Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειου


argy1

Recommended Posts

Παιδια τις εφτιαξα τις κοντρες,την Δευτερα χαμηλωσα την σταθμη κατω απο την μεση,τις κολλησα,το αφησα μια μερα και σημερα το μεσημερι το ξαναγεμησα με εμφανη καλυτερα αποτελεσματα.Πλεον δεν κανει καθολου κοιλια.Δηλαδη εχει ενα χιλιοστο διαφορα αλλα δεν μεταβαλεται.Ετσι ηταν οταν κοληθηκαν οι κοντρες και ετσι παρεμεινε μετα το γεμισμα.Προς το παρων το παρακολουθω στενα και βλεπουμε.

Ελπιζω να μην δω καμια μερα 100 λιτρα στο πατωμα να τα αποροφουν τα ξυλινα επιπλα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια τις εφτιαξα τις κοντρες,την Δευτερα χαμηλωσα την σταθμη κατω απο την μεση,τις κολλησα,το αφησα μια μερα και σημερα το μεσημερι το ξαναγεμησα με εμφανη καλυτερα αποτελεσματα.Πλεον δεν κανει καθολου κοιλια.Δηλαδη εχει ενα χιλιοστο διαφορα αλλα δεν μεταβαλεται.Ετσι ηταν οταν κοληθηκαν οι κοντρες και ετσι παρεμεινε μετα το γεμισμα.Προς το παρων το παρακολουθω στενα και βλεπουμε.

Ελπιζω να μην δω καμια μερα 100 λιτρα στο πατωμα να τα αποροφουν τα ξυλινα επιπλα...

Βαλε καμια φωτο....Οσο για το τελευταιο δεν νομιζω...Αμα εχεις κανει καλο κολλημα δεν θα φυγει ποτε...
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και φωτογραφιες,στην τελευταια φαινεται και ο ψαρουλης μου.Του ειχα χαμηλωσει την σταθμη για να τις κολησω και ειχα βαλει το φιλτρο στο πλαι για να χωραει.Εμεινε ετσι μια μερα και μετα ξαναγεμησα.

post-59611-0-71126300-1410891654_thumb.jpg

post-59611-0-97027800-1410891665_thumb.jpg

post-59611-0-91077900-1410891682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να ολοκληρωθει η κατασκευη πρεπει να μπει και το φοντο,θα μπορουσατε να μου δωσετε ιδεες? Εχω διαβασει οτι καλο ειναι να αποφυγουμε τα σχεδια με βυθους κτλ που εχει στα πετ σοπ.Ενα παιδι καπου πιο πανω μου ειπε να βαλω για φοντο ενα σκουρο χαρτονι αλλα δεν το καταλαβα καλα.Τι χαρτονι μπορω να χρησιμοποιησω και το κυριοτερο τι χρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη,μονιμη και φθηνη λυση ειναι να βαψεις με πλαστικο χρωμα την πλατη σε χρωμα (θεμα γουστου) μαυρο,γκρι η μπλε.Το χαρτονι απο υγρασια ,σε λιγο καιρο θα σκευρωσει και θα χαλασει.Υπαρχουν και <πλαστικα>μαυρα η μπλε φοντα,στα ενυδρειακα μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

Απλα τωρα που εχει γεμησει ειναι νομιζω δυσκολο να βαφτει.Πρωτον ειναι μεσα στο σπιτι και θα μυριζει μπογια και δευτερο και κυριοτερο αν δεν μου αρεσει το χρωμα ειναι ψιλο αδυνατον να το ξυσω και να το αφαιρεσω αφου η αποσταση απο τον τοιχο ειναι 10 ποντοι.Για βαφτο επρεπε να ειχε γινει πριν γεμησει νερο.Η λυση του μπλε πλαστικου φοντου νομιζω ειναι πιο εφικτη..

