Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειου


argy1

Recommended Posts

Λοιπον σημερα το εστησα στο επιπλο μου και το γεμησα.Πηρα για φιλτρο το fluval u3 τελικα,ειχε μεσα βιολογικο υλικο αλλα συμπληρωσα και μερικα siporax mini που ειχαν περισσεψει απο το αλλο το φιλτρο μου το μικρο.Εβαλα αντιχλωριο και εριξα μεσα και ενα κερατοφυλλο.Εχω βαλει το φιλτρο να δουλευει και θα περιμενω αν ειναι στην συγκεντρωση να παρω μπολι.Βαζω και μερικες φωτογραφιες και περιμενω σχολια-διορθωσεις.

Καλησπέρα και καλό ξεκίνημα εύχομαι

Μερικά σχόλια ως προς το στησιμο

1. Ενα σκουρό χαρτόνι στο πίσω μέρος του ενυδρείου, θα το έκανε ακόμη πιο ωραίο

2. Η πετρα σου τρώει αρκετά οφέλιμα λίτρα. Προτίμησε κάτι μικρότερο, πχ εναν ωραιο συνδιασμό από ξύλα ή μια όμορφη ρίζα. Πανω τους θα μπορέσεις να δέσεις κάποια ανούμπια ή μος

3. Εφόσον βάλεις μονομάχο, θα χρειαστεις κι αλλα φυτά

4. Νερό μπορείς να συμπληρώσεις λίγο ακόμη. Οι μονομάχοι είναι άλτες αλλά δεν ειναι υπερ-άλτες!

5. Για λάμπα μπορείς να ψάξεις κάποια κρεμαστή στην πλάτη του ενυδρείου, στα σωστά watt συμφωνα με τα λίτρα

6. Για το μπόλι ηδη ειπώθηκε. 1-2 ώρες ίσως να αντέξει, αλλά μετά θα πρέπει να μπει στο φίλτρο

Και πάλι καλή συνέχεια εύχομαι. Το ενυδρείο μπορεί να γίνει πολύ όμορφο και να το χαρεί ο ψαρής!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα 15w στα 90λίτρα ενυδρείο θεωρητικά αλλά και πρακτικά θα είναι ανύπαρκτα.

Θα σου συνιστούσα λοιπόν να ψάξεις ή να φτιάξεις ένα φωτιστικό με δυο λάμπες γύρω στα 40-50 watt

συνολικά(6500-4500 kelvin). Έτσι θα μπορέσεις να παίξεις με δυο φάσματα,θα είσαι περίπου στο 0.5 watt/l και θα μπορείς

να υποστηρίξεις άνετα ευκολα και μέτρια φυτά χωρίς πολλά λιπάσματα και co2.Βέβαια για την χρήση των δυο

τελευταίων θα σου μιλήσουν τα φυτά σου.

Tα λίγα watt δεν θα βοηθάνε κανένα φυτάκι να μεγαλώσει και τα πολλά αν δεν τα ισορροπήσεις σωστά θα σου φέρουν άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες οι συμβουλες σας και σας ευχαριστω πολυ!Για φωτισμο εχει στη γειτονια μου ενα πολυ οργανωμενο μαγαζι με υλεκτρολογικο υλικο και θα παω μια βολτα να του πω τι χρειαζομαι,ειμαι σιγουρος πως θα με βοηθησει αν του πω τα βατ και τα κελβιν που θελω,τωρα που τα ξερω.Την πετρα καταλαβαινω φιλε τι εννοεις αλλα ειλικρινα δεν θελω να την βγαλω μου αρεσει πολυ! Επισης ελεγα να βαλω και απο αριστερα μια μικρη ριζα για να δεσω τις ανουμπιες,ενα μικρο κομματι και εξαλου ενα ψαρι θα μπει νομιζω ειναι αρκετα τα λιτρα,παντως σε ευχαριστω για την συμβουλη σου.Για πλατη εννοεις να βαλω με σχεδιο αυτες που πουλανε ή κατι αλλο?

