Jump to content

Nano Reef 30 Lt


xrnikos

Recommended Posts

Ευχαριστώ paul.asty, για sump το σκέφτηκα αλλά επειδή το ενυδρείο είναι εργοστασιακό φοβόμουνα να το τρυπήσω και οι υπόλοιπες λύσεις (κρεμαστή υπερχείλιση, diy) δεν μου πολυάρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Εστω και με DIY ή εργοστασιακη υπερχειλιση

θα σου λυσει πολυ τα χερια

επισης θα φυγει το εσωτερικο φιλτρακι

και θα αυξηθουν τα λιτρα σου (μικροτερες μεταβολες

και θα σου συγχωρεσει πιο ευκολα καποια λαθη)

τελος επιδη σε βλεπω να βαζεις

αρκετα sps

θα χρειαστεις συντομα δοσομετρικη

Link to comment
Share on other sites

Eκεί που το έστησα δεν παίζει με τίποτα να μπει sump οπότε προς το παρόν το ξεχνάω, αλλά ξέρω ότι στο μέλλον σίγουρα θα βάλώ. Τώρα για δοσομετρική το έχω στο πρόγραμμα μόνο που έχω κολλήσει στο ποια να πάρω. Έχω δει διάφορες, αυτό τον καιρό είμαι ανάμεσα σε τρεις μονές της grotech και στη jebao.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο, σαμπακι τωρα στα 50 λιτρα εφοσον δεν σε επερνε δεν πηραζει, στο επομενο!!

Δοσομετρικη παρε την jebao καθως 3 grotech ειναι πολυ πιο ακριβες...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά και το νέο σου ενυδρείο! να το χαίρεσαι φίλε μου!

βάλε και μια μαύρη πλάτη στο ενυδρείο, θα δείξει περισσότερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα κι απο εμενα!

Εχεις κανει μια πολυ ομορφη και προσεχτικη δουλεια!

Φαινεται πως εχεις και παρα πολυ γουστο μιας και το aquascaping σου ειναι φοβερο!!!

Μου αρεσει επισης το ποσο μελετημενα εχεις τοποθετησει τα κοραλια σου!!!

Μπραβο και keep posting your reef!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο, σαμπακι τωρα στα 50 λιτρα εφοσον δεν σε επερνε δεν πηραζει, στο επομενο!!

Δοσομετρικη παρε την jebao καθως 3 grotech ειναι πολυ πιο ακριβες...

+1

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο νικο και πραγματικα εχεις κανει πολυ ωραια δουλεια στο aquascape!

Πολυ ιδιαιτερο! :thumbsu:

Να το χαιρεσαι φιλε και ευχαριστουμε για τις φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι το 180λιτρο...εεεεεεεε...το 54λιτρο ήθελα να πω!!

Πως τα καταφέρνεις να τα κάνεις να δείχνεις μεγαλύτερα...μόνο εσύ το ξέρεις! :thumbsu:

Ερωτήσεις άσχετου : Στο φιλτράκι μέσα, τι υλικά έχεις? Διέκρινα διάφορα, χωρίς να μπορώ να καταλάβω ποιο ειναι τι

Σκίμερ δεν είδα. Σκοπεύεις να βάλεις?

Από ζωντανά, τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από ζωντανά έχω 2 clown 4 nassarius, 1 Trochus, 1 Tectus και από κοράλλια

Zoanthus, Ricordea Duncanopsammia Caulastrea Blastomussa Xenia Anthelia Acanthastrea Acropora tanuki Stylophora Euphyllia glabrescens Seriatopora.

Στο φίλτρο έχω βάλει υαλοβάμβακα κάτω κάτω για να μαζέψει τα πολλά, αλλά θα βγει άμεσα και μετά έχω άνθρακα αντιφοσφωρο. Από skimmer έχω ένα κρεμαστό (TMC V2 Nano Skimmer 80), μέτρια πράγματα, αν πάω σε μεγαλύτερο θα αλλαχτεί

Σχετικά με το aquascape, είχα ένα πρώτο πλάνο στο μυαλό μου πριν το στήσω, χάζεψα και αρκετές photo που με βοήθησαν πολύ και έτυχε να βρω και πολύ καλά κομμάτια βράχου για αυτό που ήθελα να φτιάξω.

Ξέρει κανείς αν μπορούμε να κολλήσουμε κάτι εκτός νερού με κόλα τύπου logo να το αφήσουμε να στεγνώσει καλά και μετά να το βάλουμε στο ενυδρείο?

Με δοσομετρική έχω σκαλώσει, δεν ξέρω πια να πάρω από τις δύο, ίσως να καταλήξω τελικά στη jebao που μου προτείνεται και εσείς.

…και μερικές photo με background

post-49599-0-97376400-1413317398_thumb.jpg

post-49599-0-97174200-1413317414_thumb.jpg

post-49599-0-59028600-1413317439_thumb.jpg

post-49599-0-83705500-1413317468_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα η τελευταια φωτογραφια ειναι πολυ πολυ καλη :bow:

Πραγματικα κανει το ενυδρειο να φαινεται μεγαλυτερο,ο τροπος που εχεις στησει το βραχο σου φιλε μου!

Με tlf που εχω κολλησει τα εκανε πραγματικα ενα τα βραχια.Αν βρεις καποια σημεια που να δενουν μεταξυ τους ειναι ακομα πιο ευκολα τα πραγματα. :thumbsu: Για να ειμαι ειλικρινης,στο δικο μου ενυδρειο και με βαση τα προσωπικα μου κριτηρια δεν θα χρησιμοποιουσα logo.

Πολυ καλη επιλογη η jebao,μεγεια!

Link to comment
Share on other sites

TLF Μιχαλη;; Γιατι με ενδιαφερη και δεν μου βγαινουν τα γραμματα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Δεν θέλω να κολλήσω βράχια, για αυτά έχω της tunze και την D-D, φτιάχνω ένα ats και χρησιμοποίησα μια κυανοακρυλικη κόλλα του εμπορίου. Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά θέλω να το σιγουρέψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα τη μεταφορά από το 30λιτρο υπήρχε μια xenia η οποία είχε κολλήσει στο τζάμι και αποφάσισα να την πάρω και να την κολλήσω σε κάποιο δικό της βραχάκι στο νέο ενυδρείο. Την έπιασα με ένα ξυλάκι και με λάστιχο με το βράχο αλλά σήμερα διαπίστωσα ότι ένα κομμάτι της λείπει. Αν την τράβηξε και ο κυκλοφοριτής να υποθέσω ότι σε μερικούς μήνες θα γίνει xenia farm το ενυδρείο??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Πλέον το σύστημα τρέχει με "δοσομετρική", αγοράστηκαν 3 μονές δοσομετρικές της grotech και σκόνες fauna marin. Έπεσε το σχετικό διάβασμα των θεμάτων στο forum είδα και τα videakia από την παρουσίαση της light balling method και ετοιμάστηκαν τα ζουμιά. Έχουμε και κάποιες τελευταίες προσθήκες από σκληρά κυρίως. Ακολουθεί φωτορεπορτάζ...

post-49599-0-35561700-1416166172_thumb.jpg

post-49599-0-68220900-1416166185_thumb.jpg

post-49599-0-10435800-1416166193_thumb.jpg

post-49599-0-33401900-1416166202_thumb.jpg

post-49599-0-29263800-1416166213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...