Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειου


argy1

Recommended Posts

Μου εχει καρφωθει η ιδεα να κατασκευασω ενα ενυδρειο,εχοντας τεχνικες γνωσεις (υδραυλικος στο επαγγελμα) αλλα ελειψη πειρας περι ενυδρειων ανοιξα αυτο το θεμα ωστε να με βοηθησετε με τις γνωσεις σας για τις αναγκες που εχει ενα ενυδρειο γλυκου νερου.

Η κατασκευη θα ξεκινησει σε λιγες ημερες αλλα πρωτα θελω να συζητησω μαζι σας τη χρηση για την οποια προοριζεται.Θελω να ειναι κοντα και λιγο παραπανω απο 60 λιτρα,θα μπουν αληθηνα φυτα και μερικα ψαρια ενα-δυο (δεν εχω αποφασισει ακομα το ειδος) ισως καποιο ειδος σαλογκαριου ή μονομαχος.Στοχος ειναι η σωστη κατασκευη και λειτουργικοτητα ως προς τον καθαρισμο την τοποθετηση του καταληλου εξοπλισμου κτλ.Φιλτρο θα προτημουσα εσωτερικο.

Οι διαστασεις που σκεφτομαι ειναι καπου στο 60x40x40 και με παχος τζαμιου 5 χιλιοστα,θελω να ειναι σχετικα μικρο ωστε λογο ελειψης πειρας το πιθανο λαθος να ειναι σχετικα σε ελγχομενο επιπεδο (μην πλυμηρισει και ολη η γειτονια...)

Το πρωτο βημα ειναι η παραγγελια των τζαμιων και την οποια θα καθυστερησω λιγο περιμενοντας τα σχολια σας και τις υποδειξεις πριν το ξεκινημα.Εχω υπολογησει ακριβως τις διαστασεις ωστε να κουμπωνει το ενα τζαμι στο αλλο αλλα υπολογιζω 5 κομματια που θα κοληθουν με σιλικονη πολυ προσεκτικα και με την χρηση χαρτοταινιας για αψογο αποτελεσμα.Δεν ξερω αν χρειαζεται καποιο αλλο κομματι για την στερεωση του εξοπλισμου και εδω θα ηθελα την βοηθεια σας.Επισης οι κοντρες σε αυτες τις διαστασεις ειναι απαραιτητες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου εχει καρφωθει η ιδεα να κατασκευασω ενα ενυδρειο,εχοντας τεχνικες γνωσεις (υδραυλικος στο επαγγελμα) αλλα ελειψη πειρας περι ενυδρειων ανοιξα αυτο το θεμα ωστε να με βοηθησετε με τις γνωσεις σας για τις αναγκες που εχει ενα ενυδρειο γλυκου νερου.

Η κατασκευη θα ξεκινησει σε λιγες ημερες αλλα πρωτα θελω να συζητησω μαζι σας τη χρηση για την οποια προοριζεται.Θελω να ειναι κοντα και λιγο παραπανω απο 60 λιτρα,θα μπουν αληθηνα φυτα και μερικα ψαρια ενα-δυο (δεν εχω αποφασισει ακομα το ειδος) ισως καποιο ειδος σαλογκαριου ή μονομαχος.Στοχος ειναι η σωστη κατασκευη και λειτουργικοτητα ως προς τον καθαρισμο την τοποθετηση του καταληλου εξοπλισμου κτλ.Φιλτρο θα προτημουσα εσωτερικο.

Οι διαστασεις που σκεφτομαι ειναι καπου στο 60x40x40 και με παχος τζαμιου 5 χιλιοστα,θελω να ειναι σχετικα μικρο ωστε λογο ελειψης πειρας το πιθανο λαθος να ειναι σχετικα σε ελγχομενο επιπεδο (μην πλυμηρισει και ολη η γειτονια...)

