Jump to content

Τανγκανίκα Σε 160 Λίτρα


lefteris123

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Αφρική Λίμνες : Tanganyika



Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 90x40x45

Συνολικά Λίτρα: 162 μικτά

Sump (λίτρα): -



Οργανισμοί

Φυτά: -

Ψάρια: 7 Julidochromis Transcriptus και 3 altolamprologus calvus

Άλλα είδη: -



Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: μαύρο χαρτόνι

Πέτρες: σκούρες αβεστολιθηκές πέτρες (μαζεμένες από την φύση)

Ξύλα: -

Άλλα διακοσμητικά : κελύφη σαλιγκαριών

Υπόστρωμα: -

Βυθός: άμμος θαλάσσης



Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 x 24 watt (6700 και 4500 kelvin)

Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες (13.00-22.00)



Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: elite jet flo 150, 480 l/h

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 150watt / -

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -

Διατροφή: διάφορες τροφές (σπιρουλίνα, flakes για σαρκοφάγες αφρικανικές κιχλίδες, βυθιζόμενα pellets και κατεψηγμένη αρτέμια)





Παράμετροι

pH: 8,5

Γενική σκληρότητα (GH): 20

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27



Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 1 φορά την εβδομάδα 30%

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -


Φωτογραφίες:

Μια γενική του ενυδρείου:

DSC04174_zps028b5b29.jpg

Και τα ψαράκια μου:

DSC04200_zpseffee5c0.jpg
DSC04199_zps31c25a1b.jpg
DSC04198_zps1980e67d.jpg
DSC04197_zps56824424.jpg
DSC04196_zps743a00e4.jpg
DSC04195_zpsa0a25ff2.jpg
DSC04194_zps253368ca.jpg
DSC04193_zps607ef458.jpg
DSC04192_zpsaf003e2d.jpg
DSC04191_zps2306aae4.jpg
DSC04190_zps90d274c0.jpg
DSC04189_zps9d6c6c6d.jpg
DSC04188_zpsd6ffe237.jpg
DSC04186_zpsdbcde016.jpg
DSC04183_zpsd1e90c7a.jpg
DSC04177_zps908fba5a.jpg
DSC04171_zpsf05e8891.jpg
DSC04170_zps6820c406.jpg
Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Pπολυ ομορφο ενυδρειο! Μπραβο! Ποσο καιρο τρεχει;

Link to comment
Share on other sites

Γινομαστε πολλοι οι Αφρικανοι λεμε...Πολυ ωραιο φιλε να το χαιρεσαι!Για τυχον διορθωσεις θα μας πουν οι παλαιοτεροι.Σκεφτεσαι να κρατησεις 1 ζευγαρι απο καθε ειδος?Αν ναι ισως χωραει κ κανενα ζευγαρακι ακομη απο αλλο ειδος.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η τέταρτη μέρα, είναι φρέσκο :)

Γι' αυτό και δεν έχει καθόλου άλγη ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το προσεχω καλυτερα απ τα κελυφη σαλιγκαριων μαλλον φαινετε οτι θα βαλεις κ μουλτι?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το προσεχω καλυτερα απ τα κελυφη σαλιγκαριων μαλλον φαινετε οτι θα βαλεις κ μουλτι?

Μπα δεν είναι στα σχέδια μου κάτι τέτοιο, απλά σε κάποιο γνωστό και αρκετά αξιόπιστο ξένο site έλεγε ότι υπάρχει πιθανότητα οι κάλβοι να χρησιμοποιήσουν τα κοχύλια για την αναπαραγωγή τους, έτσι είπα να βάλω μερικά, ούτως ή άλλως μου αρέσουν κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φυσικό και ωραίο

Αλλά επειδή έχεις δύο είδη

πετρόψαρων θα ήταν καλύτερο

να εφτιαχνες διαφορετικό νταμάρι

για κάθε είδος και στην μέση να έβαζες τα κοχύλια

που λογικά θα βάλεις κάποιο

χαρέμι από κοχυλοψαρο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φυσικό και ωραίο

Αλλά επειδή έχεις δύο είδη

πετρόψαρων θα ήταν καλύτερο

να εφτιαχνες διαφορετικό νταμάρι

για κάθε είδος και στην μέση να έβαζες τα κοχύλια

που λογικά θα βάλεις κάποιο

χαρέμι από κοχυλοψαρο

Τα δυο είδη δεν βλέπω να έχουν κάποιο θέμα μεταξύ τους, λίγο ξύλο στο julies και κάπως περισσότερο με τους κάλβους. Το μόνο μου θέμα είναι ότι τον ένα κάλβο με βλέπω να τον βάζω amber alert. Από την μέρα που τους έβαλα μέσα οι δυο εχουν πιάσει από μια σπηλιά και με λίγη δυσκολία τους ψιλοχαζεύω, ο τρίτος αγνοήτε η τύχη του...

