξέρεις πόσο πολύ εκτιμώ τις γνώσεις σου και πάντα ( σχεδόν) ακολουθώ τις συμβουλές σου..

Αλλά μετά από την εμπειρία που είχα.. δεν μπορώ να βάλω αεραντλία.

Δεν φαντάζεσαι πώς έκανε το καημένο.. Κουτουλουσε στα τζάμια..

Ίσως η δική μου περίπτωση να είναι η εξαίρεση και όχι o κανόνας..

Ίσως να παίζει ρόλο το είδος του ψαριού κ η σχέση του με την λέξη «ανατάραξη» γενικά...

Αγαπη, εσυ το κακομοιρο το εχεις εκει μεσα ποσο καιρο! Και για να του πεις θα στρεσαριστει!

Συμφωνώ με τον sammy και το Σταύρο. Στην καραντίνα χρειάζεται νερό από το ενυδρείο ένας κυκλοφορητής ή μία αεραντλία για να αερίζεται και να μην μένει στάσιμο το νερό.

Εγώ στο θέμα του Γιώργου αναφέρθηκα στο να κάνει το 40 λιτρο φυτεμένο χωρίς ψάρια. Όπως έχουμε μία γλάστρα στο σπίτι μας με την μόνη διαφορά ότι τα φυτά είναι υδρόβια.

Και αφού θα είναι άδειο θα μπορούσε να φιλοξενήσει ψάρι σε "έκτατες" περιπτώσεις όπως γεννητούρια, καραντίνα κλπ. Η καραντίνα για θεραπεία ασθένειας μάλλον δεν είναι καλή ιδέα γιατί θα μπορούσαν τα φάρμακα να χαλάσουν τα φυτά. Θα μπορούσε όμως να φιλοξενήσει ψαράκια για ένα ορισμένο χρονικό διάστημα πρίν μπουν στο κύριο ενυδρείο έτσι ώστε να βεβαιωθούμε ότι δεν θα μεταδόσουν κάτι στα υπόλοιπα ψαράκια (εννοείται ότι αν είναι να φιλοξενήσει ψάρια θα μπεί φίλτρο με βιολογικό υλικό).

Στην περίπτωση που το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα κυκλοφορητή για να μην μένει στάσιμο το νερό, τακτικές αλλαγές νερού (θα μπορούσαμε να βάζουμε το νερό της αλλαγής από ενυδρείο για να παίρνει επιπλέον νιτρικά) και ότι κρίνουμε απαραίτητο για την λίπανση τους. Σε ενα βάζο που το έκανα αυτό μιά χαρά μεγαλώνανε τα φυτά. Αν τους έριχνα και λίγα παραπάνω νιτρικά θα πήγαιναν και πολύ καλήτερα.....

Μαιρη, νιτρικα χωρις αμμωνια δεν γινεται!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Η πιό απλή λύση για τα νιτρικά είναι το νερό της αλλαγής από το κύριο ενυδρείο. Άσε που γίνεται καλή δουλειά και με το nitrogen...

Το πείραμα το έκανα σε βάζο 2 λίτρων. Έβαλα μικρά κλαδεματάκια και με αλλαγή νερού κάθε δύο μέρες τα φυτάκια μεγάλωσαν μιά χαρά. Δεν πήγαιναν σφαίρα όμως μεγάλωσαν και γέμισαν το βάζο.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι το νερο σου εχει 10 νιτρικα στα 90 λιτρα που ειναι το μεγαλο, στα 5-10 λιτρα που συμπληρωνεις στο μικρο ποσα εχει;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ ότι δεν μέτρησα ποτέ... Σύμπλήρωνα που και πού nitrogen και από τη στιγμή που μεγάλωναν και δεν χάλαγαν τα άφηνα στην ησυχία τους. Μου χάλασαν τώρα στις διακοπές που η ανηψιά μου ξέχασε να βάζει νερό στο βάζο και εξατμίστηκε αυτό που υπήρχε μέσα (άστα κάηκε και ο μικρός κυκλοφορητής που είχα βάλει μέσα για να μην είναι στάσιμο το νερό τις ημέρες που λείπαμε...)

Όσο για την καραντίνα θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιό πάνω. Τελικά η καραντίνα πρέπει να προσαρμόζεται ανάλογα με την χρήση για την οποία προορίζεται. Όταν είναι για θεραπεία της μία εβδομάδας δεν νομίζω ότι χρειάζεται φίλτρο. Με συχνές αλλαγές και ένα κυκλοφορητή ή αεραντλία θα είναι εντάξει. Αν είναι το ψαράκι να μείνει στην καραντίνα τότε ένα μικρό φιλτράκι με βιολογικό υλικό από το ενυδρείο θα χρειαστεί να προστεθεί.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο σχετικη συζητηση που ειχαμε χθες στην συναντηση, επανερχομαι με το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο σχετικη συζητηση που ειχαμε χθες στην συναντηση, επανερχομαι με το θεμα! 

+1
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε μας τι ειπατε..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...