Και κατι αλλο ρε παιδια,το ξερω ανοιγω μεγαλο θεμα αλλα θελω να το γραψω και να με συμβουλεψετε πριν την αγορα..

Πηγα εχθες μια βολτα απο ενα μαγαζι για να δω τι ψαρια παιζουν και επαθα σοκ με τους μονομαχους,αργοπεθαιναν μεσα σε μικρα μπολ-ποτηρακια!!!!!!

Ηταν και νεα παραλαβη μολις αφτασαν..Ετσι μου ηρθε να παρω και να τα ριξω στο ενυδρειο,ακομα και με αστρωτο φιλτρο καλυτερα θα ηταν απο τα ποτηρια.Τι συμπεριφωρα ειναι αυτη ως προς τα ψαρια??

Anyway επειδη ειναι μεγαλο θεμα και το ξερω ας μεινουμε στην ερωτηση μου απο που μπορω να βρω ψαρι προσεγμενο? Υπαρχει καποιο μαγαζι που να τους εχει ομορφους και υγιεις ή μονο απο αναπαραγωγη καποιου χομπιστα θα βρω καλο ψαρι?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κατασκευή!! Ο μονομάχος θα είναι άρχοντας. Την πέτρα θα μπορούσες να την σπάσεις και να την βάλεις μέσα σε μικρότερα κομμάτια. Σε συνδυασμό με ξύλα και φυτάκια θα γίνει σούπερ.

Καπάκι θα μπορούσες να φτιάξεις και από πλέξιγκλάς όταν κρίνεις ότι απαιτηθεί...

Link to comment
Share on other sites

και δεν επαιρνες ειναι σκληρο ψαρι και με το ταισμα του θα βοηθουσε να στρωσει και η βιολογια του ενυδρειου σου

Link to comment
Share on other sites

και δεν επαιρνες ειναι σκληρο ψαρι και με το ταισμα του θα βοηθουσε να στρωσει και η βιολογια του ενυδρειου σου

Το γράφω επειδή μπορεί να διαβάζουν και μέλη που ξεκινάνε τώρα το χόμπι. Δεν στρώνουμε την βιολογία με "σκληρά" ψάρια.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να στρώσουμε το φίλτρο, χωρίς να θέτουμε σε κίνδυνο τα ζωντανά που έχουμε επιλέξει να φιλοξενούμε. :)

Link to comment
Share on other sites

και δεν επαιρνες ειναι σκληρο ψαρι και με το ταισμα του θα βοηθουσε να στρωσει και η βιολογια του ενυδρειου σου

Φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί αν και μόνο αν μας πεις με ποιο τρόπο θα σώσεις το καμμένο από την αμμωνία ζωντανό . . .

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες οι συμβουλες σας και σας ευχαριστω πολυ!Για φωτισμο εχει στη γειτονια μου ενα πολυ οργανωμενο μαγαζι με υλεκτρολογικο υλικο και θα παω μια βολτα να του πω τι χρειαζομαι,ειμαι σιγουρος πως θα με βοηθησει αν του πω τα βατ και τα κελβιν που θελω,τωρα που τα ξερω.Την πετρα καταλαβαινω φιλε τι εννοεις αλλα ειλικρινα δεν θελω να την βγαλω μου αρεσει πολυ! Επισης ελεγα να βαλω και απο αριστερα μια μικρη ριζα για να δεσω τις ανουμπιες,ενα μικρο κομματι και εξαλου ενα ψαρι θα μπει νομιζω ειναι αρκετα τα λιτρα,παντως σε ευχαριστω για την συμβουλη σου.Για πλατη εννοεις να βαλω με σχεδιο αυτες που πουλανε ή κατι αλλο?

Και κατι αλλο ρε παιδια,το ξερω ανοιγω μεγαλο θεμα αλλα θελω να το γραψω και να με συμβουλεψετε πριν την αγορα..

