Jump to content

Τα Φωτα Σας Για Ικ Σε Χρυσοψαρα


Recommended Posts

Καλημέρα Σουλάκι,

Ναι, εγώ θα έβαζα επιπλέον βιολογικό υλικό εφόσον υπάρχει χώρος.

Στο τωρινό φίλτρο δεν έχετε βάλει μπόλι και είναι 20 μέρες άστρωτο; Οι μετρήσεις σας τι λένε; Είναι αυτό με τα χρυσόψαρα που το ένα είναι αργοκίνητο; Στο καινούριο φίλτρο βάλε το παλιό βιολογικό υλικό, βάλε μπόλι και αν έχει χώρο βάζεις και επιπλέον βιολογικό υλικό.

Σ ευχαριστώ για την βοήθεια... :bow:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Σε άστρωτο ενυδρείο, δεν έπρεπε να μπουν ψάρια

Ή τουλαχιστον εφόσον μεταφέρετε βιολογία από άλλα φίλτρα, έπρεπε να μπει 1 ψάρι στην αρχή

Συνεχίζω να επιμένω πως το 60λιτρο ειναι μικρό για 2 χρυσόψαρα, έστω κι αν ειναι fancy

Η λύση ειναι συχνές αλλαγές νερού στο τωρινό ενυδρείο, εξωτερικό φίλτρο & μετακόμιση σε μεγαλύτερο ενυδρειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό το χρυσόψαρο να έχει δηλητηριαστεί από αμμωνία και γι'αυτό να είναι αργοκίνητο. Μέσα σε 20 μέρες αμφιβάλλω αν έχει δημιουργηθεί επαρκής βιολογία. Εμένα πήρε πάνω από μήνα για να δω με το ζόρι τα πρώτα μου λίγα νιτρικά. Τουλάχιστον βάζει βακτήρια; Επείγει να βάλει μπόλι μπας και σώσει το ψαράκι. Μέχρι τότε, εγώ θα έκανα καθημερινές αλλαγές νερού, κι ας πήγαινε πίσω το στρώσιμο, για να γλιτώσω από την πιθανή αμμωνία τα ψαράκια.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε άστρωτο ενυδρείο, δεν έπρεπε να μπουν ψάρια

Ή τουλαχιστον εφόσον μεταφέρετε βιολογία από άλλα φίλτρα, έπρεπε να μπει 1 ψάρι στην αρχή

Συνεχίζω να επιμένω πως το 60λιτρο ειναι μικρό για 2 χρυσόψαρα, έστω κι αν ειναι fancy

Η λύση ειναι συχνές αλλαγές νερού στο τωρινό ενυδρείο, εξωτερικό φίλτρο & μετακόμιση σε μεγαλύτερο ενυδρειο

Ασε με, γιατί αφού ακούει τον κάθε άσχετο πετσοπά, μετά ψάχνει να βρεί τι φταίει, και με παίρνει τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό το χρυσόψαρο να έχει δηλητηριαστεί από αμμωνία και γι'αυτό να είναι αργοκίνητο. Μέσα σε 20 μέρες αμφιβάλλω αν έχει δημιουργηθεί επαρκής βιολογία. Εμένα πήρε πάνω από μήνα για να δω με το ζόρι τα πρώτα μου λίγα νιτρικά. Τουλάχιστον βάζει βακτήρια; Επείγει να βάλει μπόλι μπας και σώσει το ψαράκι. Μέχρι τότε, εγώ θα έκανα καθημερινές αλλαγές νερού, κι ας πήγαινε πίσω το στρώσιμο, για να γλιτώσω από την πιθανή αμμωνία τα ψαράκια.

Βάζει βακτήρια, κάθε εβδομάδα,και 1/3 αλαγή νερού, εννοείται. Πόσσα λτ. να αλάζει καθημερινά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει που βάζει βακτήρια και κάνει 1/3 των λίτρων του αλλαγή. Αλλά στο μεταξύ, μέχρι να στρώσει το ενυδρείο, τα χρυσόψαρα μπορεί να μην αντέξουν. Πρέπει να βάλει μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει που βάζει βακτήρια και κάνει 1/3 των λίτρων του αλλαγή. Αλλά στο μεταξύ, μέχρι να στρώσει το ενυδρείο, τα χρυσόψαρα μπορεί να μην αντέξουν. Πρέπει να βάλει μπόλι.

