Jump to content

Εκτύπωση Φωτογραφίας Για "πλάτη" - Ανάλυση.


Recommended Posts

Θέλω να πειραματιστώ με τη διακόσμηση του ενυδρειου και να βρω μια φωτογραφία την οποια θα εκτυπώσω στο μέγεθος της πλάτης του ενυδρειου. Το θέμα ειναι οτι έχω βρει φωτογραφίες αλλα ειναι μικρές σε ανάλυση και αν εκτυπωθουν, σίγουρα θα φαίνονται τα pixels ή θα ειναι θολές. Η αφίσα θέλω να ειναι 120x60 εκ. Τι ανάλυση πρεπει να έχει η φωτογραφία για να μη "χάσει" στην εκτύπωση;

Έχουμε κανα ειδικό στην παρέα;

Για να προλάβω κάτι περίεργους τύπους που καραδοκούν στη γωνία για να με κράξουν (μη λέω ονόματα, ξέρετε εσείς ποιοί είστε :) ) ......όχι, η αφίσα δε θα απεικονίζει ψάρια, πέτρες, δύτες, φυτά, σεντούκια με θησαυρούς κτλ. Θέλω να έχει 1-2 αποχρώσεις του μπλέ αλλα να ειναι φυσικό, πραγματικό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι η εκτυπωση θα γινει σε ploter. Στο καταστημα λοιπον που θα απευθυνθεις ενδεχομενως να μπορουν μεσω software να κανουν resize στην επιθυμητη αναλυση. Εναλακτικα μπορεις να εκτυπωσεις σε Α4 και να scanαρεις η να φωτογραφισεις την εκτυπωση σου με την μεγιστη αναλυση. Πρωτα ομως κανε μια ερωτηση σε αυτους που θα σου κανουν την εκτυπωση. Εαν ειναι επαγγελματιες , σιγουρα θα σου λυσουν ευκολα το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο τι φωτογραφία έχεις στα υπ' όψιν? Κάτι σαν νερό? Αν το έφτιαχνες στο photoshop θα μπορούσες να βγάλεις το αρχείο που απαιτείται για την εκτύπωση. (Τό 'χεις απ' ότι έχω δεί) :)

Οι εκτυπωσεις αυτές συνήθως κοστίζουν ανάλογα με την ποιότητα του χαρτιού και την ποσότητα μελανιού.... Όσο πιό πολυ χρώμα τόσο μεγαλώνει το κόστος .

Για να μην αλλοιωθεί το χρώμα της αφίσας με το καιρό θα πρέπει να γίνει η εκτύπωση σε καλό φωτογραφικό χαρτί και με τις κατάλληλες επιστρώσεις.

Το έχεις ψάξει αν σε συμφέρει οικονομικά?

Link to comment
Share on other sites

Πάνο τι φωτογραφία έχεις στα υπ' όψιν? Κάτι σαν νερό? ΟΧΙ, ΕΝΑ ΛΙΒΑΔΙ ΜΕ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙΑ ΕΧΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ!!! :lolu::lolu: Αν το έφτιαχνες στο photoshop θα μπορούσες να βγάλεις το αρχείο που απαιτείται για την εκτύπωση. (Τό 'χεις απ' ότι έχω δεί) :)

Οι εκτυπωσεις αυτές συνήθως κοστίζουν ανάλογα με την ποιότητα του χαρτιού και την ποσότητα μελανιού.... Όσο πιό πολυ χρώμα τόσο μεγαλώνει το κόστος .

Για να μην αλλοιωθεί το χρώμα της αφίσας με το καιρό θα πρέπει να γίνει η εκτύπωση σε καλό φωτογραφικό χαρτί και με τις κατάλληλες επιστρώσεις.

Το έχεις ψάξει αν σε συμφέρει οικονομικά?

Δε το έχω ψάξει Μαίρη γι' αυτό ρωτάω μπας και έχουμε κανα ειδικό πάνω στο θέμα. Είχα πάρει την ιδέα από τον saxlina ο οποίος είχε φτιαξει μια πολύ ωραία πλάτη (εκτύπωση σε μουσαμά για να μη βρέχεται κι ολας) και θυμάμαι οτι ήταν πολύ φθηνό.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με το φεγγάρι και λίγα αστέρια να σου κάνει καλήτερα... :usd::usd::lolu: ...

Ρώτα και κάποιο κατάστημα αν υπάρχει στο δρόμο σου γιατί όσες φορές έχω ρωτήσει για εκτυπώσεις (στη δουλειά) ο καθένας ζητάει ότι θέλει.

Εδώ στην Αθήνα θα μπορούσες να πάρεις τιμές από πολλά μαγαζιά. Τώρα δεν ξέρω εκεί που βρίσκεσαι τί γίνεται...

Πάντως δοκίμασε να φτιάξεις τους χρωματισμούς που θέλεις μόνος σου και κάνε δοκιμές στον εκτυπωτή σου. Όταν θα είσαι έτοιμος ρώτα στα καταστήματα για το κόστος και να τους δείξεις το δείγμα σου έτσι ώστε να ξέρουν τί είναι αυτο που θέλεις και να μην πάθεις εγκεφαλικό όταν δείς την τελική εκτύπωση.

Αν καταλήξεις κάπου θα μπορούσα να ρωτήσω σε ένα μεγάλο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας για τιμές και λεπτομερειες και αν σε συμφέρει θα μπορούσαμε να το τυπώσουμε εδώ και να στο στείλω.

