Jump to content

Μικι Μαους Πλατι


Recommended Posts

Καλημερα

Είμαι νεο μέλος στο φόρουμ και γενικά αρχάριος στα aquarium. Εχω ενυδρειο 30 λιτρα με μικι μαους πλατι, προς το παρων εχω μόνο 2 μικι μαους αφου ακόμα στρώνει το ενυδρειο. Θέλω να ρωτήσω για κάτι που πρόσεξα. Εχει 2 μέρες το αρσενικό μικι μαους κυνηγά και κτυπά το θηλυκό στην κοιλιά συνέχεια. Ετσι ζευγαρώνουν ή σκοτώνονται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Μικυ Μαους πλάτυ; Μπορείς να βάλεις καμιά φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Μικυ Μαους πλάτυ; Μπορείς να βάλεις καμιά φωτογραφία;

Υποθέτω... :

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+2855+1068&pcatid=1068

http://freshaquarium.about.com/od/livebearers/p/mickeymouse.htm

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/42317-xiphophorus-maculatus-guenther-1866/#entry385633

Καλώς ήρθες στην παρέα. Αν διαβάσεις το προφίλ , θα δεις ότι τα λίτρα που διαθέτεις είναι απαγορευτικά για τα ψαράκια.

Τι εννοείς ότι έχεις μόνο 2 επειδή στρώνει ακόμα το ενυδρείο ; Σκέφτεσαι να προσθέσεις και άλλα ;

Link to comment
Share on other sites

ok. good to know. για το θεμα που χτυπιουνται ξερει κανενας

Καλησπέρα

To συγκεκριμένο είδος πηγαίνει ως χαρέμι - ένας αρσενικός & 2-3 κοπελιές!

Ο λόγος ειναι, η συνεχής διάθεση του αρσενικού για αναπαραγωγή - Το χαρέμι μειώνει το κυνηγι και μειώνει και το στρες προς τα θυληκά

Στο ενυδρειο σου - εκτός από το πρόβλημα της αμμωνίας και του αργού θανάτου των ψαριών - θα υπάρχει και συνεχές κυνήγι άρα και συνεχες στρες με αποτέλεσμα κάποια στιγμή το θυληκό να "καταλήξει"!!

Προωπικά : Δεν θεωρώ αποδεκτή τη μέθοδο στρωσίματος ενυδρείου με ζωντανούς οργανισμούς!

Η πρόταση μου ειναι να βρεις μεγαλύτερο ενυδρειο ή να αλλάξεις ψαροσύνθεση. Πρωτα να το στρώσεις, βάζοντας αγγελία για μπόλι, παράλληλα να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς στην ενότητα των αρχαριών κι έτσι να κάνεις ένα νέο σωστότερο ξεκίνημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχει 20 μερες που στρωνει και αφου ρωτησα ατομα που ασχολουνται μου ειπαν ειναι οκ να βαλω 2 μικρα για test, πως μπορω να μειωσω την αμμωνια εκτος απο βιολογια που βαζω εδω και 20 μερες και αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

εχει 20 μερες που στρωνει και αφου ρωτησα ατομα που ασχολουνται μου ειπαν ειναι οκ να βαλω 2 μικρα για test, πως μπορω να μειωσω την αμμωνια εκτος απο βιολογια που βαζω εδω και 20 μερες και αντιχλωριο

Τεστ με ζωντανούς οργανισμούς δεν κάνουμε. Αυτός που στο ειπε, ειναι απλά ασχετος.

Βάλε άμεσα αγγελία για μπόλι και σκέψου να αλλάξεις ψαροσύνθεση

Ετσι κι αλλιως σε 30λιτρο, δεν γινεται να έχεις ένα αρσενικό με ενα θηλυκό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχει 20 μερες που στρωνει και αφου ρωτησα ατομα που ασχολουνται μου ειπαν ειναι οκ να βαλω 2 μικρα για test, πως μπορω να μειωσω την αμμωνια εκτος απο βιολογια που βαζω εδω και 20 μερες και αντιχλωριο

κατσε φιλε γτ μας μπερδεψες.....! Πως εστρωσες το ενυδρειο σου??? βαζεις καποιο σκευασμα?? και αν ναι μετρησεις εκανες??

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπαν να βαλεις ψαρια για τεστ για να δεις αν εστρωσε το ενυδρειο σου? Ε ρε τι αλλο θα ακουσουμε...

