Jump to content

Κατασκευη Για Φωτισμο...


artsi28

Recommended Posts

καλησπερα...σαν καινουργιος στο φορουμ θελω κ εγω να κανω μια ερωτηση!!!

εχω ενα anubias 300 λιτρων καθαρα περιπου!!το μηκος ειναι 1,2 κ το πλατος 46 εκ.

το καπακι χωριζεται στα 3 μερη!!στο μεσαιο ειναι το μπαλαστ κ οι λαμπες!!θελω να δω πως θα γινει να βαλω συνολικα 4 λαμπες ακομα (τ5) μηκους 1,14!!το καπακι το μπροστα εχει πλατος 12,5 εκ κ θελω να βαλω 3 μπροστα κ 1 στο πισω (γιατι πισω θα μπουν ανεμιστηρακια αργοτερα)!!

φωτο δ μπορω να ανεβασω γιατι ειναι πολυ μεγαλο μεγεθος μου λεει!!

η δουλεια θα γινει την επομενη εβδομαδα....

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε τις φωτογραφίες στο photobucket και βάλε το link ή με ενα πρόγραμμα να μικρύνεις το μέγεθός τους. Χωρίς φωτογραφίες θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν μονο οι κάτοχοι ίδιου ενυδρειου οι όσοι το ξέρουν εν πάσει περιπτώσει.

Link to comment
Share on other sites

4 λάμπες ακόμα μάλλον θα ζοριστείς να βάλεις αλλα άλλες δυο μπαίνουν άνετα. Στα δυο φλάπ τις προσαρμόζεις στο ύψος των χερουλιών με ενα μπάλαστ το οποιο για λόγους ασφαλείας το βάζεις στο επιπλο. Έχω φτιάξει ακριβώς ίδιο. Περίμενε να ακούσεις κι άλλες ιδέες ή ψάξε στις DIY κατασκευές. Σίγουρα θα βρεις ιδέες και οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...απλα αν βαλω 2 (που χωρανε πολυ ευκολα) θα με καλυψουν τα watts για το 300αρι;;

ειμαι στα 78 τωρα κ αν βαλω αλλες 2 1.14 μηκος με 54w παω στα 196 αν υπολογιζω σωστα....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο στα 196 θα είσαι πολύ καλά για την ώρα, για ένα πλούσια φυτεμένο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ενα αρκετα φυτεμενο κ φουντωμενο ενυδρειο θελω....χαχχα

ευχαριστω σταματη....κ με το co2 θα ειμαι κομπλε;;μπορω να βαλω κ λιιιγο πιο δυσκολα φυτα;;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, αλλά αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ξεκίνα τον φωτισμό και σιγά σιγά προσθέτεις και τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα ελεγα οτι αφου θα μπω στον κοπο....να βαλω κ αλλο ενα μπαλαστ κ να το κανω...υπερτουμπανο (οσπν αφορα το φωτισμο)!!!

θα κανω σχολαστικες μετρησεις με τις λαμπες κ θα αποφασισω....το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το ανεβασω να το δειτε!!!

κανα τροπο για να βαλω τις λαμπες εχουμε;;το εχει κανει κανεις σε τετοιο ενυδρειο η παρομοιο;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε το έχω κάνει αλλα είδα το θέμα που ειχα ανοιξει τοτε και είχα διαγράψει τις φωτογραφίες σε καποια φαση και δε μπορείς να το δεις. Θα δοκιμάσω κάτι άλλο όμως και επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να το δω φιλε μου...αν μπορεις κ με pm αλλα καλυτερα εδω για να το βλεπουν κ αλλοι.... :P

Link to comment
Share on other sites

Θα απέφευγα να τις στηρίξω στα πορτάκια είναι πολύ λεπτά και με την θερμοκρασία μπορεί να πετσικάρουν. Θεωρώ καλύτερα να γίνει με λάμα αλουμινένια σε σχήμα Γ και να πιάσει στο κουτί που φιλοξενεί τα μπάλαστ.

Link to comment
Share on other sites

ενα αρκετα φυτεμενο κ φουντωμενο ενυδρειο θελω....χαχχα

ευχαριστω σταματη....κ με το co2 θα ειμαι κομπλε;;μπορω να βαλω κ λιιιγο πιο δυσκολα φυτα;;

Αν δεν μας πεις τι φυτα εχεις μεσα και τι εξοπλησμο διαθετεις,δεν μπορουμε να πουμε αν θα εισαι καλα η οχι..

