Jump to content

Nano 100Lt + 70 Sump


BabisG13

Recommended Posts

Update μετά από διόρθωση των μετρήσεών μου και προσθήκη καινούριων κατοίκων.


photo5_zpsa7d5e6d1.jpg

photo2_zps53c1feda.jpg

photo1_zpsf9a51861.jpg

photo5_zps4e345a87.jpg

photo4_zpsd367f957.jpg

Αν μπορεί κάποιος να μου πει με σιγουριά ποια euphyllia ακριβώς είναι,θα το εκτιμούσα.
photo3_zpsd1501e06.jpg

Ερώτηση για την duncanopsammia.Αυτό το καρουμπαλάκι που έχει βγάλει από κάτω είναι αρχή νεόυ κεφαλιού ή κάτι ανησυχητικό?
photo2_zps30e7e4be.jpg

photo1_zps76d3b1da.jpg

photo3_zpsc6c38ff9.jpg

Αυτή η ανεμώνη σώθηκε από ένα φίλο τελευταία στιγμή.Μέχρι τώρα δείχνει βελτίωση,αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να σωθεί.
Πήγε και εγκαταστάθηκε στο πίσω μέρος του βράχου και σιγά σιγά μου φαίνεται να το απολαμβάνει.Μπορώ να κάνω κάτι να την βοηθήσω,πέραν του συχνού ταϊσματος?Είναι πολύ μικρή περίπου 1-1.5 cm.Να την αφήσω μέσα και όπως πάει,ή να πάρει πόδι ?
photo4_zps3331b59f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτογραφιες σου, το χρωμα ειναι λιγο περιεργο, πολυ πράσινο για να δουμε λεπτομερειες, αλλα για το κεφαλάκι που βλέπεις μην φοβάσε, ειναι ενα νεο κεφαλι και τρόπος μεγάλωματος του κοράλιου αυτού.

Το αλλο κοράλι που ρωτάς τι ειναι, ειναι η Εuphyllia Ρaradivisa. Ολα φαινονται υγιή, εκτος απο την μικρη ανεμωνη που δεν μου πολυ φαινετε ενταξει, αλλα δεν μπορω να καταλαβω κατι παραπανω. Παρακολούθησε την καλα και δεν νομίζω να εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα!!

Όντως φωτισμός λίγο περίεργος

σε μερικές φώτο φαίνεται

κόκκινο και σε άλλες πράσινο

Τα ερωτήματα σου απαντήθηκαν από

τον Μάριο

Την ανεμώνη πόσες φορές την

ταιζεις , με τι και πως?

Link to comment
Share on other sites

Δύο ίσως και τρεις φορές την εβδομάδα κατευθείαν στο στόμα με πιπέτα της kent και προς το παρών τρώει μόνο κατεψυγμένη artemia.
Τρώει κανονικά.Τσιμπάει το γαριδάκι το κλείνει μέσα της και όταν ξανά ανοίγει δεν υπάρχει τίποτα.
Εκτός αν είναι ο Χουντίνι και το εξαφανίζει,δεν υπάρχει αμφιβολία οτι τρώει.Για τη συχνότητα δεν ξέρω αν είναι εντάξει,αλλά για αυτό μπορείτε να με ενημερώσετε εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι δύο φορές την βδομάδα

αν είναι τόσο μικρή δώσε της και mysis

(είναι λίγο πιο μεγάλα από τις artemia)

Όταν μεγαλώσει ακόμα λίγο

θα χρειαστεί να της δίνεις μικρά κομματάκια

γαριδα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κανένα νεότερο με την ανεμώνη banks?

Πήρε καθόλου τα πάνω της?

Είχα κι εγώ μια στην ίδια κατάσταση και την έσωσα με ιχνοστοιχεία, (reed plus).

