Jump to content

Σχεδόν Έτοιμος


BabisG13

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα.
Με λένε Μπάμπη είμαι κάτοχος ενός γλυκού ενυδρείου 90lt Αμαζονίου εδώ και ένα χρόνο περίπου,όπου μέσα ζουν τα παρακάτω:
>ζευγάρι Mikrogeophagus ramirezi (blue ram)
>αρσενικό apistogramma cacatuoides double red (είχα και θηλυκό μέχρι που αποφάσισε στις διακοπές μου να πηδείξει εκτός ενυδρείου)
> 4 albino corydoras
> 6 neon tetra
> 2 harlequin rasbora
> και ένα μοσχάρι 13 εκατοστών synodontis eupterus (που πρέπει να φύγει επειγόντως γιατί το βράδυ που όλα "κοιμούνται" αυτός ξυπνάει και τρώει οτιδήποτε χωράει πλέον στο στόμα του.

Είχα πριν λίγο καιρό,μία αρχική επαφή με θαλασσινό ενός φίλου και επειδή πλέον το γλυκό μου φαίνεται πιο βαρετό και από το να βλέπω δυο σαλιγκάρια σε αναπαραγωγή,αποφάσισα να ξεκινήσω και εγώ τα αλάτια.
Έτσι κατέληξα σε κάτι το οποίο θα ήταν οικονομικό στην κατασκευή του και στην συντήρησή του.
Αρχικά σκεφτόμουν κάτι σε έναν κύβο 30 λίτρων το πολύ,ούτε sump μόνο skimmerάκι πλάτης καμιά chaeto πολλές αλλαγές νερού κτλ.
Δεν άργησα βέβαια να καταλάβω πως απλά κοροϊδευα τον εαυτό μου όταν σκεφτόμουν θαλασσινό με low budget και έτσι μέχρι τώρα μου έχουν φύγει 400-500 € και ακόμα δεν έχει βραχεί o 100lt κύβος + 70 λίτρα sump.
Έχει φτιαχτεί εξολοκλήρου από εμένα,δεν έχει βάλει κανένας ούτε το δαχτυλάκι του πάνω στο ενυδρείο ή στην φιλοσοφία που θα ακολουθήσει.Επειδή δεν είναι εδώ ο κατάλληλος χώρος,θα ανοίξω ένα θεματάκι να κάνω μία μικρή παρουσίαση του τι έχω κάνει μέχρι τώρα.

Και πάλι καλώς σας βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φιρουμ μας.

Καταρχην θα πω οτι το ενυδρειο που εχεις του γλυκου δεν ειναι Αμαζονιου μιας και δεν ειναι ολα τα ψαρια που εχεις μεσα απο εκει.

Για το θαλασσινο δεν ξερω να σου πω τιποτα.

Επειδη εδω ειναι η κατηγορια του καλωσορισματος και μετα απο μερικες μερες το θεμα κλειδωνει,ανοιξε ενα νεο θεμα στην καταλληλη κατηγορια του φορουμ για να συζητηθουν εκει οι αποριες σου.

Και παλι καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Με λένε Μπάμπη είμαι κάτοχος ενός γλυκού ενυδρείου 90lt Αμαζονίου εδώ και ένα χρόνο περίπου,όπου μέσα ζουν τα παρακάτω:

>ζευγάρι Mikrogeophagus ramirezi (blue ram)

>αρσενικό apistogramma cacatuoides double red (είχα και θηλυκό μέχρι που αποφάσισε στις διακοπές μου να πηδείξει εκτός ενυδρείου)

> 4 albino corydoras

> 6 neon tetra

> 2 harlequin rasbora

> και ένα μοσχάρι 13 εκατοστών synodontis eupterus (που πρέπει να φύγει επειγόντως γιατί το βράδυ που όλα "κοιμούνται" αυτός ξυπνάει και τρώει οτιδήποτε χωράει πλέον στο στόμα του.

Είχα πριν λίγο καιρό,μία αρχική επαφή με θαλασσινό ενός φίλου και επειδή πλέον το γλυκό μου φαίνεται πιο βαρετό και από το να βλέπω δυο σαλιγκάρια σε αναπαραγωγή,αποφάσισα να ξεκινήσω και εγώ τα αλάτια.

Έτσι κατέληξα σε κάτι το οποίο θα ήταν οικονομικό στην κατασκευή του και στην συντήρησή του.

Αρχικά σκεφτόμουν κάτι σε έναν κύβο 30 λίτρων το πολύ,ούτε sump μόνο skimmerάκι πλάτης καμιά chaeto πολλές αλλαγές νερού κτλ.

Δεν άργησα βέβαια να καταλάβω πως απλά κοροϊδευα τον εαυτό μου όταν σκεφτόμουν θαλασσινό με low budget και έτσι μέχρι τώρα μου έχουν φύγει 400-500 € και ακόμα δεν έχει βραχεί o 100lt κύβος + 70 λίτρα sump.

Έχει φτιαχτεί εξολοκλήρου από εμένα,δεν έχει βάλει κανένας ούτε το δαχτυλάκι του πάνω στο ενυδρείο ή στην φιλοσοφία που θα ακολουθήσει.Επειδή δεν είναι εδώ ο κατάλληλος χώρος,θα ανοίξω ένα θεματάκι να κάνω μία μικρή παρουσίαση του τι έχω κάνει μέχρι τώρα.

Και πάλι καλώς σας βρήκα.

:hysterical: Ετσι κανει το μοσχαρι.

Καλως ηρθες στην παρεα μας

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλα το ξεκινησες αλλα μου το χαλασες στο τελος! Δεν πειραζει ας ειναι κι ετσι! :P Καλως ηρθες κι απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα πω οτι το ενυδρειο που εχεις του γλυκου δεν ειναι Αμαζονιου μιας και δεν ειναι ολα τα ψαρια που εχεις μεσα απο εκει.

Ξεκίνησε σαν αποκλειστικά Αμαζονίου,αλλά με τον καιρό το φόρτωσα με κάποια ψάρια ενός γνωστού που θα τα πέταγε λεκάνη και αναγκαστικά τα μπέρδεψα.

Μόνο το γατόψαρο είναι δική μου ευθύνη που μου έμεινε από ένα ενυδρείο με Αφρικάνες που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στα ΑΖ φίλε! Για μένα, δεν είναι τόσο σημαντικό αν το ενυδρείο είναι Αμαζονίου, βορείου Αμερικής, ασιατικό κλπ, αλλά τα ψαράκια που βρίσκονται μέσα σε αυτό να απολαμβάνουν τις συνθήκες που χρειάζονται (λίτρα, τιμές νερού, θερμοκρασία, συγκάτοικοι, σε ομάδα ή οχι, κλπ).

Καλή διάθεση να υπάρχει και όλα γίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή διαμονή!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...