Jump to content

Το Χρυσόψαρό Μου Είναι Νωχελικό:/


Recommended Posts

Καλημέρα,

Από τότε που μετακίνησα το χρυσόψαρό μου από την γυάλα που το είχα στην αρχή στο 40L ενυδρείο (εδώ και δύο μέρες) καθεται συνέχεια στον πάτο με ελάχιστες εξαιρέσεις 1-2 φορές την μέρα που κάνει καιμιά βόλτα μέσα στο ενυδρείο κι αυτό χωρίς πολλή ένταση...Το έλενξα για ικ αλλά δεν έχει κανένα λευκό στίγμα.Έτσι σήμερα πήγα στο pet shop για να αγοράσω βακτήρια και ρώτησα την κοπέλα τι μπορεί να φταίει (από το αγχος μου δεν πήρα ούτε βακτήρια) και μου είπε ότι μάλλον αναστατώθηκε με την αλλαγή περιβάλλοντος και μου έδωσε ένα φάρμακο το οποίο είναι σαν τονωτικό και μπορώ να το χρήσιμοποιώ και για πρόληψη ασθενειών και μου είπε να το χορηγήσω για 3 μέρες.Φταίει όμως σίγουρα αυτό;Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί έχω αγχωθεί πολύ!!!

Θα ανεβάσω και φωτογραφίες σε λίγο...

Έγινε επεξεργασία - Goldfish.
Link to comment
Share on other sites

Μην ρωτας πλεον πετ σοπ.. παραμονο γνωστες(πετσοπαδες) που μπορουν να σου δωσουν σωστες συμβουλες..

μπολι πρεπει να βρεις.. ασε τα βακτηρια..τοσοι χομπιστες ειναι στην Αθηνα..

Τι φαρμακο σου εδωσε?

Προφανως και ειναι απο το στρεςς.. αστο ησυχο και μην το ενοχλεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένα που λέγετε GOLDY και λέει πως είναι για χρυσόψαρα και χελώνες του νερού...

Δεν το ενοχλώ αλλά πριν λίγο που έβαλα το χέρι μου μέσα στο ενυδρείο για να δω πως θα αντιδράσει άρχισε να κολυμπάει.

Link to comment
Share on other sites

δεν το γνωριζω το σκευασμα..

βγαλτο μια φωτο αν μπορεις ή βαλε ενα λινκ αν βρεις..

μην το ενοχλεις καθολου τωρα..

πρεπει να ζητησεις μπολι.. αυτο χρειαζεται το ψαρι τωρα..

τι φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στο ψαράκι σου!

Μήπως έχει κόκκινα βράγχια ή κόκκινα ή μαύρα σημάδια στο σώμα του;

Ελπίζω να είναι όντως από το στρες και να μην έχει πάθει δηλητηρίαση από αμμωνία.

Βάλε μία φωτογραφία από το φάρμακο να δούμε τι είναι και αν μπορείς πες μας όλη την ονομασία του, π.χ. μάρκα ή κάτι σαν "υπότιτλο". Και μία φωτογραφία από το φίλτρο μπας και το αναγνωρίσουμε, ή πες μας τι έγραφε το κουτί.

Τα χέρια δεν τα βάζουμε στο ενυδρείο μας, παρά μόνο αν χρειάζεται να κάνουμε συντήρηση ή κάποια άλλη εργασία στο ενυδρείο μας.

Πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις βιολογικό υλικό και βακτήρια και καλύτερα να πάρεις μπόλι, γιατί μέχρι να στρώσει το ενυδρείο με τα βακτήρια μπορεί να μην την βγάλει καθαρή το ψάρι. Και τεστ, πήρες τεστάκια για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα σκευασμα που βοηθα στην ενισχυση του βλενογοννου των ψαριων και δρα προληπτικα απεναντι σε ασθενειες. Δεν κανει κακο να ριξεις αλλα κυριως πρεπει να βρουμε γιατι ειναι ετσι το ψαρακι. Τρωει καθολου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πήρα τεστ γιατί δεν είχα αρκετά χρήματα και η πωλήτρια μου είπε πως δεν είναι απαραίτητο αν ακολουθήσω τις οδηγίες σπό δύο φάρμακα που μου έδωσε ( :angry02:)πριν βάλω το ψαράκι λες να φταίει αυτό;Αν είναι να πάω να πάρω άμεσα!!!