Link to comment
Share on other sites

Tελικά την έδωσα πίσω στον φίλο μου,
μιας και ολοκλήρωσε με επιτυχία την μετακόμιση του reefακίου του
και πλέον φαντάζομαι οτι θα τα πάει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλά τα πάει το ενυδρείο,με μόνη αρνητική παρατήρηση οτι έχω αραιά και που ,ξεσπάσματα τριχοειδούς άλγης,μάλλον λόγω παραπάνω ταίσματος.
Έχουν μπει διάφορα καινούρια κοραλάκια και πρέπει να βρω την σωστή ποσότητα ταίσματος για να μην έχω άλγες.Με το που τολμάω να ρίξω μέσα ζωοπλαγκτόν,την επόμενη μέρα όλο το ενυδρείο είναι πράσινο.Παρόλο που δουλεύει και μεγάλο ATS μαζί με το skimmer,δεν μπορώ να το περιορίσω.
Ίσως να χρειάζομαι μεγαλύτερο και καλύτερο skimmer αλλά αυτή τη στιγμή no money no honey.Τον επόμενο μήνα μάλλον θα μπει άλλο skimmer.
'Εχετε να προτείνετε κάποιο δυνατό skimmer μέχρι 150-200€ για τα 170 λίτρα???
Επίσης προσπαθώ να παίξω και με την ένταση των φώτων λίγο,μπας και βοηθήσω λίγο την κατάσταση,αλλά τα κοράλλια δεν γουστάρουν τις αλλαγές στα φώτα και ξενερώνω.
Τώρα είμαι στο στάδιο που περιμένω δοσομετρική για να δουλέψει λίγο πιο σωστά το σύστημα με kh ασβέστιο και μαγνήσιο.
Αν καθαρίσω από την άλγη κάποια στιγμή,θα τραβήξω και φωτό για να πάρετε και λίγο μάτάκι...!

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο μου φαινετε που γεμίζει πρασινάδα αφου ταΐσεις κατεψυγμένη. Επειδη κατι μου θυμίζει και το εχω ξαναπετύχει αυτο που λες. Απο θρεπτικα και ιδιαιτερα απο φωσφωρικα πως τα πας; Ενα φίλτρο αλγης παρολο που ειναι πολυ χρήσιμο απο καθε αποψη, δεν τραβαει απαραίτητα ολα τα φωσφωρικα και υπαρχει λογος για αυτο. Δες τις τιμες σου με προσοχη και πες μας να μπορέσουμε να σε κατευθύνουμε.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες μετρήσεις,έκανα την 01/01 πριν μια εβδομάδα δηλαδή.
Και ήταν αυτές:
Τ: 25,3
pH: 8,03
SG: 1025-1026
KH : 8 (τωρινή μέτρηση)
CA: 440
Mg: 1230
PO4: 0,03 (μέτρηση δυστυχώς πριν από περίπου ένα μήνα,περιμένω να πάρω από φίλο φωτόμετρο για μεγαλύτερη ακρίβεια)
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 0.5
ΝΗ3: 0

Το πρόβλημα με την άλγη,έχει ξεκινήσει εδώ και κανένα μήνα που ήδη είχα σχεδόν μηδενικά φωσφορικά.

Αυτή τη στιγμή έχω μέσα :
2 caulastrea πράσινες καμιά 40 κεφάλια και οι δύο μαζί
1 μικρό frag seriatopora
1 duncanopsamia καμιά 10 κεφάλια μεγάλα και από κάτω έχει άλλα τόσα τουλάχιστον που βγαίνουν τώρα
1 euphylia 6-7 κεφάλια
1 acan lord 5 κεφάλια
1 fungia 7-8 cm διάμετρο
1 trachyphyllia ultra 6-7 cm
1 Tubipora musica
1 Tubastrea πορτοκαλί καμιά 15αριά κεφαλάκια
1 Pavona cactus
ζωανθάκια 25 κεφαλάκια μικρά

Ψάρια:
2 black ocelaris
1 six line
1 picturatus
1 nematoleatris decora
1 salarias fasciatus (μικρό)

Και λοιπούς οργανισμούς:

1 tubeworm (Sabellastarte Sanctijosephi)

Sabellastarte Sanctijosephi
Sabellastarte Sanctijosephi

1 Holothuroidea atra
3 γαρίδες (debelius,boxer,cleaner)
Καμιά 10ρια σαλιγκάρια (mix trochus/nassarius κτλ)
Α και μία αστερίνα που μόλις ανακάλυψα
Επίσης το ενυδρείο είναι full στα κοπίποδα και είχα μέχρι πρόσφατα και αρκετά bristleworms.(Μετά την boxer & το sixline έχω την εντύπωση οτι έχει μειωθεί ο πληθυσμός τους.