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το στησιμο του ενυδρειου αλλα με τους καλβους του χρονου θα χρειαστεις μεγαλυτερο και δευτερων θελουν μεγαλα κοχυλια να μπορει το θηλυκο να μπαινει μεσα και να γυρναει

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το στησιμο του ενυδρειου αλλα με τους καλβους του χρονου θα χρειαστεις μεγαλυτερο και δευτερων θελουν μεγαλα κοχυλια να μπορει το θηλυκο να μπαινει μεσα και να γυρναει

Σε ευχαριστώ!

Αυτό που έχω διαβασει είναι ότι μεγαλώνουν αργά και είναι και αργά ψάρια γενικότερα, σε πάρα πολλά προφίλ έδινε 120 λίτρα για δύο! Ακόμα και στο φόρουμ αν διαβάσεις το προφίλ του Altolamprologus compressiceps gold head λέει 125 λίτρα για ζευγάρι 200 για χαρέμι (γράφει κιόλας ότι το ίδιο ισχύει και για τους καλβους). Εγώ έβαλα 3 γιατί ελπίζω 2 από τα 3 να γίνουν ζευγάρι.

Τώρα για το κοχύλι δεν ξέρω, θα μπορούσες να μου στείλεις κάποια εικόνα να καταλάβω πιο είδος εννοείς;

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω διαβασει είναι ότι μεγαλώνουν αργά και είναι και αργά ψάρια γενικότερα, σε πάρα πολλά προφίλ έδινε 120 λίτρα για δύο! Ακόμα και στο φόρουμ αν διαβάσεις το προφίλ του Altolamprologus compressiceps gold head λέει 125 λίτρα για ζευγάρι 200 για χαρέμι (γράφει κιόλας ότι το ίδιο ισχύει και για τους καλβους). Εγώ έβαλα 3 γιατί ελπίζω 2 από τα 3 να γίνουν ζευγάρι.

Τώρα για το κοχύλι δεν ξέρω, θα μπορούσες να μου στείλεις κάποια εικόνα να καταλάβω πιο είδος εννοείς;

post-56445-0-66036500-1409899777_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Από που θα μπορούσα να αγοράσω τέτοια κοχύλια;

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο και τα ψαράκια. Είναι ακόμα νωρίς και οι κάλβοι λογικό είναι να κρύβονται. :)

Υπάρχει ένα κατάστημα που πουλάει κοχύλια , δεν έχω πάει αλλά πρέπει να υπάρχουν παιδιά που το έχουν δοκιμάσει.

http://www.noveltex.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πιο είδος να βάλω; Έχει πάρα πολλά είδη αυτό το μαγαζί!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο αλλα δεν ξερω κατα ποσο κανει για τους Καλβους.Τα λιτρα που προτεινονται ειναι για ενυδρειο οπου τα ψαρια θα ειναι μονα τους,δηλαδη τα μοναδικα ψαρια του ενυδρειο,οχι μαζι με αλλα.

Επισης,η αμμος δεν μου φαινεται για θαλασσης αλλα για ποταμισια....ειχα παρει μια ιδια απο μαντρα οικοδομων και ηταν ποταμισια,εχει και χαλικακι μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Για κοχύλια ρώτα εδώ

http://www.noveltex.gr/ (γράφτηκε ήδη!)

http://perle-ele-ilika.blogspot.gr/2010/05/blog-post_9195.html

Ομορφο το ενυδρειο

Κανένα φυτάκι θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Πιο είδος να βάλω; Έχει πάρα πολλά είδη αυτό το μαγαζί!

Πάρε κάποιο που να έχει τέτοιο άνοιγμα , ώστε να χωράει το θηλυκό μέσα αλλά όχι ο αρσενικός.

Διάλεξε να είναι στα ίδια χρώματα με αυτά που έχεις μέσα στο ενυδρείο τώρα για να μην φαίνεται σαν ξένο σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο αλλα δεν ξερω κατα ποσο κανει για τους Καλβους.Τα λιτρα που προτεινονται ειναι για ενυδρειο οπου τα ψαρια θα ειναι μονα τους,δηλαδη τα μοναδικα ψαρια του ενυδρειο,οχι μαζι με αλλα.

Επισης,η αμμος δεν μου φαινεται για θαλασσης αλλα για ποταμισια....ειχα παρει μια ιδια απο μαντρα οικοδομων και ηταν ποταμισια,εχει και χαλικακι μεσα..

Σε ευχαριστώ. Διάβασα αρκετά πριν πάρω τα συγκεκριμένα ψάρια και όλοι λένε ότι αυτά τα ψάρια είναι αδιάφορα για τους συγκατοίκους τους, κάτι που μέχρι στιγμής μπορώ να το επιβεβαιώσω. Επίσης ακόμα είναι αρχή αν δω προβλήματα με τα julies δυστυχώς τα julies θα φύγουν. Αν δω πάλι ξύλο μεταξύ των κάλβων και κάποιος κινδυνεύει να πεθάνει επίσης θα φύγει. Αν τυχών με το καλό ωριμάσουν και μου δείξουν ότι ετοιμάζουν παιδάκια (θα σκουπιστώ, γιατί θα τα έχω κάνει πάνω μου από την χαρά μου :jig: ) και ΌΛΟΙ οι άλλοι θα αποχωρήσουν από το ενυδρείο.

