Jump to content

Δυσαρεστα Νεα


StayInTheTrees

Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες στον ενυδρειο μου σε ολη την επιφανεια του ειχε εμφανιστει ενας ασπρος μυκητας σαν πιτηριδα με εστια συγκεντρωσης πανω στην ριζα η οποια ετρεχε 2 μηνες χωρις καποιο προβλιμα.

Δεν εδωσα την σωστη σημασια και το πληρωσα με το παραπανω σμρ εχασα και τα 4 πιρανχας μου και ολα εφυγαν με 2-3 λεπτα διαφορα μεταξυ τους .Μου πηρε καμποση ωρα για να συνελ8ω διοτι τα χα υπεραγαπησει.Εχω να προστεσω πως το τελευταιο τους γευμα ηταν λιγο 3επαγωμενο μπουτι κοτοπουλου το οποιο μολις το εφαγαν και τα 4 αρχισαν να κολυμπουν σε φαση αδρανειας στην κορυφη του νερου δεν 3ερω πραγματικα το εφται3ε.

Αποφασισα λοιπον να το 3ανστησω και αφοθ πετα3α ολη την παλια αμμο επλυνα την καινουργια 1000 φορες τι πρεπει να προσε3ω για να αποφυγω τετοια δυσαρεστα γεγονοτα στο μελλον???Επισης επλυνα το 3υλο με καυτο νερο

Link to comment
Share on other sites

κριμα...ετσι οπως λες φαινεται σαν Βιοφιλμ....Αλγη...Για αυτο φταιει η αναταραξη του νερου....Δεν ηταν αρκετη...

Link to comment
Share on other sites

κριμα φιλε μηπως εφταιγε το κοτοπουλο :bye2:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δν 3ερω..απλα το μοτερεκι του φιτλρου μου δν είναι παρα πλ δυνατο ψαχνω να το αντικαταστησω αλλα τιποτα…τα ψαρια φενοντουσαν μια χαρα τα ειχα 8 μηνες τις τελευταιες μερες εγινε ότι εγινε

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να πεθαναν τα ψαρια απο το φιλμ...

Κατι αλλο φταιει και μαλλον αυτο που εφαγαν γιατι οπως γραφεις και μονος σου,μολις το εφαγαν αρχισαν ολα..

Εκανες μετρησεις στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

λες για το φιλτρο ,πρεπει να εισαι 6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου αφου ταιζεις ζωντανη τροφη

Link to comment
Share on other sites

Μετρυσεις δυστηχως δν εκανα αυτο που εκανα ηταν να πετα3ω τα παντα και να τα αντικαταστησω με καινουργια..και γω πιστευω πως το κοτοπουλο τα πειρα3ε γιατι μετα απο εκει αρχισαν ολα …οσον αφορα το φιλτρο μακαρι να εβρισκα ενα δυνατο μοτερακι για να αντικαταστησω το παλιο

Link to comment
Share on other sites

Απλα απο περιεργια το κοτοπουλο απο που ηταν και αν ηταν απο super market δεν μας λες και απο ποιο,μην φυγουμε ετσι και εμεις καμια μερα..

Link to comment
Share on other sites

Νωπό κοτόπουλο είναι συχνά ύποπτο σαλμονέλας, δεν ξέρω αν επηρρεάζει τα ψάρια βέβαια.

Για εμάς καλό είναι μετά την μεταχείριση τους όσο είναι ωμά να πλύνουμε τα χέρια μας. Όταν μαγειρευτούν δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια λιγο δυσκολο να ψαρια να πηγαν απο δηλητηριαση απο κοτοπουλο!

τετοιος θανατος ομαδικος ή απο αμμωνια ή απο ελλειψη οξυγονου ή συνδυασμος ολων + κατι ακομα ισως....

τι φιλτρο εχεις?

ποτε το καθαρισες και πως την τελευταια φορα?

εχω χασει και εγω το πρωτο κοπαδι μου με τον ιδιο τροπο, σαν να πνιγονταν στην κυριολεξια ενα ενα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια λιγο δυσκολο να ψαρια να πηγαν απο δηλητηριαση απο κοτοπουλο!

τετοιος θανατος ομαδικος ή απο αμμωνια ή απο ελλειψη οξυγονου ή συνδυασμος ολων + κατι ακομα ισως....

τι φιλτρο εχεις?

ποτε το καθαρισες και πως την τελευταια φορα?

εχω χασει και εγω το πρωτο κοπαδι μου με τον ιδιο τροπο, σαν να πνιγονταν στην κυριολεξια ενα ενα...

Ασε γιατι ελειπα διακοπες και ειχα πει σε έναν φιλο να ρ8ει να μου κα8αρισει το ενυδρειο και δν ηρ8ε με εγραψε κανονικα και ετσι εμεινε το νερο χωρις αλλαγη για ένα μηνα όταν επεστρεψα και ειδα τα χαλια το κα8αρισα αμεσως μου πηρε σχεδον 3 ωρες τα ψαρια φαινοντα μια χαρα αλλα δν ειχα καταλαβει ότι ειχαν αρρωστησει και τις 2 τελευταιες μερες πριν τα χασω κολυμπαγαν όλα με τα στοματα ανοιχτα και ε3ω από το νερο ….αλλα όπως ειπα το πα8ημα εγινε μα8ημα και τωρα θα τους προσφερω το καλυτερο δυνατο περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Aπο το ξυλο τετοια ζημια δεν παθαινεις,εκτος και αν ηταν μη ενυδρειακο,απο αυτα τα διακοσμητικα του εμποριου,που μπορει να σου εβγαζα χημικα στο νερο και αυτο λογικα θα γινοταν πολυ γρηγορα.

Αυτο που περιγραφεις φιλε κατι κατι σε δηλητηριαση ή ελλειψη οξυγονου,κατι τετοιο οπως σου ειπε και ο Αντωνης.Πιθανως να ηταν ''αδυναμη'' η φιλτρανση σου,τα νιτρικα να ηταν παρα πολυ ψηλα και το ζωντανο ταισμα απλα να ξετιναξε την μπανκα...ισως παλι.Θα περιμενα μεγαλυτερη αντοχη απο τα πιρανια,αν αυτος ηταν ο λογος,γιατι ισως και κατι να επεσε στο νερο και να μην το καταλαβες.

Υπομονη και κουραγιο,συντομα θα ξαναγινει αρχη,λιγο μεγαλυτερη προσοχη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...