Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειου


argy1

Recommended Posts

Κοντραπλακέ θαλασσης θα σου βγει πιο φθηνά από το plexiglass και δουλευεται πολύ πιο εύκολα.

Κανένα από τα δυο είδη όμως που σκέφτεσαι να βάλεις δεν χρειάζεται καπάκι.

Από εκεί και πέρα πρέπει να δεις και τιμές όμως από τα κρεμαστά φωτιστικά γιατί και αυτά δεν είναι ιδιαίτερα φθηνά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε τοτε δεν θελουμε καπακι.

Φωτιστικο θα βαλω με βαση επιτραπεζια ρυθμιζομενη να ερχεται απο το πισω μερος με μια λαμπα που εχω uv sun απο το ιγκουανα.

Ελπιζω να κανει..Ουσιαστικα αντικαθιστα το φως του ηλιου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παρηγγηλα τα κομματια με 5αρι τζαμι τελικα και το μεσημερι θα παω να τα παρω.Θα παρω και τον βισονα (σιλικονη) και μεθαυριο ξεκιναω το κολλημα.

Ερωτηση: Εχω δει οτι κατω απο το ενυδρειο βαζουν ενα φελιζολ,αυτο το χρησημοποιουν για την εργασια ή ειναι απαραιτητο και κατω απο το ενυδρειο μονιμα?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Εχω δει οτι κατω απο το ενυδρειο βαζουν ενα φελιζολ,αυτο το χρησημοποιουν για την εργασια ή ειναι απαραιτητο και κατω απο το ενυδρειο μονιμα?

Μόνιμα μεταξύ ενυδρείου & βάσης : Φελιζόλ ή dow (εγώ προσωπικά προτιμώ το 2ο)

Επειδή απ ότι διάβασα κολλάς πρώτη φορά ενυδρείο, θα χρειαστείς σίγουρα βοήθεια (2ο χέρι ή καλύτερα ενος έμπειρου χομπίστα)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο κολλαω πρωτη φορα αλλα με το σιλικοναρισμα εχω μεγλη εμπειρια λογο δουλειας και πιστευω θα τα καταφερω.Και αν κατι δεν παει καλα το πρωτο γεμισμα θα γινει στο μαγαζι που υπαρχει περιθωριο δημιουργιας πισινας οποτε δεν θα πεθανουμε κι'ολας,μην σου πω οτι θα εχει και πλακα...

Link to comment
Share on other sites

Ολα με το καλο εύχομαι

Και το επόμενο να είναι 500λιτρο!

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε δεν θελουμε καπακι.

Φωτιστικο θα βαλω με βαση επιτραπεζια ρυθμιζομενη να ερχεται απο το πισω μερος με μια λαμπα που εχω uv sun απο το ιγκουανα.

Ελπιζω να κανει..Ουσιαστικα αντικαθιστα το φως του ηλιου.

Το φωτιστικό ίσως και να είναι εντάξει αλλά η λάμπα δεν νομίζω να κάνει για ψάρια και φυτά.

Καλό κόλλημα λοιπόν και μην ξεχάσεις να μας βάλεις φώτο γιατί είμαστε ματάκηδες :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε...

Παιρνω τα τζαμια,παιρνω την σιλικονη,παιρνω dow παω στο μαγαζι και ξεκηναω.Καθαριζω ολα τα κομματια με στεγνο πανι να φυγουν σκονες βαζω χαρτοταινια αφηνοντας ενα πλαισιο 6 χιλιοστα γυρω γυρω οπως θα δειτε στις φωτογραφιες,καθαριζω τα σημεια με καθαρο οινοπνευμα βαζω σιλικονη στερεωνω με μπουκαλια τα πρωτα κομματια για βοηθεια και τελος το μπροστινο.Μετα βγαζω την χαρτοταινια και κανω ενα περασμα την σιλικονη που ξεχυλησε με το δαχτυλο μεσα και εξω απο το ενυδρειο.

Εχω τεραστια αγωνια να δω τι εγινε και να το γεμησω,το σταυρωσα τρεις φορες σταυρωστε και εσεις μην κανουμε μπανιο αν και σε γενικες γραμμες το βλεπω να πηγε καλα.

