Jump to content

Βοηθεια Ολοι Οπωσδηποτε Για Θαλλασσινο


storki1

Recommended Posts

μου εφερε ενας φιλος έναν μεγαλο βραχο,καμμια 10 λιτρο νερο από την θαλασσα και κατι γαριδες που μαζεψε από τον πυργο ηλειας.
τα εβαλα σε ένα ενυδρειο 15 λιτρων που ειχα και καθότανε μαζι με δυο αντλιες μικρες γυρω στα 100 λιτρα η κάθε μια μια να τα γυρναει προς τα αριστερα τα νερα του ενυδρείου στο πανω μερος και μια δεξια στο κατω μερος.
εγω όμως είμαι εντελως ασχετος από θαλλασινο τι να κανω? τι να παρω? τι να φτιαξω? για να μην χασουμε ολη την ζωη του βραχου αυτου.
εχει και κατι σαλιγκαράκια κατι που είναι σαν καβουράκια κατι περιεργα φυτα διαφορες μικρες γαριδουλες δυο αστεριες μικρους και διαφορους μικροοργανισμούς.
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΟΥΜΕ.post-48151-0-85852800-1409587874_thumb.jpgpost-48151-0-70536600-1409587905_thumb.jpgpost-48151-0-44894900-1409587938_thumb.jpgpost-48151-0-69528800-1409587974_thumb.jpgpost-48151-0-39067200-1409588007_thumb.jpgpost-48151-0-71144500-1409588128_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-48151-0-03953900-1409588423_thumb.jpgpost-48151-0-35091100-1409588385_thumb.jpgpost-48151-0-29345400-1409588339_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα ώσπου να παρεις αυτα που χρειάζεται θα εχει γινει η ζημια

ετσι για να εχεις μια ιδέα θες κυκλοφορία αυτα που εχεις τώρα ειναι πολυ λιγα θες σκιμερ αναπλήρωση πρέπει να προσέξεις την θερμοκρασία αλλα θες και φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα αλλαγες νερου απο θαλασσα τοτκαχιστον καθε 3 μερες το μισο μεχρι να ετοιμαστεις

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το μπροστά σε παράθυρο μέχρι να πάρεις φωτιστικό! σε τόσα λίγα λίτρα οι αλλαγές νερού επιβάλλονται οπότε το σκίμμερ μόνο λεφτά θα κοστίσει, δεν χρειάζεται. Κυκλοφορίες σε 15 λίτρα ενυδρείο δεν θα χρειαστείς άλλες με 2 χ 100 καλά είσαι. Θα πρέπει να κάνεις κάτι με τη θερμοκρασία να μην ανέβει απειλητικά βέβαια από εδώ και πέρα δεν νομίζω να ξαναέχουμε μεγάλες θερμοκρασίες. Για την αναπλήρωση….. μπορείς να ρίχνεις κάθε μέρα χεράτα. Δυστυχώς όμως οι φυτικοί οργανισμοί θα είναι δύσκολο να ζήσουν τα υπόλοιπα όμως είναι πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι ο φιλος ειναι απο αττικη ο βραχος με τα ζωντανα ηρθαν απο τον πυργο που θα βρει εδω νερο καθαρο!!!! προσοχη δεν θελω να το παω οτι ειμαι αρνητικος για το θαλασσινο αλλα για το χρονο αντιδράσεις που εχει τωρα λεω!

Link to comment
Share on other sites

είναι και αυτό! αν δεν έχει θάλασσα κοντά, δύσκολα τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε μου οτι δεν υπαρχει λογος καν να μπεις σε εξοδα για να στησεις μια γυαλα..Αν θελεις καποια στιγμη ενα θαλασσινο ,βαλ'το στο προγραμμα και συγκεντρωσε τον εξοπλισμο,παραλληλα διαβασε ωστε να γινει σωστα.Στη ''τουρλα του Σαββατου'' δεν γινεται δουλεια...Δεν καταλαβαινω γιατι προτεινουμε στον ανθρωπο και εξοπλισμο...τι να τους κανει τους κυκλοφορητες οταν ο ''βραχος'' που εννοουν καποιοι και ο βραχαρος που εχει βαλει μεσα ειναι ασχετα πραγματα??Δεν εχει πορωδη τραγανα,μια απλη πετρα ειναι τι βιολογια να εχει?

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου επειδη είχα καποτε πολλα μεσσογειακα ενυδρεια.... και θα ξεκινησω και γω σαν τον Λυκουργο....

Δεν θελω να σε απογοητευσω.....αλλα....το 90% του βραχου που βλεπεις πανω σε 1 το πολυ 2 εβδομάδες θα έχει εξαφανιστει. Όπως είπε και ο Λυκουργος δεν προλαβαινεις να κανεις κατι. Γενικα η ζωη που έχει ο βραχος (φυκια,ζωακια κλπ) δυσκολα την κρατάς, και αν καταφέρεις να την κρατήσεις θελεις χρήμα σε εξοπλισμο και επισης χρόνο(δηλαδη δεν γινετε απο την μια στιγμη στην αλλη να δημιουργισουμε συνθηκες απο το πουθενα).

Τις γαρίδες και καβουράκια που βλέπεις θέλουν τάισμα , καθαρο νερο (αλαγες νερου καθε μερα), σταθερη θερμοκρασια (πρόσεχε αν το βάλεις σε φωτεινο σημειο μην το χτυπαει ο ηλιος και ανεβει), και φίλτρο ετοιμο στρωμενο (με υλικα αντίστοιχα του γλυκου νερου), κυκλοφορία. Αυτα ειναι τα Σουπερ βασικα για μενα. Αργοτερα κοιτας για σκιμερ,λαμπες κλπ κλπ.

