Jump to content

Κοχυλι Θαλασσινο Σε Γλυκο Νερο


Recommended Posts

Εχω εδς και 4-5 μηνες στο ενυδρειο μου ενα κοχυλι θαλλασης σαν αυτο https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSUrZcMlLli0rBncEhVdo8dxN09S2evFT1jxEz9zSW1IA8YYxXLNA%C2'> ...Το ειχα βρασει πρωτου το βαλω το εχω καπου στους 3 μηνες,μεσα εχω clown loach ,χηρες και cory....Η ερωτηση μου ειναι επειδη δεν θυμαμαι τις μετρησεις που εκανα παλαιοτερα υπαρχει περιπτωση να μου ανεβαζει το gh γιατι εχω 12gh και 7,3ph....

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να σου ανέβασε το kh-ph γιατί κύριο συστατικό των κοχυλιων είναι το ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι σου ανεβαζει τις σκληροτητες το κοχυλι αγου ειναι ασβεστολυθικο!

Οι σκληροτητες σου ειναι απαγορευτικες για τα ψαρια που εχεις..

Link to comment
Share on other sites

αν το βγαλω το κοχυλι πρεπει να κανω κατι αλλο για να πεσουν οι σκληροτητες?

Να μαλακωσεις με καποιον τροπο το νερο σου γιατι φανταζομαι βαζεις βρυσης και τα ψαρια που εχεις θελουν μαλακο νερο.

Πρεπει να κανεις μια αλαγη νερου

Αν κανει αλλαγη νερου τι θα αλλαξει?Θα γινει το νερο καταλληλο για τα ψαρια που εχει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ριξεις με καποιον τροπο την σκληροτητα το gh αυτο επιτυνχανεται με την χρηση αντιστρωφης οσμωσης..Τωρα απο ενα κοχυλι να ανεβηκαν οι σκληροτητες περιεργο ειναι.ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ειναι σχετικο με το θεμα θελω να ρωτησω.Μεσα στο ενυδρειο μ εχω βαλει 3 πετρες απο ποταμι λεπτομεριες δεν ξρ μεχρι τωρα ολα καλα,υπαρχει καμια πιθανοτητα να εχει αναιβει η σκληροτητα στο ενυδρειο μoυ:
Μετρησεις δεν εχουν γινει και λιγο δυσκολο να γινουν αυτο το χρονικο διαστημα...

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ειναι σχετικο με το θεμα θελω να ρωτησω.Μεσα στο ενυδρειο μ εχω βαλει 3 πετρες απο ποταμι λεπτομεριες δεν ξρ μεχρι τωρα ολα καλα,υπαρχει καμια πιθανοτητα να εχει αναιβει η σκληροτητα στο ενυδρειο μoυ:

Μετρησεις δεν εχουν γινει και λιγο δυσκολο να γινουν αυτο το χρονικο διαστημα...

Αν οι πέτρες σου είναι ίδιες, βγάλε την μια από το ενυδρείο σπάσε ένα κομματάκι από κάποιο σημείο που δεν φαίνεται, στέγνωσε το καλά και ρίξε πάνω του ακουαφόρτε αν αφρίσει σημαίνει πως οι πέτρες σου είναι ασβεστολιθικές άρα σου ανεβάζουν τις σκληρότητες και το ph. (αν οι πέτρες σου δεν είναι ίδιες σπάσε ένα κομματάκι από την κάθε μια και δοκίμασε τες ξεχωριστά)

Αν θυμάμαι καλά έχεις μονομάχο άρα αν αφρίσουν πρέπει να τις βγάλεις.

*Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το πιο πιθανό είναι πως θα πρέπει να τις βγάλεις :( στην Ελλάδα οι περισσότερες πέτρες που θα βρεις στην φύση είναι ασβεστολιθικές.

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω το ενυδρειο μ ειναι 25αρι και θα τις εβγαζα εξαλου γιατι θελω να βαλω διακοσμητικο αγοραστο μεσα εχω κατι ψευτικα δεντρακια αφου βγαλω τις πετρες και μεχρι να βαλω το διακοσμητικο θα τα βαλω :)

Έγινε επεξεργασία - Mr Ψαρις
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...