Πηγα εχθες μια βολτα απο ενα μαγαζι για να δω τι ψαρια παιζουν και επαθα σοκ με τους μονομαχους,αργοπεθαιναν μεσα σε μικρα μπολ-ποτηρακια!!!!!!

Ηταν και νεα παραλαβη μολις αφτασαν..Ετσι μου ηρθε να παρω και να τα ριξω στο ενυδρειο,ακομα και με αστρωτο φιλτρο καλυτερα θα ηταν απο τα ποτηρια.Τι συμπεριφωρα ειναι αυτη ως προς τα ψαρια??

Anyway επειδη ειναι μεγαλο θεμα και το ξερω ας μεινουμε στην ερωτηση μου απο που μπορω να βρω ψαρι προσεγμενο? Υπαρχει καποιο μαγαζι που να τους εχει ομορφους και υγιεις ή μονο απο αναπαραγωγη καποιου χομπιστα θα βρω καλο ψαρι?

Βασική προυπόθεση τα ντουί που θα χρησιμοποιήσεις να είναι στεγανά σαν αυτά ή αυτά .

Αφού το έχεις όμως με τις κατασκευές μπορείς να αγοράσεις τα ντουί από κάποιο ενυδρειομάγαζο και από τον ηλεκτρολόγο σου

όλα τα υπόλοιπα(ηλεκτρονικό ballast,λάμπες,καλώδια κτλ) και να τα μοντάρεις.

Καλό θα είναι να προτιμήσεις να χρησιμοποιήσεις Τ5 λάμπες μιας και είναι πιο δυνατές σε απόδοση αλλά και στον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω δηλαδη να παρω ενα ετοιμο φωτιστικο τ5 και να αλλαξω τα ντουι του με τα στεγανα που δειχνεις ή θα πρεπει να το φτιαξω εξ'ολοκληρου?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς μια "σκάφη" έτοιμη τότε ναι μπορείς αρκεί όλα τα ευπαθή στο νερό εξαρτήματα να είναι καλλυμένα ή από την πάνω μεριά.

Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις το σκεπτικό προσπαθείς να προστατέψεις ballast ,starter κτλ από την υγρασία και τις υγροποιήσεις. . .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ψαχνω λιγο το θεμα φωτιστικου αφενος εχω κανει μλκ με το μηκος του ενυδρειου.. (70 εκατοστ),αφετερου μου λενε οτι σε τ8 και τ5 φωτιστικο το μεγαλυτερο σε watt (καταναλωσης) ειναι 18 watt (καταναλωσης) σε 60 ποντους και 38 watt σε λαμπα ενος μετρου.

Τα βρηκα πολυ καλη τιμη στεγανα με λαστιχα μεσα κτλ αλλα δεν βαινουν παραπανω watt μου λεει το παιδι.

Οταν λετε 40-50 watt ενοειτε καταναλωσης ή αποδοσης?

Αν εννοουμε αποδοσης παω και το τσιμπαω επιτοπου!

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα δουλεια και με το φως,εβαλα φωτιστικο 100% στεγανο ,600λουμενς, 4000 κελβιν και 7 watt καταναλωσης (λεντ) δηλαδη σαν 55-60 watt.Επισης πηγα σε ενα γνωστο που κανει στραντζα κτλ και μου εφτιαξε ενα καλυμα τουμπανο.Στοιχισε 12 ευρω το φωτιστικο και 7 ευρω η κατασκευη απο αλουμινιο.Βαζω εικονες και περιμενω σχολια!

post-59611-0-81365000-1410521108_thumb.jpg

post-59611-0-26280900-1410521122_thumb.jpg

post-59611-0-98016300-1410521132_thumb.jpg

post-59611-0-98359700-1410521141_thumb.jpg

post-59611-0-59385000-1410521151_thumb.jpg

post-59611-0-32693900-1410521162_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα δουλεια και με το φως,εβαλα φωτιστικο 100% στεγανο ,600λουμενς, 4000 κελβιν και 7 watt καταναλωσης (λεντ) δηλαδη σαν 55-60 watt.Επισης πηγα σε ενα γνωστο που κανει στραντζα κτλ και μου εφτιαξε ενα καλυμα τουμπανο.Στοιχισε 12 ευρω το φωτιστικο και 7 ευρω η κατασκευη απο αλουμινιο.Βαζω εικονες και περιμενω σχολια!

