Jump to content

mantis


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καπου πειρε και το ματι μου ενα βιντεο με ενα σχετικα μικροτερο επιθετικο καβουρι που κοπανησε αρκετα το mantis πριν πεθανει. Βαλτην με κατι στο μεγεθος της και το ξανα συζηταμε.

Κατι σαν χταποδι ας πουμε. :thaman:

http://www.youtube.com/watch?v=L_6jQ6b-Tqg

χταποδι είπες για δες αυτό!!!!! :thumbup:

:thaman::wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο και πανέξυπνο ζωντανό που του αξίζει ένα ξεχωριστό ενυδρειακη.Ειχα παλιά την χαρά να το δω στο ενυδρείο του φίλου jim και πραγματικά είχα μπει σε πειρασμό. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

χταποδι είπες για δες αυτό!!!!! :thumbup:

:thaman::wootwoot:;)

Ομολογο ειναι φοβερο ζωντανο, παντος στο βιντεο το ειδα λιγο :thaman: το mantis

Link to comment
Share on other sites

σου έτυχε και ωραίο χρώμα!

ΤΥΧΕΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγώ 40 τάματα έκανα αλλά τπτ

Στέφανε , τα τάματα πιάσανε αντίθετα. Εγώ έκανα για να ΜΗΝ έχω, αλλά σήμερα είδα μία πρασινούλα σαν του Kostafdq.

Όποιος την πιάσει, δικιά του. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

oops :thumbup: Με γειά σου Θανάση. :bowdown: Θα την αφήσεις ή θα κάνεις απόπειρες να την βγάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγει το συντομότερο Θανάση. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Θανάση ..

.. μόλις τη συλάβεις .. βάλε αγγελία … να δεις τι έχει να γίνει. :bowdown: .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα προσπαθήσω να την βγάλω οπωσδήποτε.

Το πρόβλημά μου τώρα είναι ο λευκόστερνος, ο οποίος έχει βγάλει ick. Έτσι λοιπόν για να μην τον στρεσάρω, το χέρι μπαίνει μέσα ΜΟΝΟ για το φαγητό τους.

Οπότε, και να εντοπίσω την σπηλιά της, προς το παρόν δεν θα την πειράξω, αλλά ούτε και θα βάλω κάποια παγίδα.

Προέχει η ηρεμία του λευκόστερνου.

Αλλά παιχνίδια που παίζει η τύχη… τόσοι να την θέλουν, σε μένα να έρθει???? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μετά από 2-3 ώρες αφού σβήσουν τα φώτα … είναι η ώρα να δράσεις με το φακό :bowdown:

.. και μόνο τη φωλιά της να εντοπίσεις είναι όφελος .. για την επόμενη νυχτερινή :thumbup: ..

.. να ξέρεις μόνο ότι κάθε φορά που δοκιμάζεις να την παγιδεύσεις της μαθαίνεις και πώς να σε αποφεύγει :D ..

μια και καλή λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε , τα τάματα πιάσανε αντίθετα. Εγώ έκανα για να ΜΗΝ έχω, αλλά σήμερα είδα μία πρασινούλα σαν του Kostafdq.

Όποιος την πιάσει, δικιά του. :thumbup:

Θανάση πρέπει να εντοπισθεί η φωλιά τηs, ;)

να αφαίρεσης το κομμάτι του βράχου που βρίσκετε η mantis, :D

και την έπιασες. :bowdown:

Tο τελικό τής μέγεθος είναι 2cm ονομασία Gonodactylellus annularis

καλή επιτυχία ;)

Link to comment
Share on other sites

.. να ξέρεις μόνο ότι κάθε φορά που δοκιμάζεις να την παγιδεύσεις της μαθαίνεις και πώς να σε αποφεύγει :bowdown: ..

Για το λόγο αυτό, αν δεν πιάσει κάποιο κόλπο σύλληψης, δεν υπάρχει λόγος να το επαναλάβεις, αφού θα το θυμάται για πάντα.

Θα πρέπει να σκεφτείς κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία εισαγωγή βράχου (εχει πολλή ζωή επάνω) συνελήφθη ο παρακάτω λαθρεπιβάτης.

Gonodactylaceus glabrous

Από χθές ετοιμάζεται το 75λιτρο σπίτι της. ;)

Προς το παρόν κατοικεί στο reef στο μπώλ της .....γυναίκας μου. :bowdown::thumbup::D

Είναι 2,5 cm και το τελικό της μέγεθος είναι στα 8 cm περίπου

post-2706-1175430130_thumb.jpg

post-2706-1175430143_thumb.jpg

post-2706-1175430156_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - geso
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε βρε παιδιά, γέμισε ο κόσμος mantis ή μου φαίνεται??? Φοβάμαι ότι θα ξεκινήσω πάλι reef μπας και βρω και εγώ καμία! :thumbup:

Edit:όποιος δε τη θέλει τη mantis του ας με έχει και μένα κατά νου.... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δηλώστε επιθυμίες γιατί ανακάλυψα και άλλη (ή και άλλες) .Σύντομα θα γίνει επιχείρηση σύλληψης και απομάκρυνσης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

@Geso Μιά χαρά φαίνεται η νέα σου κάτοικος

Να σου ζήσει. :bowdown::thumbup::D;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δηλώστε επιθυμίες γιατί ανακάλυψα και άλλη (ή και άλλες) .Σύντομα θα γίνει επιχείρηση σύλληψης και απομάκρυνσης :bowdown:

Τι να πω βρε παιδια... Πριν απο 3 χρονια στο ενυδρειο μου ακουγα το βραδυ μονο καποιες φορες καποια κλακ κλακ συνεχομενα. Την ειχα ψιλιαστει οτι κατι σε mantis ειχα. Ευτηχως δεν ειχα ζευγαρι για να γινει ο χαμος οποτε αφου ποτε δεν καταφερα να την δω την αφησα. Μετα απο 2,5 χρονια δεν την ξανα ακουσα. Ισως περασε ο καιρος της αλλα δεν την ξαναακουσα. Μπορει να ηταν και καβουρι αλλα καυκαλο ποτε δεν βρηκα ενω το κλακ κλακ ειναι λιγο χαρακτηριστικο για να το χασω.

Ευτηχως δεν ειχα προσεξει καμοια απωλια. Βεβαια ταιζα με τον...τονο τοτε και μαλλον ειχε να φαει.

Lucky me.. :thumbup:

Αντε στηστε κανενα species να τη χαρουμε και εμεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

Η καταδίωξη πέτυχε (αφού προηγουμένως έσπασα ένα κομμάτι βράχου) και ο ύποπτος συνελήφθει :bowdown: !!!!post-2126-1176212905_thumb.jpgpost-2126-1176212926_thumb.jpg

Είναι ίδια "ράτσα" με την προηγούμενη που έβγαλα με την διαφορά οτι η πρώτη είχε μήκος 2 cm περίπου ενώ η χθεσινή έχει 6 cm.Υπάρχει κανένας καλός να του την στείλω??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη! :D από ότι κατάλαβα θα την δώσεις! ονομασία Gonodactylellus viridis και το τελικό της μέγεθος είναι 5,5cm δεν έχει σχέση με την πρώτη που είναι Gonodactylellus annularis .

δες εδώ http://www.fangschreckenkrebse.de/arten/sc...erer/index.html ;)

Και που είσαι αν βρεις αυτή τη θέλω εγω. http://www.ucmp.berkeley.edu/arthropoda/cr..._californiensis ;)

για ψάξε λίγο καλύτερα που ξέρεις !!!!!! :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη! :D από ότι κατάλαβα θα την δώσεις! ονομασία Gonodactylellus viridis και το τελικό της μέγεθος είναι 5,5cm δεν έχει σχέση με την πρώτη που είναι Gonodactylellus annularis .

δες εδώ http://www.fangschreckenkrebse.de/arten/sc...erer/index.html ;)

Και που είσαι αν βρεις αυτή τη θέλω εγω. http://www.ucmp.berkeley.edu/arthropoda/cr..._californiensis ;)

για ψάξε λίγο καλύτερα που ξέρεις !!!!!! :bowdown::thumbup:

Που να σε φτάσει το 75αρι με το ....τέρας που θές!!! 200αρι θα θες σε λίγο. ;);):blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη! :D από ότι κατάλαβα θα την δώσεις! ονομασία Gonodactylellus viridis και το τελικό της μέγεθος είναι 5,5cm δεν έχει σχέση με την πρώτη που είναι Gonodactylellus annularis .

δες εδώ http://www.fangschreckenkrebse.de/arten/sc...erer/index.html ;)

Και που είσαι αν βρεις αυτή τη θέλω εγω. http://www.ucmp.berkeley.edu/arthropoda/cr..._californiensis ;)

για ψάξε λίγο καλύτερα που ξέρεις !!!!!! :bowdown::thumbup:

Καλά έπαθα πλάκα πού πήγες και βρήκες διαφορές ρε θηρίο??? ;)

Φίλτατε αν βρώ αυτήν που θές θα φτιάξω ένα δοχείο με αλεξίσφαιρο τζάμι και θα σου την στείλω , να είσαι σίγουρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τουλάχιστον πήγε σε καλά χεριά!! :bowdown:

και που είσαι αν την βρεις θα έρθω να την πάρω εγώ , έχω έτοιμο το αλεξίσφαιρο μην σε κουράζω ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στο τευχος Απριλιου του FAMA που μπορειτε να κατεβασετε δωρεαν εχει αφιερωμα στις Mantis!! Δεν το διαβασα ακομα αλλα ειναι το βασικο θεμα εξωφυλλου οποτε θα ειναι καλο...

Για περισσοτερα για το downloading του τευχους δειτε ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...