Jump to content

Πρωτο Diy Ενυδρειο!!!!


NikolasB

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ....πριν καιρο κοιταζα το γραφειο μου και μου ηρθε η ιδεα να εκμεταλλευτω τον χωρο που πιανει η οθονη του υπολογιστη(μιας και δεν υπαρχει υπολογιστης) και να φτιαξω ενα 30λιτρο...οι διαστασεις ειναι 50χ20χ30 (μ/π/υ).... Και τωρα η απορια....Του ειπα 5αρι τζαμι...Λογικα θα αντεξει...εεεεε???Για φιλτρο σκεφτομαι ενα κρεμαστο για να μην πιανει χωρο...Καπακι εννοειται DIY με μια λαμπα οικονομιας...Τι προτεινετε για φιλτρο?? Εγω λεω για Fluval C2...Φωτισμος?? 15watt?? Το σκεφτομαι για φυτεμενο....Εννοειτε θα μπει ενας μονομαχος μεσα....Και ισως μετα απο καιρο καμοια γαριδουλα amano...

Link to comment
Share on other sites

Το 5αρι ειναι υπεραρκετό για αυτο το ύψος ενυδρείου. Για φιλτρο θα σου προτεινα το eheim libetry 130 (κρεμασμένο ωστε να βλεπει το μηκος) μονο και μονο επειδη το δουλευω και ειμαι υπερευχαριστημενος. Για φωτιστικό παρε απο praktiker ενα γραφείου για λαμπα εως 40 watt ωστε παίζοντας με το υψος του και τα watt να εχεις ευελιξια στο φωτισμό. Τέλος βάλε καπάκι γυαλινο ή plexy για να μην σου την κανει ο μονομαχος...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Το 5αρι ειναι υπεραρκετό για αυτο το ύψος ενυδρείου. Για φιλτρο θα σου προτεινα το eheim libetry 130 (κρεμασμένο ωστε να βλεπει το μηκος) μονο και μονο επειδη το δουλευω και ειμαι υπερευχαριστημενος. Για φωτιστικό παρε απο praktiker ενα γραφείου για λαμπα εως 40 watt ωστε παίζοντας με το υψος του και τα watt να εχεις ευελιξια στο φωτισμό. Τέλος βάλε καπάκι γυαλινο ή plexy για να μην σου την κανει ο μονομαχος...

Δεν εχουν μικροτερο παχος τζαμιου.... Τωρα για φιλτρο θα δειξει...Για φως κατι τετοιο σκεφτομουν...
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν μικροτερο παχος τζαμιου.... Τωρα για φιλτρο θα δειξει...Για φως κατι τετοιο σκεφτομουν...

Εννοώ να το κανεις 5αρι χωρις άγχος. Για φωτιστικο, πριν αγορασεις, βεβαιωσου οτι υπαρχουν γι αυτο λαμπες 6500 kelvin. Το eheim ειναι super φιλτρο κι ευκολο στη συντηρηση (μπορεις να την κανεις χωρις να διακοψεις τη ροη του) Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα 40βατ ειναι μεγαλη γι αυτο το ενυδρειο.

Το 20 πλατος ειναι λιγο και θα σε δυσκολεψει.

Αν βαλεις τζαμι η plexi για καπακι,θα σου θαμπωνει απο τους υδρατμους και θα γεμιζει αλατα.

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα 40βατ ειναι μεγαλη γι αυτο το ενυδρειο.

Το 20 πλατος ειναι λιγο και θα σε δυσκολεψει.

Αν βαλεις τζαμι η plexi για καπακι,θα σου θαμπωνει απο τους υδρατμους και θα γεμιζει αλατα.

Το ξερω οτι ειναι λιγο το πλατος αλλα τοσο με παιρνει....Για καπακι δεν προκειται να μπει τζαμι η plexi... Μαλλον θα ειναι σαν αυτο που εχω στο αλλο ενυδρειο...Διατρητη λαμαρινα...Με εγκοπες για ανεμιστηρα και φως...

Link to comment
Share on other sites

Διατρητη λαμαρινα απο τι υλικο?

Η λαμαρινα θα κοβει πολυ φως,οπωτε δεν θα κανεις δουλεια με εξωτερικο φωτιστικο γραφειου..

Link to comment
Share on other sites

Διατρητη λαμαρινα απο τι υλικο?

Η λαμαρινα θα κοβει πολυ φως,οπωτε δεν θα κανεις δουλεια με εξωτερικο φωτιστικο γραφειου..

Ανοξειδωτη....Θα υπαρχει εγκοπη που θα αφηνει ρο φως να περναει...

Link to comment
Share on other sites

Απο την εγκοπη θα περναει το φως?