Συμβουλή: Σε βλεπω και ξετρελάθηκες με το θαλασσινο!! (και έτσι πρεπει χεχε :D ). Ξέχνα το να σώσεις τον βράχο που έχεις και κοιτα να φτιάξεις κάτι μεγαλύτερο να το ευχαρηστιθείς. Το λέω απο την οικονομική άποψη κυριος, για να μην αγοράζεις εξοπλισμο για κάτι μικρο που αργότερα θα θες μεγαλύτερο. Τωρα αν θες αυτο οποσδήποτε, απλα θα ταλεποριθείς λιγακι.

TIP: Αν εχεις φιλο με μεσσογειακο, του λες να σου δωσει λιγο βιολογικο υλικο απο το φιλτρο του, και το βάζεις σε λειτουργεία αμέσως,και αν οι γαρίδες ειναι πολλές (ποσες ειναι?) ισως χρειαστείς υποστηριξη αεραντλίας, για σταθερο ΡΗ και οξυγόνωση κ.α. Ο βραχος θα αρχίζει σιγα - σιγα να "καραφλιάζει". Απλα αφαίρεσε αυτα που έχουν αποκοληθεί και τριγυρνανε στο νερο γιατι θα σαπίσουν και θα λερώσουν το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν θες να κανεις κατι σωστο ξεκινα απο την αρχη με τα καταλληλα λιτρα και τον απαραιτητο εξοπλισμο

Η γνωμη μου ειναι να επιστρεψεις τα ζωντανα στη θαλασσα

Ειναι κριμα για τον ενθουσιασμο και μονο να κανεις βιαιες κινησεις

Το φορουμ εχει αρκετα αρθρα να διαβασεις

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου επειδη είχα καποτε πολλα μεσσογειακα ενυδρεια.... και θα ξεκινησω και γω σαν τον Λυκουργο....

Δεν θελω να σε απογοητευσω.....αλλα....το 90% του βραχου που βλεπεις πανω σε 1 το πολυ 2 εβδομάδες θα έχει εξαφανιστει. Όπως είπε και ο Λυκουργος δεν προλαβαινεις να κανεις κατι. Γενικα η ζωη που έχει ο βραχος (φυκια,ζωακια κλπ) δυσκολα την κρατάς, και αν καταφέρεις να την κρατήσεις θελεις χρήμα σε εξοπλισμο και επισης χρόνο(δηλαδη δεν γινετε απο την μια στιγμη στην αλλη να δημιουργισουμε συνθηκες απο το πουθενα).

Τις γαρίδες και καβουράκια που βλέπεις θέλουν τάισμα , καθαρο νερο (αλαγες νερου καθε μερα), σταθερη θερμοκρασια (πρόσεχε αν το βάλεις σε φωτεινο σημειο μην το χτυπαει ο ηλιος και ανεβει), και φίλτρο ετοιμο στρωμενο (με υλικα αντίστοιχα του γλυκου νερου), κυκλοφορία. Αυτα ειναι τα Σουπερ βασικα για μενα. Αργοτερα κοιτας για σκιμερ,λαμπες κλπ κλπ.

Συμβουλή: Σε βλεπω και ξετρελάθηκες με το θαλασσινο!! (και έτσι πρεπει χεχε :D ). Ξέχνα το να σώσεις τον βράχο που έχεις και κοιτα να φτιάξεις κάτι μεγαλύτερο να το ευχαρηστιθείς. Το λέω απο την οικονομική άποψη κυριος, για να μην αγοράζεις εξοπλισμο για κάτι μικρο που αργότερα θα θες μεγαλύτερο. Τωρα αν θες αυτο οποσδήποτε, απλα θα ταλεποριθείς λιγακι.

TIP: Αν εχεις φιλο με μεσσογειακο, του λες να σου δωσει λιγο βιολογικο υλικο απο το φιλτρο του, και το βάζεις σε λειτουργεία αμέσως,και αν οι γαρίδες ειναι πολλές (ποσες ειναι?) ισως χρειαστείς υποστηριξη αεραντλίας, για σταθερο ΡΗ και οξυγόνωση κ.α. Ο βραχος θα αρχίζει σιγα - σιγα να "καραφλιάζει". Απλα αφαίρεσε αυτα που έχουν αποκοληθεί και τριγυρνανε στο νερο γιατι θα σαπίσουν και θα λερώσουν το νερο.

+1000!

Δυστηχως θαλλασινο στο πόδι δεν γινεται.. Αν ομως μελετησεις αυτο που θελεις μπορεις να κανεις μικρα θαυματα. :)

Link to comment
Share on other sites

εχω φωτισμο λεντ περιπου στα 6500Κ εχω θερμοστατη ανεμιστηρακι κοντρολλερ αντλιες όπως εγραψα παραπανω αυτοματη αναπληρωση και ταιστρα και εχω ανασηκωσει λιγο τον βραχο για να κυκλοφορει παντου το νερο συν ότι εβαλα ανθρακα και εχω και φιλτρο με σιποραξ.

βασικα τωρα που στελνω αυτό το μηνυμα εχουν μεινει μονο δυο σαλλιγκαρια και ελαχιστα από τα φυτα που ειχε επανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...