Θα μπορουσε το αποτελεσμα να ειναι λιγο καλυτερο οπτικα αν ηξερα οτι αυτη η σιλικονη ειναι πιο παχυρευστη απο την δικη μου και στεγνωνει πιο γρηγορα.Τοτε δεν θα "επαιζα" τοσο πολυ με τις λεπτομεριες και θα εβγαινε καλυτερο.Οσο καθυστερεις η σιλικονη τραβαει και μετα δεν ειναι το ιδιο ευπλαστη με την αρχικη της μορφη με αποτελεσμα να σβολιαζει στο στοκαρισμα.Εχω συνηθησει απο την δικη μου που στεγνωνει πιο αργα και την πατησα αλλα αυτο μονο οπτικα,ΕΛΠΙΖΩ...

Ετσι κι αλλιως απ'οτι εχω δει οι περισσοτεροι δεν στοκαρουν καν αλλα κοβουν οτι περισσευει με ξυραφι.Εγω το εκανα για μεγαλυτερη αντοχη στις ενωσεις.

post-59611-0-61306200-1409843757_thumb.jpg

post-59611-0-21156300-1409843770_thumb.jpg

post-59611-0-44330200-1409843782_thumb.jpg

post-59611-0-66991200-1409843792_thumb.jpg

post-59611-0-23634400-1409843803_thumb.jpg

post-59611-0-37120500-1409843813_thumb.jpg

post-59611-0-64864400-1409843825_thumb.jpg

post-59611-0-40676900-1409843835_thumb.jpg

post-59611-0-55213000-1409843845_thumb.jpg

post-59611-0-44442400-1409843956_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το γεμησα σημερα και ολα καλα!

Το ξεπλυνα κι'ολας αρκετες φορες και τωρα ετοιμαζω το σημειο που θα στηθει μονιμα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,τωρα ψαχνομαι λιγο με την διακοσμηση του βυθου.Δεν ξερω τι μπαινει συνηθως σε ενα ενυδρειο με γκαπακια.Σιγουρα θα μπουνε λιγα φυτα,ανουμπιες και κερατοφυλο για να κρυβονται τα μικρα. (αν και εφοσον ειμαστε τυχεροι στο μελλον)

Στον πυθμενα ελεγα να βαλω manabo και απο πανω το φυσικο χαλικακι.Ντεκορ δεν ξερω,κανενα πυλινο,κανενα ξυλο πετρες ισως?

Πειτε καμια ιδεα..

Καταρχην ας μας πουν απο το control,μπορουμε να συνεχισουμε εδω την συζητηση ή να φτιαξω καινουριο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Για να την βγάζουν καθαρή τα μικρά χρειάζονται πυκνοφυτεμένο ενυδρείο για να έχουν πολλές κρυψώνες.

Αν σκέφτεσαι να βάλεις-μέτρια φυτά δεν είναι απαραίτητο το υπόστρωμα.Μπορείς να κάνεις δουλειά και με λεπτόκοκο χαλίκι ή άμμο.

Για να υποστηρίξεις τα φυτά σου και να πηγαίνουν καλά δεν αρκεί μόνο ο βυθός.

Χρείαζεται ο ανάλογος φωτισμός,λίπανση και για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα και η χρήση μπουκάλας co2.

Πάνω στο manado δεν μπορείς να βάλεις χαλίκι γιατί αυτό είναι σχετικά χοντρόκοκο.Οτιδήποτε και να βάλεις πάνω του

ίσης η μικρότερης κοκκομετρίας θα ανακατευτεί με αυτό και ο βυθός σου θα είναι αισθητικά ασκημος.

Καλό το manado σαν υπόστρωμα-βυθός και όμορφο αλλά ίσως δεν σε βολέψει στο φύτεμα ως αρχάριος :(

Για την διακόσμηση του ενυδρείου σου συνιστάται να επιλέξεις φυσικά υλικά όπως ξύλα,πέτρες,ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Manado εχω και στα βατραχια μου και μαλιστα επειδη ειναι ελαφρυ και το "εσκαβαν" με την κολυμβηση τους με τα πισω ποδια εβαλα απο πανω χαλικακι και ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης τουλαχιστον (ειναι 4 μερες) δεν βλεπω να εχει ανακατευτει.

