Jump to content

Βοήθεια Με Στήσιμο Ενυδρείου 96 Λίτρων, Ασίας!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα την βοήθειά σας για να αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερα λάθη στο ενυδρείο, βιοτοπικής προσέγγισης, που σκέφτομαι να στήσω!

Το ενυδρείο μου το χαρίσανε και σκέφτομαι κάποια πράγματα από αυτά που είχε να τα χρησιμοποιήσω!

Είναι 96 λίτρα με διαστάσεις 80(Μ)x30(Π)x40(Υ)!

tuxhuz.jpgCheqf9.jpg

Ο φωτισμός του είναι ένα πρόβλημα...Το ballast λέει ότι είναι 30w(2x15w) αλλά οι λάμπες που βγαίνουν στις διαστάσεις για το ενυδρείο(60 εκ.) είναι 18w(όπως μου είπαν σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρολογικού υλικού) και δεν υπάρχει χώρος για δεύτερη λάμπα...

C9DfJM.jpgqUIxz6.jpgup8SBZ.jpg
xOG0Vl.jpg
Έχω σκεφτεί αργότερα να τοποθετήσω led στο πλαστικό που προεξέχει(εκεί μέσα βρίσκεται το ballast)
Υπήρχε μαζί με το ενυδρείο και θερμοστάτης 100w που αργότερα σκέφτομαι να αντικαταστήσω με έναν eheim jager 150w!
Υπήρχε επίσης και εσωτερικό φίλτρο το οποίο κάηκε αλλά έτσι και αλλιώς δεν θα το χρησιμοποιούσα...Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο eheim 2213 με βανάκια και spray bar, το οποίο περιείχε και μία ποσότητα(μικρή) μακαρόνι και 1 λίτρο ελαφρόπετρα! Για συμπλήρωμα λέω να αγοράσω άλλα 2 λίτρα μακαρόνι!
x5YjPL.jpgR1wgHR.jpghB5agR.jpg
Μαζί με το ενυδρείο μου έδωσαν και 9 κιλά χαλίκι μη ασβεστολιθικό
sPI4sD.jpg
Επίσης έχω και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω 8 κιλά μαύρο χαλίκι το οποίο είναι ποιο ψιλό από το άλλο!
vTjiUO.jpg
Θα χρειαστώ περισσότερο;
Οι πέτρες είναι λάβα και οι ρίζες μαζεμένες από ποτάμι!
Από φυτά σκέφτομαι για Microsorum, Cryptocoryne, Hygrophila και Vallisneria(τα οποία αν δεν κάνω λάθος προέρχονται από Ασία)
Και τώρα πάμε στα ζωντανά που σκέφτομαι να φιλοξενήσω!
Ένα χαρέμι (3 ή 4) dwarf gourami και ένα κοπάδι(10-12) cpd(galaxy rasbora)!
Τα λίτρα μου είναι επιτρεπτά για την σύνθεση που σκέφτομαι; Αν όχι θα μπορούσα ένα από τα δύο είδη να τα συνδυάσω με κάτι άλλο;
Σκεφτόμουνα επίσης για να βοηθήσω τα φυτά με την χρησιμοποίηση κάποιου υποστρώματος. Είναι απαραίτητο; Αν ναι έχετε να μου προτείνεται κάποιο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο μου άρθρο!
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τα λες. Ενα χαρεμι με 1 αρσενικο και 3 θυληκα αν βρεις! Εγω θα εβαζα ενα κοπαδι αρλεκινους αν και ειναι μικρο το μηκος!

Στο φιλτρο να βαλεις κατω κατω σφουγγαρι, ολο το υπολοιπο βιολογια και πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι.

Εδω ειναι το προφιλ των γκουραμι. Κατω κατω στις φωτο λεει λανθασμενα οτι ειναι ζευγος περλ γκουραμι, μην δωσεις σημασια. Αυτα ειναι τα dwarf gourami.

Eδω ειναι το προφιλ των αρλεκινων!