Και γιατι δεν αγραζεις υγρα τεστ για να δεις αν εστρωσε που ειναι και πιο ασφαλη αλλα και δε τυραννας ζωντανα?

Οπως σου ειπαν και πιο πανω,τα ψαρια πρεπει να βγουν αμεσα απο το ενυδρειο το οποιο ειναι πολυ μικρο γι αυτα.

Α και πες σ αυτον που στα ειπε αυτα,ν αλλαξει δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην αρπάζουμε τον Έκτορα από τον λαιμό. Και μην πυροβολούμε με ερωτήσεις που κάνουν τον άλλο να νιώθει άσχημα και ότι θα έπρεπε να γνωρίζει.

Πρώτα απ' όλα καλώς ήρθες και από εμένα!.

Τα παιδιά δυστυχώς έχουν δίκιο, το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για τα ψαράκια!

Θα χρειαστείς ένα μεγαλύτερο ώστε να επιβιώσουν και να το χαρείς και εσύ.

Δεν μας γράφεις τι έχεις, οπότε σου κάνω μία συνοπτική λίστα τι πρέπει να έχεις και πράττεις ανάλογα! (ας συμπληρώσουν και οι υπόλοιποι).

1. Ενυδρείο (όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα). Τα 30 λίτρα είναι μικρό για τα ψαράκια (ένα αρσενικό θέλει χαρέμι 3 θηλυκές όπως έγραψε ήδη και ο φίλος παραπάνω = 4 ψάρια για αυτή την κατηγορία!)

2. Φίλτρο (έχεις;). Θα πρέπει να το στρώσεις. Με μπόλι (δηλαδή έτοιμη αποικία βακτηρίων από φίλο από εδώ, ή με υγρά βακτήρια που συμπληρώνεις καθημερινά).

3. Τεστ! Θα χρειαστείς για να μετρήσεις Αμμωνία, Νιτρώδη, Νιτρικά (είναι ο κύκλος του στρωσίματος - αν υπάρχει αμμωνία, δεν πρέπει να υπάρχουν ψαράκια μέσα, είναι τοξική, για αυτό το παιδιά σου λένε ότι δεν πρέπει να στρώνεις με ψάρια μέσα).

4. Θερμοστάτη (έρχεται χειμώνας, τα ψαράκια είναι τροπικά).

5. Πετσέτες και κουβάδες (πάντα χρήσιμοι).

Να θυμάσαι, αν τα ψαράκια σου επιβιώσουν 1-2 μήνες και μετά χαθούν, δεν θα έχουν χαθεί από γηρατειά, αλλά από κακές συνθήκες! Τα περισσότερα ψάρια ζουν χρόνια.

Όρεξη να έχεις και εδώ υπάρχει διάθεση να σε βοηθήσουν όλα τα παιδιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα πιο πανω μαλλον ο φιλος ριχνει βακτηρια μεσα..... γτ γραφει πως μαζι με αντιχλωριο ριχνει και βιολογια εδω και 20 μερες..... οποτε με 2 ψαρακια μεσα δεν θα εχει θεμα με αμμωνια.....εφοσον εχει βιολογικο υλικο στο φιλτρο του και ριχνει και βακτηρια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα πιο πανω μαλλον ο φιλος ριχνει βακτηρια μεσα..... γτ γραφει πως μαζι με αντιχλωριο ριχνει και βιολογια εδω και 20 μερες..... οποτε με 2 ψαρακια μεσα δεν θα εχει θεμα με αμμωνια.....εφοσον εχει βιολογικο υλικο στο φιλτρο του και ριχνει και βακτηρια! ;)

Χωρίς μετρήσεις κανείς δεν μπορεί να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα, παρά μόνο να κάνουμε υποθέσεις μπορούμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μετρήσεις κανείς δεν μπορεί να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα, παρά μόνο να κάνουμε υποθέσεις μπορούμε

καλα σιγουρα.... αλλα εγω ολα μου τα ενυδρεια τα εχω στρωσει με βακτηρια ποτε δεν ειχα θεμα με αμμωνια με σταδιακη βεβαια ιχθυοφορτιση.... σιγουρα μετρησεις χρειαζονται αλλα εφοσον ριχνει βακτηρια με μικρη ιχθυοφορτιση δεν νομιζω να εχει θεμα! εδω ξερω ενυδρεια 40-50 λιτρων που τη μια μερα εριξαν βακτηρια και την αλλη εβαλαν 10 ψαρια μεσα και παλι αμμωνια δεν σηκωσε......! :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...