Τάισμα για τα κοράλια,γίνεται πλέον μία ή το πολύ δύο φορές την εβδομάδα και δουλεύω κατεψυγμένη mysis,brine shrimp,rotifers,cyclops,zooplankton (υγρή μορφή),phytoplankton(σκόνη),όπου χρειάζεται target feeding γίνεται είτε με τσιμπίδα είτε με πιπέτα.
και δύο ειδών φυλαράκια για τα ψάρια κυρίως.

Να προσθέσω στο "πρόβλημα" που έχω 2 παρατηρήσεις.
1ον) η τριχωειδής που βγάζει σε κάποια σημεία είναι μωβ και σε κάποια άλλα είναι πράσινo-καφέ και
2ον) ο βράχος σε αρκετά σημεία που βαράει το φως και συγκεκριμένα στα ψηλά στρώματα έχει βγάλει μία πυκνή σκούρα πρασινίλα (λογικά άλγη) που δέν φεύγει με τίποτα.
Μόνο όπου είχε προλάβει να πιάσει κοραλίνη δεν έχει βγει.

Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες για να ξέρουμε γιατί μιλάμε μπας και βγάλουμε άκρη.

IMG_3417_zps7ea9966d.jpg

IMG_3423_zpsf1187251.jpg

IMG_3422_zps071763ea.jpg

IMG_3416_zps002a51de.jpg

IMG_3415_zpsb2c5a03e.jpg

IMG_3414_zps41377135.jpg

Πάρτε και την κυρία αστερίνα...

IMG_3411_zps4674809a.jpg

Ακούω γνώμες . . .

Έγινε επεξεργασία - BabisG13
Link to comment
Share on other sites

Την κυρία θα έλεγα να την βγάλεις έξω Γιατη σε λίγο χρονικό διάστημα θα έχεις πολλές και μην σε κάνουν κακό ...

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Η κυρά θα πάρει τον δρόμο που της πρέπει την επόμενη φορά που θα την πετύχω,
αλλά αν προλάβει να πολλαπλασιαστεί θα είναι ένας ακόμα λόγος να βαλω Harlequin Shrimp μέσα που θέλω.
Καμιά απάντηση για τα προηγούμενα υπάρχει από κάποιον?

Έγινε επεξεργασία - BabisG13
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο

αν και η προσωπικη αποψη ειναι πως εχει πολυ βραχο

Οι ερωτησεις ποιες ειναι?:

:)

Link to comment
Share on other sites

Για την αλγη που έχει βγάλει,μήπως γνωρίζει κάποιος,τι είδους είναι και πως την ξεφορτωνόμαι,
και κάποια γνώμη για αξιόπιστο skimmer για 170 λίτρα με περίπου κανένα 200άρι €

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν γνωριζω τι αλγη ειναι

Ο χωρος που θα βαλεις το skimmer τι διαστασεις εχει

για να δουμε τι χωραει

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο χώρους στο sump.
Ένας είναι 19x20 cm και ο άλλος είναι 41χ23cm.
Χώρος υπάρχει,θα μετακινήσω λίγο βράχο και μπαίνουν σχεδόν τα πάντα.
Ένα που έχω στα υπόψιν είναι το Bubble Magus C3.5 που το δίνουν για μέχρι 300 λίτρα.
Από fish street βέβαια γιατί από Ελλάδα πάει διπλάσια τιμή.
Κάποιο άλλο έχετε στο μυαλό σας,ή έστω αν κάποιος έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο να μου πει την γνώμη του?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου απο οσο φαινετε εχει καποιες παιδικές ασθένειες. Εχεις διατομικη, εχεις κυανοβακτήριο, εχεις και τη κλασική πράσινη αλγη. Απο τα πρωτα που βλεπω ειναι οτι υπαρχει η υπηρχε περισια φωσφωρικων στο ενυδρειο σου.

