Jump to content

Ενυδρειο Και Ψαρια


Recommended Posts

Ειμαι καινουρια στο φόρουμ και τωρα εχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με τα ενυδρεια μιας κι εχω αγοράσει ενα ενυδρειο 110 λίτρων !! Μηπως μπορείτε να μου πείτε τι ψαρια ταιριάζει να βαλω μεσα; τροπικά κατα προτίμηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Ρίξε μια ματιά στο λινκ που έχω στην υπογραφή μου καθώς και εδώ :

Προφίλ Ψαριών Αλφαβητικά
Link to comment
Share on other sites

Θα τα βρεις ολα στο λινκ που σου εδωσε ο Δημητρης αλλα τα βασικα ειναι φιλτρο, βυθος, θερμοστατης, φυτακια, ξυλα και καμια πετρα!

Ριξε μια ματια στα λινκ!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες μας τι εξοπλισμος περιλαμβανεται στο ενυδρειο σου ή τι εξοπλισμο εχεις. Στα λιτρα σου υπαρχουν πολλες επιλογες. Θα πρεπει να διαβασεις τα αρθρα για την πρωτη επαφη με το ενυδρειο και να μας πεις αν θα επεξεργαζεσαι το νερο ωστε να γινει μαλακο ή αν θες να βαζεις νερο βρυσης (παντα με την προσθηκη αντιχλωριου).

Στα αρθρα που σου ειπαν τα παιδια θα σου λυθουν πολλες αποριες και θα εχεις αλλες. Οπως μπορουμε θα σε βοηθησουμε ολοι.

Εχεις ξεπλυνει το ενυδρειο, το εχεις γεμισει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω φίλτρο ,θερμαντηρα , θερμόμετρο και οξυγόνο .. το εχω ξεπλένει αλλα δεν το εχω χρησιμοποιήσει ακομα μεχρι να βρω τι ψαρια θα βαλω μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά σιγα σιγα να το στήνεις για να στρώσει μέχρι να βρεις τα ψάρια που θα βάλεις μέσα ώστε να τα προσθέσεις αμέσως ή σχετικά γρήγορα. Για να στρώσει θέλει περίπου 35-40 μέρες (εκτός κι αν βάλεις μπολι) οπότε μέχρι τότε θα έχεις το χρόνο να κάνεις το ψάξιμο για τα ψάρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες οξυγόνο τί εννοείς? Μήπως έχεις αεραντλία? Είναι μπουκάλα? Αν είναι μπουκάλα δες αν γράφει CO2 τότε είναι διοξείδιο.

Το φίλτρο σου τί υλικά έχει? αν έχεις μόνο άνθρακα (καρβουνάκια) και σφουγγαράκι τότε σε περίπτωσει που είναι καινούργιο το ενυδρείο θα μπορούσες να το λειτουργήσεις για μερικές ημέρες με τον άνθρακα έτσι ώστε να τραβήξει τυχόν τοξικές ουσίες και μετά να τον πετάξεις και να βάλεις στη θέση του βιολογικό υλικό.

Το βιολογικό υλικό είναι άσπρο και μοιάζει με κοφτό μακαρονάκι ή μπιλίτσες. Πάνω σε αυτό το υλικό θα αποικήσουν τα βακτήρια που δημιουργούν το κύκλο του αζώτου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπε η Μαίρη πιο πάνω, βάλε για μερικές μέρες τον άνθρακα και μετά στη θέση του βάλε βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Γέμισέ το με νερό, τίποτα άλλο και βάλε το φίλτρο να δουλέψει με τον άνθρακα (καρβουνάκια) για μία εβδομαδα. Μετά βγάλε τα καρβουνάκια, πέτα τα και βάλε το βιολογικό υλικό.

Διάβασε τα άρθρα και μετά αποφάσισε τί ψάρια θέλεις. Υπάρχουν ψάρια που ζουν σε μαλακό (όξινο) νερό και άλλα που ζουνε καλύτερα σε σκληρό νερο (αλκαλικό) όπως αυτό της βρύσης μας (ανάλογα βέβαια με το πού μένεις). Ένας απλός τρόπος για να μαλακώσουμε το νερό είναι να το επεξεργαστούμε με τύρφη.

Όταν αποφασίσεις σε ποιά κατηγορία θες να πάς θα μπορεσεις να διαμορφώσεις το ενυδρείο κατάλληλα για τους κατοίκους σου.

Όλα αυτά έχουν γραφτεί σε πολύ κατατοπιστικά άρθρα που βρίσκονται στο λίνκ της υπογραφής του Δημήτρη (dpap). Στο παραθέτω ξανά.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/?p=717028

Μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά για τον κύκλο του αζώτου και τις διάφορες μεθόδους στρωσίματος και όλα όσα χρειάζεται να ξέρεις για αρχή. Πολλά πράγματα έρχονται με την εμπειρία. Το μόνο σίγουρο είναι πως θέλει πολύ διάβασμα......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορείτε να μου πείτε τι ειναι ο κυκλοφορητης και σε τι χρησιμεύει; Βασικά θελω να μαθω αν χρειαζεται να τον βαλω στο ενυδρειο μου!

Link to comment
Share on other sites

ο κυκλοφορητης ειναι μια συσκευη που χρησιμοποιειτε για να κυκλοφορει το νερο στο ενυδρειο οταν εχουμε αλλου ειδοσ φιλτρου εσυ δεν νομιζω πως χρειαζεσαι γιατι εχεισ ειδη φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο κυκλοφοριτης χρειάζεται για κάποια σημεία του ενυδρείου όπου δεν υπάρχει καλή ροή, καθώς και για ψάρια που προτιμούν δυνατή ροή.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν χρειαζεται..! ευχαριστω παντως! προς το παρον οπως μου ειπατε εχω γεμισει το ενυδρειο κανονικα και το λειτουργω χωρις ψαρια μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες το τρέχεις μόνο με τα καρβουνάκια για καμιά εβδομάδα. Μετά τα πετάς και βάζεις το βιολογικό υλικό. Προτίμησε σιποράξ μίνι για να χωράει αρκετό στο φίλτρο.

Το στρώσιμο θα ξεκινήσει όταν βάλεις το βιολογικό υλικό. Διάβασε τους τρόπους στρωσίματος και πές μας αν έχεις κάποια απορία.

Link to comment
Share on other sites

παντως για 110 λιτρα (αποψη μου) να βαλεις πολλα μικρα ψαρακια για να υοαρχει κινηση στο ενυδρειο πχ, guppy, platy etc

και θα κανεις οικονομια και στο νερο μιας και θα χρησιμοποιησεις μονο απο βρυση

διαβασε και αυτα που λενε οι συγχομπιστες για το στρωσιμο του φιλτρου, και να θυμασαι κατι οσον αφορα το ενυδρειο.... "ΥΠΟΜΟΝΗ"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...