Jump to content

Nano 100Lt + 70 Sump


BabisG13

Recommended Posts

Ναι.
Όταν μπει ο ζωντανός βράχος,θα αφαιρεθεί σιγά σιγα,
μιας και δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να πιάνει χώρο μέσα στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινετε το sump, αλλα βάλε την αλλη φορα της φωτογραφιες ίσιες γιατι ειναι πολυ κουραστικό ετσι και δεν ασχολήθηκα ιδιαιτερα.

Δικη μου γνωμη ειναι οτι ο βραχος κατω συνηθως δεν προσφέρει και κατι ιδιαίτερο αν απο πανω (στο κύριο) ειναι ολα σωστα. Επισης πρόσεξε το egg-grate που εχεις βάλει στο βυθό γιατι θα πιάσει ολη τη βρωμια εκει και δεν θα επιτρέπει να γυρίζει με τη ροη, με αποτέλεσματα οχι καλα. Εχει ακομα δουλεια να στρώσει αλλα ειναι απλα θεμα χρονου. Καλη συνεχεια :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Για το egg-grate να σου πω την αλήθεια και εγώ το διαπίστωσα από τώρα που θεωρητικά είναι καθαρό το sump ακόμα.
Οτι μπιχλίτσα υπάρχει,πάει και κάθεται εκεί αναμεσα.Υπ'αρχει κάποιος άλλος τρόπος να βάλω το egg-grate,ή δεν χρειάζεται?
Για τις φωτογραφίες δεν ξέρω παιδιά εσείς τι βλέπετε!Εγώ ολόισιες τις έχω βάλει.Ή τουλάχιστον έτσι τις βλέπω μόνο εγώ.Τι εννοείς να τις βάλω ίσιες?

Link to comment
Share on other sites

εγω τις βλεπω κανονικα τις φωτογραφιες μου αρεσει πολυ η δουλεια σου μπραβο εγω στην θεση σου θα εβγαζα τελειως το egg-grate για να μπορω να καθαριζω το σαμπ στην αλλαγη νερου, σωστα θα πραξεις μολις βαλεις πανω βραχο να βγαλεις το βιολογικο υλικο κατα αλλα μια χαρα εισαι συνεχισε ετσι

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα λεει ο Λυκουργος, το egg grate το εχουμε μονο για να στηρίξουμε πραγματα που δεν μπορουμε με αλλο τροπο.

Τωρα παντως θα με τρελαίνετε.. εγω γιατι βλεπω τις τρεις πρώτες φωτογραφιες ανάποδα;;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Σας φαινετε ίσια;

Link to comment
Share on other sites

Από ipad βλέπω οτι είναι η φωτό.Σε υπολογιστή πάλι στραβά στις βγάζει?
Και από το iphone και από το laptop κανονικά μου τα βγάζει.
Ρώτησα άλλα 3 άτομα και τις βλέπουν κανονικά τις φωτογραφίες.
Ίσως να μην πηγαίνει κάτι καλά με τις ρυθμίσεις σου.
Τεσπα,θα δω τι θα γίνει με το egg-grate αφού δημιουργηθεί πρόβλημα.Ίσως βολέψει,ίσως και να μην βολέψει.Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι βλέπετε από υπολογιστές,σας τις δείχνει κανονικά?
Ίσως να το κάνει επειδή της έβγαλα με iphone,αλλά παρόλο που τις γύρισα στο laptop κανονικά,να κρατάει κάποιο format της apple και στις αντιστοιχες συσκευές να τις δείχνει όπως τραβήχτηκαν.
Κουλό μου φαίνεται,αλλά δεν αποκλείεται κιόλας!