Ωραιο και διακριτικο...!!!
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων λεω να μην βαλω αλλα.Ανουμπια και κερατοφυλλο που ειναι και ευκολα.Η λαμπα μου τελικα κανει για τα φυτα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι μπροστά δεν θα βάλεις φυτά ; :)

+1

Μπορεις να τη σηκωσεις πιο ψηλα και με καμπυλη να τη φερεις προς το κέντρο; Ή το κομματι που ειναι πισω απο το ενυδρειο να τρεξει επάνω σαν καπακι;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων λεω να μην βαλω αλλα.Ανουμπια και κερατοφυλλο που ειναι και ευκολα.Η λαμπα μου τελικα κανει για τα φυτα ετσι?

εγω για φυτα θα σου προτεινα μια στα 6500 κελβιν...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι την γνωμη σας...

Παρατηρω μια μικρη κυρτωση στο τζαμι,3-4 χιλιοστα στο μεγαλυτερο σημειο δηλαδη στο κεντρο.

Αυτο ειναι ανησυχητικο? Να αφαιρεσω αρκετο νερο και να βαλω κοντρες επανω ή δεν υπαρχει λογος ανησυχιας?

Συμφωνα με εργαλεια υπολογισμου διαστασεων που υπαρχουν στο διαδυκτιο οι διαστασεις μου με το παχος γυαλιου δειχνει ασφαλες αλλα στην πραξη τι γινεται?

Υπενθυμηζω διαστασεις,70 μηκος,35 βαθος,40 υψος παχος γυαλιου 5χιλιοστα χωρις κοντρες.

Link to comment
Share on other sites

3 με 4 είναι στα αποδεκτά όρια. Αν όμως θέλεις να είσαι ήρεμος κάνε αυτό που λές με τις κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζα μια λωριδα 4 εκατοστα στην μεση να ενωσει το εμπρος με το πισω μερος θα ηταν οκ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να σε δυσκολέψει στις εργασίες που θα κάνεις μέσα στο ενυδρείο. Οι κόντρες συνήθως μπαίνουν επάνω και πιάνουν από την μια πλευρά μέχρι την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο,απλα αυτο σκεφτομουν και εγω,πως θα μπορουσαν να μπουν ωστε να μπορω να βγαζω το φιλτρο και να καθαριζω το τζαμι ανετα.Επισης να μπορουν να βγουν και οι πετρες το ξυλο και το χαλικι.Πως θα βολευε καλυτερα να τις βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με ιδιοκατασκευές , στο δικό μου που είναι εργοστασιακό , έχει μια στο μπροστινό τζάμι που δεν πιάνει όμως από τη μια πλευρά μέχρι την άλλη και μια στο πίσω τζάμι. Έτσι υπάρχει χώρος για τα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω δυο παραλληλες μια μπροστα και μια πισω.Δεν θα ενοθουν μεταξυ τους,απλα για να μην κανει κοιλια.

Πειτε παιδια τη γνωμη σας γιατι αυριο πρεπει να το φτιαξω..

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα το μήκος σου εσωτερικά,αφαίρεσε 10 πόντους και κόψε δυο λωρίδες 4 πόντους.

Από την πάνω μεριά άφησε 4 πόντους και κόλλα τες.

Θα σου συνιστούσα να αδειάσεις το ενυδρείο κάτω από την μέση για να πάρουν τα ίσα τους τα τζάμια και να ξανεγεμίσεις την επόμενη μέρα.

Μην ξεχάσεις να τροχίσεις ή να γυαλοχαρτάρεις τις κόντρες από την μεριά που δεν θα γίνει η κόλληση και να "σπάσεις" και τις γωνίες για να μην κόβεσαι. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...