Jump to content

Θελω Καινουριο Ενυδρειο!!


Tsipouras

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!εχω αποφασισει οτι θελω να μεγαλωσω το ενυδρειακι μου το οποιο τωρα ειναι 70χ35χ40.Βρισκεται πανω σε επιπλο το οποιο ειχα παρει ειδικα για το ενυδρειο διαστασεων 1,40χ60χ80.Σκφτομαι λοιπον για ενα καινουριο ενυδρειο θα πω σε λιτρο περιπου 300!Οποτε και οι διαστασεις που σκεφτομαι ειναι 1,20χ50χ60 χωρις να το λεω για συγγεκριμενο λογο,αν εχει καποιος να μου προτεινει κατι καλυτερο το ακουω!εχω βαλει αγγελια μηπως βρω κατι σε αυτε τις διαστασεις αλλα ματεα!οποτε σκεφτομαι για την κατασκευη ενος τετοιου ενυδρειου...σε αυτο ακριβως το σημειο θελω γνωμες και ιδεες!με μια γρηγορη ερευνα αγορας που εκανα σε γνωστο μαγαζι για την κατασκευη ενος τετοιου ενυδρειου μου προτεινανε να το κανω 1,20χ50χ55 ωστε να βαλω 10αρι τζαμι,υπερχηληση με πυργο και κοντρες πανω (οχι rimeless) στην τιμη των 290 ευρω,ενω το αλλο ακρο,δηλαδη 1,20χ50χ60 με 12αρι τζαμι και rimeless ισως και με ενα extra clear μπροστα θα ξεπερνουσε τα 400 ευρω.επισης αν παω και αγορασω εγω τα τζαμια για να μου τα κολησουν μονο μου ειπαν οτι το κοστος ειναι γυρω στα 150 ευρω αλλα εκει μπορει να εχουμε κανενα προβλημα γιατι οι τζαμαδες δεν τα κοβουν ακριβως και μπορει να χρειαζοταν να αλλαξω κανενα τζαμι.Θελω ολες τις γνωμες ειδικα απο όσους εχουν κανει τετοιες κατασκευες,καταρχην για το κοστος των τζαμιων στις διαστασεις που ζηταω,οπως επισης αν παρω τα τζαμια αν ξερετε καποιον που θα μπορεσει να μου τα κολησει μιας και εγω δεν εχω ιδεα ουτε πιανουν τα χερια μου ωστε να κανω κατι τετοιο,εννοειται σαν εργασια για την οποια θα πληρωθει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου καλημέρα είμαστε στο ίδιο δίλημμα....δεν μπορώ να σε βοηθήσω με γνώμη...αλλά θα σου πω τι αποφάσισα για εμένα...

Υστερα από πολλές προσπάθειες σε λίγα λίτρα...δεν υπάρχει πιθανότητα να κάνω κάτι κάτω από 250 λίτρα... φυσικά δεν θα κάνω βιαστικές κινήσεις ΠΑΛΙ...καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι π το ακουω οποτε αν εχεις οτιδηποτε υπ οψην αν μπορεις ενημερωσε με!αυτο π σκεφτομαι πιο πολυ τωρα ειναι να παω να παρω τιμες για τα τζαμια και υστερα να ανοιξω θεμα μηπως βρεθει ανθρωπος να μ τα κολησει!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε μου η πρώτη μου απόπειρα σε θαλασσινό νερό θα γίνει σε 450λτ σύνολο.

Θεωρώ καλύτερο να περιμένεις λίγο να φτιάξεις κάτι μεγάλο και ωραίο παρά να αλλάζεις κάθε χρόνο ενυδρεία..

Βέβαια για να λέμε και αλήθειες όποιος έχει το μικρόβιο πάντα ψάχνετε για κάτι μεγαλύτερο χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι οσο μεγαλωνει το ενυδρειο μεγαλωνουν και τα εξοδα οποτε ας παω στα 350 και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Οντως μεγαλώνουν καπως τα έξοδα αλλα οχι ιδιαιτερα σε σχεση με ενα ενυδρειο 200 λιτρα για παράδειγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος με συμβουλεψε να αλλαξω τις δοαστασεις σε 1.20χ60χ55 για να μην εχει μεγαλη απωλεια φωτος λογο υψους και να φτασω και μαζι με το σαμπ θα ειμαι κοντα στα 500 λιτρα.αυτες οι διαστασεις με τη τζαμη μπορουν να γινουν??

