Jump to content

Βοηθεια


Recommended Posts

Έχω μπερδευτεί αρκετά με το ενυδρείο... Έχω πάρει ένα ενυδρείο Cayman 80 120lt. Είναι στη διαδικασία στρωσίματος εδώ και 1 μήνα και 10 μέρες. Οι τιμές του νερού είναι οι ακόλουθες:

PH: 8

NO3: 50mg/lt

NO2: 0.05 mg/lt

NH4: 0 mg/lt

KH: 12

GH: 23

Μέσα έχω 2 ρίζες, 5 φυτά το οποία είναι 2 anubias nana, 1 anudias angustifolia, 1 cryptocoryne broad leaves και 1 microsorum pteropus 'windelov'. Υπόστρωμα δεν θυμάμαι τι έβαλα, πάντως ήταν σαν χώμα, και χαλίκι φυσικό χαλαζία μεγέθους 1-3. Εν το μεταξύ έχω παραγγείλει μια αντίστροφη όσμοση για να μειώσω την σκληρότητα. Δεν ξέρω θα καταφέρω να το φτιάξω έτσι ώστε όλα να είναι οκ; Να έχει ότι χρειάζεται ώστε να μην έχει επιπτώσεις στα ψάρια; Όλο και κάτι χρείαζεται και όσο διαβάζω εδώ στο forum όλο και κάτι καινούριο ανακαλύπτω ότι χρειάζεται που δεν έχω. Ας πούμε απ' ότι κατάλαβα χρειάζομαι και CO2 για να μειώσω το PH. Πριν βάλω ψάρια θέλω όλα να είναι στις απαιτήσεις που χρειάζονται και να μην τα βάλω και μετά να ανακαλύπτω ότι δεν έχω το ένα δεν έχω το άλλο. Και μήπως τελικά κάνω έξοδα τα οποία στο τέλος αποδεικτούν ότι ήταν περιττά; Το λέω αυτό γιατί το νερό εδώ σπέτσες ειναι μαύρα χάλια με αποτέλεσμα να επενδυω στο να φτιάξω το νερό στις απαιτήσεις που χρειάζονται τα ψάρια και στο τέλος σε ένα χρόνο που θα ανέβω Αθήνα όλα αυτά να μην είναι απαραίτητα. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται. Μου αρέσει το ενυδρείο και θέλω 1 χρόνο ακόμα που θα είμαι εδώ Σπέτσες να έχω κάτι που θα καμαρώνω αλλά μέχρι να το ετοιμάσω και να μπουν και τα ψάρια μέσα θα χρειαστεί να κάνω την μετακόμιση όπου είναι ένα άλλο κομμάτι που με ανησυχεί. Μήπως τελικά να μην βάλω τροπικά ψάρια και να βάλω 2-3 χρυσόψαρα που θα είναι και πιο εύκολα και στην μετακόμιση μιας και είναι ψάρια κρύου νερού. Κάτι άλλο τώρα. Τα φυτά που έχω, εκτός το cryptocoryne που το έχω βάλει στο χαλίκι, πόσο καιρό κάνουν να πιάσουν πάνω στις ρίζες ώστε να αφαιρέσω τα δεσίματα; Σας ζάλισα λίγο αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος και θα ήθελα μερικές απόψεις μπας και βγάλω καμία άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί αρκετά με το ενυδρείο... Έχω πάρει ένα ενυδρείο Cayman 80 120lt. Είναι στη διαδικασία στρωσίματος εδώ και 1 μήνα και 10 μέρες. Οι τιμές του νερού είναι οι ακόλουθες:

PH: 8

NO3: 50mg/lt

NO2: 0.05 mg/lt

NH4: 0 mg/lt

KH: 12

GH: 23

Μέσα έχω 2 ρίζες, 5 φυτά το οποία είναι 2 anubias nana, 1 anudias angustifolia, 1 cryptocoryne broad leaves και 1 microsorum pteropus 'windelov'. Υπόστρωμα δεν θυμάμαι τι έβαλα, πάντως ήταν σαν χώμα, και χαλίκι φυσικό χαλαζία μεγέθους 1-3. Εν το μεταξύ έχω παραγγείλει μια αντίστροφη όσμοση για να μειώσω την σκληρότητα. Δεν ξέρω θα καταφέρω να το φτιάξω έτσι ώστε όλα να είναι οκ; Να έχει ότι χρειάζεται ώστε να μην έχει επιπτώσεις στα ψάρια; Όλο και κάτι χρείαζεται και όσο διαβάζω εδώ στο forum όλο και κάτι καινούριο ανακαλύπτω ότι χρειάζεται που δεν έχω. Ας πούμε απ' ότι κατάλαβα χρειάζομαι και CO2 για να μειώσω το PH. Πριν βάλω ψάρια θέλω όλα να είναι στις απαιτήσεις που χρειάζονται και να μην τα βάλω και μετά να ανακαλύπτω ότι δεν έχω το ένα δεν έχω το άλλο. Και μήπως τελικά κάνω έξοδα τα οποία στο τέλος αποδεικτούν ότι ήταν περιττά; Το λέω αυτό γιατί το νερό εδώ σπέτσες ειναι μαύρα χάλια με αποτέλεσμα να επενδυω στο να φτιάξω το νερό στις απαιτήσεις που χρειάζονται τα ψάρια και στο τέλος σε ένα χρόνο που θα ανέβω Αθήνα όλα αυτά να μην είναι απαραίτητα. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται. Μου αρέσει το ενυδρείο και θέλω 1 χρόνο ακόμα που θα είμαι εδώ Σπέτσες να έχω κάτι που θα καμαρώνω αλλά μέχρι να το ετοιμάσω και να μπουν και τα ψάρια μέσα θα χρειαστεί να κάνω την μετακόμιση όπου είναι ένα άλλο κομμάτι που με ανησυχεί. Μήπως τελικά να μην βάλω τροπικά ψάρια και να βάλω 2-3 χρυσόψαρα που θα είναι και πιο εύκολα και στην μετακόμιση μιας και είναι ψάρια κρύου νερού. Κάτι άλλο τώρα. Τα φυτά που έχω, εκτός το cryptocoryne που το έχω βάλει στο χαλίκι, πόσο καιρό κάνουν να πιάσουν πάνω στις ρίζες ώστε να αφαιρέσω τα δεσίματα; Σας ζάλισα λίγο αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος και θα ήθελα μερικές απόψεις μπας και βγάλω καμία άκρη.

Στρώσιμο αν δεν έχεις ένα φίλο σου κοντά να ξέρει......Πίκρα μεγάλη πίκρα..........Εμένα προσπάθησαν στο μπέρδεμα που είχα τα παιδιά να με βοηθήσουν και ίσως αν το διαβάσεις βρεις κάτι....Ρίξε μια ματιά εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου φαίνεται να έχει στρώση κάνε μια γενναία αλλαγή νερού της τάξεως του 65% για να κατεβάσεις το ΝΟ3 στο 20. Τοποθέτησε στο ενυδρείο σου επίσης και άλλα φυτά γρήγορης ανάπτυξης με χαμηλές απαιτήσεις όπως π.χ. το πολλή διαδομένο κερατοφυλό. Το CO2 δεν είναι άκρος απαραίτητο εάν έχουμε εύκολα φυτά, πάντως κακό δεν κάνη. Εάν τώρα θέλεις ιδικές συνθήκες νερού για ιδιαίτερα ψάρια και φυτά εκεί σου είναι απαραίτητο.

Με την όσμωση μπορείς να φτιάξης ότι νερό επιθυμείς και η αντίστροφή όσμωση δεν είναι περιττή για ψάρια που θέλουνε μαλακό νερό.

Για την μετακόμιση που θέλεις να κάνεις στο μέλλον μην σε φοβίζει, δεν υπάρχει ψάρι που να είναι εύκολο ή δύσκολο όλα τα ψάρια είτε είναι κρύου νερού είτε τροπικά χρειάζονται την ίδια προσοχή. Και στα φυτά δεν θα έχεις πρόβλημα κατά την μετακόμιση, το μόνο που ίσος χρειασθείς να αντικαταστήσεις είναι το υπόστρωμα και το χαλίκι γιατί κατά την το ξερίζωμα και την αφαίρεση από το ενυδρείο θα γίνει αχταρμάς.

Τέλος για τα δεσίματα που αναφέρεις δεν μπορώ να σου πω πότε θα πιάσουνε τα φυτά σου πάνω στα διακοσμητικά εξαρτάτε αυτό και από της συνθήκες που επικρατεί στο ενυδρείο (περίπου 2 μήνες). Εάν σου φαίνεται άσχημο το δέσιμο που έχεις κάνει τοτε πάνε σε ένα μαγαζί που πουλάει πετονιές για ψάρεμα και ζήτα του την πιο ψηλή αόρατη πετονιά που έχει και δέσε τα με αυτήν, δεν θα διακρίνεις σχεδόν τίποτα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου φαίνεται να έχει στρώση κάνε μια γενναία αλλαγή νερού της τάξεως του 65% για να κατεβάσεις το ΝΟ3 στο 20.

Τα νιτρικά δε θα πέσουν στο 20 λόγο του ότι εδώ Σπέτσες το νερό απο την βρύση έχει 50 όποτε αυτό θα διορθωθει φαντάζομαι με την όσμωση διαφορετικά τα φυτά θα είναι ακόμα πιο απαραίτητα ταχείας ανάπτυξης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...