Jump to content

Ψάρι Για Γυάλα


Recommended Posts

Θέλουν τα ανιψάκια μου να πάρουν ένα ψάρι σε γυάλα. Ποιο είναι το καλύτερο ψάρι για αυτή την περίπτωση? Χρυσόψαρο?
Επίσης κάθε πότε χρειάζεται καθάρισμα. Γιατί είναι φαντάζομαι διαφορετικά από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....Ουτε να το σκεφτεσαι να βαλεις χρυσοψαρο σε γυαλα...Βασικα δεν βαζεις τιποτα σε γυαλα....Λιγα λιτρα....Που συνεπαγεται με συσσωρευση αμμωνιας και θανατος του ζωντανου...

Έγινε επεξεργασία - NikolasB
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κανένα ζωντανό δεν θα ζήσει σε γυάλα, απλά θα καταφέρει να επιζήσει για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα σε σχέση με το μέσο όρο ζωής του είδους του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω (το λεω με μεγαλη επιφυλαξη) αν μπορεις να βαλεις σε γυαλα (5λιτρα τουλαχιστον) καποιο ειδος βατραχου.Ετσι ξεκηνησα και εγω.Αυτος δεν εχει θεμα γιατι ουσιαστικα δεν αναπνεει απο το νερο,βγαινει στην επιφανεια να παρει ανασα και το νερο το χρειαζεται για το δερμα του και να κολυμπαει αφου του αρεσει πολυ.Βεβαια σε γυαλα και χωρις φιλτρο θα αγανακτησεις να καθαριζεις με αλλαγες το νερο μολις μεγαλωσει λιγο και στην πορεια θα χρειαστεις ενα μικρο ενυδρειο με φιλτρο.

Πριν παρεις ζωντανο σκεψου το καλα και μαθε για τις αναγκες του ειδους που θα αναλαβεις να φιλοξενησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορούν να πάρουν έστω και ένα μικρό ενυδρείο με τον κατάλληλο εξοπλισμό (μικρό για να βάλουν έναν μονομάχο και όχι χρυσόψαρο) , τότε ίσως είναι καλύτερα να προχωρήσουν στην αγορά γυάλας. Θα ταλαιπωρηθεί το όποιο ζωντανό μπει εκεί μέσα και τα παιδιά δεν θα χαρούν το χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Ας σκεφτούν τουλάχιστον την ιδέα ενος μικρού σε διαστάσεις ενυδρειου, 25 λίτρων αν θυμάμαι καλά, που πουλάνε στα τζάμπο και να βάλουν μέσα ενα μονομάχο. Ειναι πολυ όμορφο και εντυπωσιακό ψάρι αλλα και πάλι αυτα τα λίτρα ειναι ψιλολίγα αλλα σίγουρα καλύτερα απο τη γυάλα. Συμπεριλαμβάνεται και φιλτράκι οπότε θα ειναι μια χαρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας σκεφτούν τουλάχιστον την ιδέα ενος μικρού σε διαστάσεις ενυδρειου, 25 λίτρων αν θυμάμαι καλά, που πουλάνε στα τζάμπο και να βάλουν μέσα ενα μονομάχο. Ειναι πολυ όμορφο και εντυπωσιακό ψάρι αλλα και πάλι αυτα τα λίτρα ειναι ψιλολίγα αλλα σίγουρα καλύτερα απο τη γυάλα. Συμπεριλαμβάνεται και φιλτράκι οπότε θα ειναι μια χαρά.

15 λιτρα... :)
Link to comment
Share on other sites

15 λιτρα... :)

Μη μου το χαλάς καλό μου παιδί :)

Πάλι το βλέπω καλύτερα απο γυάλα που θα ειναι 5-6 λίτρα (συνήθως) και θα έχει και μια υποτυπώδη φίλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η μητέρα τους ούτε να ακούσει για ενυδρείο και είπαν να πάρουν γυάλα. Το ξέρω ότι είναι κακή ιδέα αλλά.....

Καλημέρα

Συμφωνώ με τη μητέρα τους!

Μπορούν να πάρουν μια γυάλα 60Χ30Χ30. Δεν θεωρείται ενυδρείο!

