Jump to content

Nano 100Lt + 70 Sump


BabisG13

Recommended Posts

Προέρχομαι από τον χώρο τον ερπετών και μέχρι τώρα ότι ειχα φτιάξει για τα ζωάκια μου ήταν με τα χέρια μου και πιστεύω με πολύ μεγάλη επιτυχία και λειτουργικότητα για να δημιουργήσω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης των ερπετών μου.
Μετά από έρευνα πολλών μηνών για υπερχειλήσεις,sump,ats,αντλίες,κυκλοφορητές και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε,κατέλειξα στο παρακάτω όργιο.
Όλη η κατασκευή που θα δείτε έχει γίνει στο χέρι,από τα τζάμια,υδραυλικά,ξύλα,κόψε,βάψε,κόλλημα, μοντάρισμα,μελέτη,εκτός από τον μεταλικό σκελετό του επίπλου,που τον έφτιαξε γνωστός σιδεράς μου.
Δυστυχώς ακόμα δεν έχει μπει νερό μέσα,γιατί έμεινα άνεργος για λίγο καιρό,αλλα ξαναξεκινάω δουλειά σύντομα και πιστεύω πως θα παρει μπροστά το ενυδρείο σε κανένα μήνα.
Οτιδήποτε παρατηρήσεις,σχόλια,υποδείξεις για την κατασκευή,καλό θα ήταν να μου τα πείτε τώρα,πρωτού μπει νερό μέσα και μετά είναι δυσκολη η αλλαγή πιθανών προβλημάτων.

Και για να μην μακρηγορούμε:

photo1_zps4092c9cd.jpg

Το ενυδρείο είναι κατασκευασμένο με 10mm ρονταρισμένα τζάμια περιμετρικά και πάτος έχει χρησιμοποιηθεί ας το πούμε "triplex" τζάμι (στην ουσία είναι 2 x 5mm με μεμβράνη ενδιάμεσα) το οποίο είναι πολύ πιο ανθεκτικό από ένα απλό τζάμι 10mm και πολύ πιο οικονομικό από ένα tempered τζάμι.
Η πλάτη είναι και αυτή 10mm μαύρο τζάμι με 5 cm μικρότερο ύψος από τα υπόλοιπα για να εξυπηρετήσει τον σκοπό της υπερχείλησης.
Οι εξωτερικές διαστάσεις του είναι 45 x 45 x 53 cm και δίνει σχεδόν 100 λίτρα οφέλιμο.

Ο σκελετός είναι φτιαγμένος απο 25mm κοιλοδοκό με 2mm πάχος και όλο αυτό έχει ντυθεί με κόντρα πλακε θαλάσσης,βαμμένο με ανθρακί μεταλλικό ματ χρώμα (3 χέρια αστάρι και 4χέρια το χρώμα)
photo2_zps4ab53586.jpg

photo3_zps176eddc6.jpg

photo4_zps1a9f0148.jpg

photo5_zpsc4ea9995.jpg

photo6_zpsecc4b722.jpg

photo7_zps8f794dd3.jpg

Το φωτιστικό που θα χρησιμοποιηθεί και πιστεύω πως θα υπερκαλύψει τις ανάγκες του ενυδρείου μου είναι αγορασμένο από japan μεριά και είναι LED full spectrum 165watt με 80ρηδες φακούς αν δεν κάνω λάθος
(δουλεμένο από πολλούς με εντυπωσιακά αποτελέσματα).
Η θέση του θα αλλάξει και λογικά θα κρεμαστεί από κάποια κατασκευή που θα φτιάξω ή κατευθείαν από το ταβάνι.

photo8_zps582779d0.jpg


photo10_zps0e29293c.jpg

Το skimmer είναι δωρεά φίλου (Red Sea Prizm deluxe) και καλύπτει μέχρι 150 λίτρα ενυδρείο.
Δεν γνωρίζω αν δουλεύει καλά το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά και καλά να μην δουλεύει,πρώτον υπάρχει τεράστιο ATS για να καλύψει τις τυχόν απώλεις του skimmer και δεύτερον,παρόλο που δεν του φαίνεται,υπάρχει υπέρ αρκετός χώρος μέσα στο sump για να βάλω ένα μεγαλύτερο skimmer αργότερα αν χρειαστεί.

