Jump to content

Γνώμες Για Τοποθέτηση Εξωτερικού Φίλτρου


mary74

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Τα καταφέραμε και αγοράσαμε το fluval 206 για το 96λτ ενυδρείο με τα τέτρα. Προβληματιζόμαστε όμως στην εγκατάστασή των σωλήνων σε σχέση με το καπάκι.

Το ενυδρείο είναι το marina basic 96 (σειρά waterhome).

Η θέση του φίλτρου είναι στο πλάι του ενυδρείου καθώς δεν χωράει να μπει αλλού. Για να μπει από κάτω θέλει πολύ δουλειά και δεν θα είναι προσβάσιμο για την συντήρηση.

post-55151-0-18700900-1410338282_thumb.jpg post-55151-0-71501000-1410338287_thumb.jpg

Η κατάσταση στο καπάκι έχει ως εξής: Έχουμε βάλει μία δεύτερη λάμπα στο πίσω μέρος του καπακιού και τα ακροφίσια έχουν τοποθετηθεί στις εγκοπές που προορίζονταν για τους σωλήνες του εξ. φίλτρου. Συνεπώς δεν μπορούμε να βάλουμε το φίλτρο στις θέσεις αυτές.

Σαν πρώτη λύση αυτό που σκεφτόμαστε να κάνουμε είναι βάλουμε τους σωλήνες στο πλάι του ενυδρείου με την απόσταση μεταξύ της εισαγωγής και της εξαγωγής να είναι γύρω στα 18 εκ. Σε αυτή την περίπτωση το μήκος των δύο σωληνώσεων θα είναι σχεδόν ίδιο και μικρό καθώς θα είναι πολύ κοντά στο φίλτρο. Εννοείται το καπάκι θα κοπεί στις θέσεις που θα μπουν οι σωλήνες.

post-55151-0-73270700-1410338508_thumb.jpg post-55151-0-95476600-1410338513_thumb.jpg

Η άλλη λύση που σκεφτήκαμε είναι να βάλουμε μικρότερη λάμπα. Η νέα λάμπα θα έχει συνολικό μήκος (με τα ακροφύσια) περίπου 50εκ. και θα είναι T8 15wat (η σημερινή είναι T8 18w και έχει μήκος περίπου 62εκ με τα ακροφύσια) και οι σωλήνες θα μπουν αριστερά δεξιά από τις άκρες τις λάμπας. Σε αυτή την περίπτωση όμως το μήκος του σωλήνα που θα είναι στο μέσα μέρος θα έχει σχεδόν το διπλάσιο μήκος από το σωλήνα που θα είναι κοντά στο φιλτροκούτι.

Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις - γνώμες - ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες μια t5 24 watt (που ειναι περίπου 57 εκατοστά και λεπτοτερη απο t8) πιο κοντά στην πρωτη λαμπα;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Το πιο εύκολο απόλα και χωρίς μανούρα, είναι η αντικατάσταση της λάμπας με μια τ8 15 βατ. Θα κερδίσεις το χώρο που θες για να περάσουν οι σωλήνες και η διαφορά από τα βατ που θα χάσεις είναι αμελητέα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να μαστιγώσεις αλύπητα τον μάστορα που δεν προέβλεψε όταν έφτιαχνε :P :P

Κατά τα άλλα να τις βάλεις όπου είναι πιο ανώδυνες οι μετατροπές. . .

...και δίπλα δίπλα δηλαδή να τις έχεις τις σωλήνες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα γιατί η μια είναι σχεδόν στον βυθό

και η άλλη σχεδόν στην επιφάνεια.

Την έξοδο θα γυρίσεις έτσι ώστε να έχεις παντού κυκλοφορία μεσα στο ενυδρείο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω πισω διπλα στην μια σωληνα περναει και δευτερη, οποτε στην γωνια θα παει το ματσουκι εισοδου και στην διπλα το σπρει μπαρ. Οι σωληνες θα εχουν το μικροτερο δυνατο μηκος απο αλλες λυσεις, δεν θα εχεις σωληνες να κρέμονται και να φαινονται στο πλαι και δεν θα χρειαστεις νααλλαζεις λαμπες ακροφυσια και μπαλλαστ που στο συνολο εχουν ενα κοστος συν λιγοτερα βατ φωτισμου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Εδω ενα προχειρο σχεδιακη

Κοκκινο εισοδος

Μπλε εξοδος σπραι μπαρ.

