Jump to content

Βοηθεια Για Το Στησιμο Ενυδρειου Μονομαχου


εχετλαιος

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους καταρχας.ειμαι νεος στην ομαδα και τελειως αρχαριος στο θεμα ψαριων και γενικοτερα.ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μονομαχο γτ εχω αγαπη με αυτο το ειδος!ομως πριν τον αγορασω θα ηθελα να διαμορφωσω σωστα το ενυδρειο μου.

Επειδη ειμαι τελειως ασχετος με την ολη φαση θα ηθελα να ρωτησω:

1-Ποιο ειναι το καταληλο μεγεθος χωρητικοτητας για ενα μονομαχο.

2-ποιο ειναι το προτιμοτερο για επιστρωση.αμα βαλω πςτρες θαλασσης πειραζει?και αν ναι τι προτεινεται?

3-Οσον αφορα για το φιλτρο?απο το pet shop μου προτειναν φιλτρο εσωτερικο ανθρακα,αλλα απ οτι εχω διαβασει εδω στο φορουμ οι αποψεις ειναι διχασμενες!!

3-λιγο να εξηγησετε περι οξυτητας νερου και πως το βρισκουμε?υπαρχουν τεστ ειδικα η οχι?αυτα για αρχη!!!

Ευχαριστω προκαταβολικα ολους-ες τους φιλους-ες στο forum για την πολυτιμη βοηθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες

Το γενικό προφιλ του ψαριού μπορείς να το βρεις εδω

http://www.aquazone.gr/forums/topic/914-betta-splendens-regan-1909/

http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/

Αναφορικά με τις ερωτησεις σου

1. Προσωπικά δεν θα έβαζα μονομάχο σε ενυδρείο μικρότερο απο 40 λίτρα

2. Οποιοδήποτε σκουρόχρωμο υπόστρωμα μη ασβεστολιθικό, κάνει. Μπορείς να τα βρεις είτε σε πετ σοπ (εξειδικευμένα υποστρώματα τα οποία θα χρυσοπληρώσεις) είτε σε καταστήματα με είδη κήπου (γενικά υποστρώματα σε πολύ λογικές τιμές!). Τις πέτρες θαλάσσης πρέπει να τις αποφύγεις. Ξύλα και φυτά θα του αρέσουν

3. Ένα φίλτρο με ρυθμιζόμενη ροή, κατάλληλο για τα λίτρα του ενυδρείου που θα επιλέξεις, ειναι αρκετό. Εννοείται πως το ενυδρειο πριν μπει ο μονομάχος, πρέπει να ειναι στρωμένο. Επομένως χρειάζεται λιγοοοοοοο διάβασμα στην ενότητα των αρχαρίων για να καταλάβεις τα βασικά ενός ενυδρείου. Ο άνθρακας χρειάζεται σε ειδικές καταστάσεις, οπότε άσε το πετσοπά να λέει (να πουλήσει θέλει!)

4. Ένα πλήρες σετ μετρήσεων του νερού, είναι πάντα απαραίτητο. Προσωπικά προτιμώ το freshwater master test της API. Μπορείς να το βρεις και μέσω ebay. Ένα μέρος των τεστ αφορούν pH (οξύτητα & αλκαλικότητα) - ισως χρειαστείς εξτρά τεστ για την σκληρότητα του νερού

Πράγματα που μπορούν να ειπωθούν ειναι αμέτρητα.

πχ πριν από κάθε αγορά ειναι καλό 1ον να έχεις κάνει έρευνα 2ο να ρωτάς στο φόρουμ για να μην χρυσοπληρώνεις τα πάντα!

πχ τα τεστ που θα πάρεις να μην έχουν λήξει και να μην λήγουν άμεσα...ΚΛΠ

Προσωπικα, επιλέγω να κάνω ένα βήμα κάθε φορά, έτσι ωστε να μην πελαγώνω!

Είναι δεδομένο πως μέσω του φόρουμ θα βρεις υπερβολικά μεγάλη βοήθεια...

Ρώτα για κάθε τι, χωρίς να θεωρείς χαζές τις ερωτησεις

Και πάλι καλώς ήρθες και καλή συνέχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Επειδή το θέμα εδώ κλειδώνει μετά από μερικές ημέρες , άνοιξέ ένα καινούριο στην κατάλληλη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μ και εγω καινουργιος ειμαι.Θα σου πω τι εγινε με εμενα και τον μονομαχο μ πριν το αγορασω μ ειπε ο πετσοπας να παρω κατι βακτηρια ειναι κατι σταγονες,αφου τις αγορασα μ ειπε να βαζω 1,5 ml την ημερα πριν βαλω τα ψαρια για 4 με 5 μερες.Επισης μ ειπε αφου παρω τα ψαρια μετα παλι να βαζω,διαβασα καπου οτι ειναι τροφη για τα βακτηρια και οχι τα ιδια τα βακτηρια δεν ξερω τι γινεται τελος παντων το καλο ειναι οτι ζει ακομη και τον βλεπω μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...