photo11_zpsa7c4ee6a.jpg

Το sump έχει διαστάσεις περίπου 43 x 43 x 43cm και έχουν χρησιμοποιηθεί περιμετρικά 6mm τζάμια και πάτος 10mm triplex (ιδίας κατασκευής με το main)
Καθαρά θα κυκλοφορούν περίπου 65 - 70 λίτρα νερού στα τρία διαμερίσματα που έχει.

photo12_zpsce91ff72.jpg

photo13_zps4645f75f.jpg

Το ATS είναι προσωρινά τοποθετημένο μέσα,αλλα το έβγαλα μια φωτό για να πάρετε μια ιδέα το πως θα λειτουργεί.
Έχει μία απόδοση που φτάνει τα 900 λίτρα την ώρα,αλλά αν χρειάζεται και μεγαλύτερη ροή με το "άνοιγμα" στη σχισμή του σωλήνα που μπάινει η σίτα θα μπορούσα έυκολα να πιάσω τα διπλά-τριπλά ή οτι χρειάζεται.
Διαστάσεις σίτας είναι 20 x 30cm και η λάμπα που θα χρησιμοποιήσω είναι μία απλή philips 23w 1450lm 6500K

photo14_zps228f8e90.jpg

Η υπερχείληση κατέλειξε σε μπαλκόνι στην πλάτη για οικονομία χώρου στο main και με 2 durso pipes κατεβάζω αν χρειαστεί μέχρι και 4500 λίτρα από την κάθε μία.
Η αριστερή στην φωτό θα δουλεύει full siphon και η λειτουργία της δεξιάς είναι καθαρά ρυθμιστική για την κύρια αποχέτευση και σίγουρα δουλεύει και σαν ασφαλείας σε περίπτωση οποιασδήποτε βλάβης.
Στην μέση είναι η επιστροφή που στην άλλη της άκρη έχει μία sicce syncra 3.0 και μου ανεβάζει μαζί με τις απώλειες από γωνίες-Ταυ περίπου 2500 λίτρα την ώρα.

photo15_zps0ad92a02.jpg

Το καπάκι στο μπαλκόνι της υπερχείλησης από μαύρο plexi,είναι καθαρά για λόγους μείωσης εξάτμισης νερού και θορύβου,αν και από θόρυβο και χωρίς καπάκι δεν ακούγεται ούτε φυσαλίδα.

photo16_zpsd1b29a72.jpg

photo18_zpsbc231521.jpg

Με coast to coast weir χωρίς δόντια πιστεύω πως πολλοί θα έχετε τις ενστάσεις σας ως προς το πώς θα αποφύγω να μου "καταπίνει" το sump ψάρια-σαλιγκάρια κλπ.
Παρόλο που είναι μόλις 16mm ύψος το κενό,γνωρίζω τον κίνδυνο αλλά είμαι διατεθειμένος να πάρω αυτό το ρίσκο για να έχω όσο το δυνατόν καλύτερο και αθόρυβο surface skimming στο ενυδρειάκι μου.
Και αν τελικά βγαινουν καθημερινά τα ψάρια στο overflow box πάντα μπορούν να μπουν δοντια και να διορθωθεί η κατάσταση.
photo19_zps5f806ebe.jpg

photo20_zps4769d30c.jpg

Κυκλοφορία θα πραγματοποιηθεί από τρεις Tunze 6015 που λογικά θα καλύπτουν τις ανάγκες του ενυδρείου.

Το μόνο που μου λείπει τώρα είναι αλατάκι,αραγωνίτης,βράχος και ξεκινάω.

Ότι συμβουλές από τους συμφορουμίτες σίγουρα θα αποτελούσαν μεγάλη βοήθεια για εμένα.

Περιμένω τις γνώμες σας.