Svlhnes_zps2c770a3c.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ιδεα σου ειναι πολυ καλη αλλα δυστηχως η φωτογραφια δεν ειναι και πολυ καλη. Στο κεντρο του καπακιου αναμεσα στις δυο λαμπες υπαρχει πλαστικο μεσα στο οποιο κρυβεται το μπαλαστ του μαμισιου φωτιστικου. Δυστυχως δεν χωρανε και τα δυο πλαστικα των σωληνωσεων το ενα διπλα στο αλλο... χωραει ισα ισα το ενα... Αν μπορεσω θα ανεβασω και αλλη φωτο ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καταλαβαινω. Κοιτα υπαρχουν στα πετ αλλα μπαστουνια λιγοτερο ογκωδης που ισως να μπορεσης να προσαρμοσης, αλλιως δοκιμασε εαν μπορει να μπει ο ενας απο τους δυο σωληνες στην αλλη μερια της λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να δουμε μηπως τα βαλουμε αριστερα & δεξια απο την λαμπα? Το κοιταξαμε εχτες και χωραει ισα ισα μιας και στην μεσα πλευρα βγαινει το καλωδιο τροφοδοσιας της λαμπας του καπακιου.

Δεν θα ζοριστει το φιλτρο με τον εναν σωληνα να εχει το διπλασιο μηκος απο τον αλλο? Δεν εχω προβλημα να φαινονται λιγο οι σωληνες απο το πλαι... εδω ολοκληρο το φιλτροκουτι θα ειναι φατσα φορα για λιγο καιρο...

Παντως και λαμπα να βαζαμε τ5 παλι δεν μενει χωρος για τους σωληνες. Ασε που δεν μπορουμε να κανουμε επιπλεον εξοδα.

Θα κοιταξω και για αλλους σωληνες οπως μου ειπες και βλεπουμε.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να δουμε μηπως τα βαλουμε αριστερα & δεξια απο την λαμπα? Το κοιταξαμε εχτες και χωραει ισα ισα μιας και στην μεσα πλευρα βγαινει το καλωδιο τροφοδοσιας της λαμπας του καπακιου.

Δεν θα ζοριστει το φιλτρο με τον εναν σωληνα να εχει το διπλασιο μηκος απο τον αλλο? Δεν εχω προβλημα να φαινονται λιγο οι σωληνες απο το πλαι... εδω ολοκληρο το φιλτροκουτι θα ειναι φατσα φορα για λιγο καιρο...

Παντως και λαμπα να βαζαμε τ5 παλι δεν μενει χωρος για τους σωληνες. Ασε που δεν μπορουμε να κανουμε επιπλεον εξοδα.

Θα κοιταξω και για αλλους σωληνες οπως μου ειπες και βλεπουμε.

Μου αρέσει που δεν θες να κάνεις έξοδα ! :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη είπα να κοιτάξω πρώτα όχι να αγοράσω κατ' ευθείαν. (αλλιώς με βλέπω να κολυμπάω μαζί με τα ψάρια).... :usd::usd:

RIK δυστυχώς δεν χωράει κάτω ή πίσω από το τραπεζάκι που έχουμε φτιάξει (αν το ψηλώναμε άλλο δεν θα μπορούσαμε να βγάλουμε το καπάκι του ενυδρείου). Και άντε πες να κάνεις πατέντες και παραχωρήσεις (πράγμα που θέλει πολύ δουλειά)... δεν θα είναι προσβάσιμο και θα μου βγαίνει η ψυχή κάθε φορά που θα είναι να κάνω συντήρηση.... (εντάξει στριμώχνω το σύζυγο για να κάνει τις κατασκευές, αλλά εγώ έχω φάει το μεγαλύτερο κόλλημα... :death: ). Η μόνη θέση που μπορεί να μπει επί του παρόντος είναι όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Αργότερα που θα εξαφανιστούν τα παιχνίδια (και θα αλλάξει θέση το σκαμπό) θα μπει στο πίσω μέρος κάτω από κάποιο τραπεζάκι ή άλλη κατασκευή που θα φτιάξουμε.

Πάντως όλα τα ενδεχόμενα τα μελετάμε και θα δείξω και τη φωτογραφία στο μάστορα για να πάρει ιδέες...

Όπως και να 'χει σας ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον και τον κόπο που κάνετε για να απαντήσετε. :bigemo_harabe_net-162:

(... όχι πως τελείωσε το θέμα μας... αλλά και ένα ευχαριστώ δεν βλάπτει....)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ξερεις καλυτερα! Απλα σου δειχνω καποιες ενδεχομενες λυσεις οπου αξιολογης εαν σου κανουν η οχι.

Καλη σου μερα, να σε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Rik ελπίζω να μην είπα κάτι που σε ενόχλησε. Το θέμα το ανοίξαμε για να πάρουμε γνώμες και ιδέες. Αν δεν θέλαμε να ακούσουμε τίποτα δεν θα το ανοίγαμε.