Μετά να της βάλουν ένα φιλτράκι και να πάρουν κι έναν θερμαντήρα. Συνεχίζει να μην θεωρείται ενυδρείο

Μετά να βάλουν μερικά αληθινά φυτάκια, ένα σωστό βυθό και να κρεμάσουν κι ένα μικρο φωτιστικό γραφείου

Ε τώρα αρχίζει να μοιάζει με ενυδρειο...αλλά θα τους έχει αρέσει τόσο πολύ, που δύσκολα θα το αποχωριστούν!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μη μου το χαλάς καλό μου παιδί :)

Πάλι το βλέπω καλύτερα απο γυάλα που θα ειναι 5-6 λίτρα (συνήθως) και θα έχει και μια υποτυπώδη φίλτρανση.

Σαφως και ειναι καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Συμφωνώ με τη μητέρα τους!

Μπορούν να πάρουν μια γυάλα 60Χ30Χ30. Δεν θεωρείται ενυδρείο!

Μετά να της βάλουν ένα φιλτράκι και να πάρουν κι έναν θερμαντήρα. Συνεχίζει να μην θεωρείται ενυδρείο

Μετά να βάλουν μερικά αληθινά φυτάκια, ένα σωστό βυθό και να κρεμάσουν κι ένα μικρο φωτιστικό γραφείου

Ε τώρα αρχίζει να μοιάζει με ενυδρειο...αλλά θα τους έχει αρέσει τόσο πολύ, που δύσκολα θα το αποχωριστούν!

χαχαχαχαχα!!!!
Link to comment
Share on other sites

θέλουν μόνο ψάρια?? μπορείς να πάρεις νεροχελώνες να τις βάλεις σε κάτι τέτοιο http://i.imgur.com/uUiPo.jpg

Δεν ξέρω αν είναι σωστό ένα τέτοιο περιβάλλον για τις χελώνες....

Ας μας πει κάποιος ποιο έμπειρος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θέλουν μόνο ψάρια?? μπορείς να πάρεις νεροχελώνες να τις βάλεις σε κάτι τέτοιο http://i.imgur.com/uUiPo.jpg

Δεν ξέρω αν είναι σωστό ένα τέτοιο περιβάλλον για τις χελώνες....

Ας μας πει κάποιος ποιο έμπειρος!!!!!!

Αυτά ειναι για μερικές μέρες. Μετά το χελωνάκι ή πεθαίνει ή πρέπει να μπει σε σωστό περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ειναι για μερικές μέρες. Μετά το χελωνάκι ή πεθαίνει ή πρέπει να μπει σε σωστό περιβάλλον

οκ...... λάθος πρόταση τότε!!!!! χααχαχαχαχαχ

ΣΟΡΡΥ :D :D :D

Απλά από γνωστους που εχω τα εχουν αρκετα χρονια σε μια ίδια "λεκάνη" όπως στην φοτο και δεν έχουν πάθει τίποτα!!!! Έχουν μεγαλωσει και πολύ μάλιστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η μητέρα τους ούτε να ακούσει για ενυδρείο και είπαν να πάρουν γυάλα. Το ξέρω ότι είναι κακή ιδέα αλλά.....

Δεν γίνεται να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Ή θα πάρετε ενυδρείο και θα ευχαριστηθείτε και εσείς και το ζωντανό ή αν επιλέξετε τη γυάλα θα ταλαιπωρηθείτε κι εσείς και όποιο ζωντανό βάλετε μέσα θα πεθάνει από:

  • δηλητηρίαση από αμμωνία, αφού δεν θα έχει φίλτρο
  • ανεπάρκεια οξυγόνου, αφού η γυάλα δεν έχει επαρκή επιφάνεια για την οξυγόνωση του νερού
  • στρες, αναπόφευκτο σε μία γυάλα της οποίας το σχήμα αντανακλά το φως και τους ήχους
  • κακές συνθήκες, για παράδειγμα κρύο νερό, αφού δεν μπαίνει θερμοστάτης

Και αν η μαμά τους αναρωτηθεί γιατί τις πουλάνε τότε, η απάντηση είναι απλή: δεν τους ενδιαφέρει, ίσα ίσα που θα πεθαίνουν τα ψάρια στη γυάλα και θα αγοράζετε συνεχώς άλλα.

