Jump to content

Μεταφορά Sterbai


PanaGreco

Recommended Posts

Σήμερα έπρεπε να φύγουν τα sterbai μου.

Ετοιμάστηκαν δύο ενυδρειακές σακούλες που θα φιλοξενούσαν από 4 sterbai.

Μπήκαν τα πρώτα 4 στην πρώτη σακούλα.

Μέχρι να πιάσω τα άλλα 4 η πρώτη σακούλα άρχισε να χάνει νερό από μια τρυπούλα. Φτου λέω !!! και τα μεταφέρω σε άλλη σακούλα και λέω ότι ησύχασα. Αμ δε !!!!

Νέα διαρροή νερού και στην νέα σακούλα με την διαφορά ότι πρόσεξα ότι την είχε τρυπήσει ένα από τα Corry !!!!!!!!! το οποίο μάλιστα είχε μείνει και καρφωμένο στην σακούλα με το πλαινό του πτερύγιο. Στην προσπάθειά μου να το ξεμπλοκάρω μου τρύπησε και το δάχτυλο.

Τελικά για να μη σας κουράζω τα corries μου τρύπησαν 6 σακούλες !!!!!!!!

Προσοχή λοιπόν όταν στέλνετε Corry. Είναι μάλλον απίθανο να φθάσουν στον προορισμό τους χωρίς να τρυπήσουν την σακούλα μεταφοράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωπα ρε Παναγιωτη...

πρωτη φορα το ακουω !!

Παντως εχουν ερθει 2 φορες σε μενα απο μακρυα κορυς και η σακουλα ηταν κομπλε...

πως τα εστειλες τελικα? τα εβαλες καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Σωπα ρε Παναγιωτη...

πρωτη φορα το ακουω !!

Παντως εχουν ερθει 2 φορες σε μενα απο μακρυα κορυς και η σακουλα ηταν κομπλε...

πως τα εστειλες τελικα? τα εβαλες καπου αλλου?

Σε κουβαδάκι πήγανε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε τα άτιμα! Μάλλον καλοπερνούσαν στο ενυδρείο σου και δεν ήθελαν να φύγουν!

Τα cory έχουν μια ακτίνα από κάθε θωρακικό πτερύγιο πολύ σκληρή και αιχμηρή. Είναι μέρος της θωράκισης τους. Όταν κάποιος επίδοξος κυνηγός τους (πουλί ή ψάρι) προσπαθήσει να τα καταπιεί, αυτά ανοίγουν τα πτερύγια τους και σκαλώνουν στο λαιμό τους.

Δε γνωρίζω όμως αν αυτό συμβαίνει από μια ηλικία και μετά. Τα δικά σου Πανό τι ηλικίας ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά...! Τώρα κουφάθηκα εντελώς!

Και από τα πετ πως τα παίρνουμε;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ισχυει αυτο που λεει ο Θοδωρης..

συμβαινει ισως μετα απο καποια ηλικια.. στα πετ ειναι μικρα σε ηλικια..

Link to comment
Share on other sites

Βρε τα άτιμα! Μάλλον καλοπερνούσαν στο ενυδρείο σου και δεν ήθελαν να φύγουν!

Τα cory έχουν μια ακτίνα από κάθε θωρακικό πτερύγιο πολύ σκληρή και αιχμηρή. Είναι μέρος της θωράκισης τους. Όταν κάποιος επίδοξος κυνηγός τους (πουλί ή ψάρι) προσπαθήσει να τα καταπιεί, αυτά ανοίγουν τα πτερύγια τους και σκαλώνουν στο λαιμό τους.

Δε γνωρίζω όμως αν αυτό συμβαίνει από μια ηλικία και μετά. Τα δικά σου Πανό τι ηλικίας ήταν;

Ήταν σε πλήρες μέγεθος και τα είχα περίπου ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ χρήσιμη πληροφορία.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Βρε τα άτιμα! Μάλλον καλοπερνούσαν στο ενυδρείο σου και δεν ήθελαν να φύγουν!

Τα cory έχουν μια ακτίνα από κάθε θωρακικό πτερύγιο πολύ σκληρή και αιχμηρή. Είναι μέρος της θωράκισης τους. Όταν κάποιος επίδοξος κυνηγός τους (πουλί ή ψάρι) προσπαθήσει να τα καταπιεί, αυτά ανοίγουν τα πτερύγια τους και σκαλώνουν στο λαιμό τους.

Δε γνωρίζω όμως αν αυτό συμβαίνει από μια ηλικία και μετά. Τα δικά σου Πανό τι ηλικίας ήταν;

Θοδωρή τα στερμπάι νομίζω ότι έχουν κ δηλητήριο στο πτερυγιο τους.

Προσωπικά εβγαλα κάποτε στερμπάι δικά μου,πολύ μεγάλα κ τα έστειλα σε διπλή σακούλα ανα δυο,εφτασαν χωρις προβλημα.

Φίλε μου,ελπίζω να εφτασαν καλά τα ψάρια κ καλώς ανεφερες το συμβάν,να εχουν τον νους τους πολλοί για την ζημια που μπορεί να γίνει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη έχουν μια τοξίνη όπως και τα Haroldshultzi,τα Adolfoi και τα Arcuatus που την έχουν για άμυνα, αλλά για τους ανθρώπους είναι... αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Χρήστο,το ξέρω οτι ειναι ακίνδυνα για τους ανθρωπους,το ανέφερα σε συνςχεια της άμυνας που ανέφερε ο Θοδωρής.Πιθανώς ομως για ένα σαλάχι πχ θα μπορούσε να γίνει θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...