Το πρωτο βημα ειναι η παραγγελια των τζαμιων και την οποια θα καθυστερησω λιγο περιμενοντας τα σχολια σας και τις υποδειξεις πριν το ξεκινημα.Εχω υπολογησει ακριβως τις διαστασεις ωστε να κουμπωνει το ενα τζαμι στο αλλο αλλα υπολογιζω 5 κομματια που θα κοληθουν με σιλικονη πολυ προσεκτικα και με την χρηση χαρτοταινιας για αψογο αποτελεσμα.Δεν ξερω αν χρειαζεται καποιο αλλο κομματι για την στερεωση του εξοπλισμου και εδω θα ηθελα την βοηθεια σας.Επισης οι κοντρες σε αυτες τις διαστασεις ειναι απαραιτητες?

εμενα το 60αρι δεν εχει κοντρες και ειναι με 8αρι τζαμι...Προβλημα δεν εχω δει...Καλη τυχη!!!
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=WuC9TXrDqbM

Κοιτα εδω ,θα σε βοηθησει πολυ.Αν σε παιρνει καντο οσο μεγαλυτερο μπορεις.Αφου εισαι μαστορας,μην το φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο για το παχος 5 χιλιοστα ειναι λιγο,θα το κανω 8,απλα δεν ηξερα αν θα φαινονται παραμορφωμενα με αλλα μαλλον οχι.Επισης μια ερωτηση για τον υπολογισμο των λιτρων,βρηκα μια σελιδα που βαζεις τις διαστασεις και σου βγαζει τα λιτρα.Με βαζη αυτο το δικο μου σε διαστασεις 60χ40χ40 το βγαζει 96 λιτρα απο τα οποια αφαιρωντας το 10% λογο αμμου διακοσμητικων κτλ καθαρα 86 λιτρα,ισχυει? Και εγω που κανω τον πολαπλασιασμο μου βγαινει ετσι απλα μου φαινεται περιεργο γιατι κοιταω διαστασεις ετοιμων ενυδρειων και σε αυτες τις διαστασεις τα δινουν 60 λιτρα,πως γινεται αυτο? Πιανει τοσο χωρο στο πισω μερος ο εξοπλισμος και οι θηκες για φιλτρα θερμοστατες κτλ?

Link to comment
Share on other sites

96 λιτρα ειναι,Τα ετοιμα 60αρια ειναι 30*30 και γιαυτο ειναι 60 λιτρα περιπου.

Το 8αρι δεν ειναι κακο,αλλα ειναι υπερβολη.Με 5αρι κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω 5αρη χωρίς κόντρες και δεν έχω πρόβλημα. Σε αυτές της μικρές διαστάσεις προτίμησε εξωτερικό φίλτρο, κερδίζεις σε χώρο και σε λίτρα, για ποιο λόγο επέλεξες εσωτερικό;

περί ορέξεως ουδείς λόγος αλλά το καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα για το μάτι το έχουμε όταν το ύψος του ενυδρείου είναι το μισό από το πλάτος του, δηλαδή ενυδρείο με 60 εκατ. το ιδανικό ύψος είναι 30 εκατ. το πλάτος και αυτό δεν πρέπει να είναι μικρότερο του μισού από το μήκος δηλαδή 30 εκατοστά αλλά εδώ μπορείς να πας και μέχρι 50 εκατοστά χωρίς κόντρες. Όλα αυτά στου ανοιχτού τύπου ενυδρείου χωρίς καπάκι. Αν κάνεις καπάκι τότε η διαστάσεις του ενυδρείου αλλάζουν λίγο ως προς το ύψος.

Δηλαδή η διάσταση 60 πλάτος και 30 ύψος παραμένει συν το χώρο που θα καταναλώσει το καπάκι, δηλαδή αν το καπάκι μαζί με της λάμπες είναι 7 εκατοστά τότε το ύψος θα είναι στο σύνολο 37 εκατοστά.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι αφου δεν χρειαζεται κοντρες και ειναι ευκολο στην κατασκευη να του δωσω και λιγα λιτρα παραπανω και λαμβανοντας υποψιν αυτα που μου ειπατε ισως οι τελικες διαστασεις ειναι 70x35x35 χωρις καπακι και 5 χιλιοστα γυαλι δηλαδη 85 λιτρα,καθαρα γυρω στα 77.