Ναι το κατάλαβα, αλλά πόσσα λτ. να αλάζει, σαν προσωρινη λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα άλλαζα το 1/3, όσο δηλαδή αλλάζει, όπως έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Ασε με, γιατί αφού ακούει τον κάθε άσχετο πετσοπά, μετά ψάχνει να βρεί τι φταίει, και με παίρνει τηλ.

Δωσε το δικό μου τηλεφωνο στον πετσοπα - θα βρουμε λύση!!! :cigar:

Ναι το κατάλαβα, αλλά πόσσα λτ. να αλάζει, σαν προσωρινη λύση ?

40% καθε μέρα ειναι καλά - με το γνωστό τροπαριο "νερό ιδιας θερμοκρασίας στο οποιο εχει προσθέσει αντιχλώριο"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα άλλαζα το 1/3, όσο δηλαδή αλλάζει, όπως έγραψες.

Αν βγάλουμε το ένα χρυσόψαρο και το βάλουμε σε μια πιο μικρή γυάλα προσωρινά και το κρατήσουμε εκεί με καθημερινές αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει το μεγάλο ενυδρείο,δε θα είναι καλύτερο και για τα δύο ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον puma,,, μην σου πω 50-60 %

δεν εχω δοκιμασει βακτηρια.. δεν μπορω να εκφερω αποψη.. αλλα νομιζω θελει πολυυυυ καιρο για να στρωσει ενα 60 λιτρο με 2 χρυσοψαρα.

Χωρις μπολι, παιζει κορονα - γραμματα τα ζωντανα..

Εγω θα αλλαζα το μισο νερο την ημερα και θα ταιζα 1 φορα την εβδομαδα , εαν ηταν αστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βάλουμε μπόλι πόσο πιο γρήγορα στρώνει?Πότε μπαίνει το πρώτο και πότε το δεύτερο ψάρι σε ένα άστρωτο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μπόλι, βάζεις αμέσως το 1ο ψάρι, μετά κάνεις μετρήσεις να δεις αν έπιασε το μπόλι και στη συνέχεια εφόσον το φίλτρο σου μπορεί να κρατήσει βιολογία βάζεις μετά από λίγες μέρες και το 2ο ψάρι

Τα διαστήματα δεν ειναι σταθερά και εξαρτώνται από πολλά

Προσωπικα συνεχίζω να επιμενω (μαλλον θα γινω κουραστικος) πως στο 60λιτρο δεν μπορουν να ζησουν μονιμα 2 χρυσόψαρα

Ακομη κι αν βελτιωθεί η κατασταση, καποια στιγμη θα επαναληφθουν τα προβληματα

ΥΓ : Μπολι ειναι τα βακτηρια που παίρνεις απο στρωμενο & υγιές ενυδρείο. Αρα δεν τιθεται θεμα "ποσο γρηγορα στρωνει με το μπολι". Στην ουσια μεταφερεις βιολογια. Αρα στρωνει αμέσως (εφόσον πιασει το μπολι)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μπόλι, βάζεις αμέσως το 1ο ψάρι, μετά κάνεις μετρήσεις να δεις αν έπιασε το μπόλι και στη συνέχεια εφόσον το φίλτρο σου μπορεί να κρατήσει βιολογία βάζεις μετά από λίγες μέρες και το 2ο ψάρι

Τα διαστήματα δεν ειναι σταθερά και εξαρτώνται από πολλά

Προσωπικα συνεχίζω να επιμενω (μαλλον θα γινω κουραστικος) πως στο 60λιτρο δεν μπορουν να ζησουν μονιμα 2 χρυσόψαρα