Link to comment
Share on other sites

Απο την εξω πλευρα το βαφουμε,και ξηλωνεται ευκολα απο το γυαλι το χρωμα με ξυστρα.Παντος χαρτονι μην βαζεις,βαλε την δευτερη λυση που σου ειπα

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα οτι βαφουμε απ'εξω.. Απλα δεν εχω πολυ χωρο μεταξυ ενυδρειου και τοιχου.Χαρτονι και εγω σκεφτομουν τι θα γινει με τα νερα.Θα ψαξω να βρω πλαστικη αφισα μονοχρωμη μπλε η μαυρη απο καποιο μαγαζι.

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει χαρτόνι το οποίο απο την έξω πλευρα είχα ντύσει με διαφανο αυτοκόλλητο που βάζουμε στα βιβλία για να μη βρέχεται και χαλάει. Αφου έβαλα το χαρτόνι την πλάτη του ενυδρειου, το σταθεροποίησα περετρικά με χαρτοταινία. Νερο δε μπορει να μπει ανάμεσα απο χαρτόνι και πάλη ενυδρειου και αν πέσει απ' έξω, έχω το αυτοκόλλητο και το προστατεύει. Το έχω έτσι 9 μηνες τωρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον εχω νεα,ειχατε δικιο οτι ο φωτισμος ειναι πολυ πισω αλλα βαριομουν να ασχοληθω.Σημερα που βρηκα λιγο χρονο εβγαλα το αλουμινενιο πλαισιο που ειχα βαλει την λαμπα,το εκοψα οπως θα δειτε και στις φωτογραφιες.Απο το ρεταλι που βγηκε εκοψα δυο κομματια οσο ειναι τα πλαινα και σε υψος ενα ποντο μεγαλυτερα τα κολλησα με θερμοσιλικονη απο μεσα και το αποτελεσμα ειναι οτι τωρα μπορω να το μεταφερω πιο μπροστα,πιο πισω και να το αφαιρεσω για ευκολια στον καθαρισμο.Δεν ξερω αν περιεγραψα σωστα την διαδικασια,δειτε και τις φωτο να καταλαβετε.

post-59611-0-20104200-1412164238_thumb.jpg

post-59611-0-78761000-1412164251_thumb.jpg

post-59611-0-06621400-1412164266_thumb.jpg

post-59611-0-28634100-1412164278_thumb.jpg

post-59611-0-11825100-1412164291_thumb.jpg

post-59611-0-61261800-1412164322_thumb.jpg

post-59611-0-00621700-1412164337_thumb.jpg

post-59611-0-73467200-1412164366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικα σκεφτομαι και για πρωτη..χαχαχα

Αυτη ειναι 4000κελβιν,εχω ευκολα φυτα αλλα καποια στιγμη θα βαλω μια στα 7000 κελβιν.Σιγουρα παντως και η επομενη θα ειναι λεντ γιατι με φθοριου και στεγανη παει πολυ το μαλλι και τωρα δεν μπορω να χαλασω αλλα χρηματα,στην αρχη που πρεπει να αγορασεις τα παντα ειναι δυσκολα και το ξερετε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα σκεφτομαι και για πρωτη..χαχαχα

Αυτη ειναι 4000κελβιν,εχω ευκολα φυτα αλλα καποια στιγμη θα βαλω μια στα 7000 κελβιν.Σιγουρα παντως και η επομενη θα ειναι λεντ γιατι με φθοριου και στεγανη παει πολυ το μαλλι και τωρα δεν μπορω να χαλασω αλλα χρηματα,στην αρχη που πρεπει να αγορασεις τα παντα ειναι δυσκολα και το ξερετε.

αμα μπορει να φευγει η εξατμιση του νερου δεν θα χρειαζεται να ειναι στεγανο...
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε ρε Βασιλη,εμας μας αρεσει αλλα για να δουμε τι πει και η φτερη γιατι μας βγηκε λιγο μυστηρια...

Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...