Jump to content

Τα Φωτα Σας Για Ικ Σε Χρυσοψαρα


Recommended Posts

τα χρυσοψαρα αντεχουν πολλες μερες χωρις τροφη (7+ )... τον χειμωνα ταιζω μια φορα την εβδομαδα και αν.

το ταισμα τους σε νερο με ανωριμη ή μηδαμινη βιολογια , μπορει να προκαλεσει ανεπανορθωτες βλαβες..

μην φοβαστε να τα αφηνετε αταιστα για μερες, εφοσων δεν ειστε σιγουροι για τις τιμες του νερου σας.. αντιθετως θα πρεπει να φοβαστε πολυ περισσοτερο την στιγμη που φευγει απο το χερι σας το φυλλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσένα tsala θα σε χρειαστώ τώρα το χειμώνα, μιας κι έχεις εμπειρία με ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο! :D

Soulaki μήπως έχεις τίποτα βιταμινούλες να δώσεις στο άρρωστο χρυσόψαρο; :)

Link to comment
Share on other sites

τα χρυσοψαρα αντεχουν πολλες μερες χωρις τροφη (7+ )... τον χειμωνα ταιζω μια φορα την εβδομαδα και αν.

το ταισμα τους σε νερο με ανωριμη ή μηδαμινη βιολογια , μπορει να προκαλεσει ανεπανορθωτες βλαβες..

μην φοβαστε να τα αφηνετε αταιστα για μερες, εφοσων δεν ειστε σιγουροι για τις τιμες του νερου σας.. αντιθετως θα πρεπει να φοβαστε πολυ περισσοτερο την στιγμη που φευγει απο το χερι σας το φυλλαρακι.

Το 96 τα πρωτα μου ψαρια ηταν διαφορα χρυσοψαρα.

Ολα ειναι σχετικα μια που ο οργανισμος του ψαριου εξασθενει ριχνωντας το ανοσοποιητικο και γινοντας ποιο επιρεπεις στις αρρωστιες και αδυναμιες. Το θεμα ειναι να κρατηθουν καποιες ισοροποιες για να μην εχουμε τα χειροτερα.....αποψη μου παντα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

ο οργανισμος δεν εξασθενει με μια βδομαδα χωρις τροφη.. θα εξασθενισει με συνεχη ελλειψη τροφης ή και με ληψη μη ποιοτικης τροφης..

Φυσικα πρεπει να κραταμε ισσοροποιες...

Παντα το βασικοτερο ρολο παιζει ο μεταβολισμος του ψαριου ..και ετσι πρεπει να καθοριζουμε το ταισμα του... αναλογα δηλαδη με την θερμοκρασια.

Οπως ειπα το χειμωνα ταιζω σπανια, οχι επειδη τα τεσταρω ή θελω να δω ποσο θα αντεξουν...

δεν ταιζω γιατι πολυ απλα τα ψαρια δεν τρωνε. δεν μπορουν να μεταβολισουν την τροφη λογω χαμηλης θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, αλλα ακομα δεν μιλαμε για χειμωνα και δεν ξερω καν αν το ψαρι ειναι μεσα σε σπιτι η οχι. Παν μετρο αριστο λοιπον....;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν μιλαμε για χειμωνα.. και το ψαρι ειναι μεσα στο σπιτι.. προφανως..

Τι προτινεις για ταισμα?

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις, σιγουρα η ποικιλια φυτικων και πρωτεινων ειναι το καλυτερο για να εχουμε μια ισοροποιμενη τροφη γνωριζωντας πως εχουν και ενα ιδιαιτερο εντερακι τα χρυσοψαρα. Απο την αλλη πρωτεινες ισον αμμωνια αυτη την στιγμη αλλα πολυ απαραιτητη κατα τα αλλα σε καταστασης στρες. Οποτε πολυ λιγο και απο τα δυο και ειδικα τα κοκκινα φυλαρακια λιγοτερα, αφηνουμε το ψαρι να εκφραστη αποβαλλωντας οτι εχει χωνεψει και κανουμε την αλλαγη με prime μετρωντας παντα την εξελιξη του ενυδρειου σταδιακα. Μπορουμε να κανουμε χρηση και ζεολιθου προληπτικα σαν επιπλεον οπλο κατα της αμμωνιας. Εγω στο 500αρι τον εχω σαν βυθο αντι για χαλικακι.

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Ελεγχε την αμμωνια σου , καθως εχει ακουστει απο χομπιστες πως ο ζεολιθος μπορει να απορροφα αρκετη ποσοτητα αμμωνιας σε σημειο να μην "περισσευει" για τα βακτηρια..

Αυτο μπορει να φερει τουμπα την βιολογια του φιλτρου.

δεν εχω δοκιμασει ποτε..δεν εχω γνωμη... να σου πω ομως την αληθεια τον φοβαμαι για τον παραπανω λογο..

Χαλαω το θεμα ομως τωρα.. μπορουμε να τα συζητησουμε σε νεο ή σε ηδη υπαρχον αυτα..

