Jump to content

Led Και Φυτεμένο


mixalhs+stella

Recommended Posts

Καλημέρα έχω ένα ανουμπια 180λ και θέλω να του ενισχύσω το φωτισμό με led.... έχει δύο λάμπες 6500 και μια ροζ...είδα ένα φίλο που έβαλε λεντοταινια αλλά πιστεύω πως δεν αρκεί για τα φυτά που θα βάλω στο μέλλον....ξέρει κάποιος για κάτι άλλο σε led όπως τα hi power led? Θα έχω καλύτερο φωτησμο ή καλύτερα με περισσότερες σειρές λεντοταινιας? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεντ για το φυτεμένο είναι λίγο μπλέξιμο. Για λεντοταινία δεν θα σου πρότεινα για δύο λόγους. Ο πρώτος από θέμα αξιοπιστίας και ο δεύτερος από θέμα απόδοσης. Τώρα αν πάμε στα υψηλής απόδοσης λεντ, που πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερα από το φθόριο σε πολλούς τομείς, εκεί ξεκινά το μπλέξιμο. Υπάρχουν τόσα πολλά χρώματα που ο συνδυασμός τους είναι μπελάς για να φτάσεις στο σωστό αποτέλεσμα. Αν είναι μόνο για να ενισχύσεις τον υπάρχον φωτισμό, νομίζω πως με μερικά λευκά στα 6500Κ και 4500Κ θα είσαι καλά. Το θέμα επιλογής των βατ έχει να κάνει με το πόσο θες να αυξηθεί η ένταση στο ενυδρείο σου. Σαν καλύτερη επιλογή προτιμώ τα 3βατα που έχουν την δυνατότητα να τοποθετηθούν σε σημεία που θα χρειαστεί περισσότερο φως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...