Έγινε επεξεργασία - BabisG13
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μελετη και μπραβο σου, καλη αρχη σου ευχομαι οπως επισεις να μην ξαναμεινεις απι δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερη κατασκευη!! :bow::bow:

Ολα ειναι τελεια και πιστευω

πως θα φτοιαξεις ενα φοβερο ενυδρειο

Το μονο που θα σου πω

ειναι πως το φως ισως χρειαζεται

να το σηκωσεις λιγο πιο ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη δουλειά φιλε, τι να πω... :thumbsu:

Το skimmer που εχεις το εχω κι εγω και δουλευει μια χαρά, ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Αν εχεις και το media box βάζεις και λιγο ανθρακα-αντιφως και εισαι κομπλέ.

Το φωτιστικό μονο να ανεβάσεις ψηλά γιατι ειναι πολυ δυνατό.

Μπράβο και παλι μπράβο! :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και πιο πάνω οτι θα φτιάξω κάποια βάση από πίσω είτε θα το κρεμάσω από ταβάνι να τελειώνω.
Για λόγους φωτογράφισης στήθηκε εκεί.
Ευχαριστώ πάντως και χαιρομαι που αρέσει γιατί πραγματικά έχω φτύσει αίμα και μελέτη μηνών για να φτάσω εδώ που είμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μια πολυ καλη αρχη για μια καλητερη συνεχεια.

Αν μπορεις μονο να παει ολο λιγο πιο αρηστερα να μην ειναι πολυ κοντα στο καλοριφερ.

Link to comment
Share on other sites

πολλα συγχαρητηρια!!!

η μελετη και η εφαρμογη πολυ καλη! Προσεξε μονο το ΑΤS μηπως πεταει νερο εκτος σαμπ οταν το ξεκινησεις.

καλογεμιστο!

Link to comment
Share on other sites

Λεφτά για ενυδρείο θα βρούμε φίλε μου,για πετρέλαιο δεν νομίζω να βρούμε... :lolu: :lolu: :lolu:
Γενικά όμως θα το πάω μισο μέτρο τουλάχιστον πιο αριστερα αν μπει και πετρέλαιο.
Για το ATS για αυτό έγραψα οτι μέχρι 900 λίτρα την ώρα είμαι κομπλέ γιατί δεν πιτσιλάει ούτε σταγόνα,αλλά μόλις πατάω τα 1000 λ/ω κάνει μπάνιο όλο το έπιπλο,το σαλόνι το πεζοδρόμιο από κάτω και το καφενείο απέναντι.
Αλλά είτε έτσι,είτε αλλιώς ετοιμάζω καπάκι από plexi που θα μπαίνει φορετό από πάνω και θα φτάνει κανα δυο εκατοστά από την επιφάνεια του νερού.Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο το plexi glass ,περίπου 2mm πάχος υπολογίζω για να είναι και ελαφρύ,θα κόβει φως/ακτινοβολία από τη σίτα.
Έχει κάποιος τέτοιες γνώσεις να μου λύσει την απορία???

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μελετη και μπραβο σου, καλη αρχη σου ευχομαι οπως επισεις να μην ξαναμεινεις απι δουλεια.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την ευχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτο ελπίζω...
Θα δείξει.Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε BabisG13 μου αρέσει πολύ η παρουσίαση σου, μα ακόμα περισσότερο η μελετημένη δουλεία που έχεις κάνει!

Να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά με την δουλεία σου, μιας και χωρίς αυτό δεν μπορούμε να υλοποιήσουμε αυτό το υγιές χόμπυ (μόνο αν πιάσουμε το τζοκερ).

Καλή συνέχεια και κράτα όσο μπορείς τον ενθουσιασμό σου, ψηλά!

Όταν θα μπουν ζωντανά μην ξεχάσεις να μας δώσεις ένα feed back για τον φωτισμό που χρησιμοποιείς!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε πολύ όμορφη παρουσίαση.......