Έγινε επεξεργασία - BabisG13
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου τη γνώμη σας...
Μιλάμε για απλή,φυσιολογική άλγη που έκανε την εμφάνισή της,ή κάτι άλλο?
Και αν είναι άλγη,κάνω κάτι ή την αφήνω όπως είναι και ασχολούμαι μαζί της μετά το στρώσιμο,με καθαριστές κτλ?

photo1_zpse673226f.jpg

photo2_zps6aba949b.jpg

Ελπίζω οι φωτογραφίες να βοηθάνε.
Παραμέτρους νερού θα γράψω σε λίγο που θα ξανακάνω μετρήσεις για πιο πρόσφατα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου τη γνώμη σας...

Μιλάμε για απλή,φυσιολογική άλγη που έκανε την εμφάνισή της,ή κάτι άλλο?

Και αν είναι άλγη,κάνω κάτι ή την αφήνω όπως είναι και ασχολούμαι μαζί της μετά το στρώσιμο,με καθαριστές κτλ?

photo1_zpse673226f.jpg

photo2_zps6aba949b.jpg

Ελπίζω οι φωτογραφίες να βοηθάνε.

Παραμέτρους νερού θα γράψω σε λίγο που θα ξανακάνω μετρήσεις για πιο πρόσφατα αποτελέσματα.

Διατομικη αλγη ειναι,εμφανίζετε πάντα μα πάντα στα νεα ενυδρεία μην σε αγχωνει θα κανει τον κύκλο της και θα φύγει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο οτι είδα οτι είναι διατομική,και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,
πάρτε και λίγες μετρήσεις να μου πείτε αν είναι normal για 8η μέρα στρωσίματος?
T : 26.9
SG : 1.026
pH : 7.95
KH : 9 dKH ~161.1 ppm
NO2 : 0.05 mg/l
NO3 : 0 mg/l
NH3/NH4 : 0.10 mg/l

Ca,Mg,I2,PO4 Δεν έχω πάρει ακόμα τεστάκια,αλλά τουλάχιστον το ασβέστιο και το μαγνησιο,λογικά θα βρίσκονται σε normal επίπεδα βάσει των προδιαγραφών του αλατιού που χρησιμοποίησα.(Έτσι νομίζω τουλάχιστον!)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μία ανανέωση με λίγες φωτογραφίες από το βράχο στο sump και πιο πολλές ερωτήσεις.

photo1_zps2d3fdf7b.jpg

Αυτό το μωβ-ροζ χρωματάκι που έχει πιάσει αυτό το κομμάτι του βράχου (πάνω και κάτω φωτογραφία)
και καναδυό άλλα είναι απλή κοραλίνη,ή πρέπει να ανησυχήσω...?

photo2_zpsc522aed6.jpg

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από κάποια σκουλίκια που άρχισαν να βγαίνουν μέσα από το βράχο.
Αν δεν κάνω λάθος,αποτελούνται από ένα σκληρό σκελετό σαν σωλήνα,που είναι πανω στο βράχο και αυτά μπαινοβγαίνουν μέσα από αυτό το σωλήνα.
Συνήθως βγάζουν και μία "κλωστή" η οποία φαντάζομαι πως είναι για να ψαρεύουν,κατά κάποιο τρόπο,την τροφή τους.
Φαίνεται αυτή η κλωστή στην τελευταία φωτογραφία.
Τα βλέπω με χαρά που υπάρχουν εκεί,ή τα αντιμετωπίζω σαν pest?
Και αν κάποιος μπορεί να μου πει τι είδος είναι αυτά,για να κάνω και λίγο ψάξιμο για περισσότερες πληροφορίες.

photo3_zps88271eed.jpg

photo4_zps309e732f.jpg

photo5_zps5e167ba8.jpg

photo6_zps3a0e85fa.jpg
Ελπίζω οι φωτογραφίες να είναι ίσιες και καθαρές ωστέ να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.

16η μέρα και λίγες μετρήσεις για να ξέρουμε που πάμε:

T : 26.2
SG : 1.026
pH : 8.04
KH : 8 dKH
Mg : 1380
PO4 : 0.00
NO2 : 0.05 mg/l
NO3 : 1 mg/l
NH3/NH4 : 0.1 mg/l


Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Κοραλινι ειναι μην αγχωνεσαι

θα αρχισει να καλυπτει ολο τον βραχο

πολυ καλα ειναι , δεν ειναι pest

αστα εκει

και εγω εχω αρκετα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπράβο για το πολύ ωραίο ενυδρείο σου και πιο πολλά μπράβο διότι είναι diy.Συνέχισε έτσι και θα γίνει απίστευτο....