Δηλαδή έκανα κάτι λάθος εγώ γι'αυτό είναι έτσι το ψαράκι; :waaa:

Το μπόλι μπορώ να το πάρω από κάποιον ο οποίος έχει μόνο χυσόψαρα;Το να ζητήσω από το pet shop να μου δώσουν λίγο δεν είναι ασφαλές;

Ναι,τρώει αλλά όχι τόσο γρήγορα όσο έτρωγε πριν αλλά για παράδειγμα χθες έφαγε 3 ολόκληρες νιφάδες(2 το πρωί και μία το βράδυ).

Έγινε επεξεργασία - Goldfish.
Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις τοσο, αν οντως ακολουθησες τις οδηγιες των σκευασματων δεν μπορει να εχει σηκωθει αμμωνια σε τοξικα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις αγγελίες και βάλε μια αγγελία ζήτησης για μπόλι.

Δεν έχει σημασία από τι ψάρια θα είναι, στην ουσία θα πάρεις έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό με τα βακτήρια του.

Υπόψιν πρέπει να το πάρεις και να το πας στο φίλτρο σου μέσα σε μια ώρα για να έχεις αυξημένες πιθανότητες να πιάσει.

Στο φίλτρο σου έχεις βιολογικό υλικό ή ενεργό άνθρακα (μαύρες πετρούλες);

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!ομορφο το ψαρακι σου,να το χαιρεσαι!θεωρω οτι εχεις αστρωτο φιλτρο.τα χρυσοψαρα ειναι πολυ ρυπογονα κ το φιλτρο που εχεις βλεπω οτι εχει μικρο χωρο για να χωρεσει το καταλληλο βιολογικο υλικο κ να αναπτυχθει η καταλληλη βιολογια για να μην ανεβαζει αμμωνια που ειναι τοξικη για το ψαρακι.θεωρω οτι πρεπει να παρεις ενα αλλο φιλτρο με μεγαλο καδο που πρεπει να βαλεις μεσα ενα υλικο που ειναι σαν μπιλιες,το πιο γνωστο ειναι το siporax η κατι σαν κοφτο μακαρονακι κ σφουγγαρι που μαλλον το εχει το φιλτρο σου για να αναπτυχθει η καταλληλη αποικια βακτηριων.μετα βαλε αγγελια για να σου δωσουν μπολι,δηλαδη καποια απο τα υλικα που σου ειπα πιο πανω για να τα τοποθετησεις στο δικο σου φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιζεις καθολου μεχρι να βρεις μπολι..

το μπολι αντεχει ωρες, καλο ειναι να μπει γρηγορα ομως.. αν δεν βρεις αμεσα, πες μου να σου στειλω με κουριερ. το ψαρι κυνδυνευει.

μην παρεις μπολι απο πετ σοπ..

Το φιλτρο δεν κανει για χρυσοψαρο., πρεπει να παρεις αλλο αμεσα.

Το χαλικι ειναι ακαταλληλο, θελει αλλαγη κι αυτο.. βγαλε και τα ψευτικα φυτα..

Πανε εδω και παρε ενα καταλληλο ενυδρειακο χαλικι - αμμο , σε οτι χρωμα θελεις.. 5-6 κιλα χρειαζεσαι.. 10 κιλα εχουν 5 ευρω.

κανε και μια αλλαγη , με αντιχλωριο.. αστο μερικες ωρες το νερο να παρει ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε το φιλτρο σου ψηλα στην επιφανεια για να γινεται αναταραξη στην επιφανεια και να οξυγονονεται καλυτερα το νερο. Οσο πιο ζεστο ειναι το νερο τοσο πιο πολυ εξατμιζεται το οξυγονο του νερου. Βαλε βιολογικο στο φιλτρακι σου και μετα ριξε τα βακτηρια. Αν δε χωρανε κοψε λιγο απο το σφουγγαρι βαλε τα μπιλακια σε ενα δυχτακι και βαλτα πανω απο το σφουγγαρι μεσα στο φιλτρο. Αν μπορεις δες πανω στο φιλτρο την ροη του. Αν γραφει 160l\h τοτε ειναι πολυ μικρο για τα λιτρα σου. Η ονομαστικη τους ροη μειωνεται αρκετα με την χρηση τους και δεν θα μπορει να ανακυκλωσει το νερο αρκετες φορες ωστε να το κρατησει καθαρο. Αν μπορεις παρε αντιχλωριο prime της seachem που κανει αποτοξικοποιηση των βλαβερων ουσιων με την καταλληλη δοσολογια. ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ προσωρινο μετρο μεχρι να βρεις τη λυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

Χθες τα πράγματα παρέμειναν έτσι όπως τα ξέρετε.Το μικρούλη καθόταν όλη την ώρα στον πάτο και πλέον όταν δοκίμασα να του δώσω μία νιφάδα ούτε που αντέδρασε.