Ακομη κι αν βελτιωθεί η κατασταση, καποια στιγμη θα επαναληφθουν τα προβληματα

ΥΓ : Μπολι ειναι τα βακτηρια που παίρνεις απο στρωμενο & υγιές ενυδρείο. Αρα δεν τιθεται θεμα "ποσο γρηγορα στρωνει με το μπολι". Στην ουσια μεταφερεις βιολογια. Αρα στρωνει αμέσως (εφόσον πιασει το μπολι)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μπόλι, βάζεις αμέσως το 1ο ψάρι, μετά κάνεις μετρήσεις να δεις αν έπιασε το μπόλι και στη συνέχεια εφόσον το φίλτρο σου μπορεί να κρατήσει βιολογία βάζεις μετά από λίγες μέρες και το 2ο ψάρι

Τα διαστήματα δεν ειναι σταθερά και εξαρτώνται από πολλά

Προσωπικα συνεχίζω να επιμενω (μαλλον θα γινω κουραστικος) πως στο 60λιτρο δεν μπορουν να ζησουν μονιμα 2 χρυσόψαρα

Ακομη κι αν βελτιωθεί η κατασταση, καποια στιγμη θα επαναληφθουν τα προβληματα

ΥΓ : Μπολι ειναι τα βακτηρια που παίρνεις απο στρωμενο & υγιές ενυδρείο. Αρα δεν τιθεται θεμα "ποσο γρηγορα στρωνει με το μπολι". Στην ουσια μεταφερεις βιολογια. Αρα στρωνει αμέσως (εφόσον πιασει το μπολι)

Ε'ισαι πολύ κατατοπιστικός... :thumbsu: ...μένει να μου πείς μετά από πόσσες μέρες κάνω την πρώτη μέτρηση, να δω αν έπιασε ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα σε μια βδομάδα από τη στιγμή που θα βάλεις το μπόλι και οι μετρήσεις θα σου δειξουν 1ον αν επιασε και 2ον αν μπορει να σηκώσει και 2ο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθετε θεμα εαν εχει πιασει το μπολι παιδια, αλλα εαν η ποσοτητα που θα βαλουμε φτανουν για τους ρυπους που παραγωντε στο συγκεκριμενο ενυδρειο. Μιλωντας βεβαια για ωριμο βιολογικο υλικο και οχι απο καποιο νεο στρωμενο ενυδρειο. Καλο ειναι να γινονται μετρησεις τουλαχιστον αμμωνιας και να γινονται αλλαγες νερου με καποιο αντιχλωριο που δεσμευη την αμμωνια οπως το prime σε τριπλη δοση. Η αμμωνια θελει περιπου 2 με 3 ημερες για να εμφανιστη απο την στιγμη που ριχνουμε την τροφη και αυτο εξαρτατε απο την θερμοκρασια και το ΡΗ κυριως που εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθετε θεμα εαν εχει πιασει το μπολι παιδια, αλλα εαν η ποσοτητα που θα βαλουμε φτανουν για τους ρυπους που παραγωντε στο συγκεκριμενο ενυδρειο. Μιλωντας βεβαια για ωριμο βιολογικο υλικο και οχι απο καποιο νεο στρωμενο ενυδρειο. Καλο ειναι να γινονται μετρησεις τουλαχιστον αμμωνιας και να γινονται αλλαγες νερου με καποιο αντιχλωριο που δεσμευη την αμμωνια οπως το prime σε τριπλη δοση. Η αμμωνια θελει περιπου 2 με 3 ημερες για να εμφανιστη απο την στιγμη που ριχνουμε την τροφη και αυτο εξαρτατε απο την θερμοκρασια και το ΡΗ κυριως που εχουμε.

Το ίδιο λέμε

Δεν υπάρχει διαφορετική έννοια στο "αν πιάσει το μπόλι". Η μεταφορά των βακτηρίων ειναι δεδομενη. Το θέμα ειναι αν η ποσότητα επαρκεί για το συγκεκριμένο ενυδρειο με τη συγκεκριμένη ιχθυοφόρτωση.

Υπαρχει φυσικά και η περίπτωση το μπόλι να "παει περίπατο" αν μεταφερθεί ώρες μετα...