Με το νερο τι σκοπευεις να κανεις για να το μαλακωσεις;

Καλυτερα να χρησιμοποιησεις το μαυρο βυθο ή εστω σκουρο! Αν ειναι 80 εκ το ενυδρειο, για να εχεις ενα καλο βυθο θα σου ελεγα γυρω στα 15 με 20 κιλα!

Για τις λαμπες κτλ δεν μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τα λες. Ενα χαρεμι με 1 αρσενικο και 3 θυληκα αν βρεις! Εγω θα εβαζα ενα κοπαδι αρλεκινους αν και ειναι μικρο το μηκος!

Μου αρέσουν περισσότερο τα cpd...

Στο φιλτρο να βαλεις κατω κατω σφουγγαρι, ολο το υπολοιπο βιολογια και πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι.

Αυτό είχα σκοπό να κάνω!

Εδω ειναι το προφιλ των γκουραμι. Κατω κατω στις φωτο λεει λανθασμενα οτι ειναι ζευγος περλ γκουραμι, μην δωσεις σημασια. Αυτα ειναι τα dwarf gourami.

Eδω ειναι το προφιλ των αρλεκινων!

Τα έχω διαβάσει αρκετές φορές τα προφίλ των ψαριών!

Με το νερο τι σκοπευεις να κανεις για να το μαλακωσεις;

Σε πρώτη φάση λέω να χρησιμοποιήσω βρύσης και λίγο καιρό αργότερα να το μαλακώνω με τύρφη!

Καλυτερα να χρησιμοποιησεις το μαυρο βυθο ή εστω σκουρο! Αν ειναι 80 εκ το ενυδρειο, για να εχεις ενα καλο βυθο θα σου ελεγα γυρω στα 15 με 20 κιλα!

Να μην επιχειρήσω να τα μπερδέψω;

Για τις λαμπες κτλ δεν μπορω να σε βοηθησω.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ιδεα για Ασιατικο ενυδρειο!

Και τα γκουραμι ειναι πανεμορφα και οι αρλεκινοι επισης απλα θελει λιγο ψαξιμο να βρεις θυληκα dwarf....δες το....παντως δεν θα προτεινα και γκουραμι και αρλεκινους....γκουραμι με cpd ειναι μια χαρα ή αρλεκινοι μονοι τους,αν και το μηκος ειναι οριακο.... :)

Τα φυτα που λες οντως ειναι απο Ασια αλλα ουτε εγω ειμαι σιγουρος οτι αρκει μια λαμπα 18watt μονο σε 100 σχεδον λιτρα.....το μικροσορουμ και η υγροφιλια μπορει να μην εχουν προβλημα.....

Τωρα που δεν το εχεις στησει ακομα βαλε και κατι στην πλατη....κανα μαυρο αυτοκολλητο ας πουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Το ψιλοκοκκο θα κατσει στο χοντροκοκκο! Εγω θα ελεγα ενα ειδος και σκουρο για να εχεις αντιθεση και στα χρωματα!

Πολυ ωραια ιδεα για Ασιατικο ενυδρειο!

Και τα γκουραμι ειναι πανεμορφα και οι αρλεκινοι επισης απλα θελει λιγο ψαξιμο να βρεις θυληκα dwarf....δες το....παντως δεν θα προτεινα και γκουραμι και αρλεκινους....γκουραμι με cpd ειναι μια χαρα ή αρλεκινοι μονοι τους,αν και το μηκος ειναι οριακο.... :)

Τα φυτα που λες οντως ειναι απο Ασια αλλα ουτε εγω ειμαι σιγουρος οτι αρκει μια λαμπα 18watt μονο σε 100 σχεδον λιτρα.....το μικροσορουμ και η υγροφιλια μπορει να μην εχουν προβλημα.....

Τωρα που δεν το εχεις στησει ακομα βαλε και κατι στην πλατη....κανα μαυρο αυτοκολλητο ας πουμε! :)

Για ποιο λογο Γιωργη;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ιδεα για Ασιατικο ενυδρειο!

