Jump to content

Διατροφη Τροπικων Ψαριων


Recommended Posts

Καλησπερα, :) ειμαι καινουργιος εδω και δεν ξερω αν αυτο ειναι το καταλληλο μερος που πρεπει να αναφερθω. Εχω ενα ενυδρειο 60 λιτρων με 2 αγγελοψαρα 2 χηρες και 1 μολλυ. Ταϊζω ενα μειγμα με την βασικη τροφη της tetra σε φυλλαρακι, με tetra energy και tetra prima για τα αγγελοψαρα.
ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΨΑΧΝΩ...
Θελω εκτος απο το παραπανω mix να δωσω κατι επιπλεον... (κατα προτιμηση της tetra) σε gel οπως το bloodworm ή κατι απο την κατηγορια των tetra delica σε φυλλο ή αποξυραμενο.
Περιμενω τις προτασεις σας !!!! :)
Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Κλαως ηρθες στην παρεαμας Κωστα.

Η συνθεση των ψαριων σου ειναι λαθος,και εαν θελεις μπορουν τα παιδια να σε βοηθησουν να την φτιαξεις σωστα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ... το λαθος στη συνθεση μου το επισημανε και ενα αλλο παιδι απο το φορουμ. Εφοσον εχω κανει κατι λαθος φυσικα και θελω να το διορθωσω (αν γινετε)...

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το αγγελοψαρο και τις χηρες και βαζεις ενα αρσενικο με τρια θηλυκα μολυ.

Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει και ο Σταυρος πιο πανω..τα υπολοιπα ψαρια δεν κανουν για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα αγγελοψαρα αλλα και οι χηρες,δεν κανουν για το ενυδρειο σου ειναι μικρο.

Βαλε μια αγγελια και πουλησε τα/χαρισε τα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις και τα δυο αγγελοψαρα γιατι δεν κανουν για τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα και επισης τις δυο χηρες και μιας και εχεις μολλυ θα πας να παρεις αλλα 4 , 1 αρσενικο και 3 θυληκα και θα εισαι μια χαρα για αυτα τα λιτρα.Το μολλυ που εχεις γνωριζεις αν ειναι αρσενικο η θυληκο?

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσεις ολα εκτος απο το μολυ και θα πας να παρεις αλλα 3 μολυ,ενα αρσενικο και 2 θηλυκα.

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι θα δινεις σχεδον ολες τις γεννες τους γιατι αλλιως θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το ειχα... πηγα μια μερα και ζητησα ψαρια για ενα ενυδρειο 60lt μου εδειξαν καποιους συνδυασμους και ενας ηταν αυτος που εχω τωρα... και μου ειπαν οτι μπορω να βαλω 2 ψαρια απο το καθε ειδος

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ... δεν το σκεφτηκα αυτο... παντως οι προταση του petshop ηταν τελειως ακυρη.

Αυτά τα pet-shop θα μας φάνε....και εγώ κάποτε έτσι ήμουν άκουγα μόνο "αυτά" και έκανα ότι να ναι συνδυασμούς!!!!!!

Κάνε αυτό που σε λένε τα παιδεία δεν θα χάσεις καθόλου......ίσα ίσα αν τα αφήσεις έτσι τότε είναι που θα τα χάσεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο το ειχα... πηγα μια μερα και ζητησα ψαρια για ενα ενυδρειο 60lt μου εδειξαν καποιους συνδυασμους και ενας ηταν αυτος που εχω τωρα... και μου ειπαν οτι μπορω να βαλω 2 ψαρια απο το καθε ειδος

Δυστηχως τα περισσοτερα pet-shop (δεν τα βαζω ολα γιατι υπαρχουν καποια πολυ καλα με εμπιστους μαγαζατορες και γνωστες) που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να πουλανε και δεν γνωριζουν το επαγγελμα τους .

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε πετ σοπ επιγωντος..

Αληθεια,το ενυδρειο ειναι στρωμενο?

Ποσο καιρο λειτουργει?

Μετρησεις εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

οταν τελειωσει αυτη η διαδικασια... και εχω τα απαραιτητα ψαρια για το ενυδρειο μου, θα ηταν καλο να βαλω καποιο φυσικο φυτο???

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να βαλεις αληθινα φυτα.Τα ψευτικα εκτος οτι δεν προσφερουν τιποτα,μπορει να βγαζουν και ουσιες μεσα στο νερο η να τραυματισουν καποιο ψαρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τον Ιουλιο εκλεισε ενα χρονο, δεν ειχα ομως καμια απωλεια και γι' αυτο δεν εψαξα περισσοτερες πληροφοριες επειδη θεωρησα οτι οι συμβουλες απο το πετ ηταν οκ. Μετρησεις οχι δεν εχω κανει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε μας μια φωτογραφια για να σε βοηθησουμε περισσοτερο.Οτι ψευτικο υπαρχει μεσα οπως καποιο πλαστικο ξυλο,πλαστικα φυτα,ακομα και χαλικι με χρωματα καλο θα ηταν να βγει.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να βαλεις αληθινα φυτα.Τα ψευτικα εκτος οτι δεν προσφερουν τιποτα,μπορει να βγαζουν και ουσιες μεσα στο νερο η να τραυματισουν καποιο ψαρι.

Ναι δεν μου αρεσει καθολου η πλαστικουρα... αλλα ενα φυσικο φυτο δεν θα θελει περισσοτερη περιποιηση?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και ευκολα φυτα που δεν θελουν πολλα πραγματα.

Ξεκινα με τα ψαρια και μετα πας στα φυτα.

Θα πρεπει να παρεις και τεστ για μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και ευκολα φυτα που δεν θελουν πολλα πραγματα.

Ξεκινα με τα ψαρια και μετα πας στα φυτα.

Θα πρεπει να παρεις και τεστ για μετρησεις αμμωνιας,νο2 και νο3.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου?

αρχικα το νερο το αλλαζα 1 φορα την εβδομαδα(μικρη ποσοτητα)... τελευταια τα παρατησα λιγο, λογω φορτωμενου προγραμματος, αλλα τωρα θελω να ασχοληθω πολυ περισσοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πως κανεις αλλαγες νερου(την διαδικασια).Γιατι αλλιως μπορει και να ειναι στρωμενο.

βγαζω με ενα λαστιχο μια μικρη ποσοτητα, την αντικαθιστω και βαζω αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...