Link to comment
Share on other sites

εχω πει λιγο πιο πανω...

ευκολα φυτακια εχω οπως ανουμπιες κερατοφυλλο ντοματια κρυπτοκορινες...κ διαφορα αλλα!!!ειμαι τωρα στα 78 w κ εχω κ συστημα co2 με 3 φυσαλιδες το δευτερολεπτο περιπου...

Link to comment
Share on other sites

εχω πει λιγο πιο πανω...

ευκολα φυτακια εχω οπως ανουμπιες κερατοφυλλο ντοματια κρυπτοκορινες...κ διαφορα αλλα!!!ειμαι τωρα στα 78 w κ εχω κ συστημα co2 με 3 φυσαλιδες το δευτερολεπτο περιπου...

Σορρυ φιλε μου αλλα δεν εχεις γραψει πουθενα τι φυτα εχεις και τι σκοπευεις να βαλεις.

Αν εχεις ευκολα φυτα και με 0,5w/lt να βαλεις,καλα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις τι φυτα εχεις μεσα και τι εξοπλησμο διαθετεις,δεν μπορουμε να πουμε αν θα εισαι καλα η οχι..

Κώστα, ο Γιώργος το πάει για φουλ φυτεμένο, από ότι μου έχει πει. Έχει πάρει και τα διοξείδια και το πάει καλά για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι δ τα ειχα γραψει απλα ειχα αναφερει οτι ειναι ευκολα...εχεις δικιο!!!

απλα αφου θα μπω στον κοπο κ επειδη ειμαι χαμηλα σε φωτισμο γι'αυτο ζηταω πατεντα να βαλω πιο πολλα w.!!!απλα απ'οτι λετε φτανουν οι 2 κ να μην κανω την υπερβολη κ παω στις 4!!!

η αποσταση της λαμπας απο το βυθο ειναι περιπου 40 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, ο Γιώργος το πάει για φουλ φυτεμένο, από ότι μου έχει πει. Έχει πάρει και τα διοξείδια και το πάει καλά για την ώρα.

Σταματη,σ εσενα μπορει να το εχει πει,εμεις οι υπολοιποι δεν ξερουμε κατι και δεν μας γραφει και λεπτομεριες απο το τι εχει,τι φυτα εχει μεσα και τι θελει να βαλει μεσα ακομα.Χωρις βασικες πληροφοριες,πως μπορουμε εμεις οι υπολοιποι να πουμε οτι τα βατ ειναι αρκετα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

ναι δ τα ειχα γραψει απλα ειχα αναφερει οτι ειναι ευκολα...εχεις δικιο!!!

απλα αφου θα μπω στον κοπο κ επειδη ειμαι χαμηλα σε φωτισμο γι'αυτο ζηταω πατεντα να βαλω πιο πολλα w.!!!απλα απ'οτι λετε φτανουν οι 2 κ να μην κανω την υπερβολη κ παω στις 4!!!

η αποσταση της λαμπας απο το βυθο ειναι περιπου 40 εκ.

Εμ ειδες,με το τσιγκελι στα βγαζουμε :P

Με το υψος που εχεις,τα βατ που θα εχεις θα ειναι καλα για ευκολα φυτα,αν θες μετρια χρειαζεσαι παραπαω βατ κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα....σωστα τα λες...απλα ειμαι κ απο το κιν κ δ μπορω να γραφω οπως κ οτι θελω στο δρομο... ;)

ναι δ εχω σκοπο να παω σε κατι πανω απο μετριο!!!κ αυτο με το ζορι!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να βαλεις 2 λαμπες για τωρα και να δεις πως πανε τα φυτα σου.

Αν θες να βαλεις μετρια φυτα αργοτερα και δεν φτανει ο φωτισμος σου,κανεις καμια καινουρια πατεντα και βαζεις καμια λαμπα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη,σ εσενα μπορει να το εχει πει,εμεις οι υπολοιποι δεν ξερουμε κατι και δεν μας γραφει και λεπτομεριες απο το τι εχει,τι φυτα εχει μεσα και τι θελει να βαλει μεσα ακομα.Χωρις βασικες πληροφοριες,πως μπορουμε εμεις οι υπολοιποι να πουμε οτι τα βατ ειναι αρκετα η οχι?

Σε αυτό έχεις δίκιο. Πίναμε καφέ προχτές με τον Γιώργο και το συζητάγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...