Και τα γκουραμι ειναι πανεμορφα και οι αρλεκινοι επισης απλα θελει λιγο ψαξιμο να βρεις θυληκα dwarf....δες το....παντως δεν θα προτεινα και γκουραμι και αρλεκινους....γκουραμι με cpd ειναι μια χαρα ή αρλεκινοι μονοι τους,αν και το μηκος ειναι οριακο.... :)

Τα φυτα που λες οντως ειναι απο Ασια αλλα ουτε εγω ειμαι σιγουρος οτι αρκει μια λαμπα 18watt μονο σε 100 σχεδον λιτρα.....το μικροσορουμ και η υγροφιλια μπορει να μην εχουν προβλημα.....

Τωρα που δεν το εχεις στησει ακομα βαλε και κατι στην πλατη....κανα μαυρο αυτοκολλητο ας πουμε! :)

Για γκουραμι και cpd σκεφτόμουν και όχι τόσο για αρλεκίνους...

Όσο για το φως σκέφτομαι για λεντοταινία!(λόγο έλλειψης χώρου)

Link to comment
Share on other sites

Το ψιλοκοκκο θα κατσει στο χοντροκοκκο! Εγω θα ελεγα ενα ειδος και σκουρο για να εχεις αντιθεση και στα χρωματα!

Δεν είναι άσχημη η ιδέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ενα χαρεμι γκουραμι και ενα κοπαδι αρλεκινοι θα πεφτει λιγο το ενα πανω στο αλλο.....δεν ξερω ισως να κανω και λαθος......εγω θα τα εβαζα μαζι σε ενα μετρο και πανω μηκος και λιγο περισσοτερο υψος απο 40 εκατοστα......

Link to comment
Share on other sites

Υπ' οψη τα cpd ειναι δειλα ψαρια και θα ειναι συνεχως κρυμμενα.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο το ενυδρειο δεν θα εβαζα αρλεκινους.

Η ψαροσυνθεση που σκεφτεσαι ειναι καλη ομως οπως πολυ σωστα εγραψε και ο Σταυρος απο πανω τα cpd ειναι ντροπαλα ψαρακια.

Για λεντοταινια θα ελεγα οχι,για τον λογο οτι μπορει να εχεις αλγες.Ξεκινα με την λαμπα που εχεις και αργοτερα πετας το καπακι και βαζεις ενα εξωτερικο φωτιστικο.

Αλλη μια λυση ειναι να το κανεις λιγο ξερο,δηλαδη με πολλα ξυλα,λιγα ευκολα φυτα,blackwater και φυτα επιφανειας που ετσι και αλλιως τα χρειαζεσαι για τα γκουραμι.

Απο βυθο,βαλε μαυρο χαλικι μονο,μη τα μπερδεψεις με το χοντρο γτ το ψιλο θα παει απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Υπ' οψη τα cpd ειναι δειλα ψαρια και θα ειναι συνεχως κρυμμενα.

Δεν με ενοχλεί καθόλου αυτό!

Σ αυτο το ενυδρειο δεν θα εβαζα αρλεκινους.

Η ψαροσυνθεση που σκεφτεσαι ειναι καλη ομως οπως πολυ σωστα εγραψε και ο Σταυρος απο πανω τα cpd ειναι ντροπαλα ψαρακια.

Για λεντοταινια θα ελεγα οχι,για τον λογο οτι μπορει να εχεις αλγες.Ξεκινα με την λαμπα που εχεις και αργοτερα πετας το καπακι και βαζεις ενα εξωτερικο φωτιστικο.

Αλλη μια λυση ειναι να το κανεις λιγο ξερο,δηλαδη με πολλα ξυλα,λιγα ευκολα φυτα,blackwater και φυτα επιφανειας που ετσι και αλλιως τα χρειαζεσαι για τα γκουραμι.

Απο βυθο,βαλε μαυρο χαλικι μονο,μη τα μπερδεψεις με το χοντρο γτ το ψιλο θα παει απο κατω.

Δεν είχα σκοπό για πολλά φυτά και αυτά που σκεφτόμουνα όπως έχω δει είναι εύκολα και δεν χρειάζονται αρκετό φως! Το black water δεν θα το αποφύγω όταν αρχίσω να χρησιμοποιώ τύρφη!

Οι άλγες από που θα προκύψουν αν τα kelvin είναι πάνω κάτω όσο και της λάμπας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update!

Καταστροφή!

Το Σάββατο παρέλαβα 15 cpd και μετά από μία ώρα και κάτι προσαρμογή τα ψαράκια μπήκαν στο ενυδρείο! Το φύλτρο μου(2213) στην είσοδο του νερό δεν έχει το πλαστικό 51kduYUltoL._SX450_.jpg!

Για μία ώρα παρακολουθούσα τα ψάρια να πλησιάζουν την είσοδο του φίλτρου και να απομακρύνονται!Έφυγα χαρούμενος από το σπίτι και ήσιχος που τα ψαράκια μου πρόσεχαν την ¨παγίδα¨ του φίλτρου! Την Κυριακή γυρίζοντας σπίτι έβλεπα μόνο δύο ψάρια στο ενυδρείο...Σκέφτηκα ότι ίσως είναι κριμένα(είχε περίπου 10 λεπτά που άνοιξε το φως για πρώτη φορά)! Δύστυχος έκανα λάθος...το ένα από τα δύο πλησίασε την είσοδο του φίλτρου και το ρούφηξε,,,Έβγαλα το φίλτρο αμέσως από την πρίζα και ξεκίνησα να το αδειάζω! Μόλις αφαίρεσα το σφουγγάρι αντίκρισα το χάος!!! Όλα σχεδόν τα ψάρια κείτονταν νεκρά...Είχαν επιζήσει μόνο δύο...Αυτό που είδα να ρουφάει το φίλτρο και άλλο ένα που χαροπάλευε...Το πρώτο το έβαλα στο ενυδρείο, το δεύτερο σε ένα μικρό 12λιτρο που είχα με αεραντλία και έριξα και melafix δυστυχώς μέχρι το βράδυ ακολούθησε τα υπόλοιπα...

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να τα παρατήσω και να μείνω μόνο με τον μονομάχο...Τα δύο ψαράκια που επέζησαν με έκαναν να το ξανασκεφτώ και να συνεχίσω! Γέμισα ξανά το φίλτρο και το έβαλα σε λειτουργία(για 4 ώρες περίπου η φίλτρανση γινόταν με ένα μικρό φίλτρο που είχα παλιότερα στο μονομάχο), έβαλα τούλι στην είσοδο του φίλτρου και το έβαλα ξανά σε λειτουργία! Αργά το βράδυ κατέβηκα ξανά στο υπόγειο να δω αν όλα πάνε καλά...

Δεύτερο εγκεφαλικό Δεν είχε κουμπώσει καλά το φίλτρο και είχε γεμίσει ο τόπος νερά!!! Δεύτερο ξενέρωνα σε μία μέρα...

Μετά από όλα αυτά πλέον τα δύο μικρά cpd χαίρονται το ενυδρείο μόνα τους!

Αξίζει να πάρω πάλι ψαράκια ή να μην πάρω κι άλλα στο λαιμό μου;

Υ.Γ. Θα ανέβαζα και φώτο αλλά σήμερα το απόγευμα μου χάλασε και η φωτογραφική...

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καποια λαθη που μπορουν να συμβουν σε ολους! Αυτο δεν εχει να κανει με το παρατησεις το χομπυ ή αυτο που σου αρεσει. Να πας να παρεις το πλαστικο και να κουμπωσεις καλα το φιλτρο και σιγα σιγα να βαλεις ξανα ψαρακια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα αλλά δεν ξενερωνουμε με τέτοια. Ατυχήματα συμβαίνουν. Να κανεις αυτό που σου είπε ο Θοδωρής και να πάρεις παλι ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά.... Κρίμα είναι να τα παρατήσεις. Διόρθωσε τις ζημιές και βάλε νέα ψαράκια μέσα σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον το κακό τρίτωσε, την άποψη μου για τα λάθη την διαβάζεις στην υπογραφή μου. Μην πτοείσαι λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε παρε το πλαστικο που λειπει απο την εισοδο του φιλτρου και παρε και ψαρακια.Αυτα συμβαινουν και δεν πρεπει να τα παραταμε ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω και κατι αλλο? Απο την στιγμη που τα τραβηξε μεσα μηπως πρεπει να μειωσει και την ροη λιγο? Και το πλαστικο να βαλει δεν θα τα ενοχλει αν τα ρουφαει τοσο εντονα?

Ενοειται πως βρισκεις τι φταει φιλος το διορθωνεις και προχωρας!

Link to comment
Share on other sites

Με την ροή δεν φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα...

Η φωτογραφική ξεκόλλησε οπότε θα ανεβάσω μερικές φώτο!

29m4vut.jpg

Το spraybar όπως το είχα κολλήσει στην αρχή με σιλικόνη(την επόμενη μέρα ξεκόλλησε...)

2re4cci.jpg

Το φίλτρο που μπίκε πίσω από το έπιπλο

2dlt4ox.jpg

Το ενυδρείο γεμάτο!

2ppzl9t.jpg

Μία μέρα πριν μπουν τα ψάρια!(άλλαξα και θερμοστάτη γιατί κάποια στιγμή κόλλησε και δεν σταμάτησε ούτε όταν πέραση η θερμοκρασία τους 30 βαθμούς...)

vxrfk.jpg

Κατά την προσαρμογή των ψαριών!

105tld1.jpg

xom5gz.jpg

Και μία με την (καθυστερημένη) πατέντα στην είσοδο του φίλτρου!

2lvy814.jpg

Έχει αρχίσει να χαλάει και η anubia(την έχω βάλει προσωρινά στο ενυδρείο γιατί δεν χωράει στο μικρό) Μπορώ να την σώσω ή να την βγάλω και να την πετάξω;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες βαλει και ενα μαυρο φοντο στην πλατη θα εδειχνε περισσοτερο..... :)

Ανουμπια και να χαλαει....περιεργο....μηπως την εχεις φυτεψει?Μπορεις να την βγαλεις μια φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες βαλει και ενα μαυρο φοντο στην πλατη θα εδειχνε περισσοτερο..... :)

Ανουμπια και να χαλαει....περιεργο....μηπως την εχεις φυτεψει?Μπορεις να την βγαλεις μια φωτο?

Δεν είχα σκοπό να ανεβάσω ακόμα φώτο γιατί δεν έχει τελειώσει ακόμα το ενυδρείο...

Δεν την έχω φυτέψει...δεμένη σε πέτρα την έχω όπως ακριβώς την είχα και παλιότερα στον μονομάχο...άλλα δύο κομμάτια που έχω ακόμα στον μονομάχο δεν έχουν πάθει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Για την ανουμπια ελεγα για μια φωτο να δουμε σε τι κατασταση βρισκεται.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update!

Στο ενυδρείο 3-4 μέρες μετά την πρώτη(αποτυχημένη...) προσπάθεια μπήκαν άλλα 15 CPD! Τα δύο από αυτά δεν τα κατάφεραν οπότε έμειναν πάλι 15!

Σήμερα παρέλαβα από κατάστημα στην Πάτρα που δέχτηκε να με εξυπηρετήσει και 3 θηλυκά dwarf gourami! Έγινε προσαρμογή και τα ψάρια μπήκαν στο ενυδρείο!(Φώτο δεν έχει γιατί η φωτογραφική είναι για φτιάξιμο...)

Παρατήρησα στα δύο από τα τρεία ένα μαύρο στίγμα πριν την ουρά όπως αυτό στη φώτο : colisa-female-03.jpg

Είναι κάτι ανησυχητικό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μπλε λες πισω πριν την ουρα; Αυτο ειναι το χρωμα του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...