Jump to content

Led Or T5 Για Το Kesabaran Reef 120Lt?


Digital Reason

Recommended Posts

Γιώργο, απο τις καλύτερες λαμπες εμπορίου ειναι της ΑΤΙ και καλο ειναι οτι φωτιστικό και να βάλεις να πας σε καλες και ποιοτικές λαμπες.

Αν πιάνουν τα χερια σου θεωρητικά μπορεις να κανεις κατι παρόμοιο με οτι εκανε ο Λυκουργος, αλλα μήπως ειναι καλυτερα να πας σε μια ποιο έτοιμη λυση;

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σε ΑΤΙ 4Χ24W. Μπορεί και 6Χ24W ή μήπως θα ειναι υπερβολικό?

Ωραία !!!!! Είναι και ετοιμοπαράδοτα !!!!! Δεν θα χρειαστεί να περιμένω και εγώ πολύ :):):)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σε ΑΤΙ 4Χ24W. Μπορεί και 6Χ24W ή μήπως θα ειναι υπερβολικό?

Αν εχεις σκοπο μελλοντικα να αυξησεις τα λιτρα σου τοτε πας σε 6x..τα 4x ειναι μια χαρα για τα λιτρα που εχεις τωρα και λιγο πιο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σκοπο μελλοντικα να αυξησεις τα λιτρα σου τοτε πας σε 6x..τα 4x ειναι μια χαρα για τα λιτρα που εχεις τωρα και λιγο πιο πανω...

+1000

Link to comment
Share on other sites

Ωραία !!!!! Είναι και ετοιμοπαράδοτα !!!!! Δεν θα χρειαστεί να περιμένω και εγώ πολύ :):):)

Από εκεί που θα το παραγγείλω μου ειπαν 20 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί που θα το παραγγείλω μου ειπαν 20 μέρες!

:( Τι να κάνω? Θα σε περιμένω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολα τα μέλη.

Να ενημερωσω πως παρήγγειλα και τελικα παρέλαβα το παρακατω φωτιστικο:

MALIBU S150 απο LEDZEAL

Link: http://www.ledzeal.com/p43.html

Email: ledzeal03@ledzeal.com

Contact name: Alex He

Ο παραπανω Κινεζος, ονοματι ALEX HE ειναι πολυ εξυπηρετικος και η συνεννόηση ηταν αψογη μαζι του!

Να κανετε παζαρια στην τιμη γιατι ενα 10% με 15% μπορει να σας το δωσει σαν εκπτωση.

Χαρακτηριστικά προϊόντος:

Wattage: 48*3w(Cree/Bridgelux/Epistar/Ipled)
Power consumption:140-150w
Color ratio:CW(12000K):B(455NM):R(630nm:Uv(410NM)= 20+20+4+4
Lifespan:50,000hrs
Product dimension: 600x200x48mm
Product weight: Lamp+ Driver+Accessories= 3.8+1.5+0.5=5.8KG
Gross weight: 6KG

Package:Foam+Carton+Wooden box

Wholesale Price: US$249.00

Optional accessories:
wire smart controller: $55/piece
wireless smart controller: $95/piece
stretchable bracket: $10/set (two pcs)
Free accessories:
1. standby RF remote controller.
2. Meanwell power supply.
3. all the necessary cables.
4. hanging kits

Εάν έχετε κάποια ιδιαιτερη προτιμηση στα χρώματα των LED μπορειτε να του το ζητησετε και να σας βάλει αυτά που θέλετε.

Δεν γνωρίζω τι επιπλεον χρέωση μπορει να έχει. Ίσως και να μην έχει.

Εάν θέλετε να το κρεμασετε στο ταβανι, σας παρεχει δωρεαν το hanging up kit και τα εχει ολα μεσα: Γάντζους και 2 Συρματοσχοινα με 1,70cm το καθε ενα που ειναι υπερ αρκετο.

Η πληρωμή έγινε μέσω paypal και το συνολικό κόστος χωρις τα μεταφορικα ήταν το παρακάτω:

Malibu S150 unit price: US$249
Paypal transfer charge: US$11

Total cost: US$260

Δυστυχως δεν μπορω να σας πω για κοστος μεταφορικων αφου δεν τα πληρωσα εγω.

Αυτο που ξερω με τις μεταφορικες ομως ειναι οτι η DHL ή η FEDEX θα εχουν εκτελωνιστικα μολις το προιον φτασει στο Ελευθεριος Βενιζελος.

Μπορείτε διακριτικα και προσεχτικα παντα να ζητησετε απο τον ALEX HE να γραφει πάνω στην προφορμα SAMPLING KIT / COST: 30$

Το παραπανω που σας γραφω δεν μειώνει το κοστος μεταφορας, απλα ισως δεν σας καθυστερήσουν στο τελωνειο.

Packing:
Το παρέλαβα σε άψογη κατασταση μιας και ο Κινεζος ειχε κανει ασφαλες πακεταρισμα!

Price-wise:
Ειναι απολυτα ενα value for money φωτιστικο που με βαση την δικη μου προσωπικη εμπειρια (μικρή) με αφήνει μεχρι στιγμης απολυτα ικανοποιημενο!

Θα δούμε και με την αναπτυξη των κοραλιων πως θα παει.

Το φωτιστικο εχει τοποθετηθει σε αποσταση 20cm απο την επιφανεια του νερου.
Οι ανεμιστηρες ψυξης που διαθετει ειναι εντελως αθορυβοι και λειτουργουν με θερμοστατη.

Να τονισω εδω, πως στην παραπανω τιμη δεν συμπεριλαμβνεται και ο smart controller (εξτρα 55$) μιας και ηταν δικη μου επιλογη, αρχικα να μην το παραγγειλω.
Χωρις λοιπον αυτο το εξαρτηματακι, το φωτικο κανει τα βασικά.

Με ενα ασυρματο κοντρολ το οποιο διατειθετε χωρις επιπλεον χρέωση και περιέχεται στο κουτι, επιλεγεις ποια χρωματα θες να εχεις αναμενα και σε ποια ενταση.

Εχει 4 διαφορετικες σκαλες: LED1 LED2 LED3 LED4
Εχεις επιλογη on/off για το καθε ενα ξεχωριστα οπως επισης και με +/- αυξομειωνεις την ενταση τους!

Προσωπικά θεωρω πως ο ένας από τους δυο controllers (wire smart 55$ or wireless smart 95$) πρέπει να παραγγελθει για να μπορεις να λειτουργεις το φωτιστικο στο 100%.


Το τροφοδοτικο που χρησιμοποιει το ολο συστημα ειναι της meanwell και απο οτι μου ειπε και ο paschalpgr ειναι αρκετα αξιοπιστο. Εγω δεν το ηξερα...

Στα αμεσα πλανα μου ειναι να παραγγειλω και τον smart controller για να λειτουργω το συστημα στο 100%.

Τοσο καιρο ειχα κοραλια και ζοανθους μεσα στον υφαλο που τωρα προβαλοντε τα χρωματα τους καλυτερα και εντονοτερα.
Με λίγα λογια εχει αλλαξει η εικονα του ενυδρειου μου!

Για φωτογραφιες παρακαλώ επισκεφθειτε το θέμα που έχω ανοιξει με την παρουσιαση του ενυδρειου μου ώστε να μπορειτε να συγκρινετε τις φωτογραφιες με το

παλαιοτερο φωτιστικο και τις προσφατες με το καινουργιο.

LINK

Ευχαριστώ πολύ.

Γιωργος

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...