Jump to content

Diy Ασβεστιο Ιζημα


akisem

Recommended Posts

μετα απο 3 βδομαδες διακοπες...επεστρεψα και με περιμενε μια περιεργη εκπληξη.

το συμπληρωμα ασβεστιου που ειχα φτιαξει εχει γινει ψιλο ασπρο και εχει πεσει μεγαλο μερος στου σαν "σκονη" στον πατο του μπουκαλιου. λογικα ειναι ασβεστιο που επεσε αβιοτικα. δεν ξερω ομως γιατι. προφανως αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην συμπληρωνεται σωστα το ασβεστιο και αρα.... τωρα εχω 320...

εχετε καμια ιδεα τι μπορει να προκαλεσε τη καθιζηση? πως φτιαχνετε το ασβεστιο σας εσεις? απλα ανακατευετε το CaCl2 με RO νερο, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία ήταν σωστή;Αν υπάρχει κορεσμός δε διαλύεται πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

εχω 20γρ σε 100ml --> 0.2gr/ml

συμφωνα με αυτο http://www.inchem.org/documents/icsc/icsc/eics1184.htm η διαλυτοτητα του ανυδρου CaCl2 που χρησιμοποιω ειναι 75γρ σε 100ml!

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα στο εκανε αυτο? Μηπως έτυχε και σου ξέφυγε καμια κουταλία Ca παραπάνω και γιαυτο έγινε αυτο? Όντως αυτο το ίζημα δείχνει ενα κορεσμένο διαλυμα. Αυτο μου το κάνει λιγάκι το ΚΗ και ανα 2-3 μέρες κουναω λιγο το μπουκαλάκι για να ανακατεύεται. Και φυσικα το ΚΗ μου ειναι 9,5

ίσως να το ανακατεύσεις περισσότερη ώρα την άλλη φορα που θα ξαναφτιάξεις. Εγω το βαζω με δυνατό αέρα να αναδεύεται για 4-5 ωρες πριν το βαλω στην δοσομετρική.

Link to comment
Share on other sites

εχω 20γρ σε 100ml --> 0.2gr/ml

συμφωνα με αυτο http://www.inchem.org/documents/icsc/icsc/eics1184.htm η διαλυτοτητα του ανυδρου CaCl2 που χρησιμοποιω ειναι 75γρ σε 100ml!

Αυτό που λες είναι η πυκνότητα του αδιάλυτου ασβεστίου ανά όγκο. Είμαι από κινητο και δε μπορώ να σε βοηθήσω. Τα 75 στα 100 μου φαίνονται πολλά.Βρες το άρθο με τις οδηγίες του balling.

Link to comment
Share on other sites

H διαλυτοτητα του χλωριουχου ασβεστιου στο νερο ειναι εξαιρετικα υψηλη και το ιζημα αυτο μαλλον είναι ανθρακικο ασβεστιο από το διοξειδιο της ατμοσφαιρας.

Τελος για να εχεις τόσο μεγάλη πτωση κοίταξε μήπως φταιει κατι άλλο ιδιαιτερα εάν η ποσοτητα του ιζήματος δεν είναι πολύ μεγάλη στο δοχειου του

CaCl2

Link to comment
Share on other sites

η ποσοτητα που διαλυω ειναι οντως μεγαλυτερη απαυτη που συνηθως λενε οι συνταγες, αλλα αφου δεν υπαρχει θεωρητικα θεμα διαλυτοτητας δεν θα πρεπει να υπαρχει προβλημα. τα 20γρ διαλυονται καλα στα 100μλ, σχεδον αμεσως . αλλα σταδιακα χτιζεται το ιζημα. μαλλον ειναι ανθρακικα οπως ειπε ο paschalpgr.... και αν ειναι οντως αυτο πως το αποτρεπω? απλα μειωνοντας την ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

H διαλυτοτητα του χλωριουχου ασβεστιου στο νερο ειναι εξαιρετικα υψηλη και το ιζημα αυτο μαλλον είναι ανθρακικο ασβεστιο από το διοξειδιο της ατμοσφαιρας.

Τελος για να εχεις τόσο μεγάλη πτωση κοίταξε μήπως φταιει κατι άλλο ιδιαιτερα εάν η ποσοτητα του ιζήματος δεν είναι πολύ μεγάλη στο δοχειου του

CaCl2

Δεν νομίζω οτι αυτο ισχυει. Αυτο συμβαίνει στο Kalkwasser που το διοξείδιο της ατμόσφαιρας το ουδετεροποιη. Εδω δεν το νομίζω, κατι αλλο ευθύνεται.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι αυτο ισχυει. Αυτο συμβαίνει στο Kalkwasser που το διοξείδιο της ατμόσφαιρας το ουδετεροποιη. Εδω δεν το νομίζω, κατι αλλο ευθύνεται.

το pH του διαλυματος του CaCl2 ειναι ελαφρα αλκαλικο και εχει τη δυνατοτητα ετσι να αποροφησει -εξουδετερωσει μια ποσοτητα CO2 το οποιο με τα ιοντα ασβεστιου μπορει να δωσει ιζημα ανθρακικου ασβεστιου. Σημαντικο ρολο βεβαια παιζει και η χημικη καθαροτητα του CaCl2 που χρησιμοποιηθηκε οπως και η ποσοστητα του ιζηματος που σχηματιστηκε για να βρεθει εαν ειναι κατι διαφορετικο αυτο το ιζημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/aldrich/499609?lang=de&region=DE 99,99% καθαρο.

η ποσοτητα του ιζηματος ειναι μικρη, ειναι μια λεπτη στρωση στο πατο του μπουκαλιου. και πλεον δεν σχηματιζεται αλλο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ενισχυει τις υποθεσεις οτι α) το ιζημα ειναι ανθρακικο ασβεστιο και β) οτι κατι αλλο εχει γινει και το ασβεστιο μειωθηκε τοσο πολυ στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να υπαρχει τέτοιο θεμα παιδια. Αν ηταν ετσι θα ηταν τιναχτεί στον αέρα τα μισά ενυδρεια στην ελλαδα... Πόσοι χρησιμοποιούν balling? ξέρετε ποσά παιδια βάζουν απλα τα υλικα σε μπουκάλες ανοιχτές και δουλεύουν μια χαρα; Μην κάνουμε βιαστικές υποθέσεις, κατι αλλο παιζει.

Το Ca για να εχει γινει 320 μπορει να συμαινει παρα πολλα. Καταρχήν η κατα μέσο όρο αναλογια απορρόφησης των κοραλιων ειναι για καθε 20 Ca απορροφάει 17,6 kh αν θυμάμαι ακριβώς.

Κανε τους υπολογισμούς σου και δες αν προσφερες τόσες πολλες μονάδες kh ολο αυτο το καιρο. Δεν νομίζω, κατι αλλο παιζει, μήπως έπεσε απότομα η ανέβηκε πολυ το ΚΗ και ειχαμε κατακρήμνιση; Μήπως κατι δεν ειχες σεταρει σωστα; Μεχρι και η σκόνη μπορει να μην ειναι τοσο σωστη η η αναλογια της να την εχεις βάλει λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...