Επισης βελτίωσε και την ροη σου χαμηλά, χρειάζεται. Απο σκιμμερ θα σου ελεγα να δωσεις κατι καταπάνω και να πας σε ενα Deltec. Σκυλιά σταθερότητας και απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικά είχα στην αρχή,λίγο μετά το αρχικό στρώσιμο,πλέον είναι σε αρκετά χαμηλά επίπεδα (0,03-0,08 maximum).Δεν κάνω ποτέ overfeeding στα ψάρια/κοράλλια και θα μου φαινόταν περίεργο να ανέβουν τα φωσφορικά από το πουθενά
Για την κυκλοφορία χαμηλά που λες,έχω κυκλοφορητή στο πίσω μέρος του ενυδρείου 5-10cm από τον αραγωνίτη,που από ότι φαίνεται κάνει δουλειά.Έχω πάρει βέβαια και έναν rw4 που θα μπει τις επόμενες μέρες μετά από κάποιες τεχνικές αλλαγές κυρίως στην υπερχείληση,οπότε θα διορθωθεί και η κυκλοφορία χαμηλά σίγουρα.
Τώρα για τα deltec έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά δυστυχώς είναι πολύ " ατσούμπαλα " στις διαστάσεις τους (αν μιλάς για το mce300 ).Ο χώρος που έχω ανάμεσα στο έπιπλο και το sump είναι μόλις 6,5 cm και δεν επαρκεί για να χωρέσει το mce 300 ωστε να μπει σαν HOB και θα πρεπει να το βάλω μέσα στο sump.
Μπορεί να μπει μέσα στο sump το mce300 αν μπορέσω να το στερεώσω κανονικά και να δουλέψει σωστά,ή δεν θα έχει αποτέλεσμα και δεν θα δουλεύει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως τα φωσφωρικα ειναι πολυ ύπουλα πως δουλεύουν και αν δεν προσέξεις για ενα διάστημα, μετα θες αρκετή υπομονη για να επανέλθει το ενυδρειο. Παίξε λιγο καιρο επιθετικά με καλο αντιφωσφωρο και θα δεις διαφορα, δεν ειναι κατι στο οποιο θα κανεις οικονομία, σε καμια περιπτωση!

Αν μπορεις να το βαλεις στο sump δεν υπαρχει κανενα θεμα, μιλαμε για εξαιρετικα σκιμμερ και θα σε βοηθησει παρα πολυ στο ενυδρειο σου να βρεις την σωστη ισοροπια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Θα το ψάξω λίγο ακόμα για τις διαστάσεις του και το πως θα μπορούσα να το στριμώξω στο sump και λογικά αν βγάλω άκρη,
τον επόμενο μήνα θα προχωρήσω σε αγορά.
Για τον αντιφώσφορο χύμα σε διχτάκι θα έχω αποτέλεσμα ή να πάρω κανένα απο τα σκευάσματα για πιο άμεση επίδραση?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Θα το ψάξω λίγο ακόμα για τις διαστάσεις του και το πως θα μπορούσα να το στριμώξω στο sump και λογικά αν βγάλω άκρη,

τον επόμενο μήνα θα προχωρήσω σε αγορά.

Για τον αντιφώσφορο χύμα σε διχτάκι θα έχω αποτέλεσμα ή να πάρω κανένα απο τα σκευάσματα για πιο άμεση επίδραση?

Θα έλεγα να βάλεις στην αρχή ένα αντιφώσφορο με βάση το αλουμίνιο για 4-5 μέρες και άλλη μία δόση για άλλες τόσες για να τραβήξει τα πολλά φωσφορικά μια που είναι πιο δραστικός αλλά και πιο ακριβός. Στη συνέχεια χύμα σιδήρου για συντήρηση και πιστεύω ότι θα είσαι οκ. Αυτό τουλάχιστον έκανα εγώ και έχω σταθερά φωσφορικά 0. (με τεστάκι salifert)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...