+1 στα υπόλοιπα

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Το μπολι δεν παει ποτε περιπατο, αλλα μπορει να αργησει λιγο παραπανω σε καποιες περιπτωσεις. Εχω βαλει αμμο και φιλτρο σε καινουργιο ενυδρειο απο σταματημενο ενυδρειο πανω απο χρονο και μεσα σε μια εβδοδα ολες οι τιμες ηταν σπεσιαλ. Τα βακτηρια εχουν την ικανοτητα να αδρανοποιουνται για πολυ μεγαλα διαστηματα απο την στιγμη που δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες περιμενωντας καλυτερους καιρους για αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα σε μια βδομάδα από τη στιγμή που θα βάλεις το μπόλι και οι μετρήσεις θα σου δειξουν 1ον αν επιασε και 2ον αν μπορει να σηκώσει και 2ο ψαρι

Λοιπόν, μπόλι θα πάω εγώ να του βάλω αύριο το πρωί.Μετά από μία εβδομάδα θα του κάνω και μετρήσεις, να δω τι έγινε.Πώς θα καταλάβω αν μπορεί να σηκώσει και 2ο ψάρι ?τι μετρήσεις πρέπει να έχω ?

Υπόψιν ότι το άρρωστο ψαράκι, του είπα και μου το έφερε, το έβαλα μόνο του σε γυάλα,με αντιχλώριο και σκοπεύω να κάνω καθημερινές αλαγές.Μάλλον δεν θα ταίσω για κανά 3ήμερο, να δω πως θα πάει.

Οσον αφορά τα συμπτώματα, είναι λιγότερο ζωηρό απ ότι συνήθως.Εφαγε σήμερα, και δεν διακρίνω κάποιο εμφανη σημάδι, τώρα που το είδα και εγώ από κοντά.

Αν υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνω, παρακαλώ να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστω και πάλι όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι δεν παει ποτε περιπατο, αλλα μπορει να αργησει λιγο παραπανω σε καποιες περιπτωσεις. Εχω βαλει αμμο και φιλτρο σε καινουργιο ενυδρειο απο σταματημενο ενυδρειο πανω απο χρονο και μεσα σε μια εβδοδα ολες οι τιμες ηταν σπεσιαλ. Τα βακτηρια εχουν την ικανοτητα να αδρανοποιουνται για πολυ μεγαλα διαστηματα απο την στιγμη που δεν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες περιμενωντας καλυτερους καιρους για αυτα.

Μεγάλη συζήτηση : Εν συντομία : Ολα εξαρτώνται από το πως αδρανοποιήθηκε το βιολογικό υλικό. Με απλά λόγια από τον τρόπο που "στεγνωσε" και επίσης πως συντηρήθηκε όλο αυτό το χρονικό διάστημα

Τον εναν χρόνο, τον θεωρω μεγάλο διάστημα, χωρίς ομως να αμφισβητω τα δεδομένα που γραφεις

Λοιπόν, μπόλι θα πάω εγώ να του βάλω αύριο το πρωί.Μετά από μία εβδομάδα θα του κάνω και μετρήσεις, να δω τι έγινε.Πώς θα καταλάβω αν μπορεί να σηκώσει και 2ο ψάρι ?τι μετρήσεις πρέπει να έχω ?

Υπόψιν ότι το άρρωστο ψαράκι, του είπα και μου το έφερε, το έβαλα μόνο του σε γυάλα,με αντιχλώριο και σκοπεύω να κάνω καθημερινές αλαγές.Μάλλον δεν θα ταίσω για κανά 3ήμερο, να δω πως θα πάει.

Οσον αφορά τα συμπτώματα, είναι λιγότερο ζωηρό απ ότι συνήθως.Εφαγε σήμερα, και δεν διακρίνω κάποιο εμφανη σημάδι, τώρα που το είδα και εγώ από κοντά.

Αν υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνω, παρακαλώ να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστω και πάλι όλους σας.