Αν το κανεις ετσι φιλε μου,το φως θα πεφτει σε ενα σημειο μονο και οχι σε ολο το ενυδρειο..κατι δεν εχεις σκεφτει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

οκ ισως εκφραστηκα λαθος....Ενα κομματι θα φυγει απο την λαμαρινα και το φωτιστηκο θα εφαρμοστει εκει πανω....

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε με λιγα λογια θα πρεπει να κοψεις ενα μεγαλο κομματι ωστε απο πανω να ειναι το φωτιστικο και να διαχεεται παντου το φως...μαλλον δεν σε συμφερει να βαλεις καπακι αν ειναι να κανεις κατι τετοιο.

Χρησιμοποιω φωτιστικα γραφειο με λαμπες οικονομιας στα ενυδρεια μου και ξερω τι σου λεω,με καπακι δεν θα το καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε με λιγα λογια θα πρεπει να κοψεις ενα μεγαλο κομματι ωστε απο πανω να ειναι το φωτιστικο και να διαχεεται παντου το φως...μαλλον δεν σε συμφερει να βαλεις καπακι αν ειναι να κανεις κατι τετοιο.

Χρησιμοποιω φωτιστικα γραφειο με λαμπες οικονομιας στα ενυδρεια μου και ξερω τι σου λεω,με καπακι δεν θα το καταφερεις.

ωραια...τοτε ισως να μην χρειαστω καπακι...
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις μονομαχο θα χρειαστεις καπακι γιατι εχουν την ταση να πηδανε απ εξω.

Η θα φταξεις κανονικο καπακι με λαμπα φθοριου μεσα η θα φτιαξεις ενα πλαισιο με σιτα και φωτιστικο γραφειου απ εξω.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις μονομαχο θα χρειαστεις καπακι γιατι εχουν την ταση να πηδανε απ εξω.

Η θα φταξεις κανονικο καπακι με λαμπα φθοριου μεσα η θα φτιαξεις ενα πλαισιο με σιτα και φωτιστικο γραφειου απ εξω.

το σκεφτηκα και λεω να φτιαξω ενα πλαισιο και με κοντρες να κρατειται ψηλα...θα εφαρμοστει ενα ανεμιστηρακι και αφου θα ειναι ανοικτο θα περναει ανετα το φως...
Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρακι στη σιτα πως θα προσαρμωσεις?

Την σιληκονη που λες δεν την ξερω..ειναι για ενυδρειακη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρακι στη σιτα πως θα προσαρμωσεις?

Την σιληκονη που λες δεν την ξερω..ειναι για ενυδρειακη χρηση?

δεν θα υπαρχει σιτα απλα θα ψηλωσει το υψος και δεν θα μπορει να πηδηξει απεξω.....Την σιλικονη την ειχα χρησιμοποιησει και πιο παλια για μια πλατη...η bison ειναι καλυτερη??
Link to comment
Share on other sites

Κατσε για να καταλαβω...θα φτιαξεις ενα πλαισιο και απο πανω πως θα το κλεισεις?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε για να καταλαβω...θα φτιαξεις ενα πλαισιο και απο πανω πως θα το κλεισεις?

δεν θα κλεισει...Θα υπαρχει προβλημα?? Θα ειναι σε στυλ rimless
Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις κενο απο το ενυδρειο θα πηδηξει ο μονομαχος.Πρεπει να ειναι κλειστο απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις κενο απο το ενυδρειο θα πηδηξει ο μονομαχος.Πρεπει να ειναι κλειστο απο πανω!

Ενταξει ποσο να πηδηξει....7-8 ποντους??? Καπως ετσι το σκεφτομαι...Αμμο για βυθο...Καπου στη μεση κανενα κοκκινο φυτο (Ludwigia ) στις γωνιες βαλισνεριες...και αλλα διαφορα φυτακια..post-56445-0-69848200-1410440773_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ανοιχτό το ενυδρείο, όχι μόνο λόγω φωτισμού αλλά και επειδή έχω τα lucky bamboo που προεξέχουν. Μόνο το χειμώνα σκεπάζω με ένα κομμάτι πλέξι τα 2/3 του ενυδρείου όταν σβήνει το φως. Συνήθως αφήνω 6-7 πόντους από την επιφάνεια και δεν έχει πηδήξει ποτέ έξω.

Link to comment
Share on other sites

Αγοραστηκα τζαμια (25 €) ρονταρισμενα....Σιλικονη S100 (3€)...χαρτοταινια,φαλτσετα,γωνια υπηρχαν το απογευμα λογικα θα κολληθει..

Link to comment
Share on other sites

Κολληθηκε το ενυδρείο και τώρα περιμενουμε....Ερωτηση στο τζαμί έχουν μεινει κάτι δαχτυλιες από σιλικόνη βγαίνουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...