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι σχετικά και από ποια απόσταση θα βλέπουμε το ενυδρείο.

καταρχήν η αρχική φωτογραφία θα πρέπει να είναι περίπου πάνω από 7000 pixel, και το λιγότερο 100dpi ιδανικά 300dpi

παράδειγμα αν είναι να βλέπεις το ενυδρείο σου από απόσταστη 2-3 μέτρα τα 150dpi αρκούν όσο ποιο κοντά τόσο περισσότερα dpi θέλεις.

όλα αυτά θεωρητικά γιατί ο παράγοντας της λήψεις από την πηγή και η καθαρότητα του chip παίζουν πρωταρχικό ρόλο συν η ποιότητα του χαρτιού της μελάνης και του εκτυπωτή.

Αν δεν θες να το ρισκάρεις τότε βρίσκεις μια φωτογραφία που πιστεύεις ότι κάνει και κάνεις τμηματική εκτύπωση ώστε να μην πληρώσεις τσάπα όλη την εικόνα. Αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα τότε την εκτυπώνεις ολόκληρη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1 στον φιλο Χρηστο. Απλως να σου πω να αποφυγεις τις φοτο απο internet. Αν το εχεις με το photoshop βαζεις 300 dpi που ειναι η ιδανικοτερη αναλυση για αφισες και μπορεις να το πας σε ενα μαγαζι να στο τυπωσει σε αυτοκολητο βινιλιο.

ειμαι και εγω στο τελικο σταδιο κατασκευης αφισας και σε λιγες μερες την παω για εκτυπωση αν θες σου στελνω μαιλ να δεις την φοτο.

Link to comment
Share on other sites

+1 στον φιλο Χρηστο. Απλως να σου πω να αποφυγεις τις φοτο απο internet. Αν το εχεις με το photoshop βαζεις 300 dpi που ειναι η ιδανικοτερη αναλυση για αφισες και μπορεις να το πας σε ενα μαγαζι να στο τυπωσει σε αυτοκολητο βινιλιο.

ειμαι και εγω στο τελικο σταδιο κατασκευης αφισας και σε λιγες μερες την παω για εκτυπωση αν θες σου στελνω μαιλ να δεις την φοτο.

Εννοεις να φτιαξω εγώ τη φωτο ετσι; μμμμ...ήθελα κάτι φυσικο. Αν θέλεις στείλε μου τη δικιη σου να τη δω. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μιλάς για φωτογραφία αλλά για χρώμα τότε δεν έχεις θέμα με την ανάλυση. Την φτιάχνεις εσύ όσο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

το να αυξηθούν τα dpi μέσο photoshop σε μια φωτογραφία δεν είναι το ίδιο με το να είναι φυσικά τραβηγμένη με αυξημένα τα dpi.

Επίσης έχω βρει στο ίντερνετ πολύ καλές φωτογραφίες με μεγάλη ανάλυση και με αρκετά dpi πχ

http://terawallpaper.com/wp-content/uploads/2014/03/dark-underwater-ocean-wallpaper.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ειναι αυτοι οι περιεργοι τυποι Πανο;

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μιλάς για φωτογραφία αλλά για χρώμα τότε δεν έχεις θέμα με την ανάλυση. Την φτιάχνεις εσύ όσο χρειάζεται.

Για φωτογραφία μιλάω, για φυσικό αποτέλεσμα. Δε θέλω κάτι φτιαχτό, ενα "χρωμα", αυτο μπορούσα να το κανω και μόνος μου, εύκολο ειναι.
Link to comment
Share on other sites

το να αυξηθούν τα dpi μέσο photoshop σε μια φωτογραφία δεν είναι το ίδιο με το να είναι φυσικά τραβηγμένη με αυξημένα τα dpi.

Επίσης έχω βρει στο ίντερνετ πολύ καλές φωτογραφίες με μεγάλη ανάλυση και με αρκετά dpi πχ

http://terawallpaper.com/wp-content/uploads/2014/03/dark-underwater-ocean-wallpaper.jpg

Ευχαριστω Χρήστο. Οταν θα βρω χρόνο θα κοιτάξω στο site αυτο μπας και βρω κάτι (τωρα είμαι σε κινητο).
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι ειναι αυτοι οι περιεργοι τυποι Πανο;

Τίποτα μωρέ.....να.....κάτι παράξενα άτομα που κυνηγάνε μύγες, τις πιάνουν και "μυγιάζονται"!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα μωρέ.....να.....κάτι παράξενα άτομα που κυνηγάνε μύγες, τις πιάνουν και "μυγιάζονται"!

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Κανονισε κακομοιρη μου να δω τιποτα Μπομπ Σφουγγαρακηδες, διαστημοπλοια και τον Τζακ Σπαροου στο ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Κανονισε κακομοιρη μου να δω τιποτα Μπομπ Σφουγγαρακηδες, διαστημοπλοια και τον Τζακ Σπαροου στο ενυδρειο σου!

Εεεεε μου το χαλασες τωρα. Είχα σκοπο να φτιάξω στο photoshop τη Δευτέρα μια φωτογραφία του ενυδρείου μου με ΄πειραγμενη" αφίσα, κάτι που θα σε ταρακουνούσε στα σίγουρα. Θα έπεφτες απο την καρέκλα σου! Θα το αν έβαζα έτσι για να σε ακούσω λιγάκι χαχαχαχα....κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Εμ αφου ηθελες να με σοκαρεις γιατι με προιδεασες! Οχι τιποτα αλλο, αλλα εστειλες και τις μυγες! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...