Σήμερα το πρωί και ενώ διάβαζα,λέω δεν του αλλάζω το μισό νερό να δω μήπως βοηθήσει; Αλλά ενώ του το είχα αλλάξει παρατήρησα πολλά απορρίματα να επιπλέουν και μια γενικότερη θολούρα στο νερό οπότε ααποφάσισα να του το αλλάξω όλο.Έτσι έπλυνα με άφθονο νερό το ενυδρείο και το χαλίκι(που έχω σκοπό να το αλλάξω) και το ξαναγέμισα (χωρίς να ξαναβάλω μέσα τα πλαστικά φυτά) και πρόσθεσα και τα φάρμακα που σας παραθέτω στις παρακάτω φωτογραφίες.Με το που το έβαλα μέσα λες και ήταν άλλο ψάρι άρχισε να κολυμπάει να κάνει βόλτες και "τσαχπινιές" και γενικότερα συμπεριφερόταν σαν να απελευθερώθηκε απο μία δυσάρεστη κατάσταση.Αν και δεν ξέρω τι έφταιγε πριν,η χαρά μου ήταν απερίγραπτη!!!

post-59723-0-27994000-1411311668_thumb.jpg

post-59723-0-94527000-1411311700_thumb.jpg

post-59723-0-10598100-1411311724_thumb.jpg

post-59723-0-80698100-1411311912_thumb.jpg

post-59723-0-58673400-1411311975_thumb.jpg

post-59723-0-73695100-1411312006_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού συνήλθε το ψαράκι, αυτό είναι ευχάριστο!

Έχε υπόψη ότι κανονικά δεν κάνουμε ποτέ ολική αλλαγή νερού, παρά μόνο μερική, και αν χρειαστεί να ξεπλύνουμε ή να καθαρίσουμε κάτι το κάνουμε μόνο με νερό ενυδρείο και ποτέ με νερό βρύσης γιατί το χλώριο που έχει το νερό βρύσης σκοτώνει τη βιολογία μας.

Βέβαια εσύ δεν είχες προλάβει να δημιουργήσεις βιολογία στο ενυδρείο σου. Για να μην κινδυνεύσει ξανά το ψαράκι σου, πρέπει τώρα να αποκτήσεις βιολογία: βάζεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου και παίρνεις μπόλι. Εγώ θα έβαζα και βακτήρια, κι ας έβαζα μπόλι, έτσι, για επιπλέον ενίσχυση. Έπειτα παίρνεις τεστ για αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη και μετράς. Εγώ θα μέτραγα κάθε μέρα, μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και να μην κινδυνεύει άλλο το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Κα κατι αλλο...Βαλε το φιλτρο πιο κοντα στον πατο....Ετσι οπως ειναι μαζευει τις επιφανειακες βρωμιες...Οταν θα ειναι στον πατο θα μαζευει οτι πεφτει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο το ψαράκι σου.Κάνε ότι σου λένε τα παιδιά, και θα δείς τρελή διαφορά στην συμπεριφορά του....επείγεσαι να βάλεις βιολογικό υλικό.Περιμένουμε νέα σου. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Κα κατι αλλο...Βαλε το φιλτρο πιο κοντα στον πατο....Ετσι οπως ειναι μαζευει τις επιφανειακες βρωμιες...Οταν θα ειναι στον πατο θα μαζευει οτι πεφτει... ;)

...ναι αλλα οταν ειναι στην επιφανεια προκαλει αναταραξη και καλυτερη οξυγονωση στο νερο που το εχει αναγκη κυριως το καλοκαιρι. Τις ακαθαρσιες τις αφαιρουμε με τις αλλαγες νερου...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...ναι αλλα οταν ειναι στην επιφανεια προκαλει αναταραξη και καλυτερη οξυγονωση στο νερο που το εχει αναγκη κυριως το καλοκαιρι. Τις ακαθαρσιες τις αφαιρουμε με τις αλλαγες νερου...

γι ΄αυτο ειπα να παρει μια αεραντλια.... :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...