Jump to content

Ενυδρειο!


Recommended Posts

Τιποτα αλλο! Αντε κανα σαλιγκαρι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Sturm, δεν μπορείς να βάλεις άλλο ψάρι.

Θα παίξουνε ξύλο και το πιο αδύναμο θα πεθάνει.

Διάβασες το προφίλ του μονομάχου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μαζι με τον μονομαχο τιποτα, χωρις τον μονομαχο το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα !! Τελικα ενα μονομάχο θα βαλω. Αφου οπως μου ειπες ειναι και άνετο το ενυδρειο μου!! Ειναι μια καλη αρχή.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93066-aaioaenaaei-iiiiiaui-2i-3f/

οριστε θεμα φιλου που ειχε σε 80 λιτρο 5 μονομαχους...

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας στους 4 μήνες είχε την πρώτη του απώλεια. Δεν ξέρουμε από τι είναι, αλλά πρέπει να μας προβληματίσει.

Για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζεται το ενυδρείο να είναι πυκνοφυτεμένο.

Επιπλέον, δεν είναι συνετό να προτείνουμε τέτοια πειράματα σε κάποιον αρχάριο.

Και είναι και ρίσκο, γιατί στη φύση αν βρεθούν τα δυο ψάρια μαζί "μονομαχούν" και ο ηττημένος απομακρύνεται. Στο ενυδρείο δεν έχει που να πάει και μπορεί να παλέψει με τον άλλον μέχρι θανάτου. Ακόμα όμως και αν έχει που να πάει, να κρυφτεί στο πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, δεν είναι κρίμα να το έχουμε σε μόνιμο στρες; Από αυτό και μόνο αργά ή γρήγορα θα πεθάνει, μιας και το στρες αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό.

Αν της αρέσει της φίλης μας, μπορεί να κάνει ένα όμορφο φυτεμένο 60άρι μονομοαχοενυδρείο, να βάλει και κανένα σαλιγκάρι. Αλλιώς, αν θέλει πολλά ψάρια, μπορούμε να συζητήσουμε τις επιλογές της. :) (οι άλλοι δηλαδή, εγώ δεν ξέρω :P )

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας στους 4 μήνες είχε την πρώτη του απώλεια. Δεν ξέρουμε από τι είναι, αλλά πρέπει να μας προβληματίσει.

Για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζεται το ενυδρείο να είναι πυκνοφυτεμένο.

Επιπλέον, δεν είναι συνετό να προτείνουμε τέτοια πειράματα σε κάποιον αρχάριο.

Και είναι και ρίσκο, γιατί στη φύση αν βρεθούν τα δυο ψάρια μαζί "μονομαχούν" και ο ηττημένος απομακρύνεται. Στο ενυδρείο δεν έχει που να πάει και μπορεί να παλέψει με τον άλλον μέχρι θανάτου. Ακόμα όμως και αν έχει που να πάει, να κρυφτεί στο πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, δεν είναι κρίμα να το έχουμε σε μόνιμο στρες; Από αυτό και μόνο αργά ή γρήγορα θα πεθάνει, μιας και το στρες αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό.

Αν της αρέσει της φίλης μας, μπορεί να κάνει ένα όμορφο φυτεμένο 60άρι μονομοαχοενυδρείο, να βάλει και κανένα σαλιγκάρι. Αλλιώς, αν θέλει πολλά ψάρια, μπορούμε να συζητήσουμε τις επιλογές της. :) (οι άλλοι δηλαδή, εγώ δεν ξέρω :P )

οκ συμφωνω σε αυτα που λες αλλα να μην λεμε οτι ειναι και αδυνατο να μπουν περισσοτεροι μονομαχοι μαζι...
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας στους 4 μήνες είχε την πρώτη του απώλεια. Δεν ξέρουμε από τι είναι, αλλά πρέπει να μας προβληματίσει.

Για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζεται το ενυδρείο να είναι πυκνοφυτεμένο.

Επιπλέον, δεν είναι συνετό να προτείνουμε τέτοια πειράματα σε κάποιον αρχάριο.

Και είναι και ρίσκο, γιατί στη φύση αν βρεθούν τα δυο ψάρια μαζί "μονομαχούν" και ο ηττημένος απομακρύνεται. Στο ενυδρείο δεν έχει που να πάει και μπορεί να παλέψει με τον άλλον μέχρι θανάτου. Ακόμα όμως και αν έχει που να πάει, να κρυφτεί στο πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, δεν είναι κρίμα να το έχουμε σε μόνιμο στρες; Από αυτό και μόνο αργά ή γρήγορα θα πεθάνει, μιας και το στρες αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό.

Αν της αρέσει της φίλης μας, μπορεί να κάνει ένα όμορφο φυτεμένο 60άρι μονομοαχοενυδρείο, να βάλει και κανένα σαλιγκάρι. Αλλιώς, αν θέλει πολλά ψάρια, μπορούμε να συζητήσουμε τις επιλογές της. :) (οι άλλοι δηλαδή, εγώ δεν ξέρω :P )

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.......κρίμα να είναι συνεχώς στο κυνήγι, και τον καυγά.Αστον μόνο του, πιο καλά θα του αρέσει.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν συνισταται η συγκατοικηση μονομαχων. Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως δεν γινεται υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις. Αν καποιος ειναι διατεθειμενος να το κανει και εχει τις προυποθεσεις (λιτρα-κρυψωνες-γενικοτερα χωρο), μπορει και να πετυχει....αλλα θα εχει και το αντιστοιχο ρισκο (απωλειας) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω και εγω για να το εμπεδωσουμε. Μονομαχοι ( το λεει και το ονομα τους ) ειναι για να ειναι μονοι τους! Εκτος και αν το ενυδρειο ειναι μεγαλο και πυκνοφυτεμενο!

Ολα τα αλλα ειναι πειραμα! Και πειραματα με ζωες δεν κανουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...