Link to comment
Share on other sites

120x60x55 Μπορείς να το κάνεις με 10mm τζάμι και κόντρες πάνω κάτω θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τα είπαμε και από κοντά. Αν πας σε 12αρι για rimless σχεδόν διπλασιάζεται το κόστος. Ανεβαίνει η τιμή στο τετραγωνικό στο 1/3 σε σχέση με το 10αρι συν ότι δεν μπορείς να γλυτώσεις το ροντάρισμα, που είναι σημαντικό κόστος. Το να μειώσεις το ύψος είναι πολύ καλή ιδέα. Πρώτον κερδίζεις σε χιλιοστά τζαμιού και δεύτερος σε ένταση φωτισμού, με λιγότερα βατ καλύτερη απόδοση. Εγώ είμαι της γνώμης για 10αρι τζάμι με κοντρούλες πάνω κάτω, το λέω μόνο για το κόστος, όπου το σύνολο του είναι 30% λιγότερο. Ότι και αν αποφασίσεις θα είναι χαρά μου να σε βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

Σταματη το ξερω φιλε και σ ευχαριστω και απο κοντα!λοιπον σημερα μου στειλανε την προσφορα για τα τζαμια...σας παραθετω το email με τις τιμες για να μου πειτε γνωμες!

Εγω : Ενδιαφερομαι για την κατασκευη ενος ενυδρειου με διαστασεις 120 εκ μηκος, 60εκ πλατος και 55 εκ υψος. Σε αυτες λοιπον τις διαστασεις θα ηθελα να μου δωσετε τιμη για 10αρι τζαμι με κοντρες πανω και κατω και για 12αρι τζαμι ρονταρισμενο.ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας με εκτιμηση Τσιπουρας!

Απαντηση : ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΓΙΑ 12MM ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ 175€+ΦΠΑ

ΓΙΑ 10μμ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ 125€+ΦΠΑ ΜΟΝΟ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΜΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

50 ευρω ειναι η διαφορα.νομιζω οτι θα επιλεξω το 12αρι!Για πειτε...

Link to comment
Share on other sites

2109594892 Μπρεγιαννης (κρεμου 82, Καλλιθέα) χθες παρήγγειλα 8αρι ροντε για 60x42x35 50€. Αυριο θα παραλαβω και θα πω και ποιότητα. Κανε ενα τηλ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ηλιε θα παρω αυριο κιολας ενα τηλ!σ ευχαριστω!

Καλησπέρα, έχω στις αγγελίες ένα ενυδρείο 240Λ που δίνει μια φίλη αν σε ενδιαφέρει σε πολύ καλή τιμή
Link to comment
Share on other sites

Σταματη το ξερω φιλε και σ ευχαριστω και απο κοντα!λοιπον σημερα μου στειλανε την προσφορα για τα τζαμια...σας παραθετω το email με τις τιμες για να μου πειτε γνωμες!

Εγω : Ενδιαφερομαι για την κατασκευη ενος ενυδρειου με διαστασεις 120 εκ μηκος, 60εκ πλατος και 55 εκ υψος. Σε αυτες λοιπον τις διαστασεις θα ηθελα να μου δωσετε τιμη για 10αρι τζαμι με κοντρες πανω και κατω και για 12αρι τζαμι ρονταρισμενο.ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας με εκτιμηση Τσιπουρας!

Απαντηση : ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΓΙΑ 12MM ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ 175€+ΦΠΑ

ΓΙΑ 10μμ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ 125€+ΦΠΑ ΜΟΝΟ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΜΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

50 ευρω ειναι η διαφορα.νομιζω οτι θα επιλεξω το 12αρι!Για πειτε...

Σου έκανε πολύ καλή τιμή για τα 12μμ βάλε 12μμ δεν θα είχες πρόβλημα και με τα 10μμ αλά για να αισθάνεσαι πιο σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη το ξερω φιλε και σ ευχαριστω και απο κοντα!λοιπον σημερα μου στειλανε την προσφορα για τα τζαμια...σας παραθετω το email με τις τιμες για να μου πειτε γνωμες!

Εγω : Ενδιαφερομαι για την κατασκευη ενος ενυδρειου με διαστασεις 120 εκ μηκος, 60εκ πλατος και 55 εκ υψος. Σε αυτες λοιπον τις διαστασεις θα ηθελα να μου δωσετε τιμη για 10αρι τζαμι με κοντρες πανω και κατω και για 12αρι τζαμι ρονταρισμενο.ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας με εκτιμηση Τσιπουρας!

Απαντηση : ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΓΙΑ 12MM ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ 175€+ΦΠΑ = 215

ΓΙΑ 10μμ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ 125€+ΦΠΑ ΜΟΝΟ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΛΗΜΑ = 153

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

50 ευρω ειναι η διαφορα.νομιζω οτι θα επιλεξω το 12αρι!Για πειτε...

Είναι πολύ καλή τιμή, αν έχει καταλάβει καλά ο τζαμάς.

Γιάννη ρώτα και σε αυτόν Μενδρινός Αθ.Μιαούλη 67 και Μικελίου Κερατσίνι. 2104632808

Εξήγησε του περιληπτικά πόσα κομμάτια τζάμια είναι, πόσες κόντρες, πια θα είναι ρονταρισμένα, γιατί μου φαίνονται λίγα τα 215 και 153 ευρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για πειτε μ ιδεες για υπερχηληση!εγω ελεγα γιαβτρυπα.αλλα μια ή δυο??και τι διαμετρο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...