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση. Ο ζεολιθος θα αποροφυση οσο μπορει και μετα λογο του πορωδες του γινεται ενα πολυ καλο βιολογικο υλικο. Το κακο ειναι πως πολλες φορες μιλανε πολυ υποθετικα χωρις να εχουν απευθειας αποψη. Εγω τον αγοραζω χυμα με το τσουβαλι και τους το ανανεωνω καθε τοσο μια που αποροφα και πολλες τοξινες και τα ψαρια μου ρουφανε και πηγαινουν προς το συννεφο που δημιουργητε στην αρχη οταν τον ριχνω. Σορυ σουλακι για το σπαμ και καλη συνεχεια.....

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα θέματα έχουν πιο ενδιαφέρον από ένα "απλο θέμα"

Τα αδρανοποιημένα βακτηρίδια χιλιάδων ετών που αναφέρεις, ειναι επίσης χιλιάδες διαφορετικά είδη. Τα ενυδρειακά είναι κάποια απ αυτα

Ακόμη δεν ξέρουμε πως ακριβώς συμπεριφέρονται τα συγκεκριμενα "ενυδρειακά βακτηρίδια", όταν "στεγνώσουν"

Κι εξηγούμαι :

Τα βακτήρια στον κύκλο του αζώτου χωρίζονται σε αυτά που διασπούν τα νιτρώδη αλατα σε νιτρικά κι αυτά που διασπούν την αμμωνία σε νιτρώδη άλατα. Και τα δύο είδη ειναι gram αρνητικά τα οποία δεν δημιουργούν ενδοσπόρια

Αυτα που λες "αδρανοποιημένα βακτηρίδια χιλιάδων ετών", επιβιώνουν με τη μορφή ενδοσπορίων και βλαστάνουν ξανά, όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν (αυτό λέει η βιβλιογραφία και κυρίως η μικροβιολογία)

Γενικά, έχω διαβάσει περιπτώσεις για ενυδρειακά βακτήρια τα οποία "επανήλθαν" μετά από πχ 48 ώρες. Έχω διαβάσει και για περίπτωση ενός μήνα, αλλά όχι για έναν ολόκληρο χρόνο

Οσο ζω ομως μαθαίνω...

@Soulaki1 προχώρα εσύ κι άσε εμάς τους "καμμένους" να λέμε!!!!

θα προχωρήσω εγώ, αλλά το θέμα που ανοίχτηκε, πραγματικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον.Και όσο ζώ μαθαίνω που λένε. Και να αποκτήσουμε και εμείς γνωσεις από ανθρώπους πιο έμπειρους που έχουν πειραματιστεί, και δοκμάσει πράγματα. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσένα tsala θα σε χρειαστώ τώρα το χειμώνα, μιας κι έχεις εμπειρία με ενυδρείο σε εξωτερικό χώρο! :D

Soulaki μήπως έχεις τίποτα βιταμινούλες να δώσεις στο άρρωστο χρυσόψαρο; :)

TΙς FISHTAMIN έχω.Κάνουν ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πουμα αυτο που εκανα ειναι να αδειασω το νερο τελιως στο ενυδρειο και να το αφησω εκει που ηταν για ολο αυτο τον καιρο . Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο. Εδω βρισκονται βακτηριδια χιλιαδων ετων στην φυση αδρανοποιημενα.

Σουλακι οπως ειπε και ο πουμα προσοχη στα νιτρωδη και αμμωνια και μην ξεχνας το prime βασικοτατο αυτη την στιγμη. Απο την αλλη μην πεθανεται στο τελος το ψαρι απο την πεινα. Λιγο τροφη μια φορα την ημερα και μετα απο καμια ωρα αλλαζεις ενα 30% του νερου με το αντιχρωριο που σου προτεινα ρουφωντας τις σκατουλες εαν ειναι δυνατον. Μετρησεις, υπομονη και παρακαλα να πανε ολα καλα μεχρι να μετρας μονο νο3 στο τελος. Απο εκει και περα αφηνεις μια εβδομαδα ακομα χωρις αλλαγες για να ενυσχηθει η βιολογια και οτι ολα βαινουν καλος και βαζεις και το δευτερο ψαρι μετα.

Το πήρα το prime.Mιλάμε είναι σούπερ, και πολύ πιο οικονομικό όσον αφορά την ποσότητα που βάζουμε.....

Link to comment
Share on other sites

TΙς FISHTAMIN έχω.Κάνουν ?

Ναι, αυτές έχω κι εγώ. Κανονικά τους δίνουμε μία φορά την εβδομάδα. Εγώ σε περιπτώσεις ασθένειας, έδωσα το πολύ 2-3 μέρες βιταμίνες, όχι παραπάνω, γιατί και οι πολλές βιταμίνες επιβαρύνουν το συκώτι.

Το πήρα το prime.Mιλάμε είναι σούπερ, και πολύ πιο οικονομικό όσον αφορά την ποσότητα που βάζουμε.....

