Jump to content

Φωτισμος


Mr Ψαρις

Recommended Posts

Στο ενυδρειο μ εχω βαλει μπλε φως, καποιος μ ειπε οτι δεν ειναι καλο αυτο και δεν ξερω το γιατι αν μπορει καποιος να μ δωσει μια συμβουλη ειναι δεκτη!

Αν ειναι οντως βλαβερο τι μπορω να κανω εκτος απο το να αγορασω αλλο υπαρχει αλλη λυση; :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Όχι. :) Με τον μπλέ φωτισμό, ειδικά αν είναι και αρκετά βατ και όχι κάποιο Λεντ, θα έχεις πρόβλημα με άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως φιλε μου οι λαμπες που φεγγουν μλε φως ειναι λαμπες για θαλασσινα ενυδρεια. Τα φασματα και τα κελβιν τους βοηθουν στην αναπτυξη τους τα κοραλια. Τετοιες λαμπες δεν θελουμε στα ενυδρεια γλυκου νερου γιατι δεν βοηθουν στην αναπτυξη των φυτων. Ασε που ευνοουν την αναπτυξη των αλγεων ταχιστα....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας μία φωτογραφία από το ενυδρείο σου για να δούμε και το φωτισμό. Συνήθως το πιο απλό είναι να αλλάξεις τη λάμπα με μία στα 6500 κέλβιν.

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο http://www.aquazone.gr/forums/topic/30301-aaoeeuo-aaiidheeoiuo-aeoeiy/?p=256114

Μετά τις πληροφορίες για την δεξαμενή και το καπάκι έχει πληροφορίες για το φωτισμό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το μεγεθος της λαμπας Τ5 ή Τ8. Το φασμα στο οποιο δουλευουν ειναι πιο σημαντικο. Επανω στη λαμπα θα πρεπει να γραφει 840, 865 οπου τα τελευταια δυο ψηφια αναφερονται στα κελβιν. Δηλαδη 840 ειναι 4000 κελβιν ενω το 865 ειναι 6500.

Link to comment
Share on other sites

Το 830 κανει για φυτεμενο??στα ποσα κελβιν ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει. 3000 k ειναι

Συν ένα από εμένα. Ειδικά αν είναι η μοναδική λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...