Jump to content

Κόντρες


orestispap2001

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα την βοήθεια σας στον υπολογισμό για τις κόντρες. Αν το τζαμί είναι 100cm και ας πούμε 5mm παχος, οι κόντρες πρέπει να είναι 100cm-1cm και πόσο ακόμα κενό να έχουν;1-2mm;

Link to comment
Share on other sites

έχοντας μικρή εμπειρία στα χειροποίητα ενυδρεία ....

Εγώ θα έφτιαχνα το ενυδρείο γιατί παίζει ο τζαμάς να σου βγάλει παράγονα, και μετά θα μετρούσα τις κόντρες...

Link to comment
Share on other sites

Για ενα μετρο τζαμι ειναι λιγο το πενταρι,αναλογος και το υψος βεβαια αλλα βαλε πιο χοντρο.Ισως και να αντεξει αλλα ειναι οριακα και για να μην ξυπνας καθε πρωι και τρεχεις να δεις αν ειναι οκ βαλε 8.

Οσο για τις κοντρες μπορεις να κανεις ενα τελαρο πανω και κατω,ή τελαρο κατω και επανω δυο παραλληλες λιγο μικροτερες απο το μηκος (10 εκατοστα,5 και 5) ή ηττα (παραλληλες και να ενωνονται στη μεση) ή με δυο παραθυρα (παραλληλες και να ενωνονται σε δυο σημεια). Απλα αν θες να περνας τα χερια σου χωρις να σε ενοχλει και να φαινεται και πιο ωραιο βαλε πιο χοντρο τζαμι και επανω δυο παραλληλες ή τελαρο,νομιζω ειναι το καλυτερο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο υπάρχει ήδη και είναι 100*40*50υψος και είναι 5 αν το βλέπω καλά... Κόντρες απο την μάνα του είχε μόνο πάνω και μπρος πίσω και όχι απο άκρη σε άκρη αλλά απο την μια μέχρι 10 πόντους απο την αλλη άκρη και είχαν αφαιρεθεί. Και το δούλευε έτσι σκετο! Απόρω πως δεν εσκασε... Και εγώ θα βάλω τελάρο πανω κάτω γύρω γύρω... Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όπως λέτε. Αμα το εφτιαχνα απο την αρχή σίγουρα θα έβαζαν πιο χοντρό. Επίσης να πω οτι θα περαστούν καινούργιες σιλικόνες απο μέσα και αλουμινογωνιες εξωτερικά περιμετρικά όλου του ενυδρείου. Οποτε επειδή θέλω να καλύπτει η κάθε κόντρα όσο περισσότερο μήκος αλλά και να δένει όσο καλύτερα γίνεται η μια με την αλλη, θέλω να ξερω ποσό κενό να αφήνει στις άκρες.

Έγινε επεξεργασία - orestispap2001
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο υπάρχει ήδη και είναι 100*40*50υψος και είναι 5 αν το βλέπω καλά... Κόντρες απο την μάνα του είχε μόνο πάνω και μπρος πίσω και όχι απο άκρη σε άκρη αλλά απο την μια μέχρι 10 πόντους απο την αλλη άκρη και είχαν αφαιρεθεί. Και το δούλευε έτσι σκετο! Απόρω πως δεν εσκασε... Και εγώ θα βάλω τελάρο πανω κάτω γύρω γύρω... Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όπως λέτε. Αμα το εφτιαχνα απο την αρχή σίγουρα θα έβαζαν πιο χοντρό. Επίσης να πω οτι θα περαστούν καινούργιες σιλικόνες απο μέσα και αλουμινογωνιες εξωτερικά περιμετρικά όλου του ενυδρείου. Οποτε επειδή θέλω να καλύπτει η κάθε κόντρα όσο περισσότερο μήκος αλλά και να δένει όσο καλύτερα γίνεται η μια με την αλλη, θέλω να ξερω ποσό κενό να αφήνει στις άκρες.

Αυτό δεν το κατάλαβα. . .

Οι αλουμινογωνιές πέρα από το αισθητικό κομμάτι δεν πρόκειται να αλλάξουν κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το αισθητικό κομμάτι τίποτα το ιδιαίτερο δεν θα προσφέρουν. Δεν θέλω να είναι πέντε πόντους πιο μικρές πχ αλλά όσο μεγαλύτερες γίνεται. Απλά τα πραματα... Τζαμι 100cm μηκος και 5mm πάχος (οθονη), 40cm μήκος 5mm πάχος (πλαϊνά). 100(οθόνη)-1cm(και τα δυο πλαϊνά)=99cm πόσο ακόμα μικρότερες να είναι οι κόντρες; 98.8cm η 98.6; Δεν ξέρω πως αλλιως να το εξηγήσω...

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος παραπανω σου προτεινει να αφησεις 5 cm κενο για να εχεις χωρο να περασεις τα μπαστουνια απο καποιο εξωτερικο φιλτρο που πιθανοτατα θα χρησιμοποιησεις.

Στα πλαινα ειναι μικρες οι αποστασεις και δεν χρειαζεται κατι. Αν νομιζεις οτι θελεις να το δεσεις καλυτερα βαλε μια στο κεντρο η μοιρασε στα 3 και βαλε 2.

Αν παλι θελεις να το κανεις οπως το σκεφτεσαι μετρα εσωτερικα το ενυδρειο σου και αφησε 2-3mm αερα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το κενό έχει προβλεφθεί απλα ήθελα να ξέρω για τα υπολοιπα. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...