Όντως και δεσμεύει την αμμωνία, αν έχεις αμμωνία ρίχνεις τριπλή δόση ως μέτρο πρώτης βοήθειας.

Link to comment
Share on other sites

Eχω νέα.Πρίν λίγο που κοιταξα το ψαράκι ( το έχω σε μπώλ, διάφανο σαν γυάλα, και το βλέπω μεγενθυμένο ) είδα να του λείπει μέρος της ουράς.Θα βάλω και φωτό.Παίζει φιν-ροτ σε χρυσόψαρο ?είναι μέρος του κάτω πίσω πτερυγίου.post-58765-0-67341500-1412000694_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ του μούλιασα 2 μπιλάκια τροφής σε βιταμίνες και τα έφαγε.Αν είναι φιν-ρότ, αφου κάθε μέρα πρέπει να του αλάζω το νερό, πως θα γίνει η θεραπεία ? δεν έχω εφεδρικό φίλτρο. :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Μην σε απασχολη η ουρα θα φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

Μην σε απασχολη η ουρα θα φτιαξει.

να του βάλω bactopur που έχω ? με τις αλαγές έχει κανείς ιδέα τι κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Οχιιι! Εγω σου ειπα τη να κανεις με τις αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Το baktopur να ξερεις επιρεαζει την βιολογια του φιλτρου σου. Η ουρα του θα φτιαξει οταν φτιαξει και το νερο σου απλα προσεχε μην μολυνθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το baktopur να ξερεις επιρεαζει την βιολογια του φιλτρου σου. Η ουρα του θα φτιαξει οταν φτιαξει και το νερο σου απλα προσεχε μην μολυνθει.

Δεν το έχω σε ενυδρείο με φίλτρο.........σε μια λεκανίτσα το έχω και αλάζω κάθε μέρα το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, για να καταλαβω, το ενυδρειο πως το στρωνεις; με τροφη και κρατας το ψαρι σε λεκανακι;

Link to comment
Share on other sites

Σουλάκι, νομίζω το ταλαιπωρείς χειρότερα το ψάρι στη λεκάνη. Βάλε το πίσω στο ενυδρείο μαζί με το άλλο, πάρε μπόλι και τελείωσες! Όπως είπε και ο Ρικ, το φιν ροτ θα φτιάξει μόνο του εφόσον το έχετε σε σωστές συνθήκες. Και αν θέλεις να το βοηθήσεις, άσε το όσο γίνεται στην ησυχία του να μην στρεσαρεται, δώστου καμιά βιταμινούλα και μελαφίξ για το φιν ροτ. Το μπακτοπουρ δεν είναι βαρυ φαρμακο για φιν ροτ λογω στρες; Μπόλι έβαλες; Αν ναι, μετρήσεις έκανες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι θεραπειες και κουραφεξαλα...

Το ψαρι το εχεις μεσα σε ΜΠΟΛ! και φυσικα θα παθει και fin rot και dropsy και της Παναγιας τα ματια...

Θα ψοφησει εκει μεσα.. αν το λυπασαι λιγο , κανε κατι πολυ απλο με το ενυδρειο... μια αγγελια για μπολι!

Αλλιως η πετα το στην λεκανη της τουαλετας ή δωστο σε καποιον αλλο.

Υ.Γ Σορρυ Σουλακι για το "υφος" του γραψιματος μου.. αλλα 4 σελιδες θεμα και το αποτελεσμα ηταν να μπει σε γυαλα..

Link to comment
Share on other sites

Σουλακι την Κυριακή θα είμαι στα μέρη σου, θέλεις να βρεθούμε να σου φέρω μπολι; Η μέχρι τότε αν μπορείς να έρθεις εσυ από τα μέρη μου...

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σουλακι μπερδευτικαν τα πραγματα...

Μου φαινεται οτι το εβγαλες απο το ενυδρειο για να το βαλεις σε "καραντινα" απο οσο καταλαβα. Επειδη το μπολ εχει πολυ μικρη ποσοτητα νερου τα πραγματα θα γινουν πολυ χειροτερα για το ψαρι....

Ή βαλτο σε 30λιτ δοχειο ή ριξτο μεσα στο 60λτ ενυδρειο μαζι με το αλλο. Βαλε μπολι, ενυσχισε τα με βακτηρια και ταιζε ελαχιστα οπως σου ειπαν τα παιδια. Κανε συχνες αλλαγες και βαζε prime στην καταλληλη υπερδοσολογια για να κανει αποτοξικοποιηση αμμωνιας - νιτρωδων. Συμφωνα με την εταιρεια δεν εμποδιζει τον κυκλο του αζωτου.Καλυτερα να εφαρμοσεις λοιπον τις συμβουλες των παιδιων στο 60λτ.

Υ.Γ.

Παντως απο την αρχη ειπε η Σουλα οτι το εβαλε σε μπολ, οταν ειδατε τη φωτογραφια το συνειδητοποιησατε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...