Το εσωτερικο φιλτρο το ειπα για οικονικους λογους,δεν θελω να διαθεσω και παρα πολλα χρηματα και αυτος ειναι και ο λογος του handmade.Τωρα αν ειναι απαραιτητο το εξωτερικο ισως το προτιμησω τελικα.

Για καπακι δεν εχω σκεφτει αλλα θα μου αρεσε.Απο τι υλικο θα μπορουσε να γινει το καπακι?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Παρακαλω λιγο προσοχη να ανοιγονται τα θεματα στις σωστες κατηγοριες!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γεια σου και καλός μας ήρθες!!!!

Για μένα και με 5αρι να το κάνεις δεν θα έχεις κανένα θέμα....γνώμη μου είναι να βάλεις κόντρες μόνο στον πάτο αφού δεν θες να έχεις πολλά μπλεξίματα!!!

Προσωπικά,μεγαλύτερη σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

+1000 δεν εχεις ουτε μεγαλο μηκος ουτε λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα και μια βολτα απο ενα μεγαλο μαγαζι να δω περιπου τι γινεται σε αυτες τις διαστασεις και εχω δυο αποριες..

1:Μπορω να χρησημοποιησω την δικη μου σιλικονη που ειναι και αυτη αντιμουχλικη ή χρειαζεται την εξειδικευμενη που εχει 40 ευρω το σωληναριο???

2:Σε αλλα ειδα οτι η σιλικονη ειναι κομμενη απο μεσα και σε αλλα περασμενη με το δαχτυλο για να ειναι κυρτη σαν στοκαρισμα.Ποιο ειναι το καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Και μια τέτοια κάνει που έχει 5 ευρώ http://www.praktiker.gr/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295

Εγώ έχω φτιάξει το δικό μου ενυδρείο και την έβαλα όπως λες και εσύ σαν στοκάρισμα

Απλά όταν θα τελειώσεις το ενυδρείο και τα κολλήματα θα το γεμίσεις μέχρι επάνω δυο φορές και παραπάνω,για να ξεπλυθεί,και θα το έχεις κανα δυο μέρες το ενυδρείο σου γεμάτο και μετά θα κάνεις τις αλλαγές.

Εγώ το έχω κάπου στα τρία χρόνια το ενυδρείο μου με μια ίδια επώνυμη και δεν έχω κάποιο θέμα....είναι και 120 λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει σιλικόνη από τα Leroy και ήταν περίπου στο 1/4 από την τιμή του petshop

Link to comment
Share on other sites

Οκ οποτε χρησιμοποιω και εγω την δικη μου σιλικονη που ειναι και αυτη καλη.Ενα αλλο θεμα που με απασχολει πριν παραγειλω τα τζαμια ειναι το καπακι.Σκεφτομαι οτι θα ηταν καλο να εφτιαχνα καπακι για πολους λογους αλλα τεχνικα προσπαθω να σκεφτω πως μπορει να γινει καλυτερα.

Σκεφτομαι ενα κομματι περιπου 70χ15cm τζαμι κολλημενο απο το πισω μερος και προς τη μεση του ενυδρειο το οποιο θα μενει σταθερο και το υπολοιπο πλεξι ανοιγομενο με μεντεσε ή συρωμενο σε οδηγους.Βεβαια αν ειναι συρωμενο θα ειναι νομιζω μεγαλο θεμα στον καθαρισμο.Θα εχει αλλατα ενδιαμεσα και θα πρεπει συνεχεια να το βγαζω απο τους οδηγους.

Για πειτε και εσεις καμια ιδεα..?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σιλικόνη ενυδρειακη πρέπει να αγοράσεις, απλά δεν είναι ανάγκη να την πάρεις από petshop. Οι άλλες βγάζουν τοξίνες στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα,ευχαριστω για την διευκρινηση.Οποτε θα παρω αυτη της bison που μου ειπε και ο φιλος πιο πανω.

Με το καπακι καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Να σε προβληματίσω πάλι λίγο με τις διαστάσεις ??

Σκέφτεσαι για ύψος 35cm.