Ένα ευχαριστώ για τις ιδέες σας ήθελα να πω επειδή ασχοληθήκατε μαζί μας και όχι να σε προσβάλω.

Σου ζητώ συγνώμη αν άθελά μου σε προσβαλα.... προς θεού δεν ήθελα να κλείσω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλε οχι, σε καμια περιπτωση.

Τωρα που ξαναδιαβαζω την απαντηση μου, ναι, ισως να φαινετε καπως, αλλα εγω απλα απαντησα βιαστηκα εκεινη την στιγμη και τιποτα παραπανω.

Οταν λεω οτι εσυ ξερεις καλυτερα το εννοω γιατι δεν μπορω να ξερω πως ειναι το επιπλο σου.

Σορυ εαν σε ανησύχησα, δεν ηταν σκοπος μου. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να δουμε μηπως τα βαλουμε αριστερα & δεξια απο την λαμπα? Το κοιταξαμε εχτες και χωραει ισα ισα μιας και στην μεσα πλευρα βγαινει το καλωδιο τροφοδοσιας της λαμπας του καπακιου.

Δεν θα ζοριστει το φιλτρο με τον εναν σωληνα να εχει το διπλασιο μηκος απο τον αλλο? Δεν εχω προβλημα να φαινονται λιγο οι σωληνες απο το πλαι... εδω ολοκληρο το φιλτροκουτι θα ειναι φατσα φορα για λιγο καιρο...

Παντως και λαμπα να βαζαμε τ5 παλι δεν μενει χωρος για τους σωληνες. Ασε που δεν μπορουμε να κανουμε επιπλεον εξοδα.

Θα κοιταξω και για αλλους σωληνες οπως μου ειπες και βλεπουμε.

Δεν νομίζω να ζοριστεί και δεν νομίζω γενικότερα να έχεις κάποιο πρόβλημα.

Φρόντισε μόνο ο μακρύς σωλήνας να είναι η είσοδος του νερού στο φίλτρο . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε εχτές η εγκατάσταση. Τελικά τα βάλαμε δίπλα - δίπλα μπροστά από την κολόνα.

Στο πίσω μέρος του καπακιού χώραγε μόνο ένας σωλήνας καθώς ανάμεσα από τις δύο λάμπες υπάρχει ένα σκαφάκι (δεν μπορώ να βρω την κατάλληλη λέξη) με τον μετασχηματιστή της λάμπας του καπακιού. Πραγματικά δεν κάνει καθόλου θόρυβο και άδειασε ο χώρος μέσα στο ενυδρείο. Είπαμε να τα αφήσουμε ήσυχα τα ψάρια για λίγο και μετά να φτιάξουμε και τα φυτά.

post-55151-0-34124100-1410764627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγιες μεγιες, θελω να πιστευω πως εβαλες μεσα ολο το παλιο βιολογικο που ειχες στο παλιο σου φιλτρο.... :thumbsu:

Καλο ειναι να κανεις προληπτικες μετρησεις αμμωνιας και νιτροδων για την ωρα για να δεις οτι ολα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ευχαριστούμε πολύ!!

Εννοείται ότι βάλαμε ότι υπήρχε από βιολογικό υλικό στα παλιά φίλτρα.

Έριξα και διπλή δόση βακτήρια στο ενυδρείο (δεν το σκέφτηκα να το ρίξω μέσα στο φίλτρο και στις 1 το βράδυ δεν υπήρχε περίπτωση να το ανοίξω). Θα ρίξω μέσα όμως στην επόμενη αλλαγή.

Από βιολογικό υλικό τελικά χώρεσε τα τρία διχτάκια σιποράξ που είχαν τα στρωμένα φίλτρα, αυτό που είχε μέσα το φίλτρο, συμπληρώσαμε ακόμα 500γρ biomax και χώραγε και άλλο! Και εγώ πίστευα ότι θα περίσσευε κιόλας....

Δεν το έχουμε στουμπώσει κιόλας για να μην ρίξουμε πολύ την ροή. Σήμερα λέω να μην τα ταΐσω (έφαγαν καλά εχθές) και θα κάνω το απόγευμα μετρήσεις για να δούμε που βρισκόμαστε...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τέλος καλό όλα καλά.

Για να σε βάλω λίγο στην πρίζα, νομίζω πως έτσι δεν έχεις πολύ καλή κυκλοφορία στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δουμε οτι δυσκολευουν τα πραγματα θα μπει κυκλοφορητης στην απεναντι γωνια. Περιμενω να μπουκωσει πρωτα λιγο. Μην κανω και πλυντηριο το ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...