Μέτρα πρώτα αμμωνία και νιτρώδη μηδεν...και αρκετά νιτρικα...και βλέπουμε

Θα προτεινα να μην ταίζεις για λιγες μερες

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συζήτηση : Εν συντομία : Ολα εξαρτώνται από το πως αδρανοποιήθηκε το βιολογικό υλικό. Με απλά λόγια από τον τρόπο που "στεγνωσε" και επίσης πως συντηρήθηκε όλο αυτό το χρονικό διάστημα

Τον εναν χρόνο, τον θεωρω μεγάλο διάστημα, χωρίς ομως να αμφισβητω τα δεδομένα που γραφεις

Μέτρα πρώτα αμμωνία και νιτρώδη μηδεν...και αρκετά νιτρικα...και βλέπουμε

Θα προτεινα να μην ταίζεις για λιγες μερες

Ωραία θα τα αφήσουμε και τα 2 νηστικά για παραπάνω διάστημα.Να είσαι καλά.Ελπίζω να μπορέσω να τα βοηθήσω......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πουμα αυτο που εκανα ειναι να αδειασω το νερο τελιως στο ενυδρειο και να το αφησω εκει που ηταν για ολο αυτο τον καιρο . Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο. Εδω βρισκονται βακτηριδια χιλιαδων ετων στην φυση αδρανοποιημενα.

Σουλακι οπως ειπε και ο πουμα προσοχη στα νιτρωδη και αμμωνια και μην ξεχνας το prime βασικοτατο αυτη την στιγμη. Απο την αλλη μην πεθανεται στο τελος το ψαρι απο την πεινα. Λιγο τροφη μια φορα την ημερα και μετα απο καμια ωρα αλλαζεις ενα 30% του νερου με το αντιχρωριο που σου προτεινα ρουφωντας τις σκατουλες εαν ειναι δυνατον. Μετρησεις, υπομονη και παρακαλα να πανε ολα καλα μεχρι να μετρας μονο νο3 στο τελος. Απο εκει και περα αφηνεις μια εβδομαδα ακομα χωρις αλλαγες για να ενυσχηθει η βιολογια και οτι ολα βαινουν καλος και βαζεις και το δευτερο ψαρι μετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πουμα αυτο που εκανα ειναι να αδειασω το νερο τελιως στο ενυδρειο και να το αφησω εκει που ηταν για ολο αυτο τον καιρο . Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο. Εδω βρισκονται βακτηριδια χιλιαδων ετων στην φυση αδρανοποιημενα.

Ορισμένα θέματα έχουν πιο ενδιαφέρον από ένα "απλο θέμα"

Τα αδρανοποιημένα βακτηρίδια χιλιάδων ετών που αναφέρεις, ειναι επίσης χιλιάδες διαφορετικά είδη. Τα ενυδρειακά είναι κάποια απ αυτα

Ακόμη δεν ξέρουμε πως ακριβώς συμπεριφέρονται τα συγκεκριμενα "ενυδρειακά βακτηρίδια", όταν "στεγνώσουν"

Κι εξηγούμαι :

Τα βακτήρια στον κύκλο του αζώτου χωρίζονται σε αυτά που διασπούν τα νιτρώδη αλατα σε νιτρικά κι αυτά που διασπούν την αμμωνία σε νιτρώδη άλατα. Και τα δύο είδη ειναι gram αρνητικά τα οποία δεν δημιουργούν ενδοσπόρια

Αυτα που λες "αδρανοποιημένα βακτηρίδια χιλιάδων ετών", επιβιώνουν με τη μορφή ενδοσπορίων και βλαστάνουν ξανά, όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν (αυτό λέει η βιβλιογραφία και κυρίως η μικροβιολογία)

Γενικά, έχω διαβάσει περιπτώσεις για ενυδρειακά βακτήρια τα οποία "επανήλθαν" μετά από πχ 48 ώρες. Έχω διαβάσει και για περίπτωση ενός μήνα, αλλά όχι για έναν ολόκληρο χρόνο

Οσο ζω ομως μαθαίνω...

@Soulaki1 προχώρα εσύ κι άσε εμάς τους "καμμένους" να λέμε!!!!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πουμα η καλυτερη αποδειξη ειναι να το δοκιμασεις για να δεις και με τα ματια σου το αποτελεσμα. Και αν ενας χρονος ειναι πολυς δοκιμασε το σε ενα μηνα εστω για να δεις πως τα βακτηριδια εχουν μεγαλυτερο χρονο ζωης απο οτι υποθετεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...