Στην πορεία να αλλάξεις μόνο το σκιμμερ διότι δεν καλύπτει ούτε 50ρι Ενυδρειο τι συγκεκριμένο μοντέλο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν δωρεάν το συγκεκριμένο,θα του δώσω μία ευκαιρία προς το παρόν.
Άλλωστε θα παίξει και το ATS που για τα δεδομένα του ενυδρείου μου είναι λίγο υπερβολικό το μέγεθος που το έχω φτιάξει,αλλά λογικά δεν νομίζω να επηρεάσει και τόσο η απόδοση του skimmer αν δεν είναι καλή.
Πιο πολύ βοηθητική θα είναι η δουλειά του.
Αλλά σίγουρα αργότερα θα μπει κάτι καλύτερο από αυτη την @@ριά.
Ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στο Aquazone και σε ευχαριστούμε για την υπεροχη παρουσίαση σου :) .

Πολυ μελετημένη δουλεια, πολυ καλο το αποτέλεσμα, ειδικα για καποιον που δεν εχει εμπειρια απο πριν, και εχεις ενα πολυ ωραιο συνολο που θα χαρείς στο προσεχές μελλον.

Σχόλια πανω στο ολο συστημα σου:

- Το ATS μου φαινετε αρκετα μεγαλο για τα λιτρα σου, βεβαια θα το δεις στην πραξη αλλα κρατά αυτη τη σκέψη.

- Το μπαλκονι ωραια ιδεα, πολυ ωραια βασικα αλλα επειδη το σπιτι εχει παιδια, θελει κάγκελα :P

- Το φωτιστικό σου ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ δυνατό για τα λιτρα σου και θελεις να του δώσεις και καποιο παραπανω υψος. Ειναι dimmable το συγκεκριμενο φωτιστικό; Το οτι ειναι made in japan συμαινει πολλα κανταρια σε θεματα αξιοπιστίας αλλα πρεπει να μας δώσεις ποιο πολλες πληροφοριες.

- Για skimmer ισως ενα αλλο θα ηταν καλυτερη επιλογή, αλλα για αρχη και δεδομένου οτι ειναι δωρεάν μας κανει, μην το αμελησεις ομως.

Αυτα για τωρα, σου ευχομαι τα καλυτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα φιλε!!

Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια!! Πολλα μπραβο και σε ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας :)

Για το σκιμμερ οτι ειπαν τα παιδια, αμα δεν σου κανει απλα το αλλαζεις...

Για το ΑΤΣ εχε το νου σου γιατι εαν ειναι πολυ μεγαλο για της αναγκες ενος ενυδρειου απλα δεν λειτουργη, ειναι υπο πειραματισμο ακομα τετοια σχεδια...

Για το φωτιστηκο περιμενω εντυπωσεις γιατι με εχει φαει πολλες φορες το δαχτυλο μου να το παρω αλλα θα ηθελα να δω πως παει καπου αλλου πρωτα, οποτε περιμενω εντυπωσεις. Σηκωσετο ψηλα οταν μπορεσεις και ξεκινα το δε πολυ χαμηλη ενταση στην αρχη και σιγα σιγα φταστο μεχρι εκει που πρεπει γιατι ειναι πολυ δυνατο!

Σου ευχωμαο και οτι καλητερο στα εργασιακα, ολοι περναμε δυσκολα αυτες τις μερες, αλλα ας ειμαστε αισιοδοξοι :)

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακή δουλειά . Μπράβο σου. Θα ηθελα να δω και ενα build thread για την κατασκευη αν εχεις κρατησει υλικο.

Το ATS οπως σου ειπαν καλυτερα να το πας με βαση τις αναγκες σου, (δηλ ταισμα προβλεπομενο = μεγεθος σιτας x ροη x φωτισμος) αλλιως μπορει να μην εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα και η αλγη να διαλυεται ή να μην πιανει. Υπαρχει οδηγος για αυτο.