Με το στρώσιμο μια χαρά τα πας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με μία ανανέωση με φωτογραφίες και ερωτήσεις...
Μετά από σχεδόν 1 μήνα που είχα κάποια σκαμπανευάσματα στις μετρήσεις μου,πιθανών λόγω προσθήκης extra ζωντανού βράχου και κάποιες λάθος κινήσεις μου,ξαναφτάσαμε σε επιτρεπτά όρια.Όχι μηδενικά αλλά όλα δείχνουν οτι βελτιώνονται μέρα με τη μέρα.Η λίγη άλγη που θα δείτε στις φωτογραφίες είναι σε φθίνουσα κατάσταση και πιστεύω σε καναδυό μερούλες να έχει εξαφανιστεί.
Ξεκινάω με τις φωτογραφίες που θέλουν μία απάντηση.
Τι είναι αυτά τα διαόλια?Τα έχω σε μεγέθη από 5mm μέχρι 3cm,είναι δεκάδες (για να μην πω εκατοντάδες) και τα έχω εντοπίσει μόνο στον αραγωνίτη.
Είχα βρει στην αρχή ένα bristleworm τουλάχιστον 10 cm αλλά είναι δυνατόν να αναπαράχθηκαν τόσο γρήγορα σε τέτοια νούμερα?
Είναι μαύρα κατά κύριο λόγο αλλά έχω την εντύπωση οτι μεγαλώνοντας σε μέγεθος αλλάζουν και χρώμα.
Δυστυχώς η πρώτη φωτό δεν είναι καλή,αλλά είναι ένα δείγμα από ένα με μήκος περίπου 4cm.
photo2_zps398cd1a9.jpg

photo3_zps86366b6d.jpg

Και συνεχίζω με μία μικρή παρουσίαση με τους πρώτους κατοίκους του reefακίου μου και πιθανότατα το τελικό aquascape που,παρόλο το μέγεθος του,αποτελείται από δεκάδες κρυψώνες,περάσματα και τούνελ

photo4_zpsd8635346.jpg

photo6_zpsa60ed46a.jpg

photo14_zpsa9375872.jpg

photo12_zps71abb828.jpg

photo15_zps656198f3.jpg

Η παρέα αποτελείται από:

4 Trochus
2 Nasarius
6 Chrostoma Lischkei
1 Lysmata debelius
1 Lysmata Amboinensis και
1 ζεύγος Amphiprion ocellaris black & white
προς το παρόν...
Συν οτι είναι τίγκα σε κοπίποδα το μικρό μου.

Πως σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο aquascape και clean up crew! Να το χαιρεσαι! Με το καλο να αρχισεις να βαζεις και κοραλλακια σιγα σιγα :)

Ειναι bristleworm ειχα πανω απο 30 στο προηγουμενο ενυδρειο μου δεν κανουν κακο τρωνε νεκρους οργανισμους η υπολοιματα τροφων αν θες για να τα περιορισεις μπορεις να τους μειωσεις την τροφη που μπορει να βρισκουν η να τα αφαιρεις με μια τσιμπιδα φυσικα και οχι με το χερι λιγο αφου σβησουν τα φωτα και βγαινουν απο τις τρυπες του βραχου.