Αν αφαιρέσουμε λοιπόν τον βυθό ο οποίος θα έχει πάχος 4-5 cm και οτι η στάθμη του νερού θα πρέπει να είναι σίγουρα

άλλους 5 πόντους κάτω το ύψος σου αυτομάτως μειώνεται στα 25 cm.Σε καλύπτει ??

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για την γυάλινη "φάσα" που θέλεις να κολλήσεις μέσα.Σκέψου οτι θα μειώσεις το άνοιγμα και δεν ξέρω

αν θα σε βολεύει να βάζεις εύκολα τα χέρια σου μέσα. . .

Για την σιλικόνη δεν το συζητάμε καν.Αποκλειστικά και μόνο ενυδρειακή bison,den braven κτλ σε διάφανη ή μαύρη.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτσεις να το κάνεις με πλέξι, καλύτερα να πας σε κάποιο εργοστάσιο που ασχολείται με διάφορες κατασκευές σχετικά με πλέξι!!!

Προσωπική εμπειρία :

και εγώ κατασκεύασα το ενυδρείο μου μόνος και είχα θέμα με το καπάκι.Πήγα και έψαξα όλα τα μαγαζιά που πουλάνε πλέξι,έτσι όπως το είχα υπολογίσει χρειαζόμουν ένα μεγάλο κομμάτι το ποιο φθηνό είχε 40 ευρώ και ηταν και διαφανο και έπρεπε να το κολλήσω και να το βάψω μαύρο και όλα τα σχετικά....

σε ένα τέτοιο εργοστάσιο που βρήκα μου το έκανε με 40 ευρώ όλο και έτοιμο μαύρο πλέξι χωρίς βαψίματα και τέτοια που ίσως δεν θα είναι καλά για το ενυδρείο....

του ετοιμασα σε χαρτί έτσι όπως το ήθελα και τα μέτρα και τα εκατοστά και που να μπουν οι λάμπες.

Όλα καλά και με τα ίδια λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνωμη που ξεχασα να το αναφερω αλλα οι διαστασεις που σκεφτομαι τελικα ειναι 70 μηκος 35 βαθος και 40 υψος μετα απο την επισκεψη μου στο μαγαζι με τα ενυδρεια.

Το καπακι δεν σκεφτομουν να το βαψω αλλα να το αφησω διαφανο ωστε να περναει και το φως απο τις λαμπες (αν και οταν μπουν)

Πλεξιγκλας εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειχε χρειαστει μεχρι τωρα να παω να το αγορασω εγω και η αληθεια οτι 40 ευρω ειναι πολλα.Το φτιαχνω εγω για να μου βγει φθηνα (25 ευρω εχουν ολα τα τζαμια και 5 η σιλικονη) το να δωσω αλλα 40 για καπακι θα ειναι fail..

Αν το αφησω χωρις καπακι με υψος 40 cm λετε να εχω προβλημμα με τα ψαρια? Να πηδηξουν απ'εξω?

Link to comment
Share on other sites

Ψυλο που να μην χαλαει στην υδρασια μονο το κοντρα πλακε θαλασης,αλλα αυτο θα βγει πολυ πιο ακριβα απο το πλεξι..

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι θα είναι απαραίτητο ή όχι, ανάλογα με τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις

Link to comment
Share on other sites

ισως και πιο απλα ξυλα αλλα μηπως χρειαζεται καποια ειδικη ρητινη για να γινουν αδιαβροχα απο την μεσα μερια,και απο την απέξω ένα ωραίο βερνικοχρωμα.....

Link to comment
Share on other sites

περασε δυο χερια πολυεστερα η εποξικη ρυτινη και θα γινει αθανατο

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι θα είναι απαραίτητο ή όχι, ανάλογα με τα ψάρια που θα φιλοξενήσεις

Σκεφτομαι Guppies ή αφρικανικες κιχλιδες,μαλλον guppies ομως γιατι σαν αρχαριος θα κατουρηθω απο την χαρα μου αμα δω γεννα!

Αν δεν χρειαζονται καπακι μην σπαζοκεφαλιομαστε αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...