Για το πιτσιλισμα εχω δει πατεντα με ενα κομματι μαυρη σακουλα που τη διπλωνεις πανω απο τη σωληνα. Ετσι γλυφει το νερο και δεν περναει φως να σου πιασει αλγη στην εξοδο του σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Το ATS επέλεξα να το κάνω αρκετά μεγαλύτερο από τις ανάγκες μου γιατί στην πορεία,αν είναι υπερβολικό το μέγεθος,
(διαστάσεις σίτας 20x25)
μπορώ είτε να κόψω τη σίτα σε όποιο μέγεθος θέλω και χρειάζομαι,είτε να μειώσω με πολλούς τρόπους τη ροή από το σωλήνα που πέφτει το νερό ωστε να έχω πολύ μικρότερη επιφάνεια με άλγη,πάνω στη σίτα.Το μεγάλο μικραίνει πανεύκολα,το μικρό για να μεγαλώσει θα ήθελα από την αρχή καινούριο ATS.
Το φωτιστικό έχει τα εξής χαρακτηριστικά:


Specifications :

--Dimmable 55PCS 3W Bridgelux LEDs

--2 dimmers control blue and white LEDs separately

--Dimmer one controls : 12PCS Royal Blue 440-450nm, and 15PCS Blue 450-460nm

--Dimmer two controls : 8PCS cool white~14000K, 6PCS neutral white~7500K, 6PCS warm white~3500K, 2PCS red~660nm. 2PCS green~520nm, 4PCS violet~420nm.

--2PCS Power cord and 2PCS turn ON/OFF switches control each dimmer separately .

--Dimming Range: 0%-100%

--Warranty: 5years

--LIfespan: ≥80,000 hours

--Voltage: 85-265V

--Operating Frequency: 50Hz/60Hz
--Working Temperature: -20 to 40 ℃

--Dimension : 400x215x65mm (15.7x8.5x2.56inches )

-- Lighting angle : 90 degrees LED

Το συγκεκριμένο το πήρε καλός μου φίλος X2 βέβαια και το δουλεύει σε 400 λίτρα με εντυπωσιακά αποτελέσματα μέχρι στιγμής.
Η αντοχή του στο χρόνο σίγουρα είναι ένα θέμα,αλλά στην τιμή που το πήρα (σε auction) θα μπορούσα να το αλλάζω κάθε δύο χρόνια και πάλι να είμαι κερδισμένος σε σχέση με τις φθορίου.
Η θέση του ,ξαναλέω,εννοείται οτι θα αλλάξει γιατί στα 165W που δουλεύει,αν το άφηνα εκεί από το πρωί,θα έριχνα λίγο καρότο,λίγο σέλινο και θα έτρωγα θαλασσινά για μεσημεριανό.

Για το κάλυμμα του ATS σκεφτόμουν ένα απλό Π από plexi διάφανο.

Δυστυχώς δεν έχω πολύ υλικό από την διαδικασία,γιατί δεν κρατιόμουν να το δώ ολοκληρωμένο και έπεφτε τρελή δουλειά μέρα με τη μέρα,αλλά σιγουρα κάπως θα βρώ αρκετές λεπτομέριες να μοιραστώ μαζί σας.(Ίσως κάποιες extra φωτογραφίες)

Για το μπαλκόνι έχεις απόλυτο δίκιο,αλλά θα εξαντλήσω όλες τις υπόλοιπες λύσεις πρώτα,προτού κόψω την κυκλοφορία στην μέση με δόντια.
Σε αυτό το κομμάτι,υπάρχει ένα τεχνικό ρίσκο που πήρα όταν ήταν ακόμα στα χαρτιά το όλο θέμα,το οποίο είναι το εξής:
Όταν έφτιαξα την υπερχείλιση,υπολόγισα το maximum ύψος νερού του main,ότι ήθελα να φτάσει όσο πιο ψηλά γίνεται.Έτσι με coast to coast χωρίς δόντια,το έφτιαξα να φτάνει το πολύ 1 εκατοστό από το να ξεχειλίσει.Αν τώρα του βάλω δόντια θα μειώσω την ροή που θα πέφτει στο μπαλκόνι και θα φουσκώσει το νερό τουλάχιστον 6-7mm για να καταφέρει να περνάει με τον ίδιο ρυθμό.Όλο αυτό μπορεί να αλλάξει αν ξεκολλήσω το πάνω μέρος της μαύρης πλάτης (το οποίο είναι 10mm μαύρο plexi) και την ξανακολλήσω τούμπα.Το έιχα φτιάξει με μία μικρή διαφορά στις διαστάσεις για την περίπτωση που ήθελα να κατεβάσω την στάθμη στο main και συνεπώς να μπορώ άφοβα να βάλω δόντια στο weir.Επειδή είναι μία διαδικασία που βαριέμαι να κάνω,θα γίνει μόνο και εφόσον έχω εξαντλήσει όλες τις πιθανές και αναίμακτες λύσεις.Προς το παρών έλεγα να το δοκιμάσω με απλά προστατευτικά στις durso,και αν φύγει και κανένας ψάρης μέσα στο μπαλκόνι,δε θα πάει και πουθενά.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και πολύ περισσότερο για τις υποδείξεις.
Γνώμη μου είναι οτι οι υποδείξεις και τα "καλοπροαίρετα" αρνητικά σχόλια είναι πιο χρήσιμα από τα καλά λόγια,
άλλωστε σου έρχονται καινούριες ιδέες όταν παρουσιάζονται καινούρια προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία - BabisG13
Link to comment
Share on other sites

Φωτιστικό με 5 (!!) χρονια εγγύηση και Led ειναι η πρωτη φορα που το βλεπω (!). Το made in japan τα λεει ολα.. Εδω μάλιστα να το σκεφτώ για τα led, γιατι δικη μου γνωμη ειναι οτι ολα τα led φωτιστικά τετοια εγγύηση πρεπει να εχουν, και οχι λεμε 50.000 ωρες ζωης αλλα ...1 χρονο εγγύηση... Ετσι η οποια εταιρια μου λεει ουσιαστικα οτι δεν εμπιστεύεται η ιδια τα προϊόντα της και το 50.000 ωρες ζωης ειναι κατι το πολυ γενικό που ουτε η ιδια το πολυπιστευει.. Βγάζω τα παράπονα μου για το ολο θεμα φωτιστικών led... :P

Α και το κατι αλλο επισης που λεει, 80.000ωρες με μάξιμουμ 40 βαθμούς Κελσίου. Τεράστια αληθεια. Μήπως εχεις καποιο link; Φαινετε πολλα υποσχόμενο το φωτιστικό σου :)

Σωστο το σχόλιο σου για το ATS και το μέγεθος, αλλα γενικα ειναι πολυ μεγαλο για τα λιτρα σου ακομα και με γυμνό ματι. Απλα κρατά το στα υποψην. Σαν κάλυμμα το Π που προτείνεις φαινετε σωστη ιδεα, απλα πρεπει να ειναι ετσι φτιαγμένο να αφαιρείται ευκολα οταν χρειαζετε. Τα κάγκελα θεωρω πως δεν θα τα γλιτώσεις, γιατι καποια μίκρα ψαρακια ολο και θα φεύγουν μεσα και θα ανάγκασει να τα ψαρευεις καθε τρεις και λιγο. Ενω οντως οταν εχεις στόχο να τελειώσεις γρηγορα, οι φωτογραφιες ειναι το τελευταιοοοοοο πράγμα που θα σε ενδιαφερει να εχεις :P

Να εχεις καλη συνεχεια στα ζωντανα σου οταν ελθει η ώρα αντίστοιχη της οργάνωσης και της δουλειάς στο "άψυχο" τμήμα που εχεις κανει και θα κανεις!!

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις,η αλήθεια είναι οτι και 20 χρόνια εγγύηση να είχε,δεν πρόκειται να καθόμουν να ασχοληθώ να στείλω στην China το φωτιστικό για να το ελέγξουν και ίσως να μου το στείλουν επισκευασμένο.ή ακόμα και αντικατάσταση να κάνουν.
Τα έξοδα αποστολής από εδώ προς τα εκεί παίζει να είναι και μεγαλύτερα απο το κόστος του φωτιστικού.Άσε και το χρόνο που θα μείνεις χωρίς φωτιστικό.
Το link είναι αυτό αν ενδιαφέρεσαι.Ο τυπος που το έχει είναι απίστευτα εξυπηρετικός και θα κάνει τα πάντα για να "φύγεις" ικανοποιημένος.Τον φίλο μου τον έβαλα να τα πάρει από αυτόν και χωρίς πλειστηριασμό,μόνο με παζάρια του έκοψε και για τα δύο γύρω στα 50€ μόνο που πλήρωσε άλλα 30€ έξοδα αποστολής περίπου για EMS και τα είχε μέσα σε 4 μέρες στο σπίτι του.Ούτε τελωνεία,ούτε ταλαιπωρία.
Προσοχή!!!Για κανένα λόγο DHL ή οποιαδήποτε άλλη ιδωτική courier.Ζητάνε + 110 € από την ώρα που θα έρθει Ελλάδα για εκτελωνισμούς κτλ.
EMS μόνο!!!
Αν ψάξεις και λίγο αυτά που πουλάει,έχει και πολύ ωραίες λάμπες led για ATS.

Αυτό πως σου φαίνεται για εύκολη αφαίρεση από το ATS?Δύο απλά βεντουζάκια από θερμοστάτη πάνω στο σωλήνα της σίτας και θα μπαινοβγαίνει φορετό από πάνω το Π.(Ακόμα το plexi δεν το έχω φτιάξει γιατί no money no honey) αλλά καταλαβαίνεις πως θα πάει στο περίπου.

photo_zps211f146e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό φαινετε ωραιο οπως και να εχει, με αρκετα καλη τιμη και στην πραξη θα φανεί πως θα τα παει. Ειχα την εντυπωση οτι ειναι made in japan που ειχες πει στην αρχη αλλα τελικα ειναι κινέζικο. Ολα πια φτιάχνονται στην Κίνα, αλλα όσα ειναι Japan ειναι αθάνατα.. Για αυτο ενθουσιάστηκα αλλα τελικα δεν..

Ναι φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να το στειλης πίσω, αλλα και μονο που το αναφέρει ειναι τίμιο. Ευχαριστούμε για τις έξτρα πληροφοριες για το φωτιστικό παντως, σίγουρα θα φανούν χρήσιμες σε καποια παιδια.

Ωραια η ιδεα με τις βεντουζες, αλλα αμα φύγουν και ολα θα γίνουν μούσκεμα τι κανεις; Καλυτερα κανε κατι ποιο σταθερό και σίγουρο, γνωμη μου παντα ;) .

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πιστεύω πως αυτό για τα China-Japan,είναι ένας απλός μύθος.Δεν μιλάω βέβαια για τις φτηνές απομιμήσεις γνωστών προιόντων γιατί εκεί το ξεφτιλίζουν το θέμα.
Bridgelux Led χρησιμοποίησαν στο συγκεκριμένο,που στην ουσία αυτό που με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία των Led τουλάχιστον ως προς την απόδοση και την αντοχή.
Αν το είχαν συναρμολογήσει στην Ιαπωνία,δηλαδή,τι το καλύτερο θα είχαν κάνει?
Θα έκαναν τις ενώσεις με μεγαλύτερη αγάπη? :bigemo_harabe_net-162::bigemo_harabe_net-143:
Είναι καθαρά λαχείο όταν αγοράζουμε κάτι από 8.000 χλμ μακριά χωρίς να το έχουμε δει από κοντα τουλάχιστον.
Η δουλειά που φαίνεται να έχει γίνει πάνω στο εν λόγω φωτιστικό,είναι άκρως ικανοποιητική και προσεγμένη.
Το μόνο που ίσως χρειαστεί αλλαγή κάποια στιγμή,είναι τα δύο ανεμιστηράκια που κάνουν λίγο παραπάνω θόρυβο (για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον) με δύο super silent από υπολογιστή και τελειώνουν τα προβλήματά μου εκεί.
Κατά τα άλλα είναι άψογο για κινεζιά!

Έγινε επεξεργασία - BabisG13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...