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια το πολύ να μπούνε 2-3 ,βαριά 4 μικρά,γιατί τα λίτρα μου δεν σηκώνουν παραπάνω.
Κοράλλια θα τουμπανιάσει ο τόπος.Για αυτό και τα πολλά μπαλκονάκια στο aquascape.
Σημερινές μετρήσεις έχουν ως εξής:
Τ: 25,3
Ph: 8,00
SG: 1025,5-1026
KH: 8
Ca: 410
Mg: 1200
PO4: 0,13
NO2: 0,01
NO3: 13
NH3-4: 0,1

Τα PO4 και τα NO3 έχουν καθοδική πορεία και λογικά σε μία δύο μέρες θα έχουν μηδενίσει.
Με το μαγνήσιο λογικά θα καλυφτώ αν παίξω προς το παρόν χειροκίνητα με ζουμιά ή πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο?
Και πότε λογικά πιστεύετε οτι θα μπορούν να μπουν τα πρώτα κοραλλάκια?Εννοείται αφού μηδενίσουν τα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια το πολύ να μπούνε 2-3 ,βαριά 4 μικρά,γιατί τα λίτρα μου δεν σηκώνουν παραπάνω.

Κοράλλια θα τουμπανιάσει ο τόπος.Για αυτό και τα πολλά μπαλκονάκια στο aquascape.

Σημερινές μετρήσεις έχουν ως εξής:

Τ: 25,3

Ph: 8,00

SG: 1025,5-1026

KH: 8

Ca: 410

Mg: 1200

PO4: 0,13

NO2: 0,01

NO3: 13

NH3-4: 0,1

Τα PO4 και τα NO3 έχουν καθοδική πορεία και λογικά σε μία δύο μέρες θα έχουν μηδενίσει.

Με το μαγνήσιο λογικά θα καλυφτώ αν παίξω προς το παρόν χειροκίνητα με ζουμιά ή πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο?

Και πότε λογικά πιστεύετε οτι θα μπορούν να μπουν τα πρώτα κοραλλάκια?Εννοείται αφού μηδενίσουν τα προβλήματα...

Με ζουμί μια χαρα θα ελθει το μαγνήσιο, μη το σκέφτεσε. Οι τιμες σου φαινονται ενταξει, μικροδιορθωσεις θελεις, απλα για να βάλεις κοραλια για εμενα πρεπει να παίζεις με φωτισμο στο ενυδρειο σου για ενα μικρο διάστημα, έστω στη μισή ένταση η διάρκεια και φυσικα να εχει σταθεροποίηθη χωρις να εχεις προβλήματα απο το βραχο κτλ.

Ωραια τα μπαλκόνια, αν και εχω την εντυπωση οτι ισως μπορούσες να εχεις και αλλο χωρο με αλλο στησιμο αλλα δεν μπορω να ξερω τι ειχες κατα νου, Καλο ειναι παντος.

Τα bristleworm δεν ειναι κατι κακο αν δεν εχεις τα "άσχημα". Αυτο μου κανει εντυπωση ειναι γιατι εχεις τοσα οταν ακομα δεν εχεις ξεκινήσει να ταΐζεις καλα. Απλα εχε το νου σου. Ζωντανή αμμο δεν ειχες βαλει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι νεκρό αραγωνίτη είχα βάλει.
Το λάθος που είχα κάνει,ήταν οτι όταν έριχνα λίγο τροφή κατά τη διάρκεια του στρωσίματος για να βοηθήσω λίγο στο ξεκίνημα του κύκλου αζώτου,το χέρι δυο τρεις φορές ήταν λίγο πιο βαρύ από ότι έπρεπε.
Δεν ξέρω αν αυτό βοήθησε στην ανάπτυξη των μαμουνιών...
Όταν λες να παίξω λίγο με τον φωτισμό,τι ακριβώς εννοείς?
Και ακόμα όταν λες:"να εχει σταθεροποίηθει χωρις να εχεις προβλήματα απο το βραχο κτλ" τι εννοείς?
Τώρα έχω σταντάρει περίπου 9 ώρες τα full spectrum και 10 ώρες τα μπλε.
Σε εντάσεις είμαι περίπου στα 3/4 του ποντεσιόμετρου στα λευκά και στην μέση τα μπλε.Περίπου στα 100 - 110 watt σύνολο.
Μπορώ να ανέβω στα 165watt...Οπότε τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...