Επειδη ομως θα μπουν ευκολα φυτα και αφου δεν ειναι και απαραιτητο θα βαλω κατευθειαν χαλικι.Ενοειται οτι θα μπει φωτισμος και θα παιζει λιπανση,co2 δεν θα βαλω. Χαλικακι λεω να βαλω αυτο που εχω και στα βατραχια που εχω 3 κιλα περιπου περισεμα και να συνπληρωσω και με ενα 5 αρι ακομα.

post-59611-0-00135500-1409932796_thumb.jpg

post-59611-0-96983000-1409932818_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αρχίσεις να φυτέυεις-ξεφυτεύεις θα έρθουν τα πάνω κάτω και δεν προτείνετε.

Το χαλίκι που έχεις δεν κάνει για βυθός και δεν θα βοηθήσει τα φυτά σου να πιάσουν ευκολα ρίζες.

Καλό θα είναι να βρεις λεπτόκκοκο 2-3 max 5 mm και το πάχος του βυθού σου θα πρέπει να είναι 4-5 cm τουλάχιστον.

Η ανούμπια δεν φυτεύεται γιατί σαπίζουν οι ρίζες της αλλά δένεται σε ξύλο ή σε πέτρα.

Το άλλο που έχεις βάλει στα δεξιά είναι μια ωραιότατη μπάλα άλγης που μπορεί να φέρει δυσάρεστα αποτελέσματα στο ενυδρείο σου.

Cladophora Algae

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι την πουλανε??? Εμενα μου ειπαν οτι αποροφα τα νιτρικα και οτι κανει καλο σε ενα μικρο ενυδρειο! Anyway σε ευχαριστω που το θετεις το θεμα αλλα ας το συζητησουμε εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/96903-iaaio-iaa-xenopus-laevis/#entry975246 ωστε να μην χαλαμε αυτο το thread.Η ανουμπια δεν ειναι φυτεμενη αλλα δεμενη με κλωστη σε μια μικρη πετρα.Ο κορμος της ειναι εξω απλα η φωτογραφια σε μπερδευει λιγο.

Για το ενυδρειο των guppies μενουμε στην ψιλοκοκκη αμμο λοιπον.Ξυλα και πετρες θα δω που μπορω να βρω,και εκτος απο βρασιμο χρειαζονται κατι αλλο?

Α διωρθωνω γιατι τωρα το προσεξα και ξεχασα να σου πω οτι το χαλικι ειναι 3-5 χιλ.Απλα στην φωτο φαινεται τερας οπως και τα ζωντανα μου.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι κι εγω στη διαδικασια κατασκευης στις ιδιες περιπου διαστασεις πιστευεις οτι το παχος του τζαμιου σου ειναι οκ; Σκεφτομουν για 8αρι αλλα εχω αρχισρι να το ξανασκεφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι μεχρι 70 ποντους μηκος το 5αρι ειναι οκ πιστευω και χωρις κοντρες.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ειναι με 5αρι?

Και καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρο στο ενυδρειο σκεφτομαι το fluval u2-u3 ή κατι αντιστοιχο.

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρο στο ενυδρειο σκεφτομαι το fluval u2-u3 ή κατι αντιστοιχο.

Τι λετε?

Ειναι και τα δυο πολυ καλα φιλτρα. Παρε αναλογα με τα λιτρα σου και θα εισαι ομ.ν
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι το u2 θα ειναι μια χαρα,πηγα και σημερα μια βολτα απο το pet shop να το δω και μου αρεσε,κανει για τα λιτρα μου και παιρνει και αρκετο βιολογικο απότι φαινεται.

Το θεμα τωρα ειναι αλλο και παλι καλα που φανηκε τωρα πριν το στυσημο.Το στησιμο λοιπον του ενυδρειου θα ειναι λιγο διαφορετικο μαλλον αφου η γυναικα μου "φαγωθηκε" να χαραμησουμε 98 λιτρα για μονομαχο!!

Ενταξει δεν πειραζει χαλαλι του να ειναι βασιλιας εκει μεσα αλλα ψαχνω τι αλλο και αν θα μπορουσε να ζησει μαζι του σε αυτα τα λιτρα χωρις προβλημμα.

Επισης το καπακι ειναι απαραιτητο ρε παιδια στους μονομαχους? Διαβαζω οτι ειναι αλλα δεν ξερω αν υπαρχει προβλημμα σε μεγαλο ενυδρειο με αρκετες κρυψωνες και την σταθμη λιγο πιο χαμηλα μιας και ειναι 40 ποντους η κατασκευη.

Αν ειναι απαραιτητο πρεπει να φτιαξω και καπακι τελικα,δεν το γλυτωνω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...