Για την άμμο τώρα, την αγόρασα για άμμο θαλάσσης, αν είναι θα σε γελάσω.

Για κοχύλια ρώτα εδώ

http://www.noveltex.gr/ (γράφτηκε ήδη!)

http://perle-ele-ilika.blogspot.gr/2010/05/blog-post_9195.html

Ομορφο το ενυδρειο

Κανένα φυτάκι θα βάλεις?

Σε ευχαριστώ.

Για την ώρα λέω να μην βάλω κάποιο φυτό, αν τυχών και αλλάξω γνώμη θα πάω για κάποια Vallisneria

Link to comment
Share on other sites

http://www.noveltex....4&category_id=5 αυτο το κοχυλι η το μικροτερο οι καλβοι ειναι ντροπαλοι και θελουν καιρο να σε μαθουν

Link to comment
Share on other sites

99% η αμμος ειναι ποταμισια και αν οντως ειναι θα εχεις προβλημα γιατι θα σου πετρωσει..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου και με πολύ φωτογραφικό υλικό!! :D

Έτσι πως το βλέπω είναι πολύ καλό το στήσιμο για ένα ζευγάρι πετρόψαρα και μία ομάδα κοχυλόψαρων.

Αλλιώς εγώ θα άφηνα μόνο τους calvus.

Απότι λες φίλε μου το ενυδρείο τρέχει πολύ λίγο καιρό, οπότε είναι πολύ νωρίς για να δεις επιθετικές συμπεριφορές.. ακόμα προσαρμόζονται.

Αν παρ όλα αυτά θες να συνεχίσεις έτσι, θέλει καλή παρατήρηση και να είσαι έτοιμος να επέμβεις με το που δεις να αγριεύουν τα πράγματα.

Καλή συνέχεια εύχομαι..! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου και με πολύ φωτογραφικό υλικό!! :D

Έτσι πως το βλέπω είναι πολύ καλό το στήσιμο για ένα ζευγάρι πετρόψαρα και μία ομάδα κοχυλόψαρων.

Αλλιώς εγώ θα άφηνα μόνο τους calvus.

Απότι λες φίλε μου το ενυδρείο τρέχει πολύ λίγο καιρό, οπότε είναι πολύ νωρίς για να δεις επιθετικές συμπεριφορές.. ακόμα προσαρμόζονται.

Αν παρ όλα αυτά θες να συνεχίσεις έτσι, θέλει καλή παρατήρηση και να είσαι έτοιμος να επέμβεις με το που δεις να αγριεύουν τα πράγματα.

Καλή συνέχεια εύχομαι..! ;)

Ευχαριστώ πολύ :)

Εννοείται πως άμα δω (άσχημο) ξύλο σίγουρα θα επέμβω, τώρα λίγο ξύλο για τις φωλιές το βλέπω. Τα julies πιο πολύ κι όμως!!! Οι κάλβοι μια φορά πλακώθηκαν και αυτό τίποτα το ιδιαίτερο, ο αδύναμος πήρε την μεγάλη σπηλιά και ο πιο δυνατός του την έπεσε έτσι τώρα ο πιο δυνατός κρατάει την μεγάλη σπηλιά ο αδύναμος μια άλλη και δεν το κουνάνε από εκεί, όλη την ώρα κάνουν περιπολία στην σπηλίτσα τους. :gunsmilie:

Ο τρίτος κάλβος πάλι ακόμα αγνοήται, σπάω το κεφάλι μου που μπορεί να είναι η σπηλιά του :headonwall: υπάρχει πιθανότητα να μένουν και οι δυο στην ίδια σπηλιά;

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Λευτερη!!!!Πολυ καλη δουλεια......μπραβο!!!!!!!!!!Πολυ καλο στυσιμο!!!!!Τα μωρα μου και τα ματια σου!!!!!!!Αμα βγουν δυο αρσενικοι ο κυριαρχος μεχρι να ψοφησει τον αλλον δεν θα τον αφηνει σε ησυχια!!!!!Προσπαθισα να σου στειλω βαση μεγεθους 1 αρσενικο(αυτα ειναι μια γεννα και το πιο μεγαλο λογικα ειναι αρσενικο)Οταν θα αρχισουν να ζευγαρωνουν και να γεννανε,να ξερεις θα κανεις μερες να τα βλεπεις και ξαφνικα θα δεις τα τζουλιντοχρωμακια σαν ψειρες!!!!Και παλι μπραβο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...