Γνώμη μου είναι, να πάρετε ένα μικρό ενυδρείο για μονομάχο με φίλτρο, βιολογικό υλικό και θερμοστάτη. Βάζετε ένα φυσικό χαλικάκι, ένα ξύλο και κανένα εύκολο φυτό, και έχετε ένα πανέμορφο ενυδρειάκι κι ένα χαρούμενο ψαράκι. Αυτό συνεπάγεται και χαρούμενα παιδάκια, δεν θα στεναχωριούνται αν βλέπουν το ψαράκι τους να είναι άρρωστο και να πεθαίνει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tουλάχιστον, βάλτε αν θέλετε ένα μικρό ψαράκι, όπως είναι ο μονομάχος.....(.ρίξτε μια ματιά, είναι πολύ όμορφα ψαράκια ) είναι τα μόνα που μπορούν να μπούν σε λίγα λίτρα.Προσοχή ---ζεί μόνος του, δεν θέλει παρέα ---

και με ένα φιλτρο, και μερικά φυτά, θα είναι μια χαρά.

Πάντως καλή αρχή, να έχετε, και βάλτε μας και καμιά φωτό, να δούμε τον καινούργιο σας φίλο....όποιος και αν είναι αυτός.... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Ή θα πάρετε ενυδρείο και θα ευχαριστηθείτε και εσείς και το ζωντανό ή αν επιλέξετε τη γυάλα θα ταλαιπωρηθείτε κι εσείς και όποιο ζωντανό βάλετε μέσα θα πεθάνει από:

  • δηλητηρίαση από αμμωνία, αφού δεν θα έχει φίλτρο
  • ανεπάρκεια οξυγόνου, αφού η γυάλα δεν έχει επαρκή επιφάνεια για την οξυγόνωση του νερού
  • στρες, αναπόφευκτο σε μία γυάλα της οποίας το σχήμα αντανακλά το φως και τους ήχους
  • κακές συνθήκες, για παράδειγμα κρύο νερό, αφού δεν μπαίνει θερμοστάτης

Και αν η μαμά τους αναρωτηθεί γιατί τις πουλάνε τότε, η απάντηση είναι απλή: δεν τους ενδιαφέρει, ίσα ίσα που θα πεθαίνουν τα ψάρια στη γυάλα και θα αγοράζετε συνεχώς άλλα.

Γνώμη μου είναι, να πάρετε ένα μικρό ενυδρείο για μονομάχο με φίλτρο, βιολογικό υλικό και θερμοστάτη. Βάζετε ένα φυσικό χαλικάκι, ένα ξύλο και κανένα εύκολο φυτό, και έχετε ένα πανέμορφο ενυδρειάκι κι ένα χαρούμενο ψαράκι. Αυτό συνεπάγεται και χαρούμενα παιδάκια, δεν θα στεναχωριούνται αν βλέπουν το ψαράκι τους να είναι άρρωστο και να πεθαίνει;

Πέστα, χρυσόστομη.... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Στην γυάλα ας βάλουν καραμελιτσες και με αυτές θα χαρουν τα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να παρετε μια τετοια γυαλα image.jpg

και βαλτε μεσα οτι θελετε.... :P

Συμφωνω. Εκει μπορούν να κανουν τα παιδια και τις διακοπές τους τα καλοκαίρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Εκει μπορούν να κανουν τα παιδια και τις διακοπές τους τα καλοκαίρια ;)

Δεν το ειχα σκεφτει...
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να παρετε μια τετοια γυαλα image.jpgμια τέτοια ζητησα και εγω από την μαμά μου πριν με αποκληρωσει

και βαλτε μεσα οτι θελετε.... :P

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να παρετε μια τετοια γυαλα image.jpgμια τέτοια ζητησα και εγω από την μαμά μου πριν με αποκληρωσει

και βαλτε μεσα οτι θελετε.... :P

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω για τις αποψεις σας..κ εγω ενυδρειο εχω και ξερω πως ειναι το καλητερο!!Αλλα ποιος ακουει την μητερα τους